در فوتبال از چه وسایلی استفاده می شود؟

لیست وسایلی که برای شرکت در یک مسابقه فوتبال بدان نیاز دارید

بدون شک فوتبال یکی از هیجان انگیز ترین رشته های ورزشی در سراسر دنیا می باشد به گونه ای که افراد مختلف در دنیا در ردههای سنی مختلف و از ملیتهای مختلف بدان علاقه مند می باشند. از جمله دلایل محبوبیت بیش از حد فوتبال و پیگیری نتایج زنده ورزشی می توان به گروهی بودن ورزش و غیرقابل پیش بینی بودن آن اشاره نمود.

حال ممکن است که شما بدلیل علاقه زیاد به فوتبال و یا دعوت دوستان و آشنایان به یک مسابقه فوتبال دورهمی دعوت شده باشید, و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه وسایلی را برای شرکت در یک مسابقه فوتبال نیاز دارید. از اینرو در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی وسایلی که جهت شرکت در یک مسابقه فوتبال بدان نیاز دارید بپردازیم تا بتوانید با تجهیزات کامل و ایمن در یک مسابقه فوتبال شرکت کنید.

1- کفش فوتبال

مهمترین وسیله ای که برای شرکت در یک مسابقه فوتبال باید با خود بهمراه داشته باشید, کفش فوتبال  می باشد. از اینرو بهتر است تا نکات زیر را در زمان خرید کفش فوتبال در نظر داشته باشید.

ابتدا لازم است بدانید زمینی که قرار است بروی آن فوتبال بازی کنید از جنس چمن مصنوعی می باشد یا چمن طبیعی. این مسئله تا حد زیادی در انتخاب یک کفش فوتبال تاثیر گذار می باشد. در این رابطه لازم است بدانید که برای فوتبال بروی زمین با چمن طبیعی, به این علت که ارتفاع چمن کمی بیشتر از چمن مصنوعی است و سطح زمین نرم تر می باشد, بهتر است تا از کفش فوتبال با استوک های درشت استفاده کنید. در مقابل برای بازی بروی چمن مصنوعی بدلیل اینکه ارتفاع چمن کمتر از چمن طبیعی می باشد و سطح زمین سفت تر, لذا بهتر است تا از کفش فوتبال استوک ریز استفاده کنید. لازم است بدانید که منظور از استوک همان میخ های زیر کفش می باشد.

2- لباس فوتبال

از آنجائیکه فوتبال یک ورزش پرتحرک می باشد و شما باید بطور مداوم جهت شرکت در کار تیمی در نقاط مختلف زمین حضور داشته باشید, لذا بدن شما بطور پیوسته در حال تعریق و به اصطلاح عرق کردن می باشد. از اینرو برخورداری از یک دست لباس ورزشی مناسب فوتبال ضروری می باشد.

در این رابطه, سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که قابلیت تنفس خوبی داشته باشد و همچنین در زمان بازی باعث اذیت شما نشود. لازم است بدانید که, لباس های ورزشی عموما از دو جنس پنبه و یا ویسکوز می باشند, اما آن چیزی که عموما در مسابقات ورزشی بسیار متداول می باشد استفاده از لباسهای ویسکوز و یا همان لباسهای ساخته شده از الیاف مصنوعی می باشد. لباسهای ویسکوز در ورزشهای پرفشار مانند یک فیتیله عمل می کنند و عرق بدن را مانند یک فیتیله به خود جذب می کنند و همچنین وزن کمتری در مقایسه با لباسهای از جنس نخ و پنبه دارند.

3- توپ فوتبال

بدون توپ فوتبال عملا انجام بازی فوتبال غیر ممکن می باشد. حال اگر وظیفه خرید توپ فوتبال بروی دوش شما قرار گرفته است و نمی دانید که مشخصات استاندارد یک توپ فوتبال چیست, بهتر است بدانید که توپ فوتبال به نامهای دیگری نظیر توپ زرنگ یا توپ فوتبال سایز 5 نیز شناخته می شود. بطور کلی یک توپ فوتبال استاندارد در استاندارد فیفا به سایز 5 معرف می باشد که این توپ فوتبال دارای محیطی بین 68 تا 71 سانتیمتر  و وزنی در حدود 410 تا 450 گرم  می باشد.

4- دستکش دروازه بانی

بغیر از موارد ذکر شده تا اینجا, ممکن است که شما به دروازه بانی علاقه مند باشید, از اینرو بهتر است تا یک جفت دستکش دروازه بانی برای خود تهیه کنید تا بتواند دستان شما را در مقابل ضربات گاها سنگین حریفان محافظت کند. معمولا دستکش های دروازه بانی در سایز های مختلف و در کیفیت های گوناگون (نظیر کف چرم یا فومی) در بازار در دسترس میباشد. معمولا برای افراد بزرگسال دستکش دروازه بانی با سایز 10 و یا 11 قابل استفاده می باشد.

5- جوراب فوتبال

جورابهای فوتبالی معمولا از جورابهای معمولی بلندتر می باشند و تا زیر زانو و یا روی زانو روی پا قرار می گیرند. اینکه جوراب های فوتبالی بلند تر از جوراب های متداول می باشند ریشه در دو علت دارد. یکی اینکه ورزشکار ممکن است از ساق بند جهت محافظت از ساق پای خود استفاده کند, که در این صورت باید آنر زیر جوراب خود قرار دهد. دوم اینکه عموما قسمت بالای جوراب های فوتبالی, یعنی از قسمت قوزک پا تا بالای زانو از جنس کش محکم می باشد تا بتواند عضلات ساق پا را محکم نگه دارد و به اصطلاح پایداری آن را در طول مسابقه حفظ کند.

6- ساق بند

ساق بند که به اصطلاح به آن قلم بند نیز گفته می شود, یک وسیله محافظتی می باشد که روی ساق پا و در زیر جوراب قرار می گیرد و هدف آن محافظت ساق پا در بازیهای پرفشار می باشد. از آنجائیکه فوتبال یک ورزش پربرخورد می باشد, لذا استفاده از یک ساق بند جهت محافظت از ساق پا خالی از لطف نمی باشد.

7- ساک ورزشی

بغیر از وسایل ذکر شده در بالا خرید ساک ورزشی مناسب جهت قرار دادن تمامی این وسایل در آن خالی از لطف نمی باشد. با توجه به موارد ذکر شده تا بدین جا بهتر است ساکی را انتخاب کنید تا علاوه بر موارد فوق یک عدد حوله ورزشی را درون خود نیز جا دهد. یک ساک ورزشی مناسب علاوه بر جادار بودن باید دارای یک بند رودوشی و فضای مختلف جهت قرار دادن وسایل در سایزهای مختلف باشد.

ابزار و وسایل تمرینی فوتبال و فوتسال: از پایه تا مبتکرانه

ابزار و تجهیزات تمرین فوتسال و یا تجهیزات و وسایل فوتبال یکی از مهمترین موارد لازم برای طراحی یک تمرین مناسب در این دو رشته است. کلا انتخاب و تهیه تجهیزات و وسایل تمرین فوتبال و فوتسال معمولا اولین دغدغه هر باشگاه و مربی است. علاوه بر این ورزشکاران و بازیکنان فوتبال هم برای انتخاب وسایل تمرین فوتبال در خانه نگرانی هایی دارند. در این مقاله کامل سایت وان بال نگاهی دارد به انواع تجهیزات لازم و وسایل فوتبال برای طراحی تمرین و سعی می کند دغدغه های ایجاد شده را برطرف کند. پس با ما باشید.

ابزار و وسایل طراحی تمرین

درست است که امروزه از ابزار و وسایل تمرین فوتسال خوبی برای کار برخوردار هستیم اما همیشه روال بدین گونه نبوده است. مثلا در گذشته گاهی از بطری های پلاستیکی ۲ لیتری و پر از ماسه به دلیل کمبود ابزار به عنوان مخروط استفاده می کردند. با این حال، این واقعیت هرگز نباید شما را از کار باز دارد و مستلزم تطبیق پذیری و خلاقیت بیشتر شما است.

به هر حال، این خصوصیات یک متخصص تربیت بدنی است که باید با واقعیت هایی روبرو می شود که در آن شرایط به مراتب کمتر از موقعیت های ایده آل موجود برای رشد در یک کار خوب است. برای شروع، می خواهم آنچه را که از دید من برای شروع یک روند خوب در آمادگی بدنی الزامیست به شما نشان دهم، اما این را هم روشن می کنم که این برداشت از “اصول” بسته به هر فرد متفاوت است. یعنی یک ابزار آموزشی خاص که از دید من اهمیت دارد ممکن است از نظر سایر متخصصان مهم نباشد و برعکس.

1- تجهیزات تمرین فوتسال- تجهیزات داخل زمین

این لیست شامل مواردی است که هر روز به طور عملی توسط سرمربی، مربی بدنسازی، مربی دروازه بان یا فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می گیرد. داخل پرانتز حداقل مقدار توصیه شده برای هر مورد نشان داده شده است.

الف) مخروطها (۱۰ تا ۲۰)

ایده آل برای انواع مختلف علامت گذاری، تقسیم زمین، تشکیل زمین هایی با اندازه های کوچک و عالی برای تمریناتی که نیاز به تغییر سرعت و جهت دارند مانند تمرینات چابکی

در حال حاضر انواع مختلفی از مخروطها وجود دارد. قدیمی ترین آنها از ارتفاع ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر (۱۰) برخوردار بوده و از نوع بشقابی یا کلاه چینی” (۲۰) است.

مدتی است که مانع های مسطح یا فلت (۱۰) ساخته شده از پلاستیک فضای زیادی را به ویژه برای فعالیت با توپ به خود اختصاص داده اند، زیرا از آنها میتوان بدون مزاحمت در پیشروی توپ، پاسکاری یا دویدن، برای علامت گذاری زمین استفاده کرد. اگر تیم شما منابع کمی دارد مخروط “کلاه چینی” را انتخاب کنید زیرا آنها ارزان بوده و به راحتی در بازار پیدا می شوند.

ب) کرنومتر (۱)

این مورد می تواند یک کرونومتر استاندارد، ساعت دیجیتالی با تلفن هوشمند شما باشد. کنترل زمان کلی در هر جلسه و مدت زمان هر فعالیت ضروری است. به این ترتیب می توانیم بازخورد تمرین را به سرمربی نشان دهیم، برای صرف آب زمان تعیین کنیم و از کنترل میزان تمرین اطمینان حاصل کنیم. معمولا سرمربی این وظیفه را به عهده ی مربی بدنسازی قرار می دهد، زیرا مسأله ی کاملا رایجی است که سرمربیان زمان را فراموش می کنند. یک چیز را بیاموزید، پنج دقیقه سرمربی حداقل دو برابر طول می کشد (می خندد).

‏”من فقط پنج دقیقه دیگر بازی پاور پلی (دروازه بان شناور) را انجام خواهم داد… “

‏سخنرانی من فقط دو دقیقه طول خواهد کشید

ج) تشک تمرین (یک تشک برای هر ورزشکار):

برای حرکات کششی، تحرک مفاصل تمرینات گیرنده های حسی عمقی، تمرینات کاربردی (فانکشنال)، تمرینات شکمی و غیره استفاده می شود.

د) غلتک های فومی یا فوم رول (هر غلتک برای دو بازیکن):

از غلتک های فومی برای انجام ته بافت های عمقی (SMFR) استفاده می شود. در مورد این موضوع در فصل ۵ که به د دارد بیشتر صحبت خواهیم کرد. علی رغم اینکه امروزه غلتک های فومی از بهترین و ابزار هستند موارد دیگری نیز وجود دارند که به همین منظور بکار گرفته می شوند بیسبال، توپ سافت بال و غیره.

ه) مینی باند یا نوارهای کوچک یا کش (یک عدد برای هر ورزشکار)

این الاستیک های حلقه ای شکل دارای مقاومت های مختلفی هستند که معمولا رنگ زرد آنها سبک ترین و رنگ سیاه آن فوق العاده سخت است. با این حال ممکن است رنگ ها مطابق نظر تولید کننده تغییر کنند. این نوارها برای فعال سازی اعضالات، تمرین های آموزشی و عملی و گرم کردن به شکل پویا بسیار مفید هستند. مینی بازدها بخاطر متنوع بودن و سهولت حمل و نقل جای خود را در بازار پیدا کرده اند. براساس همان اصل قبلی: ۱ عدد برای هر ورزشکار، ۱ عدد برای دو ورزشکار و ادامه ی تمرین به همین صورت با توجه به امکانات مالی تیم. توصیه می کنم حداقل از دو مورد مختلف استفاده کنید که مقاومت آنها کاملا مشابه هم نباشد.

و) نردبان چالاکی (1)

اگرچه هر روز از آن استفاده نمی شود، اما از دید من آیتمی اساسیست در گذشته این نردبان ها به دلیل وارداتی بودن آن گران بودند. این روزها هزینه ی بسیار کمتری دارند. با این وجود، اگر شما یا تیم شما پولی برای سرمایه گذاری در آن ندارید راه حل می تواند این باشد که از نوار به منظور مشخص کردن محدوده ی تمرین در زمین بازی استفاده کنید. در این حالت، ده مربع را در یک ردیف ایجاد کرده و اندازهی هر کدام ۷۵۰ ۵۰ سانتی متر می باشد.

ی) نردبان های چابکی زوپو (۱۰)

از آنها می توان به صورت جداگانه یا با هم، به شکل نردبان های صاف، موانع نیم دایره و غیره استفاده کرد. این ابزار چندمنظوره، عملی و حمل آن آسان می باشد.

ح) سایر موارد

این موارد ضروری نیستند، اما ارزان بوده و در شکل گیری تمرینات دایره ای بسیار کمک می کنند، بنابراین می توانیم از انواع مختلفی از تمرینات در زمان گرم کردن بهره ببریم: حلقه های هولاهوپ برای سرعت -چابکی (۱۰) و توپ تنیس (۲۰).

منبع : flashscore.com