10 نکته طلایی برای موفقیت در مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

  10  نکته که باید در هنگام مهاجرت به کانادا بدانید!

پس از پایان مراحل قانونی Immigration and citizenship زمانی که می خواهید قدم در خاک کانادا بگذارید حتما نگران نحوه زندگی و تفاوت هایی خواهید بود که منتظر هستند تا شما را غافلگیر کنند. در این مطلب می خواهیم با بررسی برخی تفاوت هایی که در شیوه و سبک زندگی مردم کانادا و ایران وجود دارد، کمی از نگرانی مهاجران این کشور را کم کنیم. اگر قصد زندگی در قسمت های جنوبی استان آنتاریو را ندارید، بهتر است خودتان را برای هوای سرد و برف زیاد آماده کنید. کمی مشکل است بخواهیم سرمای 25- در زمستان را توصیف کنیم اما نگران نباشید خبر خوب این است که اگر با آمادگی و لباس های مناسب سفر خود را آغاز کنید، با مشکل خاصی روبرو نخواهید بود.

کانادا تا کنون میزبان چندین و چند نسل از مهاجران بوده است و به همین دلیل فرهنگ ها و عقاید مختلف در دل این کشور جای گرفته اند. بیش از 40 کرسی از پارلمان این کشور متعلق به افرادی است که خارج از کانادا به دنیا آمده اند. در هر شهر و روستای این کشور ممکن است با چند زبان، فرهنگ و آئین مختلف روبرو شوید؛ به هین دلیل نیازی نیست که از عقاید خود دست بکشید، بلکه می توانید با حفظ ارزش های خود، با عقاید و فرهنگ های مختلف هم آشنا شوید.

در ایران هم مانند بسیاری دیگر از کشورها معمولاً به انعام توجه زیادی نمی شود اما در کانادا داستان شکل دیگری دارد؛ بسیاری از کارکنان رستوران ها و کسانی که کار خدماتی انجام می دهند حقوقی کم تر از 10 دلار در ساعت دارند. این افراد برای گذران زندگی خود نیازمند انعام گرفتن و پخش کردن انعام بین افرادی هستند که در آشپزخانه مشغول به کارند. انعام معمول در کانادا 15در صد از کل صورتحساب شماست اما برای خدمات بسیار خوب می توانید تا 20 درصد انعام بپردازید.

اگر قصد پیدا کردن کار در کانادا دارید، باید بدانید که ممکن است فرایند پیدا کردن شغلی مناسب برایتان تا چند ماه طول بکشید؛ بنابراین، بهتر است هزینه لازم برای سپری کردن چند ماه را با خود داشته باشید. البته خبر خوب این است که می توانید از طریق کارهای پاره وقت، بخشی از هزینه های خود را جبران کنید. گفتنی است همواره در ذهن داشته باشید که باید پیش از ورود به کانادا، رزومه معمول در این کشور را برای خود ایجاد کنید و فرستادن درخواست های شغلی را از ایران شروع کنید.

هزینه های زندگی در قسمت های مختلف این کشور متفاوت است. تورنتو و ونکوور به خصوص در مناطق مرکزی هزینه زندگی و اجاره های بالایی دارند اما در مناطقی مانند منترال هزینه زندگی و اجاره خانه ارزان تر است؛ البته دستمزدها هم در این مناطق نسبتاً پایین تر است. در رستوران ها، دفاتر، بیمارستان ها، فروشگاه ها و دیگر مناطق عمومی سیگار کشیدن ممنوع است. در مناطق عمومی و مشترک آپارتمان ها و دیگر مناطق مسکونی هم شرایط به همین شکل است.

پس اگر سیگاری هستید، تنها جایی که می توانید در آن سیگار بگشید منزل مسکونی، فضای کاملاً باز و  اتومبیل شخصی تان است (البته به شرطی که کودک کم سن و سالی با خود نداشته باشید). سیستم درمانی کانادا در بسیاری از نقاط جهان شهره است. این سیستم، خوشامدگوی واقعی شما در هنگام ورود به کشور مقصدتان است. هزینه درمانی در کانادا توسط برنامه های مختلف استان های این کشور تامین می شود و همه کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند می توانند از میزان مشابهی از بیمه درمانی برخودار شوند.

بنابراین، هزینه درمان در این کشور برای بیشتر اقدامات درمانی رایگان است. البته به یاد داشته باشید اگر می خواهید به صورت توریستی وارد کانادا شوید یا ویزای کاری دارید، مشمول بیمه نمی شوید و باید هزینه درمان خود را بپردازید. ایالت های مختلف کانادا قوانین متفاوتی در خصوص قوانین اخذ گواهینامه دارند. به همین دلیل لازم است پیش از مهاجرت به این کشور قوانین رانندگی مربوط به شهر محل اقامت خود را مرور کنید. به یاد داشته باشید که در هنگام سفر به این کشور مدارک لازم رانندگی را همراه با خود داشته باشید.

بر اساس وضعیت و شرایط استخدام در انتهای هر سال مالی موظف هستید که بخشی از درامد خود را به دولت برگردانید. مالیات برارزش افزوده هم در استان های مختلف متغیر است. برای مثال در ایالت آلبرتا مالیات فروش 5 درصد و در کِبِک حدود 14.975 است. این مالیات بر قیمت کالا اضافه می شود؛ بنابراین، برای کالایی که در تبلیغات 10 دلار معرفی می شود، باید بیش از 10 دلار بپردازید. باید بدانید مردم کانادا از مودب ترین افراد جهان هستند.

واژه «متاسفم» (Sorry) از پرکاربردترین لغات در زبان های این کشور است. هر جا که می روید کانادایی هایی را خواهید دید که در حال عذرخواهی هستند. بنابراین، به یاد داشته باشید که اگر می خواهید با خوشامد گرم مردم و همسایگانتان مواجه شوید باید به مودبانه ترین شکل ممکن رفتار کنید. وکلای دادگستری، موسسات حقوقی، موسسات کاریابی بین المللی،  موسسات اعزام دانشجو، حتی آژانس های مسافرتی، یا افراد حقیقی، برای فعالیت در حیطه ویزا و باید از شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا (ICCRC) مجوز داشته باشند؛ در غیر این صورت، هرگونه فعالیت آنها از دیدگاه کانادا در حیطه ویزا و مهاجرت غیر قانونی ست.

در سایت رسمی مهاجرت کانادا اعلام شده است که؛ اگر از بی تجربگی و کلاهبرداری این‌گونه افراد یا موسسات فاقد مجوز ICCRC متضرر شوید، هیچ راهی برای پیگیری و رفع اتهامات خود ندارید. پس فقط به مشاوران یا وکلای رسمی کانادا اعتماد کنید تا  در صورت بروز مشکل، مدافع منافع شما باشیم. کشور کانادا فقط به وکلا و مشاوران رسمی مقیم کانادا که از iccrc مجوز دارند، اجازه فعالیت در حیطه مشاوره و انجام امور ویزا و مهاجرت به کانادا را می دهد.

وکلای دادگستری، موسسات، آژانسهای مسافرتی  و یا هر شرکت دیگری، بدون حضور وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت کانادا، نمی‌توانند نامه دفاعیه از موکل خود به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند. در صورت عدم وجود وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت کانادا، این شرکتها یا افراد، یک ایمیل به نام شما درست می کنند و تمامی امور را به جای شما و با یک هویت جعلی انجام می دهند و گاها حتی اکانت و پسوورد را در اختیار شما نمی گذارند، یا اینکه به عنوان واسطه عمل کرده و تمامی امور مهاجرت یا ویزا را به یک مشاور یا وکیل رسمی کانادا می سپارند. فقط قرارداد مستقیم با مشاور یا وکیل رسمی مهاجرت به کانادا (مورد تایید ICCRC) را امضا کنید.

با زندگی روزمره در کانادا بیشتر آشنا شوید

زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسه است و فرهنگ غالب هر منطقه متاثر از زبان آن منطقه است. همانطور که می‌دانید مردمی که در ایالت کبک هستند به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. اما بدان معنی نیست که اگر به زبان انگلیسی صحبت می‌‌کنید در این ایالت نمی‌توانید زندگی روزمره داشته باشید. در روز جشن ملی کانادا فارغ از هر زبانی و هر قوم وقبیله‌ای، کانادایی‌ها دور یکدیگر گردهم می‌آیند و این روز را جشن می‌گیرند.

ارکان مهمی که فرهنگ کانادا بر پایه آن استوار است شامل: عدالت، احترام، انصاف و بردباری است. امکان دسترسی آسان به آموزش، کار و حقوق برابر از ویژگی‌های مهم زندگی در کانادا است. از این ویژگی‌ها به آسانی نمی‌توان گذر کرد. چرا که آمال و آرزوهای افراد مختلف، زندگی در چنین جوامعی است. مردم در کانادا در حفظ محیط زیست بسیار کوشا هستند به طوری که زیباترین مناظر دنیا را در کانادا مشاهده خواهید کرد. افرادی که به این کشور مهاجرت می‌کنند در نظر اول متوجه این همه زیبایی می‌شوند و ناخودآگاه برای حفظ محیط زیست همراه می‌شوند.

کانادا دارای تاریخچه بسیار غنی است. با وجودی که اقوام بسیاری در این کشور پهناور در کنار یکدیگر در حال زندگی هستند با این حال برای برگزاری مراسم‌های مهم در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و اتحاد خود را به نمایش می‌گذارند. به خاطر بسپارید مردم کانادا به وطن خود عشق بسیار می‌ورزند به طوری که از تمام قوانین سیاسی، اجتماعی و آموزشی با افتخار پیروی می‌کنند. به بیان دیگر رعایت قوانین و مقررات در کانادا یک امر واجب است که همه افراد از کوچک و بزرگ، با هر میزان تحصیلات بدان پایبند هستند. این را بدانید پایه‌های یک جامعه سالم و امن توسط خود مردم و شهروندان بنا می‌شود. به هنگام از رعایت این نکات غافل نشوید.

ویزا 724، در کنار شرکت حقوقی مهاجرتی و شرکت توسعه بیزینس در کانادا، با داشتن تجربه راه اندازی و توسعه بیش از 100 کسب و کار موفق، صفر تا صد خدمات خرید بیزینس یا راه اندازی بیزینس، امضای قرارداد قانونی و انجام امور مهاجرتی را ارائه می کند. ما کسب و کار را مطابق با شرایط شما، انتخاب و برای خرید یا راه اندازی آن اقدام می کنیم. در صورتی که قصد راه اندازی یک کسب و کار در کشور کانادا را داشته باشید و اگر تمایل دارید در فرانچایز های قوی کانادا سرمایه گذاری کنید، می توانید با ما در ارتباط باشید.

در این شرکت، گام به گام در خدمت اهداف کارآفرینانی هستیم که میخواهند بیزینس موفقی در کانادا داشته باشند و از راههای برنامه های تجاری  ،  و  به کانادا مهاجرت کنند. کانادا یک کشور چهار فصل است کانادا چهار فصل دارد که البته فصل تابستان آن نسبت به سایر فصل‌ها کمی‌ کوتاه‌تر به‌ نظر می‌رسد. برای مهاجرت خانوادگی به کانادا با یک کلیک اقدام کنید . اگر چه در برخی از مناطق کانادا (مثل استان بریتیش کلمبیا) دمای تابستان گاهی تا 40 درجه بالای صفر هم می‌رسد، اما در بسیاری دیگر از نقاط این کشور (از جمله کبک) تابستان‌ها آنقدر گرم نیست که بخواهید لباس‌های خنک بپوشید و یا شب‌ها را در پاسیو بخوابید.

زندگی در کانادا پر هزینه است . وقتی برای مهاجرت به کانادا تصمیم قطعی خود را گرفتید، باید به توانایی خود برای تأمین هزینه‌های زندگی در کانادا توجه کنید.  در بین مردم کانادا، ادب اهمیت زیادی دارد. البته ادب هم مانند چیزهای دیگر در این کشور بی‌قید و شرط نیست. برخلاف تصور رایج، در کانادا همه‌ی مراقبت‌های بهداشتی رایگان نیست و در بسیاری از موارد باید هزینه‌های بالایی را پرداخت کنید. بنابراین باید بتوانید خود را با آن‌ها تطابق دهید. وقتی به متروی شهر مونترال و یا تورنتو می‌روید، خود را در محاصره‌ی افرادی از سراسر جهان می‌بینید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.