فیروزه شجری و عجمی چیست؟

اگر دقت کرده باشید در بین وبسایت هایی که انگشتر یا سنگ فیروزه میفروشند خیلی کلمات فیروزه عجمی و شجری با کار گرفته می شود، اما دقیقا این کلمات به چه معنا هستند و کدام یک از این فیروزه ها بهتر هستند؟ در این مقاله سعی می کنیم تمام سوالات شما را درباره فیروزه شجری و عجمی پاسخ دهیم.

فیروزه عجمی و شجری چیست؟

سنگ های فیروزه که از سرتاسر معادن جهان استخراج می شوند به دو دسته متفاوت تقسیم بندی می شوند، عجمی و شجری، اما این سنگ ها چه ویژگی دارند که یکدیگر را از هم متمایز می‌کنند. اگر بخواهیم ساده برای شما بیان کنیم این دسته از سنگ ها را به راحتی میتوانید از یکدیگر تشخیص دهید و انتخابشان کنید که در ادامه برای شما بیشتر این موضوع را شرح می دهیم.

برای تشخیص این دو سنگ از یکدیگر تنها باید به یک موضوع دقت کنید، آلایندگی و خطوط روی سنگ که می توانید به آسانی آن ها را مشاهده کنید. باید دقت کنید که انگشتر فیروزه یا سنگ فیروزه شما روی خود خطوطی به رنگ قهوه، مشکی، طلایی و… دارد که اگر داشته باشد جزء دسته شجری محسوب می شود. اگر به سنگ فیروزه خود دقت کردید و خطوطی مشاهده نکردید این سنگ جزء دسته عجمی محسوب می شود.

بسیاری از افراد به این موضوع اشاره می کنند که رنگ های این دو دسته از سنگ های فیروزه با یکدیگر تفاوت دارند اما این موضوع کاملا اشتباه است. سنگ فیروزه شجری و عجمی هیچ تفاوت رنگی بایکدیگر ندارند و شما می توانید در هر دو دسته انواع رنگ های آبی پررنگ فیروزه ای، آبی کم رنگ و سبز را مشاهده کنید. برای اینکه بتوانید مثال های بیشتری از این دسته سنگ های مشاهده کنید می توانید به صفحه انگشتر فیروزه وبسایت رویال نگین که مرجع خرید انگشترهای فیروزه و دیگر انگشتر ها است مراجعه کنید.

قیمت انگشترهای فیروزه شجری معمولا نسبت به فیروزه عجمی پایین تر هستند چون به صورت کلی آلایندگی بیشتری روی خود دارند. برای مثال اگر بخواهیم این موضوع را ساده تر بیان کنیم اگر شما دو سنگ فیروزه عجمی و شجری به وزن یک گرم داشته باشید قیمت فیروزه شجری کمتر است چونکه کاملا از فیروزه نیست و در آن الایندگی دارد. برعکس فیروزه عجمی تمام از فیروزه تشکیل شده که کیفیت را بالاتر می برد.

ویژگی های فیروزه شجری

ویژگی های سنگ فیروزه شجری بیشتر به همان ویژگی های ظاهری آن باز می گردد که خطوط های با رنگ های مختلف را می توانید مشاهده کنید. البته این خطوطی که ما در این مقاله بیان می کنیم معمولا سبب زیبایی بسیار زیبا سنگ یا انگشتر فیروزه می شود به خصوص اگر سایز و اندازه سنگ بزرگ تر باشد. برای مثال در انگشترهای فیروزه مردانه می توانید مشاهده کنید که بیشتر نگین فیروزه شجری به کار رفته چون در زیبایی آن ها تاثیر بسزایی می گذارد.

طرح هایی که شما می توانید روی سنگ فیروزه شجری مشاهده کنید معمولا بسیار بسیار متفاوت است به صورتی که شما هر نوع طرحی را می توانید از فروشگاه های معتبر فیروزه فروشی مانند رویال نگین پیدا کنید. محبوب ترین طرحی که در بین مشتریان سنگ و انگشتر فیروزه وجود دارد، طرح عنکبوتی است که رگه های مشکی و قهوه ای سنگ به صورت تار عنکبوت روی سنگ فیروزه نقش بسته اند و سبب به وجود آمدن طرحی خاص شده اند.

رگه هایی که در فیروزه شجری می بینید معمولا از جنس مس، آهن و آلومینیوم هستند که هنگام شکل گرفتن سنگ فیروزه در معادن فیروزه در بین آن ها نفوذ کرده و فیروزه شجری را به وجود آوردند. به همین دلیل شما می توانید رنگ های مختلفی از جمله قهوه و طلایی در بین این رگه‌ها مشاهده کنید.

ویژگی های فیروزه عجمی

فیروزه عجمی طبق معمول همانطور که گفتیم هیچگونه رگه و ناخالصی در خود جای نداده است و شما می توانید سنگ فیروزه ای کاملا تمیز را مشاهده کنید. رنگ های فیروزه عجمی خیلی تفاوتی نسبت به شجری ندارد و شما می توانید فیروزه عجمی را در رنگ های آبی پررنگ، آبی کم رنگ و سبز مشاهده کنید. فیروزه عجمی اکثرا در بین انگشترهای فیروزه زنانه مشاهده می شود که می توانید از وبسایت رویال نگین مشاهده کنید.

سختی سنگ فیروزه عجمی با توجه به منابع به دست آمده معمولا کم تر از فیروزه شجری است. یعنی جنس سنگ فیروزه عجمی معمولا نرم از سنگ فیروزه شجری است و شما سختی بیشتری در فیروزه شجری می توانید لمس کنید. این سختی معمولا به دلیل وجود آهن و مس در فیروزه شجری است که در فیروزه عجمی وجود ندارد.

اگر خاطرتان باشد گفتیم فیروزه عجمی گران تر از فیروزه شجری است زیرا فیروزه خالص است و آلایندگی بسیاری ندارد. بنابراین فیروزه ای لاکچری تر محسوب می شود اما این بی الایندگی فیروزه عجمی سبب زیبا تر شدن آن نمی شود و گاهی اوقات فیروزه شجری با خطوطی که دارد زیبا از فیروزه عجمی می تواند باشد.