۳۰ آزمایشگاه سم شناسی قانونی در کشور فعال و در حال ارائه خدمت به مردم هستند

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در حال حاضر ۳۰ آزمایشگاه سم شناسی قانونی در کشور فعال و در حال ارائه خدمت به مردم هستند که از این تعداد، ۲۲ آزمایشگاه مجهز به دستگاه هموژنایزر داخلی است.

به گزارش آوای البرز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، مسعود قادی پاشا صبح امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند در مراسم تحویل ۱۴ دستگاه هموژنایزر ساخت داخل به مراکز پزشکی قانونی استان ها گفت: یکی از مهم ترین بخش های آزمایشگاهی سازمان، آژمایشگاه سم شناسی و واحد استخراج است و عملکرد درست این واحد منجر به حصول نتیجه صحیح در آزمایش های سم شناسی خواهد شد.

وی با اشاره به کاربرد و اهمیت دستگاه هموژنایزر در آزمایشگاه سم شناسی، افزود: در سم شناسی، استخراج و هموژن سازی مهم ترین مرحله انجام آزمایش است که خوشبختانه با ساخت و تولید دستگاه هموژنایزر توسط مرکز تحقیقات بخش قابل توجهی از آزمایشگاه های سازمان مجهز به دستگاه هموژنایزر داخلی شده است.

قادی پاشا تصریح کرد: دستگاه هموژنایزر داخلی به مراتب مزایایی بیشتر از نمونه خارجی دارد ضمن آنکه تعمیرات و تأمین قطعات آن نیز با سهولت بیشتری انجام می شود.

وی یادآور شد: پیش از این هشت آزمایشگاه سم شناسی قانونی دستگاه هموژنایزر داخلی را تهیه کرده بودند و امروز نیز ۱۴ دستگاه به استان ها تحویل می شود که بر این اساس ۲۲ مرکز پزشکی قانونی در آزمایشگاه سم شناسی خود از دستگاه هموژنایزر داخلی استفاده می کنند.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان با اشاره به اینکه سیاست اصلی سازمان رسیدن به خودکفایی در تولید مواد و تجهیزات است، اظهار داشت: با تلاش و پشتکار نخبگان جوان مرکز تحقیقات طی سال های اخیر بخشی از مواد مصرفی و تجهیزات مورد نیاز سازمان تولید شد که در شرایط اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، در پاسخگویی به موقع به پرونده ها و تسهیل امور مراجعین بسیار تأثیر گذار بوده است.

وی به ساخت کیت ژنتیک در مرکز تحقیقات نیز اشاره کرد و افزود: به دلیل تحریم ها و نیز شرایط کرونایی حاکم بر جهان، در مقاطعی به شدت برای تأمین مواد مصرفی خود از جمله کیت های تعیین هویت ژنتیکی با مشکل مواجه بودیم اما امروز به جایی رسیده ایم که کیت تعیین هویت با استانداردها و قابلیت هایی به مراتب بالاتر از نمونه های خارجی توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تولید می شود که به دلیل متناسب سازی با ساختار ژنتیکی جمعیت کشورمان، نتایج دقیق تری را به دست می دهد.

قادی پاشا با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی به دلیل حساسیت و نوع کار خود نمی تواند از تجهیزات و از جمله کیت های نامعتبر و یا با استانداردهای حداقلی استفاده کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد مواد مصرفی آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی توسط مرکز تحقیقات و در داخل کشور تولید می شود و برنامه پیش رو آن است که تا پایان سال ۱۴۰۳ به طور کامل در تأمین مواد مصرفی آزمایشگاه ژنتیک به خودکفایی برسیم.

وی همچنین با بیان اینکه سازمان به طور جدی از نخبگان و دانشمندان حمایت و از طرح های کاربری آنان استقبال می کند، گفت: مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با قدرت و جدیت در حال ساخت و تولید دستگاه های مورد نیاز سازمان تا رسیدن به خودکفایی است و هر گام رو به جلوی ما در رسیدن به خودکفایی و پشت سر گذاشتن تحریم های ظالمانه، کمک به اقتدار و افزایش توانمندی کشور است.

در این مراسم محسن صابری رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نیز در سخنانی اظهار داشت: پس از تولید و کسب استانداردهای لازم برای دستگاه هموژنایزر و تحویل این دستگاه به تعدادی از استان ها، در این جلسه مراسم تحویل ۱۴ دستگاه هموژنایزر به ادارات کل استان ها، در کنار کارگاه آموزشی نحوه کار با دستگاه برای کارشناسان سم شناسی استان ها، برگزار می شود.

وی تصریح کرد: دستگاه تحویلی جدید نسبت به نمونه اولیه تغییرات زیادی داشته و بر اساس بازخوردهای استان ها، دستگاه ارتقا داده شده است که از جمله تغییرات آن می توان به راحتی حمل و نقل دستگاه و کوچک تر شدن ابعاد آن اشاره کرد.

وی در خصوص امکان صادرات تولیدات مرکز تحقیقات نیز گفت: مرکز تحقیقات برای صادرات محصولات خود آمادگی لازم را دارد اما در این میان برخی مراحل اداری وجود دارد که ممکن است روند کار را طولانی کند.

صابری تصریح کرد: در خصوص صادرات محصولات از جمله دستگاه هموژنایزر با ستاد توسعه زیست فناوری مذاکراتی داشته ایم تا در صورت تسهیل مراحل اداری، تعیین کشور گیرنده و آگاهی از استانداردهای مورد نظر آن کشور نسبت به صادرات اقدام کنیم.

در این مراسم ۱۴ دستگاه هموژنایزر به استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، ایلام، لرستان، زنجان، هرمزگان، تهران، خوزستان، کرمانشاه و فارس تحویل داده شد. پیش از این نیز هشت دستگاه هموژنایزر داخلی به استان هاتحویل شده بود.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.