راهنمای مراقبت از ارتودنسی دندان + حین و بعد از انجام

دندان‌های سالم و مرتب نه تنها در زیبایی چهره تاثیر دارند، بلکه نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح دهان و سلامت کلی بدن ایفا می‌کنند. اما گاهی اوقات، به دلیل عوامل مختلفی مانند ارثی بودن، عادات غلط یا شرایط جسمی، دندان‌ها نامرتب و فک‌ها ناهماهنگ هستند. در این موارد، ارتودنسی در دندانپزشکی زیبایی نقش بسیار مهمی در اصلاح و تنظیم دندان‌ها و فک‌ها دارد.

متخصص ارتودنسی با استفاده از انواع تکنیک‌ها و ابزارهای مدرن، ابتدا وضعیت فعلی دندان‌ها و فک‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند. سپس یک برنامه درمانی و با استفاده از اپاراتورها و دستگاه‌های ارتودنسی، دندان‌ها را در موقعیت مطلوب قرار می دهد. در این مقاله همراه ما باشید تا با مراقبت از ارتودنسی دندان آشنا شوید.

ارتودنسی دندان چیست؟ ارتودنسی دندان، به عنوان یکی از روش‌های درمانی و زیبایی مدرن برای حل مشکلات دندان و فک، به ویژه فواصل نامناسب دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتودنسی دندان، به بهبود ظاهر دندان‌ها کمک می‌کند و توسط متخصص ارتودنسی نصب می‌شود و پس از نصب، دستورالعمل‌های لازم برای مراقبت بهتر از ارتودنسی توضیح داده می‌شود. رعایت نکات اساسی و دستورالعمل‌ها در طول درمان در نتیجه مطلوب ارتودنسی نقش مهمی دارد.

راه های نگهداری و مراقبت از ارتودنسی

درمان ارتودنسی و استفاده از بریس دندانی یا دستگاه‌های دیگر، نیازمند توجه و نگهداری دقیق است. مراقبت از دهان و دندان‌ها با ارتودنسی با روش‌ها و تکنیک‌های خاصی انجام میشود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شده و در نهایت به نتایج مطلوبی برسید.

  • تمیز کردن با مسواک

حداقل سه بار در روز با مسواک با برس نرم توصیه می‌شود. پس از هر وعده غذایی و نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین، استفاده از مسواک الزامی است. از خشونت در مسواک زدن خودداری کنید تا سیم فلزی ارتودنسی قطع نشود. استریل کردن مداوم ارتودنسی، به ‌ویژه در هنگام خارج کردن آن، در طول عمر ارتودنسی کمک زیادی می‌کند.

  • مسواک مخصوص

استفاده از مسواک مخصوص نوع ارتودنسی مورد استفاده شما (بریس دندانی و یا دستگاه‌های دیگر) توصیه می‌شود. مسواک برقی در تمیزی بهتر دندان و براکت ها نقش مهمی دارد.

  • خمیر دندان

انتخاب خمیر دندان حاوی فلوراید به منظور افزایش مقاومت دندان‌ها در برابر پوسیدگی توصیه می‌شود. از خمیردندانی که حاوی مواد ساینده است، خودداری کنید تا به مینای دندان آسیب نرسد.

  • استفاده از نخ دندان

استفاده منظم از نخ دندان برای پاک کردن باقیمانده های غذایی در بین دندان‌ها و بریس‌ها مهم است. نخ دندان به تمیز کردن دقیق دندان‌ها در نواحی دسترسی کم کمک می‌کند.

  • دهانشویه

استفاده از دهانشویه پس از مسواک زدن می‌تواند به حفظ بهداشت دهان و کاهش باکتری‌ها کمک کند. دهانشویه‌های خاصی برای افرادی با بریس دندانی نیز در داروخانه ها وجود دارد.

  • مراجعه به دندانپزشک

مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره‌ای برای ارزیابی و اصلاحات لازم در درمان ارتودنسی حیاتی است. در صورت وجود مشکلات مانند بوی بد دهان یا التهاب لثه، به دندانپزشک مراجعه شود.

ادامه مطلب در:

راهنمای مراقبت از ارتودنسی دندان + حین و بعد از انجام