خرید تضمینی گندم از مرز ۴.۴ میلیون تن گذشت

خرید تضمینی گندم از مرز ۴.۴ میلیون تن گذشت

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: خرید تضمینی گندم از کشاورزان از ابتدای فصل برداشت (فروردین ماه ۱۴۰۳) تاکنون از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گذشت و این میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۰۰ هزار تن افزایش داشت.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر درباره آخرین وضعیت تولید و خرید تضمینی گندم از کشاورزان، گفت: از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۷۷ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

وی در مورد پرداخت پول گندمکاران، اظهار داشت: تاکنون ۳۰ هزار میلیارد تومان به کشاورزان پراخته شده و مابقی مطالبات نیز به تدریج پرداخت می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: عملیات برداشت گندم در ۲۵ استان کشور در حال انجام است که تا پایان شهریور ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

مهاجر تصریح کرد: طبق آخرین آمار‌ها بیشترین میزان خرید گندم با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن مربوط به استان خوزستان، ۹۴۰ هزار تن مربوط به استان گلستان، ۴۵۰ هزار تن مربوط به استان فارس و ۲۸۰ هزار تن مربوط به استان ایلام است که رتبه‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اضافه کرد: با شروع خرید گندم در استان‌های معتدل و سرد، رتبه‌های خرید تضمینی به جز استان خوزستان تغییر خواهد کرد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که اکنون ۲۱ کمباین برداشت گندم در مناطق مختلف کشور فعال هستند، گفت: یک هزار و ۱۵۰ مرکز خرید تضمینی در کشور پیش‌بینی شده است که گندم کشاورزان را تحویل می‌گیرند.

وی بیان کرد: همچنین در عملیات خرید و برداشت در استان‌ها، مراکز خدمات و مدیریت شهرستان‌ها علاوه بر نظارت بر عملیات برداشت، کشاورزان را به مراکز خرید تضمینی هدایت می‌کنند تا ضایعات برداشت کاهش یابد.

خرید ۱۶۰ هزار تن گندم دورورم

مهاجر گندم امسال را کیفی دانست و تاکید کرد: از این میزان گندم خریداری شده حدود ۱۶۰ هزار تن گندم دوروم و مابقی گندم نان است.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی هر کیلوگرم گندم معمولی نان ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و گندم دوروم ۱۸ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

خرید ۱۷۰ هزار تن گندم بذری

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: همچنین تاکنون ۱۷۰ هزار تن گندم بذری از استان‌های گرم و خشک جنوب و گرم و مرطوب شمال کشور خریداری شده است.

خودکفایی در گندم طی سال جاری

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که تولید امسال به اندازه نیاز و بیش از نیاز داخلی است، افزود: نه تنها نیازی به واردات نداریم بلکه به خودکفایی در محل گندم مورد نیاز کشور نزدیک شده‌ایم.