برای ثبت شرکت حسابداری چه باید کرد؟

ثبت شرکت حسابداری

ثبت شرکت حسابداری یا هر عنوان مشابه دیگر یکی از ارکان شرکت‌های تجاری به شمار می‌رود. اساس موفقیت یک فعالیت اقتصادی بر ایجاد تعادل بین هزینه و درآمد و یا به عبارتی دخل و خرج یک شرکت است. بنابراین برای پیشبرد امور شرکت و موفقیت در تجارت، نقش مدیر امور مالی و حسابدار در هر شرکتی اهمیت ویژه‌ای دارد. در امر حسابداری علاوه بر دانش، تعهد و صلاحیت حسابدار نیز در انتخاب و استخدام او بسیار تأثیرگذار است. لذا شرکت‌های بزرگ ترجیح می‌دهند امور حسابرسی شرکت خود را به حسابداران رسمی یا یک مؤسسه قانونی حسابرسی بسپارند. برای ثبت شرکت حسابرسی رسمی نیاز به شرایط، مدارک و مجوزهایی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اخذ مجوز برای ثبت شرکت حسابرسی

در کشور ما مرجع رسمی امور مرتبط با حسابداری و تشخیص صلاحیت حسابداران، جامعه حسابداران رسمی ایران است. هر حسابداری برای اخذ عنوان حسابدار رسمی باید در آزمون جامعه حسابداران رسمی ایران شرکت کند. برای تأسیس مؤسسه حسابداری و به خصوص حسابداری نیز اخذ مجوز از جامعه حسابداران رسمی ایران ضرورت دارد.

خدمات شرکت حسابرسی

مشاوره حسابداری، تنظیم اظهارنامه مالیاتی، تنظیم حسابرسی دفاتر، انبارگردانی، گزارش خرید و فروش فصلی، تنظیم بودجه سالیانه، تنظیم گزارشات قیمت تمام شده، کنترل اسناد مالی، بایگانی اسناد حسابداری و … از جمله خدماتی است که یک شرکت حسابداری ارائه می‌دهد.

شرایط ثبت شرکت حسابداری

در ابتدا لازم است بدانید برای انجام فعالیت حسابداری می‌توان در قالب شرکت حسابداری یا مؤسسه حسابداری آغاز به کار کرد. کارکرد مؤسسه و شرکت در قانون تاسیس شرکت ‌ها و نیز از لحاظ معافیت مالیاتی، متفاوت است. لذا پیش از هرگونه اقدامی نسبت به تفاوت این دو آگاهی یافته و بنا به قوانین موجود در مورد فعالیت خود تصمیم‌گیری کنید.

از سوی دیگر تاسیس شرکت حسابداری در دو قالب و امکان‌پذیر است. برای ثبت چنین شرکت‌هایی در حالت عادی سرمایه اولیه یک میلیون ریال کفایت می‌کند. ولی برای شرکت در مناقصه‌های بزرگ یا دریافت ضمانت بانکی، حداقل سرمایه شرکت باید مطابق با نظر کارفرما یا بانک باشد. بهتر است این موضوع را در زمان تاسیس شرکت  در نظر بگیرید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

برای ثبت شرکت در تهران لازم است حداقل یکی از اعضای شرکت دارای کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترای حسابداری باشد. بازرسین شرکت حسابرسی نیز نباید ارتباط خویشاوندی با اعضای شرکت داشته باشد. حضور افرادی که در دولت، مجلس، شورای شهر یا قوه قضائیه پستی دارند در میان اعضای شرکت حسابداری غیرقانونی است.

انتخاب نام شرکت حسابرسی نیز که در همان مراحل اولیه صورت می‌گیرد اهمّیّت زیادی دارد. برای انتخاب نام شرکت، علاوه بر قوانین رایج مانند فارسی و معنادار بودن اسم، باید مسائل مربوط به برندینگ را نیز در نظر بگیرید. در مرحله اوّل باید نام شرکت‌های حسابداری ثبت شده را بررسی کنید تا نام شرکت شما تکراری یا مشابه آنان نباشد. در مرحله بعدی باید انتخاب یک نام کوتاه را در اولویت قرار دهید تا برای برندینگ ، و راه‌اندازی سایت با مشکل روبرو نشوید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت حسابداری

مدارک لازم برای ثبت شرکت حسابداری سهامی خاص

  • برای ثبت شرکت سهامی خاص باید حداقل ۳ نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره و دو نفر به عنوان بازرس معرفی شوند.
  • در ثبت شرکت سهامی خاص باید ۳۵ درصد از سرمایه اولیه شرکت نقداً پرداخت شود.
  • فرم اقرارنامه برای ثبت شرکت حسابرسی
  • مدارک احراز هویت و مدارک تحصیلی تمامی اعضای شرکت
  • گواهی عدم سوء‌پیشینه برای تمام اعضای شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت حسابداری با مسئولیت محدود

  • برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حضور دو نفر به عنوان اعضای شرکت کفایت می‌کند.
  • تعهد پرداخت کامل سرمایه اوّلیه شرکت
  • فرم اقرارنامه برای ثبت شرکت حسابداری
  • مدارک احراز هویت و مدارک تحصیلی تمام اعضا
  • گواهی عدم سوء‌پیشینه برای تمام اعضای شرکت

در همین مرحله اوّل باید چندین نام منتخب برای شرکت حسابداری نیز به ترتیب اولویت تحویل داده شود.

در مرحله بعد و در صورت کامل بودن مدارک فوق باید اساس‌نامه شرکت به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود. تنظیم اساس‌نامه شرکت باید مطابق نمونه‌های موجود که بر اساس قوانین ثبت شرکت‌ها تدوین شده‌اند انجام شود. نمونه اساس‌نامه برای شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود و یا مؤسسه متفاوت است.

پس از آن، اوّلین مجمع عمومی شرکت تشکیل شده و سمت افراد در شرکت انتخاب می‌شود. صورت‌جلسه این مجمع نیز باید پس از امضا توسط تمام اعضا برای ادچگونه یک شرکت حسابداری بزنیم؟ شرایط و مراحل ثبت شرکت حسابداری چیست؟ هزینه ثبت آن به چه صورت است ؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

چنانچه قصد ثبت موسسه خدمات مالی و شرکت حسابداری را دارید هم ما با کمترین هزینه این خدمت را ارائه می دهیم که شما هم می توانید از آن استفاده کنید و بسیار به صرفه تر از توسط خودتان و درگیری با پیچیده گی های آن می باشد.

امروزه حسابداری یکی از شغل هایی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و فعالیت در این زمینه گسترش یافته است بدین دلیل تصمیم گرفته ایم که در این مقاله به چگونگی ثبت شرکت حسابداری بپردازیم.

حسابداری نوعی سیستم است که در آن کلیه ی اطلاعات و گزارش های مالی که در اشکال مختلف جمع آوری شده و پس از جمع آوری این اطلاعات طبقه بندی گردیده است طبق قواعد خاصی در سیستم و یا بطور دستی ثبت می شود تا اینکه افراد درون سازمان مانند مدیر و برون سازمان مانند بانک ها بتوانند از این اطلاعات ثبت شده با خبر شوند.

این امر که در هر شرکتی حائز اهمیت می باشد بطور جداگانه توسط افراد با تجربه پیگیری می شود و یا بطور جداگانه نیز شرکت هایی وجود دارد که در زمینه ی حسابداری و خدمات مالی مشغول به فعالیت می باشند. قابل ذکر است کسانی که تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک آن ها حسابداری نباشد نمی توانند به این کار مشغول شوند و در نهایت این افراد در این شرکت ها می توانند در زمینه دفترداری شروع به فعالیت نمایند.

بعنوان مثال می توانیم بگوییم که اگر شخصی حسابدار تجربی باشد مسلما به راحتی نمی تواند تفاوت مابین دارایی بلندمدت و کوتاه مدت را متوجه شود و یا چگونگی ثبت کردن معاملات ارزی در دفاتر ثبت را، نمی داند. بنابراین حسابداری فرآیندی می باشد که اطلاعات را پردازش داده و پس از دریافت داده های خام آن را بطور منظم ارائه می دهد.

کسانی که رشته تحصیلی خود را حسابداری انتخاب نموده اند زمانی که به یک حسابدار متخصص تبدیل شده باشد می توانند در سال های آتی سمت خود را به یک مدیر مالی شرکت و یا سازمان تغییر دهند. بنابراین زمانی که مدیران و یا دولت بخواهند از مسائل اقتصادی یک شرکت باخبر شوند تا نتیجه ای درست به دست آورند. بنابراین به اطلاعاتی که یک حسابدار تعیین نموده نیازمند است تا بتوانند شخص مربوطه پیشرفت بسیاری را در زمینه ی فعالیت خود کسب کند.

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم یکی از مشاغل حساس در جامعه را می توان حسابداری نام برد زیرا برای محاسباتی که می خواهند انجام دهند به دقت و توجه بالایی نیاز دارند.

برای ثبت شرکت حسابداری ابتدا باید مجوزی را از جامعه ی حسابداران رسمی ایران کسب نمایند و سپس از طریق یکی از قالب ها ( شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ) شرکت خود را به ثبت برساند که در ادامه تعریفی از شرکت سهامی خاص و بامسئولیت محدود ارائه شده است. در برخی موارد انجام خدمات مالی و ثبت موسسه خدمات مالی و ثبت شرکت حسابداری نیاز به مجوز ندارد. برای آگاهی از این مورد با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمای شما باشند.

ثبت شرکت حسابداری بصورت سهامی خاص

در ثبت شرکت حسابداری سهامی خاص کلیه ی سرمایه از طریق سهامداران تامین می شود که حداقل با سه نفر سهامدار تشکیل شده که نوعی شرکت بازرگانی به حساب می آید. حداقل سرمایه مورد نیاز ۱۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال می باشد. ابتدا ۳۵ درصد از سرمایه باید پرداخت شود و قبض پرداختی را به اداره مربوطه تحویل داده شود واژه ی سهامی خاص قبل و یا بعد از نام شرکت بطور واضح و خوانا ذکر شود.