ادامه تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا

قبولی در رشته پزشکی در دانشگاه های برتر ایران نیازمند تلاش بسیار زیادی است. این رشته یکی از پر رقابت ترین رشته ها در کنکور است. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا این حرفه را در خارج از کشور آموزش ببینند. اخیرا لیستی از بهترین دانشگاه‌ های پزشکی جهان در سال 2022 منتشر شده است که شامل 600 دانشگاه برتر برای تحصیل در رشته پزشکی می باشد. رتبه بندی این دانشگاه ها بر اساس چهار شاخص انجام گرفته است. این شاخص ها شامل شهرت علمی، شهرت رئیس دانشگاه، استنادات و اعتبار پژوهشی در هر مقاله و شاخص H می باشد. شاخص H روشی برای اندازه گیری بهره وری و اعتبار تحقیقات منتشر شده توسط یک دانشمند یا محقق است.

آیا ادامه تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا بدون آزمون و کنکور امکان پذیر است؟

پذیرش در رشته پزشکی در ایران می تواند استرس زا و زمان بر باشد. هر دانشگاهی قوانین پذیرش متفاوتی دارد. با این وجود پذیرش در رشته پزشکی بدون کنکور در برخی از دانشگاه ها امکان پذیر است. قوانین پذیرش در دانشکده های مختلف دارای این رشته در آمریکا متفاوت است. با این وجود، تمامی دانشکده‌ های ایالات متحده آمریکا دانش و علم شما را در زمینه ‌های زیست‌ شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی بررسی می کنند. به عنوان مثال، دانشگاه کالیفرنیا از داوطلبان این رشته می خواهد که در طول دوره تحصیل خود، شیمی عمومی را به مدت یک سال در آزمایشگاه، شیمی آلی حداقل دو ترم، فیزیک را برای یک سال در آزمایشگاه و زیست شناسی عمومی را برای حداقل یک سال در آزمایشگاه مطالعه کنند.

ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا

این شغل یکی از پول سازترین حرفه ها در ایران محسوب می شود. به طور خلاصه در معرفی رشته دندانپزشکی می توان گفت که این حرفه متمرکز بر پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان است. برتری دانشگاه ها و فرصت های شغلی با درآمد بالا، دو دلیل عمده ای است که باعث می شود افراد برای تحصیل در این رشته در ایالات متحده آمریکا داوطلب شوند. دوازده دانشگاه در ایالات متحده آمریکا در بین 50 دانشگاه برتر جهان در زمینه این رشته رتبه بندی شده اند.

پیشرفت شغلی برای متخصصان این حرفه در ایالات متحده آمریکا بسیار کند است. افزایش سالانه تعداد متخصصان در این کشور 12 درصد در هر 17 ماه است در حالی که میانگین کشوری تنها 8 درصد است. از آنجایی که اکثر دانشجویان متقاضی این رشته در ایالات متحده، فارغ التحصیلان ایالات متحده یا کانادا هستند، نیازی به ارائه نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی ندارند. با این حال، داوطلبانی که از کشور های دیگر درخواست می دهند باید با ارائه نمرات آزمون آیلتس یا تافل، مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان دهند. نمره آیلتس متقضیان باید حداقل هفت و نمره تافل آنها صد باشد.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

هزینه های تحصیل این تخصص در ایالات متحده آمریکا بسیار سنگین است. با توجه به گفته های انجمن آموزش دندانپزشکی آمریکا، متوسط ​​بدهی دانشگاهی برای فارغ التحصیلان این رشته در سال 2019 بیست و نه هزار دلار بود. کل هزینه های تحصیلی برای یک دانشجو را می توان به سه دسته هزینه های قبل از ورود، هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی طبقه بندی کرد.