سرمایه‌گذاری هنگفت کره جنوبی در صنعت تراشه‌های هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاری هنگفت کره جنوبی در صنعت تراشه‌های هوش مصنوعی

کره جنوبی به منظور کسب سهم ۱۰ درصدی یا بیشتر از بازار نیمه هادی‌ها، سرمایه ۷ میلیارد دلاری را به توسعه صنعت تراشه‌های هوش مصنوعی اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی گفت کشورش تا سال ۲۰۲۷ به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حفظ موقعیت پیشرو جهانی در تراشه‌های نیمه هادی پیشرفته، ۹.۴ تریلیون وون (۶.۹۴ میلیارد دلار) در حوزه هوش مصنوعی سرمایه گذاری خواهد کرد.

این اعلامیه که شامل یک صندوق ۱.۴ تریلیون وون جداگانه برای تقویت شرکت‌های نیمه هادی هوش مصنوعی نیز می‌شود، در حالی صورت می‌گیرد که کره جنوبی تلاش می‌کند با کشور‌هایی مانند ایالات متحده، چین و ژاپن که از سیاست‌های گسترده‌ای برای تقویت زنجیره‌های تامین نیمه هادی خود حمایت می‌کنند همگام باشد.

نیمه هادی‌ها پایه اصلی اقتصاد صادرات محور کره جنوبی هستند. در ماه مارس، صادرات تراشه به بالاترین حد خود در ۲۱ ماه گذشته با ۱۱.۷ میلیارد دلار رسید که تقریباً یک پنجم کل صادرات و اجناس صادر شده توسط چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا است.

یون در نشستی با سیاست گذاران و مدیران صنعت تراشه گفت: رقابت فعلی در نیمه هادی‌ها یک جنگ صنعتی و یک جنگ همه جانبه بین کشور‌ها است.

دولت کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که با اختصاص سرمایه گذاری و یک صندوق، قصد دارد به طور قابل توجهی تحقیق و توسعه در تراشه‌های هوش مصنوعی مانند واحد‌های پردازش عصبی مصنوعی (NPU) و تراشه‌های حافظه با پهنای باند بالا نسل بعدی را گسترش دهد.

مقامات کره جنوبی همچنین توسعه نسل بعدی هوش مصنوعی عمومی (AGI) و فناوری‌های ایمنی را که فراتر از مدل‌های موجود است، ترویج خواهند کرد.

ایالات متحده قرار است بیش از ۶ میلیارد دلار یارانه برای توسعه تولید در تگزاس به سامسونگ بدهد.

یون هدفی را برای کره جنوبی تعیین کرده است که به یکی از سه کشور برتر در فناوری هوش مصنوعی از جمله تراشه‌ها تبدیل شود و تا سال ۲۰۳۰ سهمی ۱۰ درصدی یا بیشتر از بازار نیمه هادی سیستم‌های جهانی را به خود اختصاص دهد.

یون گفت: همانطور که در ۳۰ سال گذشته با تراشه‌های حافظه بر جهان تسلط داشتیم، در ۳۰ سال آینده نیز اسطوره‌ای جدید با تراشه‌های هوش مصنوعی خواهیم نوشت.

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.