مهاجرت تحصیلی 2023 (شرایط، مدارک و هزینه ها) رویزا گروپ

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی 2023 چیست؟

برخی ایرانیان با هدف استفاده از امکانات علمی و امکانات بیشتر به دنبال تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا و در ادامه تضمین کاریابی بهتر درهرجای دنیا پس از فارغ التحصیلی هستند. مهاجرت تحصیلی یکی از راه های مهاجرت است که در گام اول نیاز به اپلای تحصیلی دارد. سوالی که مطرح می‌شود این است ویزای تحصیلی چیست؟ چگونه اپلای کنیم؟ چه مدارکی برای مهاجرت از طریق تحصیل نیاز است. در ادامه تمام این سوالات و سوالات مشابه را پاسخ خواهیم داد.

اپلای تحصیلی چیست؟

اپلای (Apply) یا درخواست پذیرش تحصیلی، فرایندی است که هر شخصی به‌عنوان دانش‌آموز یا دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی نیاز دارد تا بتواند به‌عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کند. در زبان عام، اپلای کردن به مراحلی که بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر انجام می‌شود هم گفته می‌شود. مانند دریافت فرم‌های مربوط به ویزا، تعیین وقت سفارت و اقدامات مربوط به درخواست ویزا و تهیه بلیت هواپیما.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزا و نوعی مجوز و تاییدیه است که برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی که اپلای تحصیلی دریافت کرده‌اند اجازه سفر، تحصیل، زندگی، تردد و در صورت امکان کار در کشور مقصد را فراهم می‌کند. هر دانشجوی که به دنبال تحصیل در کشور دیگری است، باید ویزای تحصیلی آن کشور را دریافت کند. هر شخصی از ۴ سالگی می‌تواند با اخذ ویزای تحصیلی، مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر داشته باشد. برخی مهاجرت به اروپا و برخی مهاجرت به کشورهایی نظیر استرالیا و کانادا را اولویت قرار می‌دهند. برای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل بهتر است در ادامه با ما باشید.

انواع ویزای تحصیلی

انواع ویزای تحصیلی          توضیحات

ویزای دانش‌آموزی ویزای تحصیل دانش‌آموز در مقطع متوسطه و دبیرستان

ویزای کالج/ دانشگاه            ویزای تحصیل در کالج یا دانشگاه مورد تائید

ویزای آموزشی     ویزای شرکت در یک برنامه آموزشی غیر آکادمیک

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

انتخاب مناسب‌ترین و بهترین کشور برای تحصیل به عوامل متعددی بستگی دارد که هر شخصی بر اساس شرایط خود این کار را انجام می‌دهد. عواملی متعددی در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان مؤثر هستند. مهم‌ترین آن‌های این موارد هستند؛ هزینه‌های مناسب تحصیل و زندگی، فرهنگ و دانشجو محور بودن شهر مقصد، شرایط بازار کار و همین‌طور رشته تحصیلی موردنظر. در زیر لیستی از بهترین کشورها برای تحصیل:

 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت تحصیلی به استرالیا
 • مهاجرت تحصیلی به پرتغال
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 • مهاجرت تحصیلی به قبرس
 • مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا کشوری مهاجر پذیر است و آمار نشان می‌دهد تا سال 2020 تعداد 530540 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل هستند. 102 دانشگاه در کانادا وجود دارد که از این رقم تعداد دانشگاه‌های دولتی محدود است. اگر قصد ادامه تحصیل در این کشور زیبا را دارید باید ویزای تحصیلی کانادا دریافت کنید. ویزای تحصیلی کانادا برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد دارند در کانادا تحصیل کنند صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا نیاز است مراحلی طی شود که در صفحه مهاجرت به کانادا به طور کامل شرح داده شده است.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

کشور استرالیا با وجود اینکه کشور کوچک و کم جمعیتی است ولی یکی از مهاجر پذیرترین کشورها محسوب می‌شود. بسیاری از افراد به علت کم بودن هزینه تحصیل، زندگی و مقرون به صرفه بودن هزینه دانشگاه‌ها، به دنبال تحصیل در استرالیا هستند. استرالیا رتبه سوم را در میان کشورهای جهان، در پذیرش دانشجویان دارد؛ به طوریکه تا به حال 5.2 میلیون نفر از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل شده‌اند. قدم اول برای مهاجرت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است. انتخاب دانشگاه و شهر، براساس رتبه دانشگاه و هزینه‌ها متفاوت می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به پرتغال

پرتغال یکی از کشورهایی است که پتانسیل تبدیل شدن به بهترین مقصد مهاجرتی دانشجویان ایرانی را دارد. شاید دانشگاه‌های این کشور در حد دانشگاه‌های کانادا یا استرالیا شناخته‌شده نباشند، اما در نگاه کلی این کشور گزینه بسیار خوبی برای ادامه تحصیل است. هزینه تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای مطرح بسیار کمتر است، امکان اخذ اقامت دائم بعد از تحصیل بالاست و همچنین شرایط و امکان اخذ بورسیه تحصیلی خیلی بیشتر از کشورهای مطرح است. پرتغال عضو شنگن است و در مدت تحصیل و حتی پس از آن می‌توانید به‌راحتی به سایر کشورهای اروایی سفر کرده، کار پیدا کرده و حتی مهاجرت کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ایتالیا هم مانند پرتغال یکی از مقاصد خوب مهاجرتی برای ادامه تحصیل است. بورسیه‌های مختلف تحصیلی و هزینه پایین تحصیل حتی ممکن است شرایط ادامه تحصیل در این کشور را برای شما رایگان کند. ایتالیا هم عضو شنگن است و حین تحصیل و حتی پس از آن امکان ادامه‌تحصیل، کار و حتی مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی برای شما فراهم است. اطلاعات بیشتر در این باره را در مطلب تحصیل در ایتالیا بخوانید.

مهاجرت تحصیلی به قبرس

قبرس جزیره‌ای در دل دریای مدیترانه است که دو بخش شمالی و جنوبی دارد. قبرس جنوبی یک کشور مستقل اما قبرس شمالی وابسته به ترکیه است. تحصیل در این کشور هم با توجه به هزینه‌های مناسب و امکان سفر به کشورهای شنگن محبوبیت دارد. امکان کار حین تحصیل و اخذ بورسیه هم برای دانشجویان در این کشور فراهم است.

شرایط مهاجرت تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی برای هر کشوری بر اساس قوانین تعیین‌شده توسط اداره مهاجرت آن کشور و موسسه تحصیلی مقصد است. شرایطی که بین همه کشورها مشترک است را می‌توان در دو دسته گنجاند:

 • دریافت نامه اپلای از سمت موسسه آموزشی موردنظر
 • کاور لتر یا نامه پوششی
 • تمکن مالی
 • مدارک مالی سرپرست مبنی بر تامین هزینه تحصیل و مخارج زندگی
 • معرفی یکی از بستگان فرد در کشور مقصد به شرطی که فرد حمایت خود را اعلام کند.

هزینه مهاجرت تحصیلی

مهاجرت برای ادامه تحصیل هزینه‌هایی به همراه دارد ازجمله هزینه اخذ ویزای تحصیلی و شهریه دانشگاه کشور مقصد. این هزینه بسته به کشور مقصد و همین‌طور دانشگاه موردنظر متغیر است. البته هزینه‌های جانبی هم وجود دارد مانند: هزینه شرکت در آزمون زبان، هزینه ترجمه مدارک، هزینه فی، هزینه درخواست ویزا و از همه مهم‌تر تمکن مالی. این مبالغ بسته به کشور موردنظر، نوع دانشگاه موردنظر و مقطع تحصیل متغیر است.

نکته: داشتن بورسیه تحصیلی بسته به امکانات بورسیه موردنظر برخی از این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی

هر کشوری بسته به قوانین مهاجرتی مختص آن کشور، لیستی از مدارک برای مهاجرت تحصیلی مدنظر دارد. بااین‌حال لیستی از مدارک در این لیست بین تمامی کشورها مشترک است. این مدارک شامل:

    مدارک تحصیلی

 • اثبات دانشجو بودن با تائیدیه از موسسه آموزشی که در آن تحصیل می‌کنید
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر
 • ریزنمرات دانشگاهی، دانشنامه و مدارک تحصیلی (به همراه ترجمه رسمی)

    مدارک هویتی

 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی عقدنامه در صورت تاهل
 • اسکن تمامی صفحات پاسپورت فعلی و قبلی
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت (متقاضیان مرد)
 • دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی

    مدارک تمکن

 • ترجمه رسمی اسناد ملکی مسکونی یا تجاری
 • نامه تمکن مالی بانکی (به زبان انگلیسی)
 • مدارک اسپانسر مالی (در صورت وجود)
 • انگیزه نامه (sop)
 • زندگی‌نامه
 • مدرک زبان مورد تایید دانشگاه مقصد
 • رزومه
 • توصیه‌نامه

سخن پایانی:

مهاجرت به خارج از کشور راه های بسیاری دارد. برخی افراد با هدف مهاجرت به دنبال گرفتن ویزای تحصیلی هستند و برخی دیگر با هدف تحصیل. در هر صورت نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد، تشخیص کشور مناسب برای تحصیل و دانستن نکاتی است که برای گرفتن ویزای تحصیلی نیاز دارید.

در این مقاله تمام نکات لازم برای مهاجرت تحصیلی مانند هزینه، شرایط و مدارک بررسی شده است. با نگاهی به این مقاله می‌توانید کشورهای که در زمینه تحصیلی مناسب‌تر هستند را ببینید. دقت داشته باشید که فرایند مهاجرت یک تصمیم مهم است و بهتر است در کنار یک موسسه مهاجرتی معتبر این فرایند را طی کنید.

منبع: موسسه مهاجرت رویزا گروپ