مردودی۵۶درصد خودروهای دارای معاینه فنی از آزمون آلایندگی کنارجاده‌ای/ابطال معاینه فنی ۱۶۹ خودرو

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در تشریح نتایج طرح کنترل کنار جاده‌ای گفت: از ابتدای طرح پایش تاکنون معاینه فنی ۱۶۹ دستگاه خودرو ابطال و برای ۲۱۰ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است.

سید محمد مهدی میرزایی قمی در گفت‌وگو با آوای البرز، در خصوص نتایج حاصل از پایش خودروها در طرح کنترل کنار جاده‌ای که به مدت سه هفته اجرایی شد با بیان اینکه در این بازه زمانی، تعداد ۷۸۹ دستگاه خودروی سبک متوقف و با استفاده از تجهیزات آزمون آلایندگی کنترل شده‌اند، اظهار کرد: ۷۲۸ دستگاه خودروی سبک با عمر بیش از چهار سال و ۶۱ دستگاه خودرو با عمر ۴ سال و کمتر در این طرح به صورت تصادفی با همکاری پلیس راهور، مورد پایش قرار گرفته‌اند.

وی در تشریح دستاوردهای این پایش و نتایج حاصله از این آزمون گفت: بررسی‌ها نشان داد که از این تعداد خودرو، ۳۵ درصد آن فاقد معاینه فنی بوده‌اند و از خودروهای دارای معاینه فنی تنها ۲۵ درصد از آن به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده و ۷۵ درصد از آنها از مراکز خارج از شهر تهران گواهی معاینه فنی دریافت کرده‌اند.

مردودی ۵۶ درصدی خودروهای دارای معاینه فنی از آزمون آلایندگی کنار جاده‌ای 

وی با بیان اینکه نتایج آزمون آلایندگی این خودروها نشان می‌دهد که ۵۶ درصد این خودروها دارای شرایط تعیین شده حدود مجاز آلایندگی سازمان حفاظت محیط زیست بوده‌اند؛ یعنی در  آزمون‌های معاینه فنی کنار جاده‌ای قبول شدند، افزود: ۴۴ درصد این خودروها به علت آلایندگی در این آزمون مردود شدند و همچنین ارزیابی اطلاعات نیز حاکی از آن است که ۵۶ درصد از خودروهای دارای معاینه فنی از آزمون آلایندگی مردود شده‌اند و این درصد مردودی، با توجه به درصد بالای مراجعات به مراکز خارج از شهر تهران دور از انتظار نیست.

میرزایی قمی در پاسخ به این سوال که آیا  با خودروهای مردود شده در آزمون‌ها برخوردی صورت‌ می‌گیرد؟ گفت: خودروهای آلاینده و دودزا توسط پلیس راهور جریمه و با کنترل آنلاین معاینه فنی آنان، در صورت صحت معاینه فنی و مردودی در آزمون، نسبت به ابطال آن اقدام می شود که بر همین اساس از ابتدای طرح پایش تا کنون، معاینه فنی ۱۶۹ دستگاه خودرو ابطال و برای ۲۱۰ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شد.

انتهای پیام

انتشارات مقالات اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.