انواع کابین آسانسور

آسانسور اولین جایی است که ساکنان و مهمانان هنگام ورود به آپارتمان می بینند. درب، کابین، دکور و رنگ آسانسور شما منعکس کننده ساختمان شما خواهد بود و دکور و طراحی کابین آسانسور شما باید با حس معماری و نمای ساختمان مطابقت داشته باشد. یکی از اصلی ترین و مهم ترین قسمت های نصب آسانسور، کابین آسانسور می باشد. کابین یکی از قطعات مکانیکی آسانسور و قسمت اصلی آسانسور است که مسافران با آن تماس مستقیم دارند.

اتاق آسانسور یک اتاق فلزی است که مسافران یا کالاها در آن قرار می گیرند و مستقیماً وارد چاه آسانسور می شوند و از کف ساختمان عبور می کنند. اتاق آسانسور با توجه به ظرفیت استفاده کنندگان و تردد طبقات محاسبه می شود. کابین آسانسور از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: چارچوب (یوک)، سکو (محل حمل مسافر یا چمدان) و دیوارها (شامل کف، سقف، دیوارهای جانبی، پوشش های داخلی و تزئینات داخلی).

درهای کابین آسانسور عمدتاً وظیفه حفاظت از مسافران را بر عهده دارند و از برخورد آنها با دیواره چاه در حین حرکت آسانسور جلوگیری می کنند. یوک کابین از دو قسمت (یوک بالایی و یوک پایینی) تشکیل شده و کل کابین آسانسور را در بر می گیرد. در واقع کل وزن کابین و سرنشینان توسط سیم بکسل کشیده می شود.

دو نکته برای طراحی و ساخت کابین آسانسور:

طراحی کابین زیبا و جذاب
ایمنی مسافر

عکس کابین آسانسور جدید

کابین آسانسور دارای مدل های خیلی زیادی میباشد که شرکت های مختلف آن ها را تولید میکنند عکس کابین آسانسور جدید در صفحات مختلف پیدا میشود مخصوصا در وبسایت آسانسور آتیس که میتوانید مشاهده کنید.

عکس کابین آسانسور جدید در طرح های مختلف میباشد که میتوانید دانلود کنید و از آنها استفاده کنید تا کابین آسانسور زیباتری داشته باشید.

جنس و ابعاد کابین آسانسور

بدنه کابین آسانسور از فولاد با ضخامت حداقل 1.5 میلی متر و کف و سقف حداقل 2 میلی متر ساخته شده است. قاب به صورت تخت با عرض 30 تا 40 سانتی متر و طول اتاق آسانسور ساخته و ثابت می شود. انتهای صفحات حداقل 3.5 سانتی متر به عقب گرد می شوند تا به یکدیگر متصل شوند تا بدن تقویت شود. طول موثر اتاق حداقل 2 متر است.

فاصله بدنه کابین آسانسور و سطح داخلی دیوار چاه آسانسور باید حداکثر 5 سانتی متر و حداقل اندازه گیری 2 سانتی متر در نظر گرفته شود. دلیل تقسیم بدنه اصلی به قطعات کوچک، تسهیل در نصب و مونتاژ داخل چاه و همچنین باز و مونتاژ از داخل چاه می باشد. طبق استانداردهای EN-81، سقف کابین آسانسور باید طوری ساخته شود که حداقل بار دو نفر را بدون انحراف دائمی تحمل کند. کف کابین آسانسور از فولاد است و گاهی اوقات از چوب برای کاهش صدا استفاده می شود. برای کف ها از کف های گرانیتی، سرامیکی یا ضد خش استفاده می شود و فضای داخلی کابین آسانسور تزئین شده است. در کابین خودرو از ورق های موجدار بر اساس نظر معماران، طراحان و یا کارفرمایان استفاده می شود. بسته به وظیفه آسانسور، بدنه کابین را نیز می توان با روکش MDF یا فولاد روکش کرد.

قسمت های مهم ساختمان آسانسور از جمله دیوارها، کف و سقف آسانسور باید از نظر مکانیکی محکم باشند. نکته مهم در مورد ساختمان آسانسور مقاومت ساختمان در هنگام حرکت ساختمان یا فعال شدن ایست ایمنی (پاراشوت) و یا برخورد با موانع ته گود است. لازم به ذکر است که ساختمان آسانسور، کالسکه، کفش، دیوارهای کف و سقف باید بتواند وزن را تحمل کند.

انواع کابین آسانسور توسط درب کابین:

آسانسور با درب تلسکوپی نیمه اتوماتیک
کابین آسانسور با درب تلسکوپی تمام اتوماتیک
کابین آسانسور با درب مرکزی تمام اتوماتیک
کابین آسانسور بدون در
نوع درب کابین آسانسور دوبل، سه تایی، چهارتایی، باس، سینوسی و … می باشد.

انواع کابین آسانسور با توجه به دکوراسیون داخلی:

کابین استیل فرمیکا روکش شده
کابین و تزئینات ام دی اف استیل
کابین و تریم تمام استیل
شاخک ها و زیور آلات همه از طلا، برنج و فلز هستند
تزیینات غرفه ها و غرفه های شیشه ای (PANORAMA) که معمولاً در نمای ساختمان یا مراکز خرید استفاده می شود.
ساختمانی با دیوارهای فلزی و کف پارکت یا سنگی که اغلب به طور موقت برای آسانسور یا ساختمان استفاده می شود.
به طور کلی از کابل های فولادی فرمیکا بر اساس استانداردهای جدید آسانسور استفاده نمی شود.
طبقه بندی کلی کابین آسانسور فولاد سازه ای است. تمام اتاق های فولادی یا شیشه ای به چهار دسته تقسیم می شوند.
کابین های آسانسور مورد استفاده برای جابجایی مسافر 4، 6، 8، 10، 12 نفره و کابین های مورد استفاده برای حمل و نقل کالا 10، 13، 21 نفره ساخته شده  … متداول ترین کابین آسانسور، کابین آسانسور 4 تا 8 نفره است

طراحی کابین آسانسور

در طراحی داخلی کابین آسانسور می توان از متریال و طرح های مختلفی استفاده کرد. در دکوراسیون و طراحی برخی از کابین ها از استیل به صورت استیل جامد و رز استفاده شده است. برخی از محصولاتی مانند ام دی اف استفاده می کنند. البته گاهی برای زیباتر شدن کابین ها از شیشه و آینه استفاده می شود. اما برای طراحی و ساخت کابینی مستحکم، بادوام و زیبا از استیل استفاده می شود زیرا استحکام بالایی دارد و تنوع آن بسیار زیاد است. در کابین تمام استیل، فضای داخلی کابین به طور کامل از فولاد ضد خش در گندم، آینه، خش، طلا، دود و نقش و نگار ساخته شده است. حتی قرنیز و لت ها از ورق فولادی ساخته شده اند.

طرح هایی مانند استیل آینه طلایی، استیل آینه دودی، استیل شامپاین یا استیل طرح دار به گونه ای ساخته شده اند که از نظر کیفیت و زیبایی نمره بالایی می گیرند. ساختمان های لوکس معمولا از این نوع کابین ها استفاده می کنند. تمام کابین های استیل در برابر فشار و ضربه بسیار مقاوم هستند که عمر مفید بالایی به آنها می دهد و قیمت کابین های استیل از فرمیکا استیل و ام دی اف بالاتر است. قیمت کابین تمام فلزی با توجه به طراحی، ابعاد، ورق فولادی استفاده شده و … تعیین می شود.

هرچه اندازه و شکل کابین بزرگتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود.

انواع شستی کابین آسانسور:

شستی در کابین آسانسور دارای انواع مختلفی میباشد مانند شستی کابین آسانسور روکار و توکار باز این موارد به قسمت های مختلف تقسیم میشود مانند شستی آسانسور لمسی و دکمه ای. هرکدام از این انواع شستی آسانسور دارای ویژگی هایی میباشد که باعث میشود کابین زیبایی و هارمونی خاصی داشته باشد و به بهترین شکل ممکن از آن بتوان استفاده کرد.

نکات مهم در ساخت کابین

عرض دیوار کابین آسانسور حداقل 1.5 میلی متر.
ضخامت سقف و کف کابین باید حداقل 2 میلی متر باشد
کف کابین باید غیر قابل اشتعال و دارای سختی کافی در برابر فشار وارده توسط مسافران و بار باشد.
فضای داخلی اتاق باید به طور دائم در حالت ایستاده روشن و در حالت ایستاده کم نور شود.
دکمه های هشدار یا توقف اضطراری باید روی پایین ترین دکمه کابین قرار گیرند. (در ارتفاع 89 سانتی متر نصب شده است)
گل میخ بالایی در خانه نباید از کف خانه بالاتر از 137 سانتی متر باشد.
طبق استاندارد اروپایی EN-81، میانگین ارتفاع مورد نیاز یک مسافر در کابین 0.28 متر مربع است.
به جز درب ورودی کابین، دریچه اضطراری و کولر، بقیه باید کاملا بسته باشند.
کابین باید در هر طبقه متوقف شود و در هنگام ورود و خروج مسافر و بار در سطح کف باقی بماند.
یکی از مهمترین عوامل وزن کل کابین است که باید با توجه به قدرت موتور آسانسور تعیین شود.

مشخصات فنی کابین آسانسور

کابین شامل لوازم جانبی کامل مانند کف و کابین استاندارد، قاب استاندارد، یوک بالا و پایین، سینی ذخیره سازی زیر کابین و … می باشد.
در بدنه کابین بدون جوشکاری از ورق گالوانیزه 1.5 میلی متری و پیچ و مهره استفاده شده است.
گیره ها و قاب های وزنه کاملاً پیچ و مهره شده و CNC ماشین کاری شده اند.
سقف اصلی کابین از ورق گالوانیزه 2 میلی متری است
کف کابین: گرانیت
تهویه مطبوع: دارای فن
شیشه شفاف 6 میلی متری
دسته: از نوع فلزی
شاسی زمینی: گل میخ شده با ورق فولادی جامد 2 میلی متری و ورق ام دی اف
روشنایی: تمام فلورسنت با نور غیر مستقیم
سقف کاذب: از فولاد استفاده نکنید
گوشه ها و قرنیزها: از فولاد استفاده نکنید
دکوراسیون دیوار کابین: از استیل استفاده نکنید
پایه های کابینت: فولادی به ضخامت 2 میلی متر
کف و کابین را بشویید: یک پانل استیل 2 متری زیبا نگیرید
معمولاً در ساخت کابین آسانسور از دو نوع فولاد استفاده می شود:
بل 201 (سوکت)
فولاد 304 (نگیرید)

تفاوت بین دریافت و عدم نمره چیست؟

چون لایه کرومی وجود ندارد فلز مقاومت کمی در برابر زنگ زدگی دارد. و بعد از مدتی رنگ فلز سیاه می شود. متأسفانه برخی از سازندگان کابین از فولاد ضد زنگ ، در کابین آسانسور استفاده می کنند. و کارفرمایان به دلیل کمبود اطلاعات متحمل ضرر مالی می شوند. و به دلیل اینکه از نظر ظاهری خاطره انگیز نیست. و بعد از مدتی مجبور شدند دوباره دکوراسیون کابین را تغییر دهند، اقدام کنند.

چگونه فولاد را از فولاد تشخیص دهیم؟

ساده ترین راه برای آزمایش این دو نوع فولاد استفاده از آهنربا است.

انواع طرح های کابین استیل تمام استیل و ام دی اف را در زیر مجموعه مشاهده کنید.

روال فروش کابین در شرکت آسانسور آتیس به این صورت است که پس از سفارش، برنامه کاری با مشتری در میان گذاشته می شود و با رسیدن سفارش به مرحله نهایی، پیش فاکتور برای مشتری ارسال می شود و مشتری باید 50% مبلغ را پرداخت کند. مبلغ فاکتور به عنوان پیش پرداخت و سپس مشخصات کابین جهت تولید به کارگاه ارسال می گردد. مدت زمان تحویل کابین پس از تصویب طرح حداقل 10 روز کاری می باشد.

تمامی اتاقک های آسانسور با انواع فلز، طرح و رنگ و با بهترین کیفیت در مجموعه آسانسور آتیس با قیمت مناسب و همچنین سایر قطعات آسانسور شامل انواع ریل و درب های لولایی و اتوماتیک جعبه دنده. و موتورهای قدیمی سیگنال مکانیکی و تجهیزات آسانسور آماده تحویل به مشتریان عزیز می باشد.

منبع مقاله : سایت شرکت آسانسور آتیس