آشنایی با اسپرینکلر برج خنک کننده

این تجهیز بیشتر در انواع برج خنک کن مخروطی یا مدور و در سایزهای متفاوت قابل طراحی و کاربرد می‌باشد. اسپرینکلر در انواع برج‌خنک‌کننده از ظرفیت ۱۰ تن تبرید تا ظرفیت ۱۲۵۰ تن تبرید از سایز ۲ اینچ الی ۱۲ اینچ قابل طراحی و استفاده می‌شود.برای اگاهی از قیمت پکینگ برج خنک کننده تا انتها مقاله همراه ما باشید.

تعریف ساده اسپرینکلر برج خنک کننده:

قطعه‌ی مرکزی سیستم پاشش آب دوار(در حال گردش) در یک کولینگ‌تاور مدارباز مدور قلمداد می‌شود که از انواع چرخشی یا دوار محسوب می‌گردد. لازم به ذکر است که این بخش فقط در سیستم پاشش آب چرخشی در یک کولینگ تاور گرد یا مخروطی شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه آب پخش کن برج خنک کننده

آب پخش کن(sprinkler) ابتدا در سال ۱۸۸۷ در کشور انگلستان توسط هنری پارملی ۳۶ ساله با متریال پلاستیکی طراحی و سپس به ثبت رسید که ابتدا در صنعت اتفاع حریق مورد استفاده قرار می گرفت و اما به مرور زمان وبا افزایش تکنولوژی و نیاز صنعتی به آب پخش‌کن در صنایع دیگر همانند نیز مورد استفاده قرار گرفت.ولیکن امروزه شرکت دماگستر این افتخار را دارد تا در تولید وعرضه متنوع ترین آب پاش یا اسپرینکلر در ایران خود را معرفی نماید که از سال ۱۳۸۲ تاکنون بیش از ۴۰ مدل منحصربه فرد از آب پخش کن باطراحی ویژه مهندسی به بازار عرضه نموده است. اسپرینکلر ها علاوه بر برج خنک کننده در سیستم های اطفا حریق نیز مورد کاربرد قرار می گیرند.

نحوه عملکرد اسپرینکلر برج خنک کننده

به بیانی دیگر به دلیل حرکت چرخشی اسپرینکلر فشار جریان آب ورودی به برج خنک کننده می باشد.به دلیل چرخشی بودن نوع ریزش آب در آب پخش کن برج خنک کننده، این قطعه نیازمند فشارکاری بیشتری در مقایسه با انواع نازل ثابت می باشد.

Getting to know the cooling tower sprinkler

نحوه نصب اسپرینکلر برج خنک کننده

بعد از اتصال قسمت استاتور اسپرینکلرهد برج خنک کن ، بخش استاتور نیز توسط تعداد معین از لوله های سوراخ کاری شده توسط رزوه یا پیچ خودکار تنظیم می گردد. در سایزهای بزرگ آب پخش کن برج خنک کننده عملاً از مهارکش استیل و قلاب جهت تنظیم زاویه لوله خروجی اسپرینکلر استفاده می شود .

محاسبات اسپرینکلر برج خنک کننده

یکی از بخش های مهم مربوط به بخش اسپرینکلر می شود. آب پخش کن در واقع بر اساس میزان آب در گردش باید دارای تعداد معینی خروجی با سایز مشخص باشد. به منظور محاسبه سایز ورودی اسپرینکلر کولینگ تاور ابتدا تعریف می شود که سرعت خطی مجاز در ورودی به آب پخش کن باید بین ۴ الی ۶ فوت برثانیه تعریف گردد.

خلاصه رابطه برنولی در محاسبه تعداد و سایز خروجی اسپرینکلر برج خنک کننده:

در رابطه فوق D قطر ورودی اسپرینکلر و d قطر خروجی آب پخش کن می باشد و N نیز تعداد خروجی اسپرینکلر برج خنک کن می باشد .به عنوان مثال برای یک اسپرینکلر سایز ۲ اینچ از ۴ خروجی سایز ۱ اینچ استفاده می شود.جدول زیر مشخصات فنی و جزئی سایز ورودی، سایز خروجی، تعداد خروجی و دبی آب در گردش را در آب پخش کن برج خنک کننده نمایش می دهد.

انواع اسپرینکلر برج خنک کننده

آب پخش کن (اسپرینکلر) با توجه به ظرفیت برودتی کولینگ تاور وظیفه توزیع آب به میزان معینی از دبی آب در گردش را برعهده دارد. بر این اساس اسپرینکلر برج خنک کن در سایزهای متنوع طراحی و به کار برده می شود. به منظور تعیین سایز ورودی و خروجی آب در آب پخش کن باید به میزان دبی آب در گردش در کولینگ تاور دقت نمود.

براساس میزان ، اسپرینکلر(آب پخش کن) در دسته بندی سایزهای متفاوت قرار می گردد که از سایز ۲ اینچ تا سایز ۱۲ اینچ قابل تولید و طراحی می باشد.اسپرینکلر در انواع متریال مختلف فلزی و پلیمری تولید و عرضه می شود. در واقع براساس میزان دبی آب در گردش، ظرفیت برودتی، سایز اتصالات، فشار کاری و نوع کاربری اسپرینکلر در انواع مختلفی تولید و عرضه می گردد که هر یک مزایا و معایبی خاصی دارد که در زیر به طور مفصل به شرح آن خواهیم پرداخت.

انواع آب پخش کن برج خنک کننده

مزایای اسپرینکلر آلومینیوم:

  • سبک و با دوام
  • فشار کاری کم و در نتیجه مصرف انرژی کمتر (هد پمپ سیرکولاتور)
  • مقرون به صرفه بودن اقتصادی نسبت به انواع اسپرینکلر برنجی، استیل و چدن
  • دارای سیستم روغن کاری در سایزهای بالای ۴ اینچ
  • نصب آسان و راحت در هر دوره تعمیرات و نگهداری برج خنک کننده

آب پخش کن برج خنک کننده از متریال چدن عموماً با استفاده از روش ریخته گری تولید و عرضه می گردد. این نوع از اسپرینکلر کولینگ تاور دارای قالب های آماده در سایز های مختلف می باشد که توسط چدن کوره (Cost Iron) ریخته گری می گردد.اسپرینکلر چدنی در مقایسه با آلومینیوم دارای وزن بیشتر و فشار کاری بیشتری می باشد.این مدل اسپرینکلر برج خنک کننده در شرایطی که فشار آب در گردش زیاد باشد مورد کاربرد قرار می گیرد و توانایی چرخش و توزیع آب با دبی بالا را برعهده دارد. آب پخش کن   چدنی از سایز ۴ اینچ تا سایز ۱۶ اینچ تولید و قالب گیری می گردد.

این نوع از آب پخش کن برج خنک کننده به جرئت بهترین متریال در تولید و طراحی سیستم پاشش آب محسوب می شود. اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده همانند آلومینیوم به صورت تراشکاری تولید و طراحی می گردد. از مهمترین مزایای اسپرینکلر برنجی می توان به دوام بالا، عدم رسوب گرفتگی، عدم گیرپاژ (گرفتی شدید قسمت گردان) و همچنین کارکرد روان و بدون صدا نیز اشاره نمود. البته قیمت پکینگ برج خنک کننده در مقایسه با سایر متریال تولیدی بسیار متفاوت خواهد بود.

این نوع از آب پخش کن کولینگ تاور بیشتر در کاربرد در سیستم تهویه مطبوع توصیه می شود. در سیستم های تهویه مطبوع ساختمانی و به بیان ساده تر در برج خنک کننده چیلر استفاده از اسپرینکلر برنجی به شدت توصیه می گردد.آب پخش کن برنجی برج خنک کننده بیشتر در سایز بین ۳ اینچ تا ۸ اینچ تولید و عرضه می شود. سیستم سایزبندی ورودی و خروجی و قالب تراشکاری اسپرینکلر برنجی و آلومینیومی عیناً مشابه هم می باشد.

مزایای اسپرینکلر برنجی برج خنک کننده

  • عدم رسوب پذیری اسپرینکلر نسبت به تبخیر و گردش آب دائم در کولینگ تاور
  • مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی در مقابل آب
  • طول عمر بالا و مقاومت بالا در نیروهای حاصل از جریان لزجت آب در گردش
  • مقاومت بالا در برابر فشار آب در ورودی برج خنک کننده
  • دارای سیستم روغن کاری در سایزهای بالای ۳ اینچ

۴- آب پخش کن پلاستیکی برج خنک کننده

اسپرینکلر یا آب پخش کن پلاستیکی برج خنک کن یکی دیگر از انواع آب گردان کولینگ تاور محسوب می شود که بیشتر به دلیل رسوب پذیری کم و دوام بالا در انواع کولینگ تاور با دبی آب در گردش پایین مورد استفاده قرار می گیرد. متریال به کار رفته در تولید این نوع آب پخش کن از متریال پلی پروپیلن و با روش تزریق پلاستیک صورت می پذیرد.به دلیل مقاومت کم در مقابل تحمل فشار خط جریان آب این نوع از اسپرینکلر برج خنک کن بیشتر در سایزهای کوچک ۲اینچ الی ۴ اینچ تولید و ارائه می شود. نوع اتصال این مدل از آب پخش کن برج خنک کننده به صورت رزوه ای از داخل می باشد.

قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده

به منظور برآورد دقیق قیمت اسپرینکلر برج خنک کننده باید دو مساله مهم را مشخص نمود. از مفاهیم اساسی که تاثیر زیادی بر قیمت دارد میتوان به متریال آب پخش کن برج خنک کن اشاره نمود. در قیمت گذاری آب پخش کن علاوه بر متریال مصرفی آن، سایز هم میتواند در تعیین قیمت اسپرینکلر موثر باشد. به منظور دانلود لیست قیمت اسپرینکلر با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

شرکت دماگستر با تیم مهندسی کارامد این افتخار را دارد تا بعنوان تولید کننده برتر در صنعت آب پخش کن  نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت را در اختیار عموم کارخانجات صنعتی واسپرینکلر در برجهای خنک کننده گرد در واقع مرکزیت توزیع آب داغ بر روی پکینگها محسوب می شود. آب پخش کن برج خنک کن امروزه در متریالهای برنجی، چدنی، استیل ، آلومینیوم و پلاستیکی توزیع و عرضه می گردد. در این محتوای پژوهشی سعی بر این شده است تا به بررسی کمی و کیفی انواع اسپرینکلر بپردازیم.

نکته:اگر شما هم میخواهید محصولات خود را با قیمت مناسب خریداری کنید و از قیمت پروانه برج خنک کننده مطلع شوید میتوانید به سایت ما مراجعه کنید.

نحوه عملکرد آب پخش کن در برجهای خنک کننده

ابتدایی ترین بحث در بررسی موضوع کارکرد اسپرینکلرها چگونگی کارکرد این تجهیز در تقسیم آب می باشد. فشار جریان آب ورودی به بخش ثابت آبگردان سبب چرخش بخش متحرک این تجهیز می گردد. هد آب پخش کن با فشاری معادل 2 الی 3 بار عموماً چرخش می کند. سرعت چرخش هداسپرینکلر در کولینگ تاورهای استوانه ای برابر 10 الی 15 دور در دقیقه برآورد می گردد. به نقل از شرکت مارلی آمریکا افزایش سرعت زاویه ای گردش آب پخش کن سبب عدم توزیع مناسب آب بر روی پوشالها خواهد شد.

مدت زمان دوره تعویض آب پخش کن در برجهای خنک کننده

وابسته به متریال بکار رفته در تولید انواع سایزهای اسپرینکلر مدت زمان عمر مفید این تجهیز متفاوت خواهد بود. عمر مفید اسپرینکلرهای آلومینیوم بین 2 الی 4 سال در کولینگ تاورهای صنعتی محاسبه می گردد. در بسیاری از موارد در ساخت و تولید این تجهیز از بلبرینگهای دست دوم یا چینی استفاده می کنند. بکارگیری بلبرینگهای ژاپنی با برندهای ناچی، KYK و همچنین بلبرینگهای برند SKF آلمان کیفیت بسیار خوبی در ساخت آب پخش کن دارد. متاسفانه امروزه بسیاری از تولیدکنندگان با صرف نظر از این موضوع باعث زیان به مصرف کنندگان برج خنک کننده وارد می نماید.