کود NPK 20-20-20 و نحوه استفاده از آن برای انواع گیاهان آپارتمانی

کود NPK از نظر میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم، درصدهای مختلفی دارد که کود سه بیست با عنوان NPK 20-20-20 از جمله پر استفاده ترین کود ها برای گل و گیاه آپارتمانی است. درصد پتاسیم، نیتروژن و فسفر موجود در کود NPK 20-20-20، به ساختار کلی گیاه رونق می بخشد و با گسترش ریشه زایی، باعث رشد برگ، جوانه و شاخه های جدید در گیاه می شود.

کود سه بیست ان پی کا یک نوع کود کامل محسوب می شود و اگر بلد باشید از آن به درستی استفاده کنید، به مرور شاهد زیباتر و گوشتی تر شدن برگ های گیاه خود خواهید بود. در این صفحه همراه ما باشید تا با کود NPK 20-20-20 و نحوه استفاده از آن برای انواع گیاهان آپارتمانی، بیشتر آشنا شوید.

معرفی کود سه بیست (20-20-20(NPK

کود NPK همانطور که از نام آن نیز می توانید حدس بزنید، از سه ماده اصلی رشد گیاه شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده است. درصد استفاده هر یک از این سه عنصر در کود متفاوت است و شما باید متناسب با گیاهی که نگهداری می کنید، کود با میزان عناصر کافی را تهیه کنید. برای مثال کود NPK با ترتیب عددی 15-30-15 یعنی اینکه میزان فسفر آن دو برابر میزان نیتروژن و پتاسیم است .

کود NPK 20-20-20 از میزان برابری از نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده است و آن را برای استفاده در گیاهان آپارتمانی مناسب ساخته است. این کود به عنوان یک کود همه کاره، بر روی اکثر گیاهان جواب می دهد و اگر شما از گیاهانی مثل پتوس حصیری، زاموفیلیا و … نگهداری می کنید، کود NPK 20-20-20 مناسب آنهاست.

مواد تشکیل دهنده کود سه بیست (20-20-20(NPK

کود NPK 20-20-20 از سه عنصر اصلی با خواص متفاوت تشکیل شده است که عبارتند از :

 • نیتروژن

اولین عنصر به کار رفته داخل کود NPK 20-20-20، نیتروژن است که این عنصر حیاتی برای رشد ریشه، ساقه، شاخه های گیاه نیاز است که داخل خاک گلدان وجود داشته باشد. اگر رشد گیاه شما خیلی کند است و یا برگ های زردی دارد، از کود NPK 20-20-20 استفاده کنید تا نیتروژن گیاه تامین شود.

 • فسفر

دومین ماده اصلی داخل کود NPK 20-20-20 که در رشد ریشه و شکل گیری گل های گیاه موثر است، فسفر می باشد. برای استفاده کود دارای فسفر در گلدان گیاه خود ابتدا باید PH خاک را بررسی کنید و اگر مابین 5.5 تا 7 بود، خاک مقادیر مناسبی فسفر دارد پس نیاز به استفاده از کود دارای فسفر نیست.

 • پتاسیم

رشد جوانه ها و ریشه گیاه نیاز به عنصری به نام پتاسیم دارد که کود NPK 20-20-20 می تواند با داشتن درصد مناسبی از پتاسیم، این نیاز گیاه را تامین کند. فایده دیگر پتاسیم برای گیاه، جلوگیری از آسیب دیدگی آن در شرایطی مثل هوای گرم، یخ زدگی، بی آبی، بیماری ها و آفات گیاهی است.

تاثیرات کود NPK 20-20-20 در گیاه آپارتمانی

 • رنگ گرفتن برگ های رنگ پریده با کود NPK 20-20-20
 • تقویت کننده رشد زایشی گیاه و جلوگیری از رشد علفی آن
 • ضخیم، پهن و گوشتی تر شدن برگ های گیاه
 • افزایش تعداد شاخه ها و برگ های گیاه
 • بهبود دهنده فرایند فتوسنتز گیاه
 • کمک به رشد ریشه و ساقه های گیاه
 • کمک به تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی شیمیایی مورد نیاز گیاه
 • موثر در درخشان و شاداب به نظر رسیدن گیاه
 • افزایش طول عمر گیاه
 • جلوگیری از آفات و بیماری های گیاهی

راهنمای استفاده از کود سه بیست (20-20-20(NPK

کود NPK 20-20-20 را می توانید به صورت پودری تهیه کنید و در هنگام استفاده روی گیاه آپارتمانی، مقدار مشخصی از آن را با آب حل کرده و طبق دستورالعملی که روی بسته بندی به طور دقیق توضیح داده شده است، داخل خاک گیاه بریزید.

استفاده از کود NPK 20-20-20 بر روی خاک خشک به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا ممکن است گیاه بسوزد پس حتما لازم است که خاک گلدان را مرطوب کنید. سپس به میزان سه قاشق چای خوری از کود را با 5 لیتر آب مخلوط کنید و پس از ترکیب کامل، در هر گلدان دو هفته یکبار به اندازه یک فنجان استفاده کنید.

اگر گلدان گیاه شما کوچک است، نصف قاشق چای خوری از کود NPK 20-20-20 را داخل یک لیتر آب بریزید و هر 15 روز یکبار گیاه را با آن کوددهی کنید.

کوددهی را از میزان کم شروع کنید و سپس با بزرگ تر شدن گیاه، مقدار آن را افزایش دهید. اضافه کردن بیش از حد کود به گیاه نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا نه تنها باعث رشد گیاه نخواهد شد، بلکه موجبات سوختن برگ های گیاه را فراهم می کند.

کود سه بیست (20-20-20 (NPK برای چه گیاهانی مناسب نیست؟

از بهترین انتخاب ها برای گیاهان آپارتمانی، کود سه بیست NPK است و این کود می تواند تمام مواد مغذی و عناصر مورد نیاز گیاه را تامین کند اما همانطور که می دانید، کود سه بیست ان پی کا دارای مقادیر مساوی فسفر، پتاسیم و نیتروژن است بنابراین برای گیاهانی که به این عناصر احتیاج کمتری دارند، مناسب نیست. برای استفاده از NPK 20-20-20 اول باید خاک گلدان یا باغچه را بررسی کنید تا ببینید چه میزان از این عناصر را دارد و سپس کودی مناسب با درصدهای فسفر، پتاسیم و نیتروژن تهیه کنید.

https://bagheeram.com/product/fertilizer/npk-fertilizer/fertilizer-20-20-20-150g/

استفاده از کود سه بیست برای گیاهانی مثل کاکتوس و ساکولنت نیز توصیه نمی شود زیرا درصد نیتروژن بالای موجود در این کود باعث ایجاد ترک روی ساقه می شود و گیاه به مرور از بین می رود. برای رشد این نوع گیاهان توصیه می شود از کودهای دارای فسفر و پتاسیم کمک بگیرید.

استفاده از کود 20-20-20 NPK برای سانسوریا

یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار که برای ادامه حیات و رشد خود نیاز به خاک غنی دارد، گیاه سانسوریا است. کودی که برای سانسوریا استفاده می شود باید هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را داشته باشد و برای رشد خوب گیاه نیاز است که هر سه هفته یکبار به شکل آبیاری روی خاک گلدان مورد استفاده قرار بگیرد.

این نکته را هم بگوییم که استفاده زیاد از کود سه بیست نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای گیاهان گوشتی چندان توصیه نمی شود و باید در حداقل ترین میزان ممکن به خاک گیاه ریخته شود.

استفاده از کود سه بیست NPK برای دیفن باخیا

دیفن باخیا از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که اگر به خوبی از آن مراقبت نشود، برگ ها شروع به زرد شدن و ریختن می کنند. اگر دیفن باخیا دارید و برگ های آن زرد و پژمرده است، این موضوع نشان می دهد که گیاهان شما به کمبود مواد مغذی دچار شده است و لازم است که هر دو الی سه هفته یکبار کود سه بیست به خاک آن تزریق شود.

استفاده از کود سه بیست NPK برای گیاه گل قاشقی

رشد گیاه گل قاشقی در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی، عالی است و اگر مواد مغذی خاک گیاه را بالا ببرید، شدت رشد و گلدهی آن بیشتر هم می شود. کود سه بیست متشکل از نیتروژن، فسفر و پتاسیم، تمام نیازهای غذایی گیاه را رفع می کند و در کوتاه مدت اثر خود را در رشد سریع تر گیاه می گذارد.

استفاده از کود سه بیست NPK برای کاکتوس

پیش تر هم گفتیم که برای گیاهی مثل کاکتوس از کود سه بیست استفاده نشود بهتر است زیرا نیتروژن موجود در این کود ها، با آبکی کردن کاکتوس منجر به ترک خوردگی و شکستگی ساقه می شوند.

استفاده از کود سه بیست NPK برای پتوس حصیری

گیاه پتوس حصیری در آپارتمان به خوبی رشد می کند اما می توانید برای داشتن گیاهی با برگ های شاداب تر و گوشتی تر، کود سه بیست استفاده کنید. استفاده از کود ان پی کا 20-20-20 در فصل رشد گیاه که از اوایل بهار تا اواسط پاییز است، به رشد بهتر پتوس حصیری کمک می کند و گیاه را از آفات و بیماری ها حفظ می کند.

استفاده از کود 20-20-20 NPK برای کاج مطبق

کاج مطبق یک گیاه حساس آپارتمانی است که به کمبود آبیاری، رطوبت، نور و کود خود بسیار حساسیت نشان می دهد. پس حتما باید در کنار تامین سایر شرایط گیاه، از کود مناسب هم استفاده کنید نحوه مصرف هم بهتر است به این صورت باشد که هر سه هفته یکبار به شکل آبیاری و در فصل رشد گیاه، استفاده شود.

    خرید کود سه بیت (20 20 20)

برای خرید کود سه بیت (20-20-20) اگر از فروشگاه یا شرکت معتبر خرید نکنید، ممکن است کودی که تهیه کرده اید تاثیری روی گیاه شما نداشته باشد یا باعث آسیب به گیاه شود. برای خرید می توانید به صفحه فروشگاهی سایت باغ ارم مراجعه کنید و پس از مقایسه مشخصات و ویژگی های انواع کود ها در این فروشگاه، به صورت اینترنتی سفارش دهید تا محصول برایتان ارسال شود.