نحوه تعویض پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده در برج سطحی برای ایجاد تماس بین آب و هوا و سطحی برای تبادل انرژی و انتقال حرارت ایجاد می کند؛ با گذشت زمان و به علت تبخیر دائم آب در برج با افزایش غلظت مواد محلول در آب شاهد رسوب گرفتگی در پکینگ برج خنک کننده می باشیم؛ اغلب رسوب ها از جنس کلسیم و منیزیم می باشند.


رسوب گرفتگی در می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. پکینگ هایی که دچار رسوب زیاد شده اند؛ نمی توانند عملکرد خود را به درستی انجام دهند و در نتیجه راندمان برج خنک کننده به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و دمای آب خروجی به شدت افزایش پیدا می‌کند.به طور کلی در طی دوران عمر مفید برج خنک کننده، قطعاتی از برج از جمله پکینگ نیاز به تعویض پیدا می کنند؛ تعویض صحیح و به موقع پکینگ برج خنک کننده از تخریب برج و استهلاک اجزای داخلی برج جلوگیری می کند. در تعویض پکینگ برج خنک کننده باید جنس و نوع پکینگ مورد توجه قرار گیرد. با توجه به نوع پکینگ روش تعویض پکینگ می تواند متفاوت باشد.

پکینگ های ثابت از اتصال ورق های PP و یا PVC که به روش ترموفرمینگ فرم داده شده اند تشکیل شده و بصورت بلوک در می آیند. بر اساس میزان تراکم ورق ها سطح ویژه آنها افزایش و یا کاهش می یابد که این تراکم ورق اصلاحا گام نامیده می شود. انواع گام های پکینگ شامل 12، 14، 19، 25 و… می باشد. گام 19 پرکاربردترین نوع آنها می باشد. این مدل دارای سطح ویژه 150 متر مربع بر متر مکعب می باشد که رایج ترین مدل مصرفی می باشد. سطح ویژه پکینگ های برج خنک کننده یکی از عوامل موثر در برآورد قیمت فن برج خنک کننده می باشد.

رسوب زدایی پکینگ برج خنک کننده

هنگامی که دچار رسوب میشود، با روش های مختلف پکینگ را رسوب زدایی میکنند. استفاده از سختی¬گیر آب، استفاده از رسوب زداهای قوی و استفاده از روش اسید شویی روشهای متداولی هستند که با استفاده از این روش ها رسوبات پکینگ از بین می رود.
متناسب با جنس پکینگ کولینگ تاور مواد اسیدی مخصوص استفاده می شوند.

هایی که از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار باشند در برابر اسید شویی مقاوم بوده و صرفا رسوبات از بین می روند. اما اگر پکینگ کولینگ تاور از جنس های نامرغوب و مواد بازیافتی بی کیفیت تولید شده باشد، هیچ گونه مقاومتی در برابر اسید شویی نداشته و در برابر اسید تخریب شده و تخریب پکینگ می‌تواند مشکلاتی را برای سیستم برج خنک کننده به دنبال آورد.
رسوب زداها باعث افزایش راندمان برج خنک کننده می شود و هزینه اسید شویی را کاهش می‌دهد؛

اما با وجود این مزیت ها ، رسوب زداها با تغییر ph آب، آب را به سمت قلیایی شدن هدایت کرده و زمینه رشد میکروارگانیسم ها را فراهم می کند. میکروارگانیسم ها به صورت کلونی در پکینگ رشد کرده و مسیر پکینگ را مسدود می نمایند؛ به همین سبب برای جلوگیری از این مشکلات کارشناسان پیشنهاد می کنند که به محض رسوب گرفتن در پکینگ، تعویض پکینگ صورت گیرد.
رسوب گیری پکینگ از تبادل حرارت و انرژی جلوگیری کرده و عملاً از فعالیت برج خنک کننده جلوگیری می کند. رسوبات شدید پکینگ برج خنک کننده به موتور فشار وارد آورده و موتور روشن نمی شود.
برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده باید تعویض پکینگ برج خنک کننده به موقع صورت گیرد.
پکینگ ها در انواع آبشاری و اسپلش موجود می باشند.
پکینگ های آبشاری از صفحات مورب مواج تشکیل شده اند که این صفحات مورب با فاصله های معینی با چسب و جوش پلاستیک به یکدیگر متصل شده اند؛ برخی از این صفحات دچار رسوب می شود که با راه حل های ذکر شده مانند اسید شویی می‌توان رسوب یکی از صفحات را برطرف نمود و مجدداً از پکینگ استفاده کرد.

تعویض پکینگ اسپلش در برج خنک کننده

در حالی که پکینگ ضد رسوب اسپلش بدلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی و قابلیت اسید شویی، در بازه های زمانی بلندتری تعویض می‌شوند. بدلیل وجود مکانیزم تبخیری در برج خنک کن، تداوم این امر سبب افزایش غلظت یونی و در نهایت ایجاد پدید رسوب گرفتگی خواهد شد. تعویض پکینگ کولینگ تاور چنانچه بدرستی در بازه زمانی مناسبی انجاد شود، از فرسایش دستگاه و افزایش دمای آب خروجی جلوگیری خواهد کرد.

گروه کارخانجات ما با بیش از یک دهه سابقه درخشان در زمینه تولید و ساخت کولینگ تاور، تامین کننده کلیه قطعات اعم از پکینگ با بالاترین سطح کیفی در کشور می‌باشد. جهت انجام آورهال و تعویض پکینگ برج خنک کننده پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هرگونه اقدامی با کارشناسان فنی این شرکت صنعتی تماس برقرار نمائید. بهترین کیفیت با کادر مجرب اجرایی در اختیار شماست، کافی است جهت برقراری ارتباط با ما تماس بگیرید. برای پاسخ به سوال کلیک کنید.

  • نحوه تعویض پکینگ برج خنک کن با توجه به مدل ساختاری و جنس آن متفاوت است.
  • اما بطور کل مراحل تعویض برچ خنک کننده تا حد بسیاری مشابه یکدیگر می‌باشد.
  • ابتدا تجهیزات تصفیه آب و تاسیسات متصل به برج خنک کننده را از مدار خارج کنید.
  • سپس ضمن کنترل با واحد آب، پمپ های ارسال سیال را خاموش نمائید.
  • با تائید واحد پردازش برق، از طریق تابلو کنترل دستگاه را خاموش کنید.
  • سپس اقدام به تخلیه آبسرد جمع شده در قسمت تشتک نمائید.
  • در مرحله بعد می‌توانید یک الی دو تا پنل را جدا نموده تا بداخل دستگاه دسترسی پیدا کنید.
  • ضمن دسترسی بدرون دستگاه می‌توانید اقدام به تعویض و جانمایی پکینگ های جدید نمائید.
  • برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه تعویض پکینگ برج خنک کننده می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تفاوت تعویض پکینگ برج خنک کننده مخروطی مدور و مکعبی

اغلب پکینگ های برچ خنک کننده مخروطی بدلیل وجود زوایای منحنی باید بصورت پی وی سی انجام شود. بدلیل وجود ساختار خروطی، تعویض پکینگ برج خنک مدور دارای مقداری برشکاری و پرت شدن بخشی از بلوک های سطح پر کن می‌‌باشد. تعویض پکینگ برج خنک کننده مکعبی، معمولا با متریال پلی پروپیلن و بوسیله سطح پر کن های بلوکی اسپلش ضد رسوب انجام میشود.

در این مدل کولینگ تاور بدلیل وجود ساختار مکعبی، پرت یا هدر رفت بلوک وجود ندارد. بنابراین مقرون به صرفه تر بشمار می‌رود. مدت زمان استاندارد تعویض دوره ای پکینگها در هر تیپ 5 سال و بهترین زمان برای شستشوی آن به صورت سالیانه است.

دلایل تعویض پکینگ های برج خنک کننده

همانطورکه می‌دانیم، پکینگ تحت عنوان قلب مکانیزم کاهش دمای سیال در برج خنک کننده کاربرد دارد. در حقیقت سطح پر کن بستری مناسب جهت تبادل انرژی حرارتی بین آب و هوا فراهم می‌سازد. بدلیل وجود فرآیند تبخیر، رسوبات محلول و نامحلول جریان آب، ضمن عبور از سطوح پکینگ، ته نشین می‌شوند. ایجاد روب گرفتی روی سطح بستر پکینگ، موجب تقلیل و افت راندمان برودتی سیستم می‌گردد.

به همین دلیل بایستی تعویض پکینگ های برج خنک کننده به موقع انجام شود. یکی دیگر از دلایل تعویض پکینگ برج خنک کن، ورود آب بی کیفیت با TDS و سختی بالا بداخل دستگاه می‌باشد. می‌توان بوسیله سختی گیر رزینی و فیلترهای تصفیه نظیر شنی و کربنی، زمان تعویض را به تعویق انداخت. بنابراین شما می‌توانید با یک هزینه به نسبت جزئی تر، از این اقدام جلوگیری کرد. البته امروزه کاربرد دیونایزر نیز موجب کاهش عمر گرفتگی سطوح خنک کننده یا اصطلاحاً پوشالهای کولینگ تاور می گردد.

تفاوت طول عمر و تعویض پکینگ فیلمی و اسپلش کولینگ تاور

یکی از مهمترین دلایل رسوب گرفتگی و تعویض مداوم سطح پرکنهای فیلمی، وجود سطوح یکپارچه و ایجاد فرصتی مناسب برای رسوب گذاری املاح موجود در جریان آب می‌باشد. در حالی که مدل اسپلش دارای سطوح شبکه‌ ای است و فرصتی برای ته نشینی به رسوبات سیال نمی‌دهد. همچنین ساختار پلیمری pp ضمن مقاومت گرمایی و شیمیایی، امکان اسید شویی آن را فراهم ساخته است. شاید برایتان جالب باشد که درباره بیشتر بدانید.