نکات مهم برای طراحی و چاپ سربرگ

از چاپ سربرگ چه می دانید؟ با اشاره به گذشته، شرکت ها، سازمان ها و … برای نوشتن نامه های خود از برگه های سفید استفاده می کردند، اما عیب این برگه های سفید این بود که مشتری نمی دانست شما از کدام سازمان یا شرکت هستید. اما بعد مدتی با چاپ سربرگ این مشکل کاملا برطرف شد و مشتری پس از خواندن نامه شما دیگر نیازی به جستجوی اطلاعات شما را نداشت.

طراحی سربرگ های زیبا و کاربردی یک چالش بزرگ برای بسیاری از سازمان ها است. طراحی و چاپ سربرگ می تواند اولین تعامل شما با مشتری باشد. درک خوب اصول طراحی سربرگ و جزئیات طراحی آن گامی بلند در جهت ایجاد یک سربرگ چشمگیر و خاطره انگیز است. آیا به دنبال طراحی سر برگ های مناسب هستید؟ در ادامه مطالب با ما باشید تا اصول طراحی سربرگ ها را برای شما شرح دهیم.

نکات کلیدی در چاپ سر برگ ها

با دانستن نکات کلیدی طراحی و چاپ سربرگ می توانید سربرگ خود را چاپ کنید. استفاده کردن از روش های حرفه ای و خلاقانه به شما کمک می کند تا سر برگ ها را به شکلی خاص طراحی کنید. هنگام طراحی سر برگ ها باید به نحوه صحیح قرارگیری عناصر توجه کرد. مولفه هایی مانند لوگو، عنوان، آدرس را در جای خاصی قرار دهید تا مخاطبین با پیام های شما بیشتر آشنا شوند و شما بتوانید با چاپ عنوان خاص پیام خود را برای مخاطب ارسال کنید. در طراحی و چاپ سربرگ مناسب نکاتی را باید رعایت کنید که رعایت این نکات در زمینه بازاریابی به شما کمک زیادی می کند. نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • به یاد داشته باشید که متنی که می خواهید روی سربرگ ها چاپ کنید دقیقاً با اطلاعات شرکت شما مطابقت دارد. هر اشتباهی که هنگام چاپ سر برگ خود مرتکب می شوید، تعداد آدرس های شما را کاهش می دهد و این برای شما زیان آور می باشد.
 • اگر قصد دارید سر برگ خود را به دو زبان چاپ کنید، توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز مشکل بهتر است از یک متخصص زبان کمک بگیرید.
 • لاک زدن و تصحیح اطلاعات سربرگ شرکت یک امر حرفه ای نیست. به جای لاک زدن اعداد در سربرگ هنگام تغییر شماره، در پایین صفحه بنویسید که شماره تغییر کرده و عدد جدید را در کنار آن تایپ کنید تا مخاطب سردرگم نشود.

اصول طراحی سربرگ ها

 • اندازه سربرگ: سر برگ ها روی کاغذهای A4 و A5 چاپ می شوند. هنگام تصمیم گیری در مورد اندازه سربرگ به نکات زیر توجه کنید:

فرم A5 برای مکاتبات اداری کوتاه مناسب است و نیازی نیست از برگ بزرگ استفاده کنید به علت این که مقداری از صفحه خالی می ماند که ناخوشایند است.

از سربرگ A4 برای نامه های اداری بلند استفاده می شود چرا که در یک نامه واحد از تعداد کم تر سربرگ استفاده شود بهتر است. در سربرگ های A5 نصف سر برگ A4 است ولی بدان معنا نیست عناصر و نوشته های روی سر برگ A5 هم باید نصف سر برگ A4 باشد و همچنین نشانی، اسم و شماره های تماس باید واضح و خوانا باشد.

 • رنگ کاغذ: رنگ متن سربرگ نیز بسیار مهم است و هنگام تهیه رنگ سر برگ مورد نظر باید به موارد زیر توجه کنید:

از رنگی هایی استفاده کنید که با موضوع کارتان مرتبط باشد. رنگ ها می توانند در جذب تاثیر زیادی داشته باشند، بنابراین باید در انتخاب آن دقت لازم را داشت. رنگ پس زمینه نباید پررنگ باشد زیرا می تواند در خواندن متن مشکل ایجاد کند و در هنگام ارسال سر برگ و فکس این مشکل بیشتر شود. به طور کلی، استفاده از رنگ های مختلف می‌تواند سربرگ را زیبا جلوه دهد، اما در هر صورت استفاده غیرضروری و زیاد از رنگ‌ها روی سربرگ غیرحرفه‌ای است و می‌تواند سربرگ را هنگام کپی یا فکس بد جلوه دهد به علت این که به صورت سیاه و سفید است. شما می توانید رنگ مورد نظر خود را با قیمت پایین و با استفاده از رنگ های مصنوعی مانند نقره ای، طلایی، فسفری و نارنجی به دست آورید.

 • گرماژ کاغذ: گرماژکاغذ یعنی همان وزن و نوع کاغذ که بسیار مهم است که در انتخاب گرماژ کاغذ دقت کنید، برای سر برگ های بیشتر از کاغذ های تحریر ۲ گرماژ استفاده می شود‌. اگر می خواهید نامه ای که از شما ارسال شود متفاوت از سایر نامه ها ارسال شده باشد باید از گرماژ بیشتری استفاده کنید. گرماژ را به عنوان این که هزینه هایتان را کاهش دهید کم در نظر نگیرید. زیرا چاپگرها معمولاً با کاغذ بسیار سبک با مشکل رو به رو می شوند. کاغذهایی با گرماژ بالاتر عموماً مواد بهتری دارند و جذاب تر به نظر می رسند. اما باید فکری به حال هزینه پست و مواردی که در وزن سر برگ ها موثر است نیز بود.کاغذ های فانتزی و بافت دار تاثیر اولیه نامه شما را افزایش می دهند.

انتخاب نوع فونت در طراحی سربرگ ها

 در نوشتن سربرگ برای این‌که بتوانید کار خلاقانه نشان دهید باید این نکات را در نظر بگیرید و رعایت کنید. اول این که قرارگیری هر قسمت از سر برگ مانند لوگو، عنوان، آدرس، مطابقت با حاشیه های سر برگ و همچنین استفاده از متخصصان و طراحان حرفه ای در طراحی سر برگ می تواند شما را در رسیدن به هدف مورد نظرتان یاری کند.

یکی از نکاتی که می تواند برای جذابیت سر برگ شما بسیار حائز اهمیت باشد، استفاده از ایده های خلاق در طراحی از جمله داشتن خلاقیت و ابتکار و همچنین جسارت در شکستن سنت های رایج است که تاثیر بسزایی دارد در مورد کیفیت کار شما دارد.

نوع فونت: برای موضوع چاپ شده باید از فونت مناسب و خوانا استفاده شود. برای انتخاب نوع فونت باید به نکات زیر توجه کنید:

(ماهیت کار سازمان)

(به شکنندگی و انحنای فونت توجه کنید)

(باریکی و ضخامت فونت)

(سازگاری و عدم یکنواختی در یک فونت)

(اندازه فونت و خوانایی)

(بهتر است سر برگ را یک بار فکس کنید)

مزایای استفاده از سر برگ ها

 • سربرگ ها در اولین برخورد به عنوان کارت شناسایی عمل می کنند و این قابلیت را دارند که مشتریان بالقوه را به مشتریان واقعی تبدیل کنند. اگر سربرگ ها به زیبایی طراحی شده باشد و از نظر ظاهری حرفه ای باشد، می تواند تاثیر بسزایی در بیننده داشته باشد. اگر طرح و اطلاعات موجود در سر برگ خیلی جالب نباشد، بیننده ممکن است فکر کند که شرکت مناسب نیست و مشتری تمایلی به همکاری با آن شرکت را نداشته باشد.
 • همان طور که قبلاً ذکر شد، شرکت ها اطلاعات زیادی مانند شناسه شرکت، شکل لوگو، آدرس، شماره تلفن، تاریخ نامه و همه چیز را در سربرگ خود قرار می دهند. که به عنوان معرفی شرکت و شناسایی زمینه های کاری می باشد.
 • استفاده کردن از سربرگ ها امنیت مکاتبات را افزایش می دهد، زیرا هر شرکتی فقط می تواند از سربرگ خود استفاده کند تا هیچکس نتواند آن را کپی کند. سوء استفاده از نامه های بدون سربرگ اداری خاص زیاد دیده می شود.
 • انتشار نامه های اداری و سازمانی در همه جا می تواند تعداد مشتریان شرکت و سازمان را افزایش دهد، زیرا سربرگ به عنوان یک تبلیغ سیار عمل می کند و این به دلیل طراحی زیبا و عنوان، لوگو و شماره تلفن در سر برگ است.
 • یکی از اصول حاکمیت وجود احترام متقابل بین دو شرکت یا سازمان است که با نوشتن نامه بر سربرگ شرکت تایید می شود.
 • هرچه طرح سر برگ منحصر به فردتر باشد، به نوعی خاص بودن شرکت و سازمان را نشان می دهد. بنابراین شناسایی شرکت ها و سازمان ها به عنوان موارد خاص بستگی به طراحی سر برگ دارد.

چاپ سربرگ در همچاپ

یکی از معتبرترین مراکز چاپ سربرگ در کشور، مجتمع چاپ و بسته بندی همچاپ می باشد.  در صورت نیاز به چاپ سربرگ می توانید به سایت همچاپ مراجعه نمایید.