عیب یابی آیفون تصویری

عیب یابی آیفون تصویری یک مبحث تازه است. مبحثی که در چند سال گذشته با رشد و پیشرفت زیادی روبرو شده است. یکی از موردهای اصلی که پیش از مشخص کردن عیب آیفون تصویری باید بدانیم این است که به خوبی تشخیص دهیم کار هر رنگ سیم در مارک‌های گوناگون چگونه است تا به آسانی عیب یابی انجام شود.

عیب‌های شایع در آیفون تصویری

از مهمترین ایرادات آیعون تصویری  می توان به موارد زیر اشاره کرد

● خاموش بودن آیفون تصویری

در قدم اول می‌ خواهیم عیب های ساده آیفون تصویری را بیان کنیم. مثل خامو‌ش شدن سیستم که هنگام تشخیص دادن عیب آیفون   در مارک‌های مختلف رخ می دهد. احتیاجی نیست وقتی سیستم خاموش می شود قطعه سوخته یا خراب شده را پیدا کنید. ممکن است آیفون شما برق نداشته باشد. ‌برای برطرف شدن این مشکل هنگام عیب یابی آیفون تصویری پیش از دست به کار شدن از سالم بودن کلی خط تغذیه آیفون اطمینان حاصل کنید.

● کار نکردن درب باز کن

یکی از عیب های شایع در آیفون های تصویری و صوتی این است که از راه گوشی درب ساختمان باز نمی شود. هنگام مشخص شدن عیب آیفون تصویری فرقی ندارد سیستم چه مارکی داشته باشد. در نتیجه لازم است تا کار را از قفل درب شروع نمایید. اگر کل واحدها نمی توانند درب را باز کنند قطعا مشکل از تامین برق قفل درب است. اگر این چنین نبود لازم است کل واحدهای ساختمان از معیوب نبودن اتصال سیم های E  و F مطمئن شوند.

● صدا از پنل نمی آید

وقتی یکی از واحدهای ساختمان صدای پنل را ندارند طبیعی است که باید با بررسی معیوب نبودن گوشی و اتصال سیم های آن واحد عیب را تشخیص دهند. اما اگر کل واحد های ساختمان صدایی از سوی پنل را احساس نمی کنند لازم است که ببینند پنل چه مشکلی دارد، اما گاهی پیش می آید که اگر سیم A  قطع شود سبب ایجاد همچین عیبی می شود. از طرفی، بروز عیب در میکروفون می تواند چنین مشکلی را به وجود آورد.

●منتقل نشدن صدا از داخل به سوی پنل

زمانی که قرار باشد چنین مشکلی را در آیفون تصویری یا هر برندی عیب یابی کنند، پی می برند که این مشکل به خاطر اتصال سیم B  است. سیم B  موظف است که  صدا را از داخل واحدها به سوی پنل برگرداند. اما در بعضی مواقع اگر فقط یک واحد این مشکل را داشته باشد باید سیم مذکور را عیب یابی کنیم، وقتی کل واحد ها همچین مشکلی داشته باشند بدون شک ایراد از معیوب بودن بلندگو است.

● نخوردن زنگ واحد ها

هنگام عیب یابی آیفون تصویری، یکی از ایرادهای شایع سیستم این است که در هیچ کدام از گوشی ها در ساختمان صدای زنگ شنیده نمی شود. برای همچین موضوعی باید سیم D  را ارزیابی کرد لذا سیم مذکور در خروجی تغذیه برای زنگ واحدها قرار داده شده است. پس حتما این سیم را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد. همچین موضوعی در تمامی برندهای آیفون تصویری یکسان است.

● نرفتن صدا از گوشی به سوی پنل

هنگام عیب یابی آیفون تصویری با همچین مشکلی برخورد خواهید کرد. شک نکنید که همچین عیبی به خاطر خراب بودن میکروفن و برد الکترونیکی است. خیلی از مشکلات آیفون تصویری با نمونه های صوتی مشترک هستند و باید برای رفع آن ها فورا اقدام نمود‌.

● موج دار بودن تصویر در آیفون

زمانی که افراد به انتهای نصب آیفون های تصویری می رسند، موج دار بودن تصویر کامل رایج است. بیشتر برند های آیفون تصویری م خیلی این مشکل را تجربه کرده اند. علت این موضوع کاملا جزئی است.

 اگر جریان برق قوی باشد باعث می شود نویز به سیستم انتقال تصویر انداخته شود. اما هنگام سیم کشی سیستم مجبور هستیم سیم‌ ها را از مکان عبور کابل های برق منتقل کنیم. اما اگر نکات  اساسی و مهم را رعایت کنیم از جریان برق پیشگیری خواهد شد و نویزی ایجاد نمی شود.

 اما خیلی پیش آمده است که رعایت نکردن نکات مهم و نزدیک بودن یک کابل برق همراه با سیستم در بازه زمانی زیاد، موج ها را در تصویر آیفون ایجاد کرده است. در بعضی مواقع که همه چیز خوب پیش می رود و چند سال از نصب سیستم گذشته است، وجود یک کابل برق در کناره های سیم آیفون موضوعی غیر ممکن است.

اما ناگهانی کل تصاویر در آیفون موج دار می شوند. درهمچین موقعیتی لازم است تا ایراد را در آیفون تصویری بررسی کنید. به عنوان نمونه نشتی انباره) خازن ( در برد تغذیه سیستم موارد شایع در ایجاد همچین مشکلی است.

● سوت کشیدن پنل

زمانی که احساس کردید از پنل در آیفون تصویری صدای سوت کشیدن می آید تحت هیچ شرایطی برای عیب یابی سمت اتصالات سیستم نروید. همچین مشکلی در سیستم به خاطر میکروفن پنل است. به عنوان نمونه امکان دارد میکروفن از جای خود بیرون آمده باشد و یا اینکه در محل خود محکم نیست. زمانی که میکروفن پنل شل باشد و محکم نباشد سبب سوت کشیدن در پنل می شود.

● ارتباط صوتی هست اما تصویری نه

وقتی در عیب یابی آیفون تصویری متوجه می شوید که ارتباط صوتی هست اما هیچ تصویری وجود ندارد. پیش  از هر چیز لازم است تا پی ببرید ‌که در سیستم صوتی منتقل شدن صدا کاملا با منتقل شدن تصویر تفاوت دارد. زیرا امکان دارد هنگام مشخص کردن عیب آیفون تصویری با مسائلی رو به رو شوید که ارتباط صوتی هست ولی تصویر نیست. این ایراد به خاطر قطع شدن سیم چهار می باشد و یا احتمال دارد دوربینی که در پنل رو به روی درب است معیوب شده باشد.

سخن پایانی

همان گونه که مشاهده می کنید طیف وسیعی از ایراد ها در آیفون تصویری وجود دارد. در مشخص کردن عیب سیستم احتیاجی نیست  ایرادهای بزرگ را یافت کنید. بیشتر مشکلات سیستم به خاطر اتصالات ناقص می باشد. برای برطرف شدن عیب آیفون تصویری باید به یک تعمیرکار آیفون تصویری مراجعه کنید، متخصص آیفون تصویری همان ابتدا به خوبی سیستم را بررسی می کند و برای برطرف شدن عیب آن اقدام می نماید.

منبع : http://doorphoneservice.ir