عراق به برنامه کاهش تولید نفت اوپک پلاس ادامه می‌دهد

عراق به برنامه کاهش تولید نفت اوپک پلاس ادامه می‌دهد

وزیر نفت عراق با تاکید بر پایبندی این کشور به برنامه کاهش تولید اوپک پلاس، گفت بیش از 4 میلیون بشکه در روز نفت تولید نمی‌کنیم.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزیر نفت عراق، حیان عبدالغنی گفت، عراق به تصمیمات اوپک پایبند است و پس از دومین کاهش داوطلبانه‌ای که این سازمان در ماه دسامبر اعلام کرد، همچنان به عدم تولید بیش از ۴ میلیون بشکه در روز متعهد است. این مقام عراقی افزود، صادرات کنونی نفت عراق ۳.۳۵ تا ۳.۴ میلیون بشکه در روز است.

اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس در ماه نوامبر توافق کردند به صورت داوطلبانه ۲.۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود را تا سه ماهه نخست ۲۰۲۴ کم کنند که یک میلیون از آن شامل کاهش تولید داوطلبانه عربستان است.

عبدالغنی توضیح داد که مذاکرات با شرکت‌های نفتی بین‌المللی فعال در کردستان عراق برای حل اختلافات که منجر به توقف صادرات نفت شمال این کشور شده بود، پیشرفت داشته است.

وزیر نفت عراق گفت: «ازسرگیری صادرات نفت منطقه کردستان با ازسرگیری تولید میادین این منطقه مرتبط است. مذاکرات با شرکت‌های فعال در این منطقه برای دستابی به یک راه‌حل در آینده نزدیک در جریان است.»

معاون وزیر نفت عراق در امور بالادستی در ماه نوامبر گفته بود از سرگیری صادرات نفت خام در شمال این کشور به مذاکره مجدد در مورد قرارداد‌های مشارکت فعلی برای تغییر آن‌ها به مدل تقسیم سود بستگی دارد.

گروه تحریریه علوم بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای پیچیده جهانی. با استفاده از تحلیل‌های کیفی و دقیق، شما را در جریان تغییرات جهانی قرار می‌دهم. با روشی آمیخته از روش‌های روزمره و نظری، به شما مطالب جذابی درباره اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.