تفاوت حلقه و انگشتر چیست؟

دو اکسسوری طلا یا جواهر، با نام حلقه و انگشتر، یکی نماد ازدواج و وفاداری در زندگی مشترک و دیگری زینتی برای انگشتان، یا در قالب هدیه و یا به شکل ، گاهی هم میراثی از گذشتگان، در هر صورت این دو اکسسوری از گذشته های دور تا امروز متداول بودند و البته تفاوت های با هم دارند که در این مقاله بررسی می کنیم که تفاوت حلقه و انگشتر در چیست؟ و از ترفندهای خرید گوشواره بخیه ای دو سوراخه خواهیم گفت.

تاریخچه حلقه ازدواج

حلقه در دوران های مختلف با فلزات مختلف ساخته می شد و استفاده از آنها مرسوم بود. در یونان در قالب حلقه هایی از جنس طلا و نقره، برای زنان و مردان کاربرد داشت و البته جنس حلقه های مردانه نشان دهنده موقعیت اجتماعی آنها بود. حلقه های آهنی نیز در دوره های دیگر تاریخی مورد استفاده قرار می گرفتند و نماد دوام وفاداری زوجین بودند.

دو فلز مس و برنج نیز در ساخت حلقه ها کاربرد داشتند و جالب است بدانید که این فلزات با طراحی های ساده، حکاکی ها و اشکالی که هر کدام نمادین و دارای معانی خاص بودند، و مورد استفاده قرار می گرفتند و متداول بودند. حلقه های نقره ای در ایتالیای قرن 15 تا 16 مرسوم بودند و در طراحی آنها از میناکاری خاصی استفاده می شد. نقش سنگ الماس در طراحی حلقه ها با خصوصیت استحکام و قدرت این سنگ، سمبلی از دوام پیمان بین زن و مرد بود که اروپائیان در قرون وسطی از آن بهره می بردند.

در ایرلند رسومات خاصی برای ازدواج بود که کشاورزان ایرلندی پیوند ازدواج را بدون حلقه از جنس طلا، قانونی نمی دانستند و آن را نامشروع می خواندند. نورمن ها حلقه ازدواج را در انگشت میانی دست راست می پوشیدند که البته با گذشت زمان تغییر کرد. در اسکاندیناوی، زنان سه نوع حلقه دارند، حلقه نامزدی، ازدواج و مادری. در کلیساهای انگلستان وجود حلقه در مراسم ازدواج ضروری بود و البته جنس آن متفاوت بود و قانون خاصی نداشت.

قرار دادن حلقه در انگشت چهارم دست چپ از گذشته با باور وجود رگی در این انگشت که به قلب می رسد مرسوم بوده و امروزه نیز با دانستن یا ندانستن این باور، اکثر مردم حلقه را در این انگشت می پوشند. شاید دلیل دیگر پوشیدن حلقه در این انگشتر، کمتر درگیر کار بودن دست چپ در مقایسه با دست راست و صدمه کمتر به حلقه باشد. در مصر باستان و روم باستان نیز رسومات مختلفی درباره حلقه ها وجود داشت که پذیرش آن از طرف دختر، نوعی وفاداری و محدود شدن او بود. امروزه در اروپا حلقه را در دست راست می پوشند و زنان یهودی آن را در انگشت سبابه می پوشند و با مدل گوشواره دو سوراخ ست می کنند.

آیا مردان از حلقه ازدواج استفاده می کنند؟

در قدیم مرسوم نبوده که مردان از حلقه ازدواج استفاده کنند، ولی بعد از جنگ جهانی دوم، به دلیل شرایط حاکم بر جنگ، دوری مردان از همسرانشان باعث شد که حلقه ها به عنوان نشانه و نمادی در دست مردان قرار بگیرند و پوشیدن آن برای مردان مرسوم شود. حلقه نمادی از وفاداری زن و مرد به همدیگر است که بخصوص از جنس طلا، ماندگاری این رابطه را با شکل حلقوی و بی انتهایش نشان می دهد. گاهی حلقه های جفت برای مردان و زنان، از بهترین و محبوب ترین انتخاب های حلقه ها برای عروس و داماد هستند.

حلقه ساده یا پرنگین؟

یک حلقه مدرن و زیبا، نگین یا یک ردیف نگین های درشت و در تعداد کمتری دارد. حلقه های ازدواج با نگین تک یا سولیتر، امروزه از محبوب ترین نوع حلقه های الماس هستند. هنگام خرید حلقه، از استحکان نگین آن مطمئن شوید. سایز حلقه بسیار مهم است چون در بیشتر اوقات و در طول عمر با شما همراه هستند. بهتر است حلقه ای ساده و بدون نگین برای استفاده مداوم داشته باشید و حلقه ای جواهر با توجه به نکاتی که در انتخاب آن ذکرشد، برای استفاده در مهمانی ها و مراسم رسمی داشته باشید.

انگشتر چیست؟

انگشتر نیز مانند حلقه، نوار فلزی باریک یا پهنی است که از فلزات مختلف و ارزشمند و با طرح های متفاوتی، گاه بدون سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و گاه با سنگ های گرانبهایی مانند الماس، یاقوت، زمرد، عقیق و … تزئین می شود. انگشترها جنبه کاربردی تزئینی دارند و در ملل مختلف با هدف این کاربرد مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از انگشترها سمبلیک و مخصوص گروه خاصی هستند، برخی به صورت مهر مورد استفاده قرار می گرفتند و برخی جنبه مذهبی و مزین به آیات مقدس از کتاب های دینی هستند. در هر حال انگشتر به عنوان زینتی بیانگر جلوه ها و نشانه های مختلف توسط مردان و زنان مورد استفاده قرار می گیرند.

فرق حلقه با انگشتر

همانطور که در ابتدای این مقاله در مورد حلقه صحبت کردیم، حلقه ها ظریف تر از انگشترها هستند و به سه صورت به طور معمول طراحی می شوند، یا بدون سنگ یا نگین هستند، یا یک نگین تک از الماس یا گاهی بنا بر سلیقه عروس و داماد، از سنگ های قیمتی دیگر و شکل دیگری که حلقه ازدواج را می توان دید، طراحی آن به صورت یک ردیف نگین جواهر ساده است. انگشترها بر خلاف حلقه ها از طرح های پیچیده تری ساخته می شوند و پرنگین تر هستند.

روش در دست کردن حلقه و انگشتر

معمولاً حلقه ها را در دست چپ و انگشت چهارم یا انگشت حلقه می پوشند، انگشترها بسته به سلیقه افراد در هر انگشت و هر دستی قابل پوشیدن هستند و محدودیتی در پوشیدن آنها نیست. البته رسومات متفاوتی در پوشیدن حلقه های ازدواج وجود دارد که در بخش تاریخچه مطرح شدند. با اینحال پوشیدن حلقه ازدواج در انگشتی خاص، نشانه تعهد و پیمانی ابدی بین زن و مرد است. انگشتر و حلقه از جمله زیورآلاتی هستند که از گذشته تا به امروزه برای زینت دادن به دست استفاده می‌شود. حتی از زمان پادشاهان و در یونان باستان نیز اشراف زادگان به گونه‌های مختلف با توجه به تفاوت حلقه و یا انگشتر از آن استفاده می‌کردند.

اما این زیورآلات تنها جنبه زیبایی نداشته و در برخی از دوران زندگی افراد جایگاهی پررنگ‌تر و همچنین معنا و مفهوم خاصی پیدا می‌کنند. نقش انگشتر و حلقه در مهمترین دوران زندگی افراد از جمله نامزدی، عقد و ازدواج بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کاربردی بیشتر دارند. هر چند که بسیاری از خانم‌ها و همچنین آقایان از انواع مدل‌های انگشتر و یا حلقه به صورت روزانه در منزل و یا محیط کار و یا در مهمانی‌ها و مراسمات مختلف استفاده می‌کنند اما حلقه در افرادی که در شرف ازدواج هستند نمادی از عشق و دوست داشتن و یا متعهد بودن است. در این مطلب از پرسته قصد داریم در ارتباط با تفاوت حلقه و انگشتر صحبت نماییم. برای آشنایی بیشتر با این موضوع و تفاوت این دو زیورآلات در ادامه مطلب با همراه باشید.

فرق حلقه و انگشتر در چیست؟

تفاوت حلقه و انگشتر طلا، سوالی که بارها برای بسیاری از ما پیش آمده است. انگشترهای طلا معمولا در اندازه‌ و وزن‌هایی بیشتر نسبت به حلقه‌ها و در طرح‌های متنوع و رنگ‌های مختلفی در بازار وجود دارند. شما میتوانید با آگاهی از تفاوت حلقه و انگشتر و داشتن خرید بهتری داشته باشید.

انگشترها معمولا دارای نگین و سنگ‌هایی درشت هستند اما حلقه ها معمولا ظریف تر و بدون نگین هستند و یا از تعدادی نگین ریز تشکیل شده‌اند. برخی از حلقه‌ها نیز تنها از یک نگین ریز تشکیل شده که معمولا به دلیل اینکه این حلقه‌ها ست هستند برای عروس و دامادها به صورت ساده‌تر طراحی می‌شوند. حلقه‌ها همانطور که بیان کردیم نمادی از عشق، محبت و تعهد را می‌رسانند. در ذیل برخی از انواع حلقه و انگشتر طلا را به طور مختصر معرفی می‌کنیم.

• حلقه ساده

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از انگشتر از یک حلقه‌ ساده استفاده کنند. انواع مختلفی از حلقه‌ها در مدل‌های نگینی و درشت و همچنین در طرح‌های بدون نگین یا رینگی وجود دارند که می‌توانید آن را با سایر زیورآلات دیگر از جمله دستبند خود ست نمایید. انگشتر های ساده برای کسانی که را میپسندند مناسب است. حلقه‌های کارتیه از جمله اکسسوری پرطرفداری است که در کنار دستبند کارتیه ست زیبایی را تشکیل می‌دهند. این نوع حلقه ها در میان بانوان و آقایان در هر سنی کاربرد دارد. حلقه ساده رینگی نیز از زمان قدیم تا امروز به عنوان حلقه دوم برای ازدواج خریده می‌شوند و کاربردی روزمره دارند.

• حلقه ازدواج

تفاوت حلقه و انگشتر در مورد حلقه ازدواج بسیار واضح است. همانطور که می‌دانید از جمله معروف‎‌ترین نوع حلقه، حلقه‌های ازدواج هستند که افرادی که در شرف ازدواج هستند اقدام به خرید آن می‌کنند. حلقه‌های مخصوص عروس و داماد معمولا ست هستند و در مدل‌هایی شبیه هم طراحی می‌شوند.

در برخی از موارد حلقه‌های عروس خانم‌ها زرق و برق و یا تعداد نگین‌ بیشتری نسبت به حلقه داماد دارند. این نوع حلقه‌ها در انواع جواهر و معمولی در بازار وجود دارند. حلقه‌های جواهر از نگین و سنگ‌هایی مانند برلیان و الماس و سایر سنگ‌های گران قیمت تشکیل شده‌اند که قیمتی بیشتر نسبت به مدل‌هایی با نگین معمولی دارند.

• انگشتر نشان یا نامزدی

در حقیقت فلسفه انگشتر نشان به درخواست ازدواج از یک دختر برمی‌گردد که این کار با استفاده از یک انگشتر طلا و یا جواهر صورت می‌گیرد. حتما در فیلم‌های هالیوودی تقدیم این انگشتر با عشق را از طرف آقایان به خانم‌ها دیده‌اید. اما در ایران به دلیل رسم و رسومات، این درخواست به نوعی متفاوت است. انگشتر نشان همانطور که از نامش پیداست برای نشان کردن دختر در مراسم نامزدی و یا بله برون استفاده می‌شود.

تفاوت حلقه و انگشتر نشان این است که انگشترها به صورت تک نگین و یا بدون نگین در اندازه‌های درشت‌تر نسبت به حلقه و با زرق و برقی بیشتر خریداری می‌شوند. انواع انگشتر تک نگین جواهر با نگین‌های برلیان و الماس از جمله پرفروش‌ترین انواع انگشتر نشان و یا به عبارت دیگر انگشتر نامزدی هستند. برای آشنایی بیشتر با انگشترها مقاله از پرسته را از ذست ندهید.

• انگشترهای ساده

انواع مختلفی از انگشترهای طلا ساده در طرح‌های گوناگون و قیمت‌های مختلف در فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد. فرق حلقه و انگشتر ساده معمولا در طرح و نگین‌های آن ها است. انگشترهای ساده معمولا هیچ نگینی ندارند و به طور کامل از فلز طلا تشکیل شده‌اند اما حلقه‌ها معمولا از یک یا چند نگین ریز تشکیل شده‌اند. انگشترهای ساده برای استفاده روزمره، مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و همچنین محیط کاری مناسب می‌باشند.

نکات مهم در انتخاب حلقه و انگشتر

در راستای تفاوت حلقه و انگشتر بهتر است به نکات مهم در خرید آن نیز توجه داشته باشید. با توجه به اینکه انتخاب حلقه و یا انگشتر به خصوص برای ازدواج و نامزدی از حساسیت بالایی برای خانم‌ها برخوردار است بهتر است در انتخاب آن دقت نمایید تا در آینده مشکلی برای شما پیش نیاید. هم چنین برای خرید بهتر خود را با توجه به فرم دستتان انتخاب کنید. در ذیل به طور مختصر آنها را بیان می‌کنیم.

  • در هنگام حتما به نگین‌های آن دقت فرمایید تا به جای نگین اصل و یا جواهر انگشتری با نگین معمولی خریداری نکنید. برای این کار بهتر است از فروشگاه‌های معتبر و با دریافت فاکتور خرید خود را انجام دهید.
  • انگشتر و یا حلقه خود را متناسب با سایز دست خود خریداری نمایید. زیرا استفاده از سایز بزرگ و یا کوچکتر به دست شما آسیب رسانده و یا فرم دست شما را تغییر می‌دهد.
  • قبل از خرید انگشتر و یا حلقه بودجه خود را در نظر بگیرید.
  • برای انتخاب انگشتر طلا رنگ پوست خود را در نظر گرفته و رنگ طلا را به گونه‌ای انتخاب نمایید که شما را جذاب‌تر نماید.

خرید آنلاین انواع انگشتر و حلقه طلا

با توجه به فرق حلقه و انگشتر طلا سلیقه‌های متفاوتی نیز در خرید این نوع زیورآلات وجود دارد. هر شخص بر اساس استایل شخصی و مدل مورد علاقه و همچنین بودجه خود اقدام به خرید این اکسسوری می‌کند. با توجه به شرایط کنونی جامعه و همچنین گسترش تکنولوژی از جمله اینترنت مردم بسیاری از کارها و خدمات و حتی خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند. با خرید آنلاین، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان در هر جای دنیا که باشید می‌توانید کالای مورد نظر خود را سفارش دهید. برای خرید آنلاین انواع طلا و جواهرات از جمله حلقه‌های ست ازدواج، انواع انگشتر و حلقه ساده و یا انگشتر نشان و همچنین سایر زیورآلات دیگر، می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر و با دریافت فاکتور رسمی، با خیالی راحت، خرید خود را انجام دهید.