بهترین فونت های انگلیسی برای چاپ کدامند؟

فونت مناسب برای چاپ کتاب

انتخاب فونت مناسب کتاب یکی از مراحلی است که باید قبل از چاپ کتاب و هنگام آماده سازی فایل اولیه کتاب به آن توجه شود، شاید فکر کنید انتخاب نوع و اندازه فونت کاملا سلیقه ای است و از هر فونتی میشود برای چاپ کتاب استفاده کرد؛ اما در سطح حرفه ای روند چاپ کتاب و انتخاب فونت به این صورت پیش نمی‌رود. در ادامه به بررسی کامل انتخاب فونت مناسب برای چاپ کتاب همچون اصول انتخاب فونت مناسب یک کتاب و موارد دیگری از این دست میپردازیم.

فونت استاندارد چاپ کتاب – فونت مناسب برای چاپ کتاب

بطور کلی فونت استاندارد برای چاپ کتاب فارسی به این ترتیب است: B mitra – B nazanin- B lotus  برای متون فارسی، و Times new roman برای متون انگلیسی. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا درخصوص فونت ها اطلاعاتی بیشتری داشته باشید و فونت استاندارد و مناسب کتابتان را با آگاهی کامل انتخاب کنید. اندازه فونت، نوع و دیگر ویژگی های آن باید با توجه به محتوا، گروه سنی مخاطب، مبحث کتاب و طراحی انتخاب شود.

چگونه فونت مناسب برای کتاب را انتخاب کنیم ؟

هر چقدر جلد کتاب و محتوای آن جذاب و خیره کننده باشد، انتخاب فونت مناسب برای چاپ کتاب تفاوت زیادی را در دید کاربر ایجاد میکند. هدف از انتخاب فونت کتاب این هست که یک جریان بصری منسجم برای خواننده بوجود بیاید، طوریکه ذهن  را منحرف نکند ، بلکه باعث تمرکز بیشتر هنگام مطالعه شود. برای انتخاب تایپوگرافی مناسب و فونت کتاب ، باید خوانندگان و کاربر هدف خود را به خوبی بشناسید و ویژگی های دقیق آنها را لیست کنید، نکته مهم دیگر در انتخاب فونت کتاب ، مبحث متن شما است ، هر کتاب فونت مخصوص و متناسبی را میطلبد.

فونت کتاب ها :

 • فونت کتاب فارسی
 • فونت کتاب عربی
 • فونت کتاب قدیمی
 • فونت کتاب درسی
 • فونت کتاب کودک
 • فونت کتاب شعر
 • فونت کتاب داستان
 • فونت کتاب علمی
 • فونت مقاله و پایان نامه

انتخاب فونت مخصوص چاپ کتاب و تایپوگرافی

دو تایپوگرافی اصلی به نام فونت serif و san-serif وجود دارد.فونت serif ظریف تر بوده و تزیینات کوچکی را در انتهای هر حرف ایجاد میکند که این ویژگی ها را san-serif ندارد، اما در هر دو این تایپوگرافی هزاران فونت گوناگون وجود دارد. فونت serif معمولا برای نمونه کار های چاپی مانند کتاب مناسب تر میباشد زیرا سهولت خوبی را در خواندن متن های طولانی ایجاد میکند.

فونت serif-sansserif برای شروع یک رمان جدید میتواند بسیار وسوسه کننده به نظر برسد، با این حال این فونت یک بلاک متنی تیره ایجاد میکند که برای کتاب یا رمان زیاد مناسب نیست.

عبارت Family Font یا خانواده فونت ها ، تغییرات قلم درون یک خانواده و یک فونت را توصیف میکند ، بهتر است بیش از ۳ فونت متفاوت را در کتاب خود استفاده نکنید ، حتی اگر این کار را انجام دادید حتما این ۳ فونت از یک خانواده باشند و فونت های مختلف یک خانواده را برای متن اصلی و عناوین انتخاب کنید . مثالی را برای شما در این قسمت اورده ایم :

فونت : tahoma

Normal: عنوان کتاب

Bold: عنوان کتاب

Italics: عنوان کتاب

برای عنوان های کتاب چه قلم هایی مناسب هستند؟

برای عنوان های کتاب باید فونتی را انتخاب کنید که نسبت به متن کتاب برجستگی و بزرگی دارد و به گونه ای باشد که به خوانایی کتاب صدمه ای وارد نکند، مثال هایی را برای روشن تر شدن مطلب در ادامه آورده ایم:

 • عناوین اصلی (مثل بخش‌ها): قلم های Titr، Jadidو Mitraبا اندازه حدود چهار فونت بزرگتر از فونت اصلی کتاب هستند
 • عناوین فرعی (مثل فصل‌ها): قلم های Yaghout ، Mitra و Nazanin و هم اندازه فونت اصلی کتاب هستند
 • عناوین فرعی تر (تیترهای اصلی متن): قلم های یاقوت و نازنین که سایز ان ها کمتر از سایت اصلی کتاب است.
 • عناوین داخلی: قلم های lotus و Badr و هم اندازه فونت اصلی کتاب هستند.

فونت مناسب لغات لاتین کتاب

برای متون انگلیسی و لاتین توصیه میشود که از فونت Times new roman استفاده کنید و اندازه آن را دو سایز کوچک تر از متن اصلی کتاب در نظر بگیرید ؛ یعنی اگر متن اصلی ۱۴ است برای متون انگلیسی اندازه ۱۲ را استفاده کنید.

فونت مناسب برای چاپ کتاب

هزاران مدل فونت در اینترنت وجود دارد که برخی از آنها رایگان بوده و برخی نیز دارای لایسنس هستند و میباست خریداری شوند، اما از این بین فقط تعدادی برای چاپ کتاب مناسب هستند ، بقیه فونت ها مناسب کار طراحان هستند که معمولا طرح هایی منحصر به فرد تولید میکنند با فونت هایی که کمتر به چشم کاربر آشناست و خوانایی خیلی راحتی ندارد ، پس بدون شک فونت ها طراحان برای چاپ کتاب زیاد کاربرد ندارد. در این بخش لیستی از فونت هایی که میتوانید برای کتاب خود استفاده کنید را آورده ایم ، با توجه به مبحث و محتوای کتاب و شناخت دقیق خوانندگان هدف بهتر است فونت کتاب را انتخاب کنید :

    Palatino Linotype

     Book Antiqua

     Georgia

     Goudy Old Style

    Bookman

     Adobe Garamond Pro

     Century Schoolbook

    Iransans

    B yekan

    B nazanin

    B titr

سایز فونت چاپ کتاب

اندازه فونت بیشتر کتاب ها سایز ۱۱ یا ۱۲ میباشد ، اما اندازه نهایی کتاب چاپ شده ممکن است با توجه به نوع فونتی که انتخاب میکنید کمی متفاوت باشد . نکته مهم این است که برای کتاب کودک اندازه فونت ها را بین ۱۲ تا ۱۴ انتخاب کنید.

اندازه فونت برای صفحه آرایی کتاب با ایندیزاین

فرقی ندارد پیش نویس اولیه کتاب خود را قبل از چاپ با Wordیا Indesign آماده می‌کنید ، اندازه فونت بسته به نوع موضوع در هر دو نرم افزار یکسان انتخاب می‌شود ، برای کتاب شعر ، رمان ، کودک و کتاب درسی اندازه هایی متفاوت دارد تا با چشم کاربر هماهنگ شود.

موضوع کتاب Tracking Leading Point فونت پیشنهادی
رمان و داستان- نمایشنامه فیلمنامه ۱۰- ۱۸٫۵ ۱۴ Mitra – نازنین
کودک و نوجوان ۱۵- ۱۶ ۱۳ رویا
پژوهشی و نظری ۱۰- تا ۲۰- ۱۸ ۱۴ lotus – بدر نازنین – زر
شعر ۱۰- تا ۱۵- ۱۸ ۱۴ Mitra – جلال – بدر
قطع جیبی ۱۰- ۱۵ ۱۲ Mitra -نازنین

در جدول بالا، پیشنهاداتی برای انتخاب فونت همچنین ویژگی های دیگر آن اورده ایم تا انتخاب برایتان راحت تر شود، پس تا این قسمت متوجه اهمیت و تاثیر ویژه فونت در کتاب شده ایم ، اگر هر سوال دیگری در باره این موضوع دارید ، میتوانید با مشاورین ما ارتباط بگیرید تا شما را به طور کامل و به صورت کاملا رایگان راهنمایی کنند. اما فونت چیست؟

فونت‌های انگلیسی استاندارد کدامند؟

انتخاب فونت مناسب یکی از مهم‌ترین نکات در انجام و چاپ کتاب، کارهای گرافیکی و تبلیغاتی می‌باشد چرا که استفاده از فونت مناسب جهت صفحه آرایی کتاب، بارگذاری مطالب وب سایت‌ها و نوشتن اپلیکیشن‌های رایانه‌ای در طراحی، سبب خوانایی مطالب و چشم‌نواز‌تر شدن آن‌ها می‌گردد. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی فونت‌های انگلیسی استاندارد بپردازیم و امیدواریم مطالعه این مقاله کوتاه برای شما نیز مفید بوده و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهد.

فونت چیست؟

در ابتدای راه بهتر است تا تعریفی از فونت یا قلم داشته باشیم. فونت به مجموعه حروفی گفته می‌شود که توسط روابط خاص گرافیکی طراحی شده و سبب ایجاد تصاویر نگارشی زیباتر و خواناتری برای کلمات می‌شوند.

انوع فونت‌ها

در حال حاضر فونت‌های فراوانی با شکل‌ها و استایل‌های مختلف وجود دارند که شما تنها با یک کلیک در دنیای وب به آسانی می‌توانید آن‌ها را در اختیار داشته و از آن‌ها استفاده نمایید. اما فونت‌ها در حالت کلی به دو دسته فونت های فارسی و انگلیسی تقسیم می‌شوند؛ که در ادامه قصد داریم تا فونت‌های انگلیسی استاندارد را خدمتتان معرفی نموده و توضیحات بیشتری را در این رابطه خدمتتان ارائه نماییم.

ساختار ظاهری فونت‌ها

قبل از ورود به بحث اصلی بهتر است توضیحاتی را در مورد آناتومی فونت‌های انگلیسی خدمتتان بیان نماییم  تا شما درک صحیح‌تر و بهتری از توضیحات ارائه شده در بندهای بعدی این مقاله داشته باشید. هر حرف از فونت از یک بخش اصلی با نام خط پایه (Base Line)، بخشی به عنوان بخش صعودی (ascender) و بخش قرار گرفته بر زیر خط اصلی به عنوان بخش نزولی (descender) تشکیل شده است.

همه حروف دارای خط پایه بوده و برخی حروف همانند t و h تنها دارای بخش صعودی و برخی دیگر مانند حروف p و g تنها دارای بخش نزولی می‌باشند. این ساختار در طراحی تمامی حروف یک فونت مشترک است؛ اما تنها تفاوت موجود میان فونت‌های یک مجموعه شامل ضخامت، وزن و یا همان weight آن‌ها بوده که همین امر سبب شده است تا فونت‌ها به صورت خانواده‌های متفاوتی دسته بندی گردند.

منبع مقاله:

https://centralchap.com/blog/the-best-english-fonts