واردات خودرو با ارز صادراتی قیر و خشکبار تایید شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت در گفت و گویی پیرامون روند تأمین ارز اتومبیل‌های وارداتی و همچنین اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس در استفاده از ارز صادراتی محصولات کشاورزی برای این کار گفت: در حال حاضر در مورد تخصیص ارز برای این خودروها با مشکلی مواجه نیستیم و از وضعیت خوبی برخوردار هستیم، اما اخیراً نکته‌ای توسط یکی از نمایندگان مجلس پیرامون استفاده از ارز صادراتی محصولات کشاورزی مطرح شد، که نیازی به بیان آن نبود، زیرا همین حالا هم از ارز سایر کالاها مصون به ارز صادرات غیر برای این کار استفاده می‌شود.

معاون وزیر صمت افزود: صادرات غیر شامل کالاهایی می‌شود که فولادی، فلزات رنگین و محصولات پتروشیمی نباشند؛ عملاً با صرف نظر از این سه گروه کالایی، شرکت‌های واردکننده خودرو می‌توانند ارز مورد نیاز خود برای واردات اتومبیل را از طریق ارز صادراتی دیگر کالاها تأمین کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر برخی شرکت‌ها با خریداری ارز صادراتی محصولاتی مثل قیر و یا خشکبار توانسته‌اند خودروی خود را وارد کشور کنند. پس منعی وجود ندارد. با توجه به دستور معاون اول رئیس جمهور برای تخصیص یک میلیارد یورو که در مصوبه هیئت وزیران هم آمده، این نیاز احساس می‌شود که بانک مرکزی می‌بایست روند اعطای مجوز برای تخصیص ارز را قدری تسریع کند.

گفتنی است، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مدعی شده بود که طی آخرین تصمیم دولت، واردات خودرو یا قطعات آن با ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی میسر شده است اما بانک مرکزی با رد این ادعا، واردات خودرو یا قطعات آن با ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی را تکذیب کرد.

ضیغمی همچنین در پاسخ به سوالی درباره زمان تصویب آئین‌نامه واردات خودرو دست دوم هم گفت: تدوین آئین‌نامه واردات این نوع اتومبیل‌ها از پیچیدگی بیشتری در مقایسه با خودروهای نو برخوردار است؛ لذا، همین مسئله موجب زمان‌بر شدن این آئین نامه شد. انتظار می‌رود که در آینده نزدیک آئین نامه واردات خودروهای کارکرده به زودی تصویب و ابلاغ شود.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.