ارزش افزوده اقتصاد و صنعت باید ارتقا پیدا کند

به گزارش خبرگزاری آوای البرز از قزوین؛ محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین روز یکشنبه در نشست مشترک مدیران عامل واحدهای صنعتی بزرگ استان با شرکت های دانش بنیان اظهارکرد: استان قزوین از موهبت های الهی زیادی برخوردار است که یکی از آنها مزیت قابل توجه تولید به ویژه در حوزه صنعت است.

وی افزود: در کنار این ظرفیت عظیم، وجود منابع ارزشمند انسانی تحصیل کرده، مبتکر، خلاق، مجرب و دانشی در این مرز و بوم، استان را تبدیل به یکی از استان های بارز کشور در حوزه های صنعتی و اقتصادی کرده است.

اعلایی با بیان اینکه فرهنگ مناسب نیروی کار یکی دیگر از مزیت های استان است، گفت: در شرایط فعلی، براساس برآوردهایی که از شاخص های کلان اقتصادی به دست آمده است و ظرفیت های احیاء و احصاء شده دیپلماتیک، شاهد یک بازه زمانی با ثبات در فضای اقتصادی کشور خواهیم بود، اتفاقی که در ۲ سال گذشته به ویژه در سال اخیر در رقم زدن رشد اقتصادی بالای ۴ درصدی در کشور اتفاق افتاد و نویدبخش آینده ای مطلوب برای مردم خواهد بود.

نماینده عالی دولت در استان اظهارکرد: ارتباط خوب دولت با همسایگان و نیروهای موثر منطقه ای و پیدا کردن شرکای قابل اعتماد در فضای بین المللی با تعریف منافع مشترک به عوامل ثبات اقتصادی کمک ویژه ای خواهد کرد و این موضوع بستری برای رشد، فعالیت و تلاش در جهت تعالی اقتصادی کشور فراهم کرده است.

استاندار افزود: پیش بینی تورم سه رقمی، بی ثباتی اقتصادی، اعتصاب صنوف مختلف و مشکل در فروش نفت از جمله موضوعاتی بود که خیلی از کارشناسان و افراد برای آینده اقنصاد ایران محتمل می دانستند ولی هیچ کدام از آنها تحقق پیدا نکرد و همین موضوع می تواند به عنوان بارقه های ثبات و توفیق تلقی شود.

اعلایی گفت: استان در اقتصاد کشور وزن موثری دارد و بالای ۵ درصد اقتصاد کشور در استان قزوین رقم می خورد ولی همچنان باید با تلاش بیشتری به سمت جلو حرکت کرد، ما باید نقش بین المللی خود را به درستی ایفا کرده و با پیش بینی و آینده پژوهی در فضای پیش رو جهش قابل توجه اقتصادی به دست بیاوریم.

اعلایی با بیان اینکه ارزش افزوده اقتصاد و صنعت باید ارتقا پیدا کند، افزود: یکی از معیارهای ورود صنایع به استان قزوین ارزش افزوده و اثرگذاری در رشد اقتصادی است چراکه در اقتصاد امروز بالاترین ارزش افزوده در تکنیکی ترین محصولات است و باید در این حوزه گام برداریم.

استاندار قزوین اضافه کرد: بهره وری یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در بین صنایع استان مورد توجه قرار گیرد چراکه به میزان افزایش بهره وری با افزایش ارزش افزوده و دستمزد همراه خواهیم بود و همین موضوع منجربه افزایش رفاه مردم و به ویژه کارگران می شود.

نماینده عالی دولت در استان اظهارکرد: برای افزایش بهره وری و ارزش افزوده ناچار به استفاده از دانش بنیان ها هستیم، دانشی که به نسبت دنیا در ایران خیلی ارزان تر است و هزینه خرید دانش بالا نیست و صنایع می توانند با توجه و اختصاص ناچیز از سهم درآمدی خود، خرید دانش را داشته و میزان بهره وری را ارتقا بخشند.

استاندار در پایان تاکید کرد: نظام مدیریتی استان نسبت به مسائل اقتصادی و اولویت های توسعه ای توجه ویژه ای دارد و اگر این رویکرد در زمینه ارتباط صنایع با دانش های نوین به شکل جدی پیگیری شود قطعا توسعه بیشتر استان را شاهد خواهیم بود.

46