چرا کولر گازی استارت نمیخوره؟

دریچه اسلوت و کمپرسور یکی از قطعات مهم و اساسی در کولرگازی است. بنابراین در صورتی که به مشکل برخورد کند، دیگر بخش های کولرگازی نیز دچار مشکل شده و از کار می‌افتند. بنابراین شما می‌بایست در نگهداری کولرگازی نهایت دقت را داشته باشد تا این قطعه دچار مشکل نشود. این قطعه مانند دریچه کولر درون یونیت خارجی کولرگازی واقع شده است. کار نکردن کمپرسور معمولا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد.

این قطعه مکانیکی در واقع وظیفه کم کردن حجم گاز و همچنین بالا بردن فشار گاز را بر عهده دارد. بنابراین این قطعات سبب فشرده شدن هوا و ورود آن به بخش احتراق می‌شود. امروزه کمپرسور دارای انواع مختلفی است. در این بخش قصد داریم در مورد علت روشن نشدن کمپرسور کولرگازی صحبت کنیم. چرا کمپرسور کولرگازی کار نمی‌کند؟ با ما همراه باشید تا علت این سوال را در یافت کرده و به راحتی بتوانید این مشکل را رفع کنید.

دلایل اصلی کار نکردن کمپرسور کولرگازی و عیب یابی آن

1- قطع شدن سیم‌های کولرگازی

اولین و مهم ترین علتی که سبب می‌شود کمپرسور از کار بیفتد مربوط به قطع شدن سیم هاست. در واقع سیم های این بخش در اثر کارکردن طولانی مدت فرسوده می‌شوند. در نتیجه توانایی لازم برای انتقال برق را ندارند. این مسئله سبب می‌شود برق کافی برای کار کردن کمپرسور به آن وارد نشود. همچنین قطع شدن فیش‌ها نیز عامل دیگر هستند. فیش‌ها در واقع رابط هایی برای ارتباط سیم‌ها به کمپرسور هستند. در صورتی که فیش‌ها قطع شده و شکسته باشند، در اثر استفاده طولانی مدت شل شده و در نتیجه اتصال کمپرسور با سیم‌ها و دریچه داکت اسپلیت ایجاد نمی‌شود.

2-اورلود کردن کمپرسور

یکی از قطعات درونی کمپرسور کولرگازی است. این قطعه در واقع به منظور محافظت از کمپرسور تعبیه شده است. اگر به کولرگازی فشار زیادی وارد شود، کمپرسور داغ می‌کند. اصولا این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یونیت خارجی کثیف بوده و یا جریان کولرگازی بالا برود. این قطعه به منظور حفاظت از کولرگازی اتصال مربوط به کمپرسور را قطع می‌کند. در نتیجه تا زمانی که  کمپرسور خنک نشود، این روند ادامه می‌یابد. برای رفع این مشکل بهتر است از تعمیرکار کمک بخواهید تا مسئله اصلی را جویا شود. چرا که می‌بایست علت اصلی داغ کردن و یا افزایش فشار بر کولرگازی بررسی شود.

3-خراب شدن سنسور دمای محیط

علت روشن نشدن کمپرسور کولرگازی در برخی مواقع مربوط به خراب شدن سنسور دمای محیط است. محل قرار گیری سنسور دما روی کمپرسور بسیار مهم است. بنابراین در صورتی که این قطعه جا به جا شود، کمپرسور دما را به درستی تشخیص نمی‌دهد. در نتیجه این قطعه از کار می‌افتد. همچنین سوختن سنسور دمای محیط نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. در این خصوص از تعمیرگاه بخواهید مشکل را رفع نماید.

4-خراب شدن برد الکترونیکی

برد الکترونیکی نقش بسیار مهمی را در کولرگازی ایفا می‌کند. در صورتی که به هر دلیلی این قطعه دچار مشکل شود، دردسرهای زیادی را در کولرگازی تجربه خواهید کرد. این قطعه در واقع وظیفه تامین ولتاژ مناسب برای کولرگازی را بر عهده دارد. در صورتی که بخشی از برد با مشکل رو به روش شود، ولتاژ درست تامین نمی‌شود. بنابراین کمپرسور نمی‌تواند استارت شود. از آنجایی که عیب یابی این مسئله امری مهم و اساسی است، می‌بایست حتما توسط متخصص انجام شود. بنابراین خود اقدام به عیب یابی نکرده و حتما از تعمیرکار کمک بخواهید.

5-رله فرمان

از دیگر اجزای کولرگازی رله فرمان است. این قطعه در ایجاد ولتاژ مناسب در  کمپرسور نقش مهمی را ایفا می‌کند. معمولا علت اصلی روشن نشدن کمپرسور کولرگازی نیز این مسئله است. بنابراین ابتدا سراغ رله فرمان بروید و در صورت نبود مشکل برد الکترونیکی را بررسی کنید. برای عیب یابی این قطعه و اطمینان از اینکه این قطعه مشکل دارد یا خیر می‌توانید از مولتی متر استفاده کنید. رله های فرمان را بررسی و در صورت بروز مشکل از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

6-خراب شدن خازن راه انداز

از دیگر قطعات مربوط به کولرگازی خازن راه انداز است. این قطعه روی کمپرسور کولرگازی نصب شده است و سبب روشن شدن کمپرسور می‌شود. بنابراین در صورتی که خازن دچار مشکل شود، راه اندازی کمپرسور با مشکل مواجه می‌شود. برای بررسی این مشکل می‌بایست خازن را توسط مولتی متر بررسی کرده و در صورت بروز مشکل آن را تعمیر کنید.

7-سنسور رزیستور

این سنسور مربوط به دمای محیط بوده و در واقع وظیفه آن بررسی دمای محیط است. ممکن است در برخی مواقع اتصالات مربوط به این سنسور قطع شود. بنابراین سبب می‌شود تا کمپرسور از کار بیفتد. در صورتی که اتصالات مربوط به آن قطع شده باشد به راحتی می‌توانید آن‌ها را وصل کرده و مشکل را رفع کنید. اما در صورتی که مشکل مربوط به باشد می‌بایست آن را تعویض کنید.

8-خراب شدن کمپرسور

علت روشن نشدن کمپرسور کولرگازی در مواقع نادری می‌تواند مربوط به خراب شدن خود کمپرسور باشد. بنابراین درصورتی که متوجه شدید موارد فوق دچار مشکل نشده اند و سالم هستند، خود کمپرسور را بررسی کنید. از آنجایی که کمپرسور یکی از قطعات گران در کولرگازی است و در صورت نیاز به تعویض می‌بایست هزینه زیادی پرداخت شود، بنابراین اگر تعمیرکار متبحر باشد ، به جای تعویض کمپرسور سعی دارد تا آن را تعمیر کند. اما در آخر اگر کمپرسور قابل تعمیر نباشد، ناچارید آن را تعویض کنید تا مشکل را رفع کنید.

تعمیر تخصصی کولر گازی

ما به خوبی اهمیت کارکرد صحیح کولر گازی در روزهای گرم تابستان را برای آسایش شما می‌دانیم. تکنسین‌های آموزش‌دیده و باسابقه‌ی ما در زمینه آماده ارائه خدمات به همشهریان تهرانی می‌باشند. ما سرویس‌های‌مان را در سریعکمپرسور کولر گازی یکی از قطعات مکانیکی کولر گازی‌ها می‌باشد که در یونیت بیرونی قرار می‌گیرد. در برخی موارد کمپرسور از کار می‌افتد و برای تعمیر آن باید ابتدا علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی را بیابید. علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی خازن، رله فرمان و … می‌باشد. در ادامه شما را به صورت کامل با علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی آشنا خواهیم کرد.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور نوعی دستگاه مکانیکی است که وظیفه آن کم کردن حجم گاز و بالا بردن فشار گاز آن می‌باشد.
کمپرسورها زمانی که هوا را فشرده می‌کنند به بخش احتراق دستگاه می‌فرستند.
کمپرسورها در انواع مختلفی در بازار موجود می‌باشد، معمولا از کمپرسورها در مصارف صنعتی و عمومی‌استفاده می‌شود.

انواع کمپرسورها:

کمپرسور دینامیکی
کمپرسور جابجایی مثبت
کمپرسور گریز از مرکز
کمپرسور محوری
کمپرسور پیستونی
کمپرسور 3 پ کاکا
کمپرسور دیافراگمی
کمپرسور مارپیچی
کمپرسور دندانه دار
کمپرسور پره ای
کمپرسور فرفره ای
و …

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

از مجموع علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی و یا تکان خوردن سنسور دما محیط است.
چرا که در این حالت کمپرسور شروع به کار می‌کند و با تشخیص دمای نامناسب، خواهد شد.
از دیگر علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خرابی اورلود کمپرسور می‌باشد.
چرا که در این حالت زمانی که کمپرسور کولر گازی به دلایل مختلف داغ می‌کند اورلود برای محافظت از آن و جلوگیری از سوختن کمپرسور، برق را قطع کرده و تا چند ساعت اجازه روشن شدن نخواهد داد.

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

از علت‌های روشن نشدن کمپرسور کولر گازی می‌توان به قطع بودن سیم‌ها اشاره کرده زیرا اتصالات کمپرسور قطع شده و باعث روشن نشدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد.
یکی دیگر از علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی سوختن کمپرسور به صورت کلی است که باید تعویض شود.
در صورتی که برد الکتریکی دچار مشکل شود باعث بروز مشکل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی خواهد شد.
از دیگر علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی همین مشکلاتی است که در ابتدای همین مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.