روی چه مدیایی میتوان از کاغذ مخصوص چاپ سابلیمیشن استفاده کرد؟

روش چاپ سابلیمیشن چیست و روی چه اجسامی قابل چاپ است؟

چاپ سابلبیمیشن از جمله باکیفیت ترین و ماندگارترین چاپ های ممکن بر روی اجسام و اشیا مانند چاپ های روی پارچه و تیشرت و مشابه آنها و همچنین چاپ بر روی وسایل تزیینی داخل منزل مانند شاسی های عکس، بشقاب، پرده، کاغذ دیواری، روتختی و هزاران موارد دیگر و همچنین بر روی وسایل تبلیغاتی مانند هدایای تبلیغاتی، پارچه های تبلیغاتی و موارد مشابه می باشد.

سابلیمیشن چیست؟ و فرآیند چاپ سابلیمیشن چگونه است؟

همانطور که میدانید سابلیمیشن به معنای تصعید می باشد یعنی تبدیل جامد به گاز بدون تبدیل به مایع و یا برعکس و روش کار به این شکل است که مواد جامد روی کاغذ که به صورت جامد می باشد بوسیله ی گرما تبدیل به بخار میشود و بخار ایجاد شده بر اثر فشار به صورت جامد بر روی مدیای مورد نظر منتقل میگیردد و این کل فرآبند چاپ سابلیمیشن می باشد که برای انجام کامل فرآیند چاپ نیاز به یکدستگاه پرینتر سابلیمیشن و یکدستگاه پرس سابلیمیشن می باشد.

بر روی چه اجسامی میتوان چاپ سابلیمیشن انجام داد؟

خوشبختانه تنوع محصولاتی که میتوان برروی آنها از چاپ سابلیمیشن استفاده کرد بسیار زیاد است و ما در این مقاله به تعدادی از این اقلام که سوداوری بالایی دارند اشاره می کنیم. یکسری از این محصولات که قابل چاپ می باشند محصولات پلمیری غیرپارچه ای هستند که میتوان از شیشه، پلاستیک، فایبرگلاس و آلومینیوم نام برد که انواع شیشه، موارد پلاستیکی مانند قاب موبایل و پد موس می توان اشاره کرد.

یکی از مهمترین و پرسودترین محصولات چاپی سابلیمیشن، پارچه های پلی استر می باشد مانند انواع تیشرت، روتختی، پرده، پرچم و هرپارچه ای که دارای ۵۰ درصد پلی استر یا بالاتر باشد. تزئین حمام و آشپزخانه هم با چاپ سابلیمیشن ممکن است مانند کاشی های حمام و دستشویی و یا پرده ی حمام و یا ام دی اف های کابینت آشپزخانه از موارد استفاده ی چاپ سابلیمیشن در حمام و آشپزخانه می باشد.

روش چاپ بر روی انواع محصولات:

۱- چاپ سابلیمیشن روی پارچه:

همانطور که مطرح شد این چاپ بر روی پارچه های پلی استر امکان پذیر است بنابراین مهمترین مورد زمان چاپ دانستن جنس پارچه و مقدار درصد پلی استر آن است همچنین اطلاع از مقدار حرارت و زمان لازم برای ایجاد بالاترین کیفیت چاپ که بسته به هر پارچه ای متفاوت می باشد. همچنین بایستی کاغذ مخصوص چاپ بر روی پارچه بدون تاخوردگی و خط باشد که بر روی چاپ پارچه رنگ سفید نندازد و چاپ را خراب نکند.

۲- چاپ سابلیمیشن بر روی شیشه:

بعلت حساس بودن شیشه باید حرارت به اندازه ای باشد که در شیشه ترک ایجاد نکند و باعث شکستن آن نشود و همچنین به شکلی تنظیم شود که بر روی شیشه بخار ایجاد نکند و یا تصویر به پشت شیشه انتقال داده نشود. انجام اینکارها به تنظیم حرارت و زمان دستگاه پرس و نوع جوهر سابلی و کاغذ نسوز بستگی دارد.

۳- چاپ سابلیمیشن بر روی پلاستیک:

جدای از اینکه باتوجه به جنس پلاستیک نوع کیفیت چاپ بایستی تست شود که مشخص شود نتیجه ی مطلوب میدهد یا خیر مورد مهم دیگر چاپ روی پلاستیک قابلیت تحمل گرمای بالای ۲۲۰ درجه سانتی گراد توسط پلاستیک است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۴- چاپ روی فلز و آلومینیوم:

چاپ سابلیمیشن بر روی این اجسام میتواند کیفیت بالایی را ارائه دهد به این شرط که فلز یا الومینیوم دارای کیفیت بالایی باشد همچنین نیاز به چاپگر سابلیمیشن با کیفیت چاپ بسیار بالا می باشد همچنین باید گرما به صورت مستقیم بر روی کاغذ و فلز منعکس شود.

۵- چاپ سابلیمیشن بر روی چوب:

این چاپ هم امکان پذیر است به یک شرط که از آنجا که چوب حاوی پلی استر نیست باید عملیات کوتینگ بر روی آن انجام گیرد تا چوب بتواند چاپ رو روی خود حفظ کند همچنین باید چوب نسبت به گرمای بالا مقاوم باشد و نسوزد.

۶- چاپ سابلیمیشن روی نایلون:

این ماده سخت ترین برای چاپ سابلیمیشن است زیرا انواع بسیار دارد و بسیاری از آنها نسبت به حرارت مقاوم نیستند برای همین چاپ سابلیمیشن روی نایلون نیازمند آزمون و خطای بسیار است تا نتیجه ی دلخواه ایجاد شود و همچنین باید این چاپ با حرارت و گرمای پایین انجام شود.

دستگاه چاپ با کاغذ سابلیمیشن چگونه کار می کند؟

در چاپ سابلیمیشن، هیچ مایعی در هیچ نقطه ای از فرآیند استفاده نمی شود، گرمای دستگاه جوهر جامد روی کاغذ سابلیمیشن را به طور موقت و مستقیماً به گاز تبدیل می کند. این گرما همچنین به الیاف پارچه اعمال می شود تا منافذ آن را وادار به انبساط کند، در حین باز بودن منافذ پارچه، جوهری که به گاز تبدیل شده، اجازه ورود به منافذ آن را پیدا میکند و روی سطح آن رسوب می کند.

سپس جوهر گازی شکل به جامد تبدیل می شود، بنابراین به جای اینکه فقط یک لایه چاپ شده در روی کار باشد، جوهر یک ساختار با الیاف پارچه تشکیل می دهد. زمان نگهداری تصاویر روی کاغذ سابلیمیشن نباید زیاد طولانی باشد اما این کاغذها جوهر را تا زمانی که روی پارچه یا سایر مواد انتخابی شما قرار گیرد، نگه می دارند.

لازم به ذکر است که نمی توانید از جوهر معمولی برای چاپ روی کاغذ سابلیمیشن استفاده کنید، این به این دلیل است که کاغذ سابلیمیشن به گونه ای ساخته شده که گاز آزاد شده توسط جوهر مخصوص دستگاه چاپ سابلیمیشن را در خود نگه می دارد. از طرف دیگر، جوهر معمولی و کاغذ سابلیمیشن با یکدیگر سازگار نیستند، اگر سعی کنید آنها را با هم استفاده کنید، جوهر روی کاغذ ایجاد لکه می کند. از این گذشته، زمانی که هدف شما انتقال طرح از طریق کاغذ سابلیمیشن روی پارچه است، چاپ با جوهری که به کاغذ می چسبد، منطقی نیست.

کدام دستگاه ها می توانند توسط کاغذ سابلیمیشن چاپ انجام دهند؟

همه دستگاه های چاپ برای سازگاری با فرآیند چاپ سابلیمیشن ساخته نشده اند، بنابراین اگر قصد دارید از کاغذ سابلیمیشن برای چاپ استفاده کنید، باید مطمئن شوید که چاپگر شما با این تکنیک سازگار است.

 در اینجا گزینه های کلی وجود دارد که ممکن است با کاغذ سابلیمیشن به خوبی کار کنند:

  • هر دستگاه چاپی که مخصوص چاپ سابلیمیشن ساخته شده باشد، این چاپگرها اغلب به عنوان چاپگرهای مخصوص سابلیمیشن معرفی می شوند و با در نظر گرفتن این فرایند به فروش می رسند.
  • دستگاه های چاپ جوهرافشان که سازگاری با سابلیمیشن دارند، اکثر چاپگرهای جوهرافشان مقرون به صرفه این ویژگی سازگاری را ندارند، اما پرینترهای سطح بالا مانند چاپگر جوهرافشان اپسون آرتیزان 1430 این سازگاری را دارد.
  • چاپگرهای Workforce نیز ممکن است بتوانند با کاغذ سابلیمیشن کار کنند.

به طور کلی، اگر یک دستگاه چاپ به عنوان سازگار با فرآیند سابلیمیشن معرفی نمی شود، بهتر است این روش را امتحان نکنید. برخی از نکاتی که درباره کار با کاغذ سابلیمیشن که باید بدانید:

  • هرچه دستگاه چاپی ارزان تر باشد، احتمال اینکه دستگاه و هد مناسب برای چاپ کاغذ سابلیمیشن باشد کمتر است.
  • اکثر دستگاه های چاپ HP با کاغذ سابلیمیشن چاپ نمی کنند، اما گاهی اوقات می توانند با کیت مناسب CISS به دستگاه چاپ بر روی کاغذ سابلیمیشن تبدیل شوند.
  • اگر دستگاه چاپ مورد نظر با سیستم جوهر Sublimation CISS سازگار نباشد، استفاده از کاغذ سابلیمیشن در آن ممنوع است.