نایلون گلخانه چه فوایدی دارد؟

داشتن گلخانه برای تولید محصولات گیاهی راهی عالی برای درآمد زایی و مصرف خانوادگی است. اما مهمترین بخش در ساخت گلخانه مربوط به پوشش آن است. از مواد مختلفی برای پوشش گلخانه استفاده می‌شود که در میان آنها «نایلون گلخانه» محبوبیت زیادی دارد. استفاده از پلاستیک برای پوشش گلخانه‌ها دو مزیت کلی دارد. اول هزینه مقرون به صرفه و دوم هزینه ای است که می‌تواند تا 40 درصد کمتر از سایر پوشش‌ها باشد. اما نایلون عریض گلخانه ای می‌تواند مزایای بیشتری نیز داشته باشد که در این بررسی به تفصیل در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

نایلون گلخانه چیست؟

پلاستیک گلخانه را می‌توان از مواد مختلفی از جمله پلی اتیلن، پلی استر، وینیل پلی کلراید و پلی وینیل کلراید ساخت. پلی اتیلن بیشترین کاربرد را در تولید نایلون گلخانه ای دارد. سرعت عبور نور از این پلاستیک بین 88 تا 90 درصد است. پلی اتیلن معمولی پرتوهای فرابنفش را منتقل می کند که باعث کاهش عمر پلاستیک و پوسیدگی آن در مدت کوتاهی می شود. با افزودن جاذب‌های UV، عمر پلاستیک به 3 تا 4 سال افزایش می یابد. البته عوامل محیطی دیگری مانند باد، باران، برف و تگرگ نیز در طول عمر نایلون گلخانه‌ای موثر هستند.

هدف از ساخت گلخانه

همه از این واقعیت آگاه هستند که گلخانه برای به دام انداختن پرتوهای گرم خورشید استفاده می‌شود تا گیاه بتواند در محیطی ایزوله و سالم رشد کند. همچنین گیاهان را از شرایط آب و هوایی شدید مانند هوای سرد، باران یا باد در بیرون محافظت می‌کند. با استفاده ساخت گلخانه‌های بیشتر، انتخاب صحیح بین شیشه و پلاستیک بسیار مهم است. در حالی که هر دو این مواد به اندازه کافی هدف مورد نظر را برآورده می‌کنند، هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه کدام یک بهتر است وجود ندارد. با این حال، بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که پلاستیک‌های گلخانه ای در مقایسه با شیشه مزایای بیشتری دارند.

مزایای نایلون گلخانه

با انتخاب پوشش پلاستیکی گلخانه می‌توانید به مزایای زیر دست یابید:

1- مقرون به صرفه بودن

گلخانه‌های ساخته شده از پلاستیک در مقایسه با گلخانه‌های شیشه‌ای بسیار ارزان‌تر هستند. گلخانه‌های شیشه‌ای معمولاً در مقایسه با گلخانه‌هایی که صرفاً از نایلون ساخته شده‌اند، 40 درصد گران‌تر هستند. پس اگر گلخانه‌ای بزرگ دارید و می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، نایلون گلخانه را انتخاب کنید.

2- صرفه جویی در انرژی

با مطالعات مختلف انجام شده بر روی گلخانه ها، پیشنهاد شده است که گلخانه های ساخته شده از پلاستیک در مقایسه با شیشه از مصرف انرژی بیشتری برخوردار هستند. صرفاً با استفاده از ورقه های پلاستیکی باغچه در اطراف گلخانه می توان 30 درصد انرژی بیشتری ذخیره کرد. از این رو می توان انتظار داشت که با انتخاب گلخانه های پلاستیکی در حیاط خلوت یا هر مکان دیگری در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

3- سهولت در نصب

روکش‌های پلاستیکی در مقایسه با شیشه بسیار راحت‌تر نصب می‌شوند. نایلون گلخانه به شما کمک می‌کند در زمان صرفه جویی کرده و گلخانه خود را به سرعت درست کنید. با سهولت در نصب، کاربران می‌توانند به تنهایی تمام کار را انجام دهند و نیازی به کمک گسترده دیگران برای ساخت گلخانه نداشته باشند. همچنین نیازی به پرداخت هزینه جهت نصب وجود ندارد.

4- خواص فیزیکی خوب

شیشه کاملا حساس است و به راحتی می‌شکند. این امر باعث می‌شود تا دارایی صاحب گلخانه به خطر بیفتد و مجبور شود هزینه و زمان خود را مدام برای تعویض شیشه‌های شکسته تلف کند. علاوه بر این، شیشه به تغییرات دما نیز حساس است. اما در صورت استفاده از گلخانه‌های پلاستیکی نیازی به مواجهه با هیچ یک از موارد ذکر شده در بالا نیست. پلاستیک عمر طولانی دارد و می‌تواند در شدیدترین شرایط آب و هوایی دوام خود را حفظ کند.

5- ایمنی و امنیت بیشتر

پلاستیک گلخانه به خوبی در برابر آب و هوا مقاومت می‌کند و در برابر ضربه‌های فیزیکی مانند تگرگ یا سایر اجسامی که ممکن است به آن ضربه بزند بادوام است. اما نکته جانبی در مورد ایمنی وجود دارد، اگر  بچه‌های شما در اطراف و داخل گلخانه بازی می‌کنند، پلاستیک امنیت آن را حفظ می‌کند. شکستن شیشه خطرات زیادی دارد اما نایلون دچار شکستگی نمی‌شود و تعویضش راحت و ارزان قیمت است.

نکات مهم در خرید نایلون گلخانه

اگر در منطقه زندگی شما برف شدیدی می‌بارد، باید به میانگین وزن برف فکر کنید. شما باید گلخانه خود را به طور منظم تمیز کنید تا نور خورشید وارد آن شود اما به گرمای داخل نیز نیاز دارید. ماده‌ای که عایق و سفت باشد احتمالا بهترین گزینه برای شماست. کم هزینه‌ترین گزینه ای که اکثر گلخانه داران انتخاب می‌کنند پلاستیک گلخانه است.

اگر گلخانه بسیار بزرگی دارید و می‌خواهید از زنبورها به عنوان گرده افشان در داخل آن استفاده کنید، به نایلونی نیاز دارید تا اشعه ماوراء بنفش از آن عبور کند. زنبورها برای یافتن گل به اشعه ماوراء بنفش احتیاج خواهند داشت. با این حال، نایلونی را انتخاب کنید که دافع نور ماوراء بنفش باشد تا به کاهش بسیاری از عفونت‌های قارچی و آفات کمک کند. بسته به نیاز مشتریان می‌توانید به فیلم‌های تولیدی افزودنی‌هایی برای تنظیم دما (IR)، اشعه ماوراء بنفش (UV)، ضد شبنم (FOG) و غیره اضافه کرد.

کلام آخر

به خوبی مشهود است که نایلون پلی اتیلن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت یا خرید گلخانه است. با این حال، مطمئن شوید که بهترین تامین کننده را انتخاب می‌کنید که بتوانید محصولی باکیفیت و مناسب را تهیه کنید. اما ابتدا باید نیازهای خود را مبنی بر مقدار بودجه، منطقه زندگی، وسعت گلخانه و غیره بررسی کنید. سپس می‌توانید نایلون گلخانه مناسب را برای پرورش انواع گیاهان خریداری کنید.