المنت استخری و ترموکوپل را کجا به کار می برند؟

ویژگی های المنت های استخری سرامیکی

 • بالا بودن راندمان المنت های استخری سرامیکی
 • تنظیم دقیق و ملایم دمای آب استخر
 • جایگزینی کارآمد و پیشرفته نسبت به موتور خانه های قدیمی
 • کارکرد بدون آلودگی هوا و صوتی و مصرف بهینه انرژی بدون هدر رفت
 • استفاده از المنت های استخری سرامیکی فضای زیادی را اشغال نمی کنند
 • قابلیت اتصال به سیستم ژنراتور برق
 • قابلیت استفاده در پرورش و تولید آبزیان
 • در استخر های کوچک این نوع المنت ها می توانند به جریان برق منزل وصل شوند
 • در اندازه های قابل حمل
 • با استفاده از این نوع المنت، به مبدل های استخری نیازی نیست
 • ایمنی بسیار بالای این المنت ها
 • به علت متساعد شدن گرما از داخل استخر مورد استفاده در استخرهای رو باز یا بسته قرار می گیرد.
 • المنت های استخری سرامیکی را در گوشه استخرها در داخل آب قرار می دهند و مناسب با حجم استخر زمان گرم شدن استخر طول می کشد، با وجود اینکه این نوع المنت در آب قرار می گیرد و از جریان برق تغذیه می شوند اما از ایمنی بالایی برخوردار است و هیچگونه خطری برای انسان ندارد.
 • این المنت ها کمترین میزان مصرف برق را دارند و در مقابل بالاترین سطح بازدهی را انجام می دهند.

جایگزین های المنت های استخری سرامیکی

گرمکن های پیش ساخته در استخرهای خانگی و کوچک استفاده می شود و از مزایای استفاده از آنها طراحی و تنظیم دمای راحت آنها است، می توان از گرمکن های برقی گوناگون برقی، خورشیدی و گاز سوز با توجه به محیط و خصوصیات استخر استفاده کرد. هم چنین در گذشته از شوفاژ خانه ها برای گرم کردن آب استخرها استفاده میشد که سوخت این شوفاژ خانه ها معمولا گاز، نفت یا ذغال سنگ بود.

با پیشرفت علم روش های مدرن و  مقرون به صرفه تری برای گرم کردن آب استخر طراحی شده است؛ با تولید المنت های استخری سرامیکی که یک ابزار الکتریکی است گرم کردن آب استخر ها به سهولت و آسانی انجام می گیرد.جنس های المنت های استخری به طور معمول از شیشه یا کروم با روکش مس، آلومینیوم یا استیل است. المنت استخر ها می تواند از برق سه فاز و یا تک فاز تغذیه کند و انرژی برق را به انرژی گرمایی تبدیل کند که با توجه به حجم آب استخر، باید خرید المنت استخری را انجام داد و از المنت ها با خواص الکتریکی مورد نیاز استفاده کرد.

ساختار المنت های استخری

المنت استخری از سیم پیچ های نیکل با روکش استیل، مس و یا آلومینیوم ساخته شده که بدنه و سیم پیچ هیچ اتصال الکتریکی به هم ندارند و می توان این المنت ها را با توجه به کاربرد مورد نظر، با طول های مختلف به صورت خم شده و در زاویه دلخواه استفاده کرد. هیتر های استخری برقی با مقاومت الکتریکی در برابر جریان برق آب استخر را گرم می کند و در تمام فصول سال استخر شما گرم می ماند. کاربرد و کارآیی عمده آنها در استخرهای کوچک یا وان های گرم است که نصب، راه اندازی و کارکرد آن بسیار آسان است، طراحی جمع و جور آنها برای استخر با فضای محدود ایده آل است و برای گرم کردن استخرهای بزرگ است، بهتر است از پمپ های گرمایی استخر استفاده کنید.

المنت استخری چگونه کار می کند؟

المنت استخری الکتریکی از طریق داغ کردن لوله های استخر در نتیجه گرم شدن آب لوله کشی با استفاده از سیستم پمپ و فیلتر عمل می کند و روند گرم کردن آب تا رسیدن به دمای مورد نظر ادامه پیدا می کند. گرم کن های الکتریکی استخر مشابه گرم کن های گازی هستند فقط به جای بخاری گازی که با گاز طبیعی کار می کند، یک تجهیز الکتریکی با مقاومت الکتریکی تا دمای بالایی داغ می شود اندازه گرم کن های الکتریکی در مقایسه کوچکتر هستند و برای استخرهای کوچک طراحی شده اند اما برای گرم کردن استخر با حجم بزرگتر از 15000 گالن مناسب نیستند.

گرم کن های استخری الکتریکی و گازی هر دو برای گرمادهی استفاده می شوند و یک گرم کن گازی سریعتر از گرم کن الکتریکی داغ می شود اما میزان مصرف بخاری برقی و گازی تقریبا مشابه است، این در حالی است که یک هیتر پمپ حرارتی از نظر کارایی مقرون به صرفه تر است. منبع تغذیه گرم کن های استخری الکتریکی و پمپ های حرارتی استخر هر دو برق تغذیه است اما گرم کن های استخری الکتریکی انرژی الکتریکی را از مقاومت الکتریکی ماده به کار رفته در داخل هسته اش تولید می کند و یک هیتر پمپ حرارتی استخر انرژی گرمایی را از دمای هوای اطراف، با کاهش دمای هوا، بازده پمپ های حرارتی کاهش می یابد

بهترین المنت استخری کدام است؟

در دنیای امروز که با افزایش عامل های انرژی روبرو هستیم خرید محصولات الکتریکی با مصرف بهینه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، همانقدر که کیفیت یک المنت استخری الکتریکی بالا باشد راندمان مصرف آن نیز بهینه است. در میان انواع المنت های استخری نوع سرامیکی آن دوام بالاتری دارد و موجب متساعد شدن گرما به صورت یک نواخت و ملایم می شود. المنت استخری برند EcoSmart بهترین المنت استخر الکترونیکی در بازار است. راندمان انرژی آن حدودا به 100٪ می رسد و وضعیت فناوری آن بی عیب و نقص است.

مزیت استفاده از ترموکوپل

مزیت زیاد ترموکوپل ها، اندازه‌ گیری زیاد آنها است که  از 200- تا ۱۸۰۰+ درجه سانتیگراد را در برمی گیرد. دیگر مزیت ترموکوپل ها، کارکرد خطی آنها در محدوده اندازه‌ گیری است.

رابط ترموکوپل چیست؟

رابط ترموکوپل ابزاری است جهت ارتباط بین ترموکوپل و ترموستات (ترمو متر،PLC) تا ولتاژ تولید شده در ترموکوپل را به نمایشگر انتقال دهد , رابط ترموکوپل در 2 شکل مصرف می شود در نوع اول رابط ترموکوپل خود سیم رابط ترموکوپل با اتصال در زیر پیچ های ترمینال متصل می شود و در نوع دوم رابط ترموکوپل در 2سر رابط از اتصالات فیشی ترموکوپل استفاده می شود.

سیم ترموکوپل

سیم ترموکوپل به 2 فلز غیر همنام میگویند که از یک طرف به هم تابیده و جوش شدن (کوپل شدن) که از همین نقطه اتصال دما را تبدیل به ولتاژ می کنند, سیم ترموکوپل دارای تنوع بسیاری در جنس آلیاژ سیم ها و جنس روکش آن می باشد

مغزی ترموکوپل (مغزی داخل غلاف ترموکوپل)

در داخل ترموکوپل های هد دار از مغزی ترموکوپل استفاده می کنند تا بتوان در زمانی که ترموکوپل خراب می شود ولی غلاف آن سالم است فقط با تعویض مغزی ترموکوپل دوباره از آن استفاده کرد

کاربرد ترموکوپل – سنسور حرارتی

ترموکوپل در صنعت کاربرد زیادی دارد در هر عملیات تنظیم و کنترل کردن حرارت ترموکوپل نیاز حیاتی است . کوره های حرارتی – اجاق گاز – آبگرمکن – گرم کن های صنعتی – و تمام مخازن نیاز به ترموکوپل دارد

انواع ترموکوپل حرارتی

ترموکوپل تیپ J

TYPE J

 • این ترموکوپل از آلیاژ آهن Fe و مس – نیکل  Cu-Niساخته می شود.
 • رنج دمایی  بین −180 و +750 سانتیگراد می باشد و حساسیت آن ، به اندازه ی  55  µV/°C می باشد .
 • بدلیل اکسید شدن آهن از ترموکوپل های J بیشتر در صنایع تزریق پلاستیک استفاده می شود.

این تیپ ترموکوپل از دو فلز نا همنام  ni-cr  و ni-al ساخته می شود. محدوده دمایی ترموکوپل تیپ K بین -200 تا +1350 سانتیگراد است. این ترموکوپل معمولا پر کاربدترین و پر مصرف ترین نوع است و در دماهای نسبت معمولی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان با روکش استیل 316 در موقعیت های اسیدی نیز استفاده گردد و جنس آن ها کاملا در مقابل اکسید شدن مقاوم است.

ترموکوپل تیپ E

سنسور دمای تیپ E از دو فلز NI-Cr و یا Cu-Ni ساخته می شود. محدوده دمایی این ترموکوپل -40 تا +900 سانتیگراد است. این تیپ از ترموکوپل حساسیت بالایی دارد و در مواردی استفاده می شود که حسگر آن محافظت نشده باشد (بدون روکش ).  این ترموکوپل با 68 µv/°c بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلا ء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است استفاده کرد.

ترموکوپل تیپ t

این تیپ از ترموکوپل از مس و آلیاژ مس و نیک (Cu-Ni) ساخته می شود. محدوده دمائی آن -250 تا +400 است.با توجه به محدوده دمایی آن بهتر است در دماهای پایین از آن استفاده شود. این تیپ از ترموکوپل در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته و رنج حرارتی مناسبی دارد. حساسیت این ترموکوپل ، 46 µv/°c است.

ترموکوپل تیپ n

ترموکوپل نوع N از فلزهای Ni-Cr-Si به نام تجاری نیکروسیل و Ni-Si-Mg به نام نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمایی آن بین−270 و +1300 سانتیگراد است. حساسیت این ترموکوپل ، به اندازه  30 µV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل های آلیاژ پلاتین و رادیوم

TYPE B / TYPE R / TYPE S

: این ترموکوپل از قدیمی ترین انواع pt-rh است و جهت اندازه گیری از صفر مطلق تا 1150 درجه سانتیگراد کاربرد دارد .

ترموکوپل r : این ترموکوپل در محیطهای خنثی و اکسیدی و در دمای بالای 1400 تا 1550 درجه سانتیگراد کاربرد دارد .

ترموکوپل b :  با نقطه ذوب بالا ، بادوام و مستحکم  بوده و نسبت به ترموکوپل s به دلیل مقدار زیاد رادیوم در ساختار دارا می باشد و در محیط های خنثی ، اکسیدی تا دمای 1700 درجه سانتیگراد استفاده می گردد.

هر سه مدل بالا از آلیاژهای پلاتین و رادیوم با مقادیر متفاوت ساخته می شوند. محدوده دمایی آنها در حدود 0 تا +1750 است. این مدل ها حساسیت کمی دارند و به نسبت دیگر مدل ها گرانتر هستند.

ترموکوپل ها تنگستن و رنیوم

TYPE G / TYPE D / TYPE C

ترموکوپل فلکسی بل تشکیل شده از دو یا چند سیم ترموکوپل همراه با عایق درون یک غلاف فلزی با قابلیت انعطاف و طول عمر بالا، سازگار با شرایط محیطی و پاسخ سریع در برابر تغییرات دما است. این مدل از ترموکوپل ها در طول های مختلف تولید می شنود و دامنه حرارتی آنها 200 تا 1200 درجه سانتیگراد است. از دیگر مزیت های ترموکوپل های فلکسیبل حجم کمتر آنها به نسبت دیگر ترموکوپل ها می باشد.
انواع جنس های غلاف ترموکوپل:

غلاف ترموکوپل سیلیکون کارباید دارای مقاومت دما تا 1800درجه می باشد

غلاف ترموکوپل تیتانیوم که مقاومت دمایی تا 800 درجه سانتیگراد را دارد و مقاوم دربرابر خورندگی در برابر اسید می باشد

غلاف ترموکوپل تفلون که مقاوم تا دمای 200 درجه بوده و ضد اسید می باشد

غلاف ترموکوپل شیشه ای که مقاومت دمایی از 500درجه و در بعضی انواع خاص تا 650 درجه بوده و ضد اسید می باشند

غلاف ترموکوپل سرامیکی دارای مقاومت دمای تا 1400درجه و دربرخی آلیاژ های خاص تا 1800 درجه می باشد

غلاف ترموکوپل اینکونل 800 که دارای رنج مقاومت دما تا 1850درجه سانتیگراد می باشد

غلاف ترموکوپل اینکونل 650 دارای مقاومت دمایی تا 1800درجه می باشد

غلاف ترموکوپل اینکونل 600 که دارای مقاومت دما تا 1700درجه سانتیگراد می باشد

غلاف ترموکوپل اینکونل 400 دارای رنج دمایی تا 1600درجه می باشد

غلاف ترموکوپل استیل 316 که دارای مقاومت دمایی تا 1100درجه سانتیگراد می باشد

غلاف ترموکوپل استیل 309 دارای رنج دمایی تا 850 درجه می باشد

غلاف ترموکوپل استیل 310(یا استیل 321 و یا استیل 4841) دارای رنج دمایی 1200درجه می باشد

غلاف ترموکوپل استیل 304 که دارای مقاومت دمایی 1000درجه و مقاوم در برابر خورندگی می باشد

ترموکوپل  جومو

Screw-In Thermocouples with Te-

rminal Head From B – 901020-

برای محدوده های دمایی -200 تا +800 سانتیگراد-

موجود با ترموکوپل های مختلف-

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

سر ترمینال از B, BUZ, BUZH, BBK موجود می باشد.-

قابل سفارش همراه با ترانسمیتر-

Screw-In Thermocouples with Form J Terminal Head – 901030-

مناسب برای محدوده دمایی -200 تا +800 سانتیگراد-

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

تیپ IP65 محافظ-

Screw-In Thermocouples with Compensating Cable – 901050-

مناسب برای دماهای -200 تا +600 سانتیگراد-

موجود با ترموکوپل های مختلف-

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

Thermocouples for DIN EN 14597 Tested Devices and Plants – 901006-

برای سیستم های هدایت گرما با توجه به DIN 4754- ُ

رنج دمایی تا 1500 درجه سانتی گراد-

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

برای آب، روغن یا هوا-

برای دستگاه های تست یا کنترل-

Screw-IN Melt Thermocouples – 901090-

برای محدوده های دمایی -40 تا +600 درجه سانتی گراد-

موجود با انواع ترموکوپل-

پراب با سرامیک عایق شده-

مورد استفاده در صنعت پلاستیک-

Push-in Thermocouples with Form A Terminal Head – 901110-

مناسب محدوده دومایی -200 تا +1600 درجه سانتیگراد-

به همراه لوله های محافظتی تولید شده از مواد مختلف-

ترموکوپل تکی یا دوتایی- موجود به همراه ترانس میتر-

Push-In Thermocouples with Form B Terminal Head – 901120-

مناسب برای محدوده دمایی -200 تا +1600 درجه سانتی گراد-

به همراه لوله محافظتی تولید شده از مواد مختلف –

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

ترمینال هِدB, BUZ, BUZH, BBK مدلها-

موجود به همراه ترنسمیتر-

Push-IN Thermocouples with Compensating Cable – 901150-

برای محدوده های دمایی 50 تا 600 درجه سانتیگراد-

موجود با ترموکوپل های مختلف-

به همراه لوله محافظتی ساخته شده از فلز ضد زنگ-

همچنین با کابل خروجی 90 درجه-

Push-In Thermocouples with Bayonet Connection – 901190-

برای محدوده های دمایی 0 تا +400 درجه سانتیگراد-

ترموکوپل تکی یا دوتایی-

انتقال حرارتی خوب-

نسب و برداشت آسان-

Mineral-Insulated Thermocouple with Bare Connection Wires According to DIN 43710 abd DIN EN 60584 – 901210-

مناسب برای محدوده دمایی -200 تا +1200 درجه سانتیگراد-

قطر لوله محافظتی 1.0 میلیمتر-

سرعت پاسخگویی سریع-

Mineral-Insulated Thermocouples with Form B Terminal Head According to DIN 43710 and DIN EN 60584 – 901210

مناسب برای محدوده های دمایی -200 تا +1200 درجه سانتیگراد-

لوله محافظتی به قطر 3.0 میلی متر-

سرعت پاسخگویی سریع-

Mineral-Insulated Thermocouples with Form J Terminal Head According to DIN 43710 and DIN EN 60584 – 901210

مناسب برای محدوده دمایی -200 تا +1200 درجه سانتیگراد-

لوله محافظتی به قطر 3.0 میلی متر-

سرعت پاسخگویی کوتاه-

Mineral-Insulated Thermocouples with Standard Tab Connector According to DIN 43710 and DIN EN 60584 – 901210

مناسب برای محدوده دمایی -200 تا +1200 درجه سانتیگراد-

لوله محافظتی به قطر 0.5 میلی متر-

سرعت پاسخگویی سریع-

Mineral-Insulated Thermocouples with Compensating Cable According to DIN 43710 -and DIN EN 60584 – 901210

مناسب برای محدوده های دمایی -200 تا +1200 درجه سانتیگراد-

لوله محافظتی به قطر 0.5 میلی متر-

زمان پاسخگویی سریع-

JUMO FOODtemp Insertion Thermocouples – 901350-

مناسب برای محدوده های دمایی -100 تا +260 درجه سانتیگراد-

مناسب برای استفاده در صنعت مواد غذایی-

موجود در چندین نقطه اندازه گیری