مشخصات پوشاک ورزشی مناسب و استاندارد

سایز مناسب لباس ورزشی

یکی از مواردی که در انتخاب لباس ورزشی باید مورد توجه قرار گیرد سایز مناسب لباس تیم ملی فوتبال ایران است. سایز لباس شما نباید کوچکتر یا بزرگتر از اندازه واقعی شما باشد. چون اگر سفت باشد به شما اجازه حرکت آزاد نمی دهد. همچنین اگر قصد دارید لباس ورزشی بیرون از باشگاه بپوشید، آن را خیلی بلند و گشاد انتخاب نکنید، زیرا دست و پاهای شما را می گیرد و مانع ورزش نمی شود. این اندازه در لباس سارک به درستی در نظر گرفته شده است. آنها به قدری تنگ و پهن هستند که هنگام ورزش احساس راحتی می کنید.

پیراهن ورزشی

احتمالاً اولین چیزی که به عنوان یک لباس ورزشی در باشگاه به ذهن می رسد، نیم تنه اسپرتی است که در طرح های مختلف با ساق های ورزشی ساده می پوشید. اگر برای این ست سوئیشرت یا ژاکت نازک و سبکی در نظر بگیرید بعد از باشگاه به کارتان می آید. دامن و پیراهن ورزشی را به لیست لباس های ورزشی خود اضافه کنید.

با پوشیدن دامن و پیراهن های اسپرت می توانید استایل متفاوتی با جوراب و کتونی داشته باشید. پیشنهاد من این است که در این هوای گرم یک تاپ و تی شرت با لباس های گشاد برای خود انتخاب کنید. طرح تنگ لباس ممکن است به دلیل تعریق بدن در حین ورزش برای شما آزاردهنده باشد. انتخاب لباس بچه گانه استقلال نیز برای فرزند دلبندتان باید با رعایت همین اصول انجام شود.

 شلوار ورزشی مناسب

برای انتخاب شلوار، لگینگ‌های ورزشی گزینه های مناسبی هستند. هنگام ورزش می توانید از شلوار یوگا یا اسپندکس استفاده کنید. در حین ورزش آزادی عمل بیشتری دارید. برای ورزش در فضای باز، اگر طرفدار شلوارهای جاذب نیستید، از مدل های کمی گشاد با گشاد استفاده کنید.

کفش ورزشی مناسب

هر چه برای این بخش از سبک ورزشی خود خرج کنید، ارزشش را دارد. کفش های ورزشی استاندارد بسیار مهم هستند، در غیر این صورت ممکن است آسیب های ورزشی جدی به پاهای شما وارد کنند. سعی کنید کتون هایی را انتخاب کنید که کفی سفت و محکم داشته باشند تا در هنگام دویدن و پریدن، از پاهای شما محافظت کنند. برای انتخاب کفش ورزشی مانند لباس ورزشی به سایز آن توجه کنید.

سفتی یا شل بودن کتون ممکن است باعث گرفتگی یا لیز خوردن عضلات پای شما شود. بنابراین برندهایی را بپوشید که فقط در پوشاک ورزشی تخصص دارند. مطمئناً آنها بهتر از هر برند دیگری به این استانداردها پایبند هستند.

رنگ هایی پر از انرژی و شادی

رنگ هایی را انتخاب کنید که با پوشیدن آنها احساس بهتری دارید. می توانید از رنگ های مختلف برای وسایل ورزشی خود استفاده کنید. اگر می خواهید با بقیه متفاوت باشید، می توانید لباس های اسپرت با طرح های متفاوت و دلخواه بپوشید. لباس های ورزشی لیمویی، صورتی، قرمز، یاسی، سفید و آبی آسمانی برای لباس های ورزشی داخل سالن جذاب هستند و حس خوبی برای ورزش به شما می دهند.

برای لباس ورزشی در فضای باز و داخلی رنگ های بنفش، نیلی، خاکی و نود بپوشید. رنگ های شاد و پاستلی تاپ و تیشرت سارک انتخاب خوبی برای استایل اسپرت شماست. برای انتخاب لباس های اسپرت استایل خود از رنگ های پاستلی و پر انرژی سارک غافل نشوید.

چه لباسی برای چه بدنی

انتخاب طرح و رنگ مناسب ظاهر شما را در حین ورزش زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. خانم ها می توانند با توجه به فرم اندام خود بهترین طرح لباس را با توجه به نکات زیر انتخاب کنند:

گلابی شکل

رنگ های روشن توجه را به سمت بالاتنه جلب می کند و باعث می شود پایین تنه کمتر در معرض دید قرار گیرد. پوشیدن شلوار گشاد شما را کمی بلندتر نشان می دهد و بالاتنه و پایین تنه را متعادل می کند، اما به جای پوشیدن شلوارهایی که راه راه عمودی دارند، سایز بیشتری دارند و ظاهر اندام شما را کاهش می دهند. خرید پیراهن تیم ملی ایران برای بانوانی با این شکل اندام نیز گزینه مناسبی خواهد بود.

مستطیل شکل

این خانم ها باید لباس های ورزشی را انتخاب کنند که اندام را از حالت مستطیلی خارج کند. لباس هایی که یقه باز دارند انحنا و قوس بدن را بهتر نشان می دهند. انتخاب تاپ های اسپرت با شلوارهایی با رنگ های مختلف انتخاب خوبی است. لباس های رنگی با جزئیات بیشتر جلوه بیشتری به بالاتنه می دهند. بدترین انتخاب برای این گروه پوشیدن ست تک رنگ است، زیرا مستطیل شکل بدن را بیشتر نشان می دهد.

به شکل سیب

سعی کنید لباس ورزشی بالاتنه را انتخاب کنید که کمی گشاد باشد و بافت چربی اطراف شکم و باسن را پنهان کند. در عوض از پوشیدن شلوارهای گشاد خودداری کنید، زیرا تناسب بین بالاتنه و پایین تنه شما را از بین می برد.

ساعت شنی

معمولا برای خرید لباس مشکل چندانی ندارند. استفاده از تاپ های تنگ و شلوارهای تنگ بهترین انتخاب برای این فرم اندام است. لباس های گشاد در این گروه محبوب نیستند، زیرا بدن را چاق تر از حد معمول نشان می دهند. لباس یقه اسکی نیز زیاد توصیه نمی شود.

نکته:

به یاد داشته باشید اگر در باشگاه ورزش می کنید دما اهمیتی ندارد، زیرا در حال تمرین هستید و دمای بدن شما در حال افزایش است و عرق می کنید. لباس هایی بپوشید که عرق را از بین ببرد.اگر در فضای باز ورزش می کنید باید به آب و هوا توجه کنید و لباس مناسب بپوشید. زنان باید از لباس زیری استفاده کنند که حمایت و انعطاف لازم را داشته باشد و مردان باید در ورزش های رقابتی از لباس زیر استفاده کنند تا از آنها محافظت لازم را فراهم کنند.

اهمیت پوشیدن لباس ورزشی

دمای بیش از حد بدن بسیار خطرناک است و حتی می تواند باعث حمله قلبی شود. همچنین دمای پایین بدن و ورزش با شدت کم در هوای سرد می تواند باعث سرماخوردگی یا خشکی ماهیچه شود. بنابراین بهتر است لباس هایی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین می کنید سازگار باشد و دمای بدن خود را کنترل کنید.

اما لباس های پلی استر خود اقلام مختلفی دارند که برای خرید آن ها باید به فناوری های استفاده شده از جمله آنتی باکتریال بودن، لطافت، گلدوزی کناره ها و زیر بغل و دیگر مواد از این دست توجه کنید. اما یکی از نکات آزاردهنده لباس های پلی استر حفظ بوی تعریق در بافت آن است که استفاده از اسپری های دئودورانت را توصیه می کنیم.

انواع لباس ورزشی کدام است؟

تا اینجا به طور کامل در مورد نوع لباس ورزشی و اینکه هر ورزشی باید لباس مخصوص به خود را داشته باشد صحبت کرده ایم. اما بهتر است در مورد انواع لباس های ورزشی رایج که در تمامی فروشگاه ها و بازارهای ورزشی یافت می شود اطلاعات جامعی در اختیار شما ورزشکاران عزیز قرار دهیم.

  • پیراهن یا تاپ اسپرت: نباید خیلی گشاد یا خیلی تنگ باشد. باید متناسب با اندازه بدن و دارای الیاف خاصی باشد که بتواند رطوبت را جذب کند.
  • شلوار یا شلوارک اسپرت: باز هم توانایی کشش مناسب و تناسب اندام شما را دارد. جدا از این الیاف، باید بتواند رطوبت را جذب کند.
  • جوراب های ورزشی: جوراب های ورزشی باید پاهای بلندی داشته باشند تا مچ پای شما را بپوشانند. علاوه بر این، الیاف باید استحکام بالایی داشته باشند.
  • کفش های کتانی: کفش های کتانی خوب فشار روی زانو و مچ پا را کاهش می دهند. انعطاف پذیری، تهویه و وزن سبک نیز از ویژگی های مهم کفش های اصلی است. توجه داشته باشید که هر کفش باید با توجه به ورزش شما انتخاب شود.