آموزش خرید و فروش در مارکت پلیس های NFT

معرفی و آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare + ویدیو

مشاهده عناوین اخبار کلیک جهت پنهان سازی

پلتفرم LooksRare خود را اولین مارکت پلیس های NFT کامیونیتی محور معرفی می‌کند که به تریدرها، کلکسیونرها و سازندگان توکن‌های بی‌همتا پاداش می‌دهد. توکن بومی این پلتفرم LOOKS نام دارد و کاربردهایی از جمله پاداش‌دهی به خریداران و فروشندگان دارد. از دیگر مزیت‌های این پلتفرم می‌توان به اختصاص ۱۰۰ درصد کارمزد معاملات به استیک‌کنندگان توکن Looks و همچنین پرداخت درصدی از مبلغ فروش به سازندگان NFT اشاره کرد. در ویدیوی زیر به‌طور کامل به آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare و معرفی بخش‌های مختلف این مارکت‌پلیس NFT می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش کار با پلتفرم LooksRare

لُکس‌رر (LooksRare) مارکت پلیس NFT یا به‌عبارتی بازار معاملاتی توکن‌های بی‌همتا در بستر شبکه اتریوم است. با کمک این پلتفرم می‌توانید توکن‌های ان اف تی که در اتریوم ساخته می‌شوند را خرید، فروش و لیست کنید. همچنین می‌توانید در مزایده برای خرید تمام توکن‌های یک کلکسیون شرکت کنید.

نکته جالب اینجاست برای معامله ان اف تی در لکس‌رر می‌توانید به‌جای پرداخت کوین اتر از توکن رپد اتر یا WETH استفاده کنید. البته این پلتفرم هم از اتر و هم WETH پشتیبانی می‌کند. با این حال نمی‌توانید برای خرید همه چیز از اتریوم استفاده کنید. تنها برای خرید NFTهای قیمت ثابت می‌توانید از ETH استفاده کنید که در این گزینه‌ هم اتر قبل از ارسال به توکن رپد اتر تبدیل می‌شود.

در واقع پلتفرم لکس‌رر ۲ دردصد از مبلغ فروش را به‌صورت کارمزد دریافت می‌کند. همه توکن‌های WETH جمع‌شده از کارمزد، پس از ساخت هر ۶۵۰۰ بلاک شبکه اتریوم (تقریبان هر ۲۴ ساعت) ادغام و سپس بین استیکینگ‌کنندگان توکن LOOKS توزیع می‌شوند. همانطور که در ویدیوی بالا هم توضیح دادیم، این مارکت پلیس، دو استخر استیکینگ یا سپرده‌گذاری دارد که با استیک کردن توکن بومی LOOKS به شما پاداش به‌صورت looks و WETH داده می‌شود.

قراردادهای هوشمند پلتفرم لکس‌رر به‌صورت سفارشی توسط یک سیستم ماژولار ساخته می‌شود که این سیستم امکان ارائه ویژگی‌های جدید در درازمدت را فراهم می‌کند. البته توسعه‌دهندگان LooksRare توضیح می‌دهند که این مکانیزم به لطف امضاهای استاندارد، محدوده اجرای قراردادها را تعریف کرده و به‌همین دلیل امنیت پلتفرم را به‌خطر نمی‌اندازند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در ورژن‌های بعدی لکس‌رر امکاناتی نظیر کنسل کردن چندین سفارش در یک تراکنش و خرید یک NFT از یک کلکسیون با یک ویژگی خاص را داشته باشد.

توکن LooksRare چیست؟

لکس (LOOKS) رمزارز بومی مارکت پلیس لکس‌رر است و با استاندارد ERC20 ساخته شده و در بستر شبکه اتریوم قرار دارد. همانطور که در ویدیوی آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare هم اشاره شد، استیک‌کنندگان توکن Looks صد در صد کارمزد تریدینگ پلتفرم را دریافت می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای توکن LOOKS پرداخت به‌صورت پاداش معامله به معامله‌گران است. هم خریداران و هم فروشندگان (به‌جز رویدادهای فروش خصوصی) به‌ نسبت حجم معامله خود می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

نحوه تخصیص توکن Looks را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

رمزارز Looks را می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ (ورژن ۲ و ۳) و بازارهای متمرکز هیوبی گلوبال، FTX، گیت، LBank، MEXC و کوین اکس و هات بیت بخرید.

توکن LOOKS رتبه ۱۹۶ را در بازار داشته و عرضه کل این توکن ۵۱۴۵۷۰۵۸۰ واحد است، که از این میزان حدود ۲۴۵۵۶۹۷۴۴.۰۳ واحد در گردش بوده. مارکت کپ LOOKS در حال حاضر ۳۴۳۸۷۵۹۲۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۸۰۷۸۰۰۹ دلار است. قیمت LooksRare هم‌اکنون ۱.۴۰ دلار است. این توکن در تاریخ ۵ اسفند ۱۴۰۰ با کمترین قیمت ۰.۸۲ دلار و در ۳۰ در ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۷.۱۰ دلار معامله شده است.

حواشی پلتفرم LooksRare

پلتفرم لکس‌رر توسط دو توسعه‌دهنده ‌نیمه‌ناشناس به‌نام‌های Zodd و Gutss در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد. در حال حاضر ۱۱ توسعه دهنده نیمه‌ناشناس در حال کار روی این پلتفرم هستند. هدف اصلی لکس‌رر تصاحب جایگاه مارکت پلیس شماره یک بازار یعنی OpenSea بود.

چندی پیش گزارشی توسط پلتفرم کریپتواسلم (CryptoSlam) منتشر شد که نشان می‌داد پلتفرم LooksRare حجم معاملات خود را با تجارت شستشو (Wash Trading) افزایش می‌دهد. تجارت شستشو نوعی دستکاری بازار و ارائه داده‌های دروغین است و زمانی اتفاق می‌افتد که دارایی‌ها در محدوده قیمتی خاصی بین عده‌ای با هدف ایجاد حجم معاملات کاذب و دروغین رد و بدل می‌شوند.

در این گزارش آمده است که تقریبا ۹۵ دردصد معاملات در لکس‌رر به‌صورت تجارت شستشو انجام شده‌اند. در گزارش دیگری که توسط چینالیسیس منتشر شده گفته شده بود که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۰ درصد از حجم معاملات کاذب و با هدف واش تریدینگ بوده‌اند.

مقایسه LooksRare و OpenSea

یکی از اولین تفاوت‌های چشمگیر اوپن‌سی و لکس‌رر مقدار فی معاملات است. کارمزد معاملات در اوپن‌سی ۲.۵ درصد و در پلتفرم لکس‌رر ۲ درصد است. همانطور که در آموزش کار با پلتفرم LooksRare گفتیم، لکس‌رر ادعا می‌کند که ۱۰۰ کارمزد معاملات را بین استیک‌کنندگان توکن Looks در استخرهای این پلتفرم توزیع می‌کند، درحالیکه اوپن‌سی تمام کارمزد را برای خود بر‌می‌دارد.

همچنین لکس‌رر ادعا می‌کند که حق امتیاز سازندگان (Creator Royalty) را بلافاصله پس از اجرای معامله به آن‌ها پرداخت می‌کند، در حالیکه در اپن‌سی کاربران باید چندین هفته برای دریافت حق امتیاز خود صبر کنند. حق امتیاز سازنده، درصدی از مبلغ فروش است که به خود سازنده تعلق می‌گیرد.

با وجود اینکه حجم معاملات لکس‌رر، چندین بار از اوپن‌سی پیشی گرفته است، اما OpenSea موفق شده بخشی از حجم معاملات را ثابت و بدون افت قابل توجه حفظ کند. همچنین مارکت پلیس Looksrare هنوز موفق نشده تا پروژه‌های معروف مثل کریپتوپانک‌ها را به خود جذب کند. در حال حاضر هم ۵ پروژه برتر در LooksRare، تراکنش‌های کم و مخاطبان کمی دارند.

سهم بازار LooksRare را می‌توان اندک دانست. زیرا از نظر حجم معاملات، OpenSea همچنان ۹۰ درصد سهم بازار را دارد. از نظر حجم کاربر نیز، تا ۶ فوریه حجم کاربران لکس‌رر تنها ۰.۸۳ درصد بوده است.

جمع‌بندی

پلتفرم LooksRare بازار معاملاتی NFT غیرمتمرکز در بستر شبکه اتریوم است. این پلتفرم تلاش می‌کند تا با طراحی مکانیزم‌های پاداش‌دهی متعدد کاربران را تشویق به مهاجرت از مارکت‌پلیس اوپن‌سی به لکس‌رر کند. در ویدیوی آموزش کار با مارکت پلیس LooksRare به معرفی امکانات، بخش‌های مختلف، استخرهای استیکینگ توکن Looks و نحوه کار با این پلتفرم پرداختیم و سپس در مقاله بالا علاوه‌بر تکمیل جزییات، رمزارز لکس، حواشی پلتفرم را بررسی کرده و LooksRare و OpenSea را با یکدیگر مقایسه کردیم.

نظر شما درباره مارکت پلیس LooksRare چیست؟ آیا با حواشی پیش آمده می‌تواند رغیب قدری برای OpenSea محسوب شود؟

طراحی مارکت‌‌پلیس خرید و فروش NFT مانند OpenSea

چگونه سامانه‌ای مشابه Open Sea برای خرید و فروش NFT داشته باشیم؟

توکن های NFT اثار دیجیتالی هنری مانند تصاویر گرافیک، عکس، موسیقی و ابزار بازی ویدیویی هستند که ارزش‌ آن‌ها با اتریوم و یا بیت‌کوین بیان می‌شود. توسعه مارکت پلیسNFT این روزا تبدیل به یکی از داغ ترین ترند‌ها بین کارآفرینان شده است.

کارکرد یک مارکت‌پلیس NFT چگونه است؟

توکن غیر قابل معاوضه‌ی آثار هنرمندان مطرح یا آماتور برای خرید بر روی مارکت‌پلیس NFT قرار می‌گیرد. از میان نمونه‌های متعدد مارکت پلیس خرید و فروش Open Sea ، NFT اولین و مشهور ترین است. فعالیت این مارکت پلیس در سال ۲۰۱۷ با سرمایه اولیه ۲ میلیون دلار شروع شد و در سال ۲۰۲۱ جذب سرمایه‌ای دیگر به مبلغ ۲۳میلیون دلار برای توسعه خدمات انجام شد.

فروشنده‌ها بعد از باز کردن حساب و آپلود کالکشن‌هایشان می‌توانند فروش انجام دهند. در Open Sea دو طرف خرید و فروش می‌توانند بدون نیاز به یک واسط مرکزی تبادل خود را انجام دهند. در نهایت قرارداد هوشمند انحصاری برای NFT که انتقال مالکیت‌ آن را ثبت کرده است بر روی بلاک چین اتریوم که خود نیز شبکه‌ای Peer-to-Peer است ذخیره می‌شود.

برای هر فروش انجام شده روی سیستم OpenSea، فروشنده کارمزد ۲.۵ درصدی به سیستم پرداخت می‌کند.

در این پست در رابطه با مارکت پلیس Opensea و چگونگی فعالیت آن توضیح داده ایم. مقاله فعلی قصد بررسی فیچر‌های چنین پلتفرمی و تکنولوژی‌های مورد نیاز برای توسعه آن را دارد.

گام اول طراحی: طراحی UI و UX یک مارکت پلیس فروش NFT چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

طبیعتا UI و UX در توسعه هر پلتفرمی مهم و توجه به اصول طراحی و ترند‌های روز در آن اهمیت بالایی دارد. پلتفرم‌هایی مانند OpenSea که مارکت‌پلیسی برای فروش NFT هستند، از یک سو، یک گالری گسترده برای نمایش آثار هنری هستند و از سوی دیگر محلی برای تبادل و معامله. به همین دلیل رویکرد طراحی برای این پلتفرم‌ها باید دو مورد را در نظر داشته باشد، یک گالری چطور می‌تواند مسیر مناسبی برای سفر کاربر را در نظر بگیرد و چگونه می‌توان امر خرید و فروش را برای کاربر و فروشنده موثرتر پیاده سازی کرد.

در پلتفرم‌هایی که حراج یا Auction را جزو فیچر‌های خود دارند، توجه به سادگی استفاده، شفافیت و سرعت عملی که کاربر برای پیشنهاد گذاشتن دارد همانقدر مهم است که در پلتفرم‌های Trading یا صرافی‌ها در نظر گرفته می‌گرفته می‌شد.

از سوی دیگر برای اضافه کردن آثار هنرمندان یا فروشنده‌ها علاوه بر فیچر‌هایی که برای اضافه کردن یک آیتم به فروشگاهشان نیاز دارند، توجه به امکاناتی مضاعف مانند کالکشن کردن آثار، امکان اضافه کردن توضیحات، آیتم‌های توصیفی و کتگوری‌بندی مهم هستند.

طراحی رابط کاربری UI اثر اولیه‌ را بر روی کاربران (چه خریدار، چه فروشنده) ایجاد می‌کند که برای بقای چنین پلتفرمی با توجه به رقبای بازار بسیار مهم است.

گام دوم انتخاب تکنولوژی و معماری مارکت‌پلیس خرید و فروش NFT

برای داشتن مارکت پلیس مختص به NFT باید بر روی فریمورک‌های حوزه بلاک‌چین فعالیت کرد. در این بین چندین فریم‌ورک هستند که بر اساس نیازمندی ها و ویژگی‌های مورد نیاز برای مارکت پلیس می توان از آن‌ها استفاده کرد.

۱- اتریوم

۲- Flow

۳- Tezos

۴- Cardano

در ادامه یک سبد تکنولوژی‌ احتمالی برای ساخت پلتفرمی مشابه مانند OpenSea را مشاهده می‌کنید:

Platform: Amazon Web Services (AWS), Blockchain

Programming languages: Python, Solidity, TypeScript, JavaScript

Libraries, tools, and frameworks: React, Redux, Django, Django REST Framework, FastAPI, Amazon EC2, Amazon S3, Amazon Route 53, Amazon CloudFront, Amazon EC2, Elasticsearch, NGINX, Docker, Kubernetes, RabbitMQ, Memcached, Redis, Firebase Cloud Messaging, Jest, Truffle, Ganache, Polygon, Solana

Database and storage platforms: PostgreSQL, IPFS, Filecoin

از سوی دیگر برای توسعه بهینه چنین سیستمی به API‌های متفاوتی برای دریافت کامنت‌ها، ریتینگ، اتصال به والت‌های ارز دیجیتال، سیستم‌های تحلیل داده و همین‌طور در صورت نیاز سیستم‌های پرداخت به جز ارز دیجیتال نیاز است

زیرساخت معماری یک پلتفرم چند سویه که از طرفی با پیچیدگی‌های شبکه‌ بلاکچین سر و کار دارد و از سوی دیگر محلی برای خرید و فروش و تعاملات مالی است باید به نحوی طراحی و پیاده‌سازی شود که میزان خطاهای احتمالی در سامانه را به حداقل برساند.

فرض کنید در حین تکمیل خرید یک NFT به دلیل یک خطای سرور پلتفرم از دسترس خارج شود و ارز دیجیتال از والت فرد خارج ولی سرنوشت آن معلوم نباشد، چنین نقصی در این سامانه می‌تواند نابود کننده باشد. به همین دلیل برای توسعه چنین پلتفرمی پیشنهاد ما استفاده از معماری میکروسرویس است.

در این معماری، هر یک از زیربخش‌ها به عنوان یک میکروسرویس مجزا فعالیت می‌کنند، میکروسرویس‌ها از یکدیگر مستقل هستند ولی ارتباط‌های لازم را در لایه‌های مختلف با هم حفظ می‌کنند. پیاده‌سازی زیرساخت با میکروسرویس از یک جهت نقش خطاها و باگ‌های احتمالی در مختل کردن فعالیت سیستم را از بین می‌برد و از سوی دیگر شرایط بهتری برای گسترش پذیری سیستم و Scale کردن آن در آینده ایجاد می‌کند.

چه فیچر‌هایی در یک پلتفرم مارکت پلیس خرید و فروش NFT وجود دارند؟

در پست قبلی به چند کارکرد مهم از پلتفرم OpenSea اشاره کردیم: معامله، اتصال به والت‌های وب ۳، ساختار وضعیت آثار یا Status، نحوه خریدNFT و صرافی غیر متمرکز درونی سیستم و انتخاب استراتژی‌های قیمت گذاری

در ادامه کمی جزئی تر چند فیچر مهم که برای یک سامانه فروشگاهی و برای یک سامانه فعال در شبکه بلاکچین مهم هستند را نام می‌بریم.

ثبت نام و ورود به سیستم: کاربران برای ورود به سامانه نیاز به کانکت کردن والت خود به سامانه دارند. حال می‌توان فرایند مجزای ثبت نامی در نظر گرفت یا کل ثبت نام را با همین اتصال والت انجام داد. با توجه به این که NFT‌ها روی شبکه Ethereum هستند و بیشتر خرید و فروش‌ها نیز با ارز اتریوم انجام می‌شود، کاربران باید یک اکانت اتریوم نیز داشته باشند.

بهتر است که در هرصورت یک پروفایل اختصاصی که گزارش تراکنشات، امکان سفارشی کردن، دسترسی مستقیم به کیف پول و درگاه تبدیل W-Eth را در اختیار می‌گذارد برای کاربر فراهم کرد

فروم یا شبکه اجتماعی درون برنامه: NFT و بلاک‌چین یک حوزه Community محور است. افراد علاقه‌مند به این حوزه یا اطلاعات زیادی دارند و می‌خواهند با دیگران در موردشان صحبت کنند، یا تازه وارد این دنیا شده‌اند و پر از سوالات بی پاسخ هستند. پس داشتن چنین فیچری درون پلتفرم می‌تواند یک مزیت غیرقابل انکار باشد. علاوه بر فروم‌های سوال و پاسخ، داشتن بخشی برای سوالات پرتکرار تعاملی، بلاگ و راهنماهای تفصیلی می‌تواند مسیر حرکت کاربر در پلتفرم را بهبود ببخشد

نمایش فروشگاه یا Store Front: هر فروشگاه آنلاینی به این بخش نیاز دارد و اتفاقا بخش بسیار مهمی است. Store Front همان جایی‌ است که کاربران اولین تعامل را با پلتفرم دارند و احتمالا زمان زیادی را در بخش‌های مختلف آن صرف می‌کنند. به همین دلیل توجه به طراحی مناسب، حفظ زیبایی در کنار سادگی و دسترس‌پذیری مناسب بخش‌های متفاوت آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

در این بخش می‌توان گزینه‌ها متفاوتی را به کاربران ارائه داد، مانند امکان مشاهده کلکسیون‌ها، جدیدترین رویداد‌های متاورس، جدید‌ترین آثار هنری اضافه شده، معاملات، قیمت روز اتریوم، آثاری که در کتگوری‌های متفاوت دسته بندی شده‌اند و اگر از امکانات سیستم‌های پیشنهاد دهنده در سیستم استفاده شده است، پیشنهادات خاصی که در این نمای سیستم به کاربر ارائه داده می‌شود می‌تواند منجر به یک خرید و رضایت بیشتر مشتری باشد.

سرچ، کتگوری و فیلتر‌ها: کاربرها یا دقیقا می‌دانند چه می‌خواهند که در این صورت یا أن را سرچ می‌کنند یا با توجه به فیلتر‌هایی که سامانه در اختیارشان می‌گذارد نمایش NFT‌ها را تنظیم می‌کنند؛ یا نمی‌دانند چه می‌خواهند که در این صورت فیلتر‌هایی که NFT ها را بر اساس دسته‌بندی‌های متفاوتی مانند نوع اثر، سبک، قیمت، آیتم حراجی، آیتم مزایده، آیتم خرید سریع، جدیدترین‌ها، ایتم‌های مربوط به بازی‌های ویدیویی و غیره ‌می توانند راحت‌تر به مورد مد نظر خود برسد.

انتخاب این که چه فیلتر‌هایی در دسترس کاربر باشد خود نیاز به شناخت از بازار هدف دارد. از سوی دیگر برخی از این فیتلر‌ها مانند نمایش جدید‌ترین آثار یا آثار مختص حراجی سیستمی هستند که خود سامانه بر اساس تگ‌های موجود می‌تواند آثار را تفکیک کند.

ولی فیلتر‌هایی که به صفات آثار مربوط می‌شوند توسط هنرمند یا فروشنده تعیین می‌شوند، به همین دلیل توجه به نیازهای هنرمندان نیز در این شرایط مهم است. در نهایت هیچ فردی بهتر از خود هنرمند اثرش را نمی‌شناسد و باید ابزاری مناسب برای توصیف آثار در اختیار هنرمندان قرار بگیرد.

قرارداد‌ هوشمند یا Smart Contract

تمامی فیچر‌های مارکت‌پلیس فروش ان اف تی NFT یک هدف نهایی دارند، خرید و فروش NFT.

این عملکرد نیاز به توسعه قرارداد‌ هوشمند یا Smart Contract دارد. این قرارداد‌ها در قالب پیش‌نویس‌هایی اتومات و پویا طراحی می‌شوند که به صورت برنامه‌هایی خود-اجرا Self-Executing Programs اجرا می‌شوند.

قرارداد هوشمند چیستولی به این دلیل که این قرارداد‌ها در شبکه توزیع‌یافته بلاک‌چین قرار می‌گیرند باید به صورت کامل اجرا شوند و هیچ شخصی نمی‌تواند نتیجه‌ای به جز نتیجه کد شده در smart Contract را به صورت Force تحمیل کند. به همین دلیل این قرارداد‌ها به نوعی Fool-Proof یا غیرقابل نقض شناخته می‌شوند. توسعه قرارداد‌های هوشمند بعد از آنالیز جنبه‌های متفاوت و کاربری‌های متعدد مارکت‌پلیس انجام می‌شود.

مینت کردن یا NFT Minting

مینت کردن، یا ضرب کردن به معنای ثبت یک اثر هنری به عنوان NFT بر روی شبکه بلاک‌چین است. مانند ضرب کردن یک سکه که بعد از ضرب وارد چرخه پولی می‌شود. برخی از مارکت‌پلیس‌های فروش NFT، به هنرمندان امکان مینت کردن آثارشان درخود پلتفرم را می‌دهند که طبیعتا مزیت‌های بسیاری دارد

. OpenSea نیز امکان مینت کردن به واسطه انتقال اتریوم به عنوان GasFee را به کاربران می‌دهند. در صورتی که در مورد اضافه کردن این فیچر به پلتفرم تردید دارد بهتر است به بیزینس مدل خود و نوع کاربرانی که قصد جذب آن ها به پلتفرم دارید مراجعه کنید.

خود فرایند مینت کردن به دو دسته متفاوت تقسیم بندی می‌شود: Single-mode که برای ERC721 توسعه داده می‌شود و Multi-Mode که برای ERC1155 یا توکن‌های نیمه مثلی توسعه داده می‌شود. به این دلیل که توسعه قراردادهای هوشمند به نوع مدل مینت کردن وابسته است پیش از شروع فرایند توسعه باید در مورد این مسئله نیز تصمیم گیری کنید.

Listing و کالکشن بندی

کالکشن‌ها و آثار NFT در کتگوری‌های متفاوتی مبادله می شوند. از هنر و موسیقی گرفته تا آثار ورزشی، عکس، اقلام متاورس و ابزارهای لازم برای بازی‌های ویدیویی. یک مارکت پلیس موفق NFT مانند هر مارکت پلیس‌ یا فروشگاه آنلاین دیگری باید این دسته بندی را در قالبی مشخص به کاربر نمایش دهد و همچنین در فرایند لیست کردن و کالکشن بندی آثار هنرمند باید این امکان را داشته باشد که پورتفولیوی متفاوت و سفارشی شده بر اساس دیدگاه‌های شخصی خود ایجاد کند. نقطه مزیت پلتفرمی دیگر در بازار NFT می‌تواند همین باشد.

کانکت شدن به والت

طبیعتا در تمامی پلتفرم‌هایی که بر بستر بلاکچین کار می‌کنند کانکت شدن به والت اهمیت بسیار بالایی دارد. در OpenSea فرایند ثبت‌نام با ورود آدرس والت انجام می‌شود و تمامی تراکنش‌ها به دلیل اتصال اولیه حساب کاربری به والت به سادگی و با یک کلیک ساده انجام می‌شوند.

مهم است که بر اساس محدودیت‌ها، نوع کاربران، کشوری که قصد فعالیت در آن دارید و همچنین نوع امکاناتی که به کاربر ارائه می‌دهید، والت یا والت‌هایی که قصد کار با آن‌ها دارید را مشخص کنید. سپس زیرساختی مناسب با استفاده از API برای اتصال حساب کاربری کاربران به والت‌های وب ۳ پیاده سازی می‌شود.

توسعه یک فروشگاه آنلاین NFT یا مارکت پلیس NFT

آینده مارکت پلیس خرید و فروش NFT بدون شک آینده‌ای روشن همراه با چشم‌انداز‌هایی موفق است. حتی اگر متاورس و نیازمندی های آن را در نظر نگیریم، نقش آفرینی NFT‌ها در حفظ اصالت آثار هنری و ارزش افزوده‌ آن‌ها به ثبت، طبقه بندی و انتقال هوشمند مالکیت باعث شده تا NFT فراتر از یک تصویر بانمک گربه یا میمونی عصبانی در نظر گرفته شود.

زمانی که چنین المان مهمی در دنیای تکنولوژی وجود دارد، بازار همچنان گنجایش پذیرش کسب و کار‌هایی که مبنای فعالیت خود را بر این المان می‌گذارند، دارد.

موفقیت پلتفرم‌هایی مانند Opensea و Rarible نیز مهر تاییدی بر این ادعا هستند که فعالیت اصولی در کنار ارزش افزوده متمایز می‌تواند متجر به پیدا کردن جایگاهی موفق در این بازار باشد.

نکته قابل توجه این جاست که هیچ پلتفرمی کامل نیست، نگاه به محدودیت‌های حتی کوچک بسیاری از این پلتفرم‌ها و یا توسعه‌ای پلتفرمی که از بهترین ویژگی‌های پلتفرم‌های فعلی برای ارائه خدماتی متفاوت استفاده می کند، بی‌شک می تواند منجر به انقلابی دیگر در بازار بلاکچین باشد.

معرفی بهترین بازارهای NFT ؛ صرافی های خرید و فروش ان اف تی

خرید و فروش توکن های ان اف تی به یک روش درآمدزایی محبوب تبدیل شده است. بهترین صرافی ها و بازارها و پلتفرم های ان اف تی NFT را معرفی می‌کنیم.

توکن های غیر قابل تعویض یا غیر مثلی معروف به NFT، نوعی دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد با قابلیت اثبات مالکیت هستند. این نوع توکن‌ها می‌توانند نماینده هر چیزی مانند آثار هنری فیزیکی یا حتی آیتم‌های درون بازی و کالکتیبل‌های دیجیتال باشند. برای خرید و فروش توکن های ان اف تی به یک پلتفرم یا صرافی نیاز است. در این مطلب، بهترین پلتفرم ها و بازار های معامله NFT را معرفی می‌کنیم.

بحث ان اف تی (مفهوم و کاربرد) گسترده و صحبت درباره آن از حوصله این مطلب خارج است. در یکی از مقالات قبلی وبلاگ به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

بهترین و محبوب‌ترین صرافی های خرید و فروش NFT

امروزه پلتفرم‌های مختلفی برای معامله و ترید توکن های غیرمثلی ساخته شده‌اند. هر کدام از این بازارها مزایا و معایب مختص به خود را دارند که در این قسمت از سری مقالات سایت arzido با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

1. اوپن سی (OpenSea)

اوپن سی بزرگترین و اولین بازارچه کاربرپسند با بیش از 173 میلیون دلار حجم معامله طی 24 ساعت است که در سال 2017 راه‌اندازی شد. پروتکل OpenSea اجازه عرضه NFTهای ساخته‌شده در پلتفرم‌های مختلف و همچنین وارد کردن دارایی‌ها به فرآیند مینت کردن این نوع توکن‌ها را به کاربران می‌دهد.

اپن سی از شبکه‌های مختلفی مانند اتریوم و پالی گان و بیش از 200 ارز دیجیتال در پرداخت‌ها پشتیبانی می‌کند و به خاطر جمع‌آوری ان اف تی ها از تمام پلتفرم‌ها، در واقع پورتالی به سوی این دنیای شگفت‌انگیز محسوب می‌شود.

با استفاده از صرافی NFT اوپن سی می‌توان کارهای زیر را انجام داد:

  • مینت کردن پروژه‌های توکن غیرمثلی
  • عرضه ان اف تی ها برای فروش
  • پیشنهادگذاری روی NFTها برای خرید
  • کسب اطلاعات درباره پروژه‌های جدید
  • جستجوی کلکسیون‌ها

بازار OpenSea از انواع NFT ها از جمله آیتم‌های درون بازی، کالکتیبل‌های دیجیتال، ان اف تی های کاربردی و تصاویر پروفایل پشتیبانی می‌کند. اگر شما نیز یک سازنده خواهان ایجاد کلکسیونی گسترده از آیتم‌های دیجیتال هستید، این پروتکل ابزار ساده‌ای برای این کار فراهم کرده است.

2. صرافی ان اف تی مجیک ایدن (Magic Eden)

مجیک ایدن یک مارکت پلیس ساخته‌شده روی بلاک چین سولانا (Solana) و با 20.15 میلیون دلار حجم معامله، دومین بازارچه خرید و فروش NFT پس از اوپن سی است که در سپتامبر 2021 (شهریور 1400) راه‌اندازی شد.

مجیک ایدن از آثار هنری به شکل GIF ،mp4 و تصویر ثابت در سایزهای مختلف پشتیبانی می‌کند. این صرافی به عنوان یک بازارچه پیشرو در سولانا، هر روزه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند.

برای فروش NFT در مجیک ایدن، باید ابتدا از طریق لینک airtable.com/shroOLXKGFsfhVWfd درخواست خود را ارسال کنید. دقت داشته باشید که عدم تکمیل درست یا وارد کردن اطلاعات نادرست، باعث رد درخواست شما خواهد شد.

3. صرافی خرید و فروش NFT اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی یک بازی مبتنی بر بلاک چین است. این بازی همچنین دارای پلتفرم معاملات ان اف تی است که به استناد Dappradar با 14.85 میلیارد دلار حجم معامله، سومین بازارچه بزرگ خرید و فروش ان اف تی محسوب می‌شود.

در پلتفرم NFT این بازی کاربران می‌توانند به تعامل و جمع‌آوری آیتم‌ها پرداخته و آن‌ها را به عنوان توکن غیرمثلی بفروشند. شما همچنین با استفاده از مکانیک‌های زاد و ولد درون بازی، قادر به ساخت موجودات بامزه اکسی اینفینیتی به نام Axie هستید که سپس امکان فروش آن‌ها در مارکت پلیس آن وجود دارد. این حوزه تا کنون به قدری سودآور بوده است که ساکنان کشورهای فیلیپین و اندونزی از این طریق به امرار معاش می‌پردازند.

ته آغاز ساخت Axieها و بازی نیازمند مقداری رمز ارز اتر و داشتن یک کیف پول وب3 مانند متامسک و همچنین یک ولت اختصاص به نام رونین (Ronin) برای اتصال به این پلتفرم است.

4. بازار معامله NFT سولانارت (Solanart)

کالکشن‌های ان اف تی همچون Degenerate Ape ،Academy ،Aurory و SolPunks صدها میلیون دلار حجم معامله را در مارکت پلیس دیگر سولانا به‌نام سولانارت به خود اختصاص داده‌اند. این صرافی ان اف تی برخلاف اوپن سی کلکسیون توکن غیر مثلی محدودتری دارد و با 1.93 میلیون دلار حجم معامله، رتبه چهارم بازارهای برتر خرید و فروش NFT را به خود اختصاص داده است.

برای خرید توکن غیرقابل تعویض در Solanart، باید یک کیف پول سازگار با شبکه سولانا مانند Phantom یا Solfare را دانلود و نصب کنید. والت Phantom همچنین دارای قابلیت یکپارچگی مستقیم با صرافی‌های رمز ارزی مانند FTX است که واریز کریپتو از آن را بسیار راحت‌تر می‌کند.

در این مرحله، تنها کار برای خرید و فروش NFT در صرافی سولانارت، اتصال کیف پول و آپلود دارایی یا پیشنهادگذاری روی آیتم مورد نظر است.

5. مارکت پلیس NFT صرافی بایننس (Binance NFT Marketplace)

بازار توکن غیرمثلی بایننس یک پلتفرم مخصوص خرید و فروش توکن های NFT است. هدف شرکت بایننس از راه‌اندازی این بازارچه، فعال‌سازی همکاری‌ها و پیشنهادات انحصاری برای جذب پایگاه کاربری نیرومند این صرافی به پلتفرم ان اف تی خود است.

اگر هم‌اکنون در صرافی بایننس حساب کاربری دارید، این اکانت به صورت خودکار با این بازارچه یکپارچگی دارد. در این پروتکل، کافی است پیشنهاد خود برای خرید دارایی‌های منحصربه‌فرد را وارد کنید. برای این کار می‌توان از رمز ارزهایی نظیر اتر، بایننس کوین و BUSD بسته به درخواست فروشنده استفاده کرد.

6. صرافی ان اف تی بیکری سواپ (BakerySwap)

بیکری سواپ یکی از بازارهای نسبتا کوچکتر خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض در مقایسه با اوپن سی است. با اینکه اکثر مارکت پلیس‌های توکن ان اف تی روی اتریوم ساخته شده‌اند، اما این پلتفرم روی بایننس اسمارت چین (BSC) کار می‌کند.

این بازارچه تنها یک بخش از پلتفرم بیکری سواپ را تشکیل می‌دهد. در این صرافی غیر متمرکز امکان ترید و سواپ مستقیم دارایی‌های لیکوییدیتی با یکدیگر نیز وجود دارد.

کار با این بازار NFT بسیار ساده و نیازمند اتصال یک کیف پول وب3 مانند متامسک است. به یاد داشته باشید از آنجایی که این پلتفرم روی BSC فعالیت می‌کند، خرید دارایی‌های غیرمثلی تنها از طریق توکن BNB امکان‌پذیر خواهد بود.

7. پلفترم خرید و فروش کریپتوپانک در لاروالبز (Larvalabs)

از جمله اولین ان اف تی های منتشرشده روی اتریوم، کریپتو پانک بود. کریپتوپانک یک مجموعه از 10,000 کاراکتر تصادفی تولیدشده به صورت پیکسل است. بازارچه Larvalabs این مجموعه را در سال 2017 عرضه کرد.

این توکن‌ها امروزه میلیون‌ها دلار قیمت دارند و ارزان‌ترین آن مربوط به پانک شماره 7605 است، که 99.9 اتر قیمت دارد. با توجه به ارزش فعلی این ارز دیجیتال، 320,096.58 دلار قیمت آن خواهد بود.

برای کار با این مارکت پلیس، باید کیف پول متاماسک خود را به آن متصل کنید. در این وبسایت، آواتارهای دارای پس‌زمینه آبی برای فروش نبوده و هیچ پیشنهادی برای خرید آن‌ها وجود ندارد. پانک‌های دارای بکگراند قرمز از سوی مالک آن‌ها برای فروش قرار گرفته‌اند و پانک‌های دارای پس‌زمینه بنفش، دارای پیشنهاد فعال هستند. سخت‌ترین مرحله این پروسه، متقاعد ساختن خودتان به سرمایه گذاری چنین پول کلانی در این حوزه است.

8. بازار ترید ان اف تی NBA Top Shot

یکی از اولین مجموعه‌های توکن غیر مثلی که نظر عموم را به خود جلب کرد، NBA Top Shot بود. ان‌بی‌ای تاپ شات یک مجموعه کارت تریدینگ دیجیتال حاوی کلیپ‌های ویدیویی محبوب از مسابقات بسکتبال NBA است. با خرید یک پک، ویدیو کلیپ‌ها در والت امن رمزگذاری‌شده بلاک چینی شما ذخیره می‌شوند و امکان تماشا یا فروش آن‌ها در بازارچه NBA Top Shot وجود دارد.

راز موفقیت صرافی ان اف تی ان‌بی‌ای تاپ شات این است که سازندگان دپر لز (Dapper Labs) کار با این مارکت پلیس را برای کاربران معمولی خود آسان کرده‌اند. راحت‌ترین راه ثبت‌نام در NBA Top Shot، اتصال حساب گوگل به دپر و سپس وارد کردن شماره موبایل جهت دریافت پیام کوتاه کد احزا است.

9. بازار معامله NFT راریبل (Rarible)

یکی از صرافی های پیشرو خرید و فروش NFT روی شبکه اتریوم، Rarible نام دارد. راریبل یک پلتفرم متعلق به جامعه و دارای طیف گسترده‌ای از آثار هنری و کالکتیبل‌های دیجیتال است. به استناد Dappradar، این پروتکل جایگاه 36-ام مارکت پلیس‌های برتر را به خود اختصاص داده است.

مشابه اوپن سی، در راریبل نیز شما می‌توانید به خرید و فروش دارایی‌های منحصربه‌فرد در آن بپردازید. فروشندگان همچنین گزینه ساخت بیش از یک ان اف تی برای یک تصویر واحد و فروش آن را در اختیار دارند.

رابط کاربری Rarible برای تازه‌واردان حوزه کریپتو نیز ساده است. شما می‌توانید با والت‌های رمز ارزی مختلفی مانند متامسک، کوین بیس، مای اتر والت یا هر کیف پولی با استفاده از ابزار WalletConnect به این پلتفرم متصل شده و به خرید ان اف تی ها بپردازید.

10. صرافی ان اف تی مارکت پلیس SuperRare

سوپر رر خود را به عنوان گزینه‌ای پیشرفته‌تر نسبت به راریبل معرفی کرده است. اینترفیس این بازارچه در کنار یک ظاهر مینیمال، از GIFهای متنوع و مزایده‌های زنده پر شده است.

ثبت‌نام در SuperRare نیازمند یک والت سازگار با این پلتفرم مانند متامسک یا فورمتیک (Formatic) است. البته یک گام اضافه دیگر شامل ساخت یک نام کاربری و رمز عبور متصل به آدرس ولت نیز وجود دارد، اما این مرحله نیز تنها چند دقیقه طول خواهد کشید.

11. بازار خرید و فروش NFT نون‌اوریجین (KnownOrigin)

KnownOrigin نیز مانند SuperRare، یک تجربه گالری‌مانندتر را برای خبره‌های حوزه NFT فراهم کرده است. تمام فایل‌های مربوط به آثار هنری این پلتفرم روی IPFS نگهداری می‌شوند، که محافظت از دارایی‌های مربوطه را تامین می‌کند. این مارکت پلیس با تمرکز قوی بر هنر دیجیتال، از جنبه‌های دیوانه‌کننده دنیای توکن‌های غیرمثلی دوری کرده است، بنابراین هیچ آواتار عجیب‌و‌غریب یا هیولای بامزه‌ای را در اینجا مشاهده نخواهید کرد.

با این وجود، استفاده از KnownOrigin بسیار ساده است. تمام کار شما، اتصال یک کیف پول مانند متاماسک یا فورمتیک و سپس آغاز معامله دارایی‌های غیر قابل تعویض است.

12. صرافی NFT فاندیشن (Foundation)

فاندیشن خود را یک «محیط خلاقانه» برای هنرمندان معرفی کرده است. این پلتفرم میزبان تعدادی از فروش‌های قابل توجه از جمله میم اینترنت آیکونیک Nyan Cat و اولین ان اف تی ادوارد اسنودن (Edward Snowden) و همچنین یک کالکتیبل دیجیتال شخصی ساخته‌شده توسط ریچارد دی جیمز (Richard D. James) معروف به Aphex Twin بوده است.

پس از اتصال ولت خود به این پلتفرم، می‌توان از مارکت پلیس فاندیشن برای پیشنهادگذاری روی مزایده‌های زمان‌بندی‌شده دقیقا مشابه سایت‌های حراجی معمولی استفاده کرد.

13. بازار NFT میکرزپلیس (MakersPlace)

میکرزپلیس یک بازار NFT دیگر است که خود را به عنوان میزبان تعداد زیادی از کلکسیون‌های انحصاری هنری‌های زیبای دیجیتال معرفی کرده است. در فوریه 2021 (بهمن 99)، زمانی که کریپتو آرتیست مشهور به نام Beeple کلکسیون ان اف تی خود را به قیمت 1 دلار برای هر آیتم به فروش گذاشت، این سایت با قطعی مواجه شد.

این پلتفرم همچنین میزبان عرضه توکن‌های غیرمثلی مختلفی از سوی موزیسین‌ها بوده است و افرادی همچون T-Pain، شکیرا و گیتاریست گروه Rage Against theMachine تام مورلو (Tom Morello) در آن ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبت‌نام در این صرافی به عنوان یک خریدار NFT بسیار راحت است و می‌توان از حساب گوگل یا فیسبوک برای این کار استفاده کرد. به عنوان بخشی از این فرآیند، شما ملزم به دنبال کردن 5 آرتیست هستید. برای خرید می‌توانید از رمز ارز اتر توسط والت متامسک یا کارت اعتباری استفاده کنید. اگر خودتان سازنده ان اف تی هستید نیز برای پیوستن به این پلتفرم باید درخواست خود ار ارسال کرده و یک فرم آنلاین را پر کنید.

14. صرافی خرید و فروش NFT نیفتی گیت‌وی (Nifty Gateway)

نیفتی گیت‌وی که در جمع اولین موج‌سواران حوزه ان اف تی وارد این صنعت شد، صرافی جمینی (Gemini) را به عنوان پشتیبان خود دارد که این پلتفرم را در سال 2019 خریداری کرد. این اقدام در بحبوحه انفجار توکن‌های غر قابل تعویض، خود را به عنوان یک حرکت پیشگویانه اثبات کرد و نیفتی گیت‌وی با فروش توکن CROSSROAD به قیمت 6.6 میلیون دلار در فوریه 2021، به صدر خبرها رسید. تا ماه می، ارزش ناخالص این پلتفرم رکورد 300 میلیون دلار را به ثبت رساند.

این بازارچه مجموعه بسیار گالری‌گونه‌ای از توکن‌های ان اف تی را بر اساس یک برنامه سه هفته‌ای ارائه می‌دهد و میزبان هنرمندانی همچون The Weekend ،Grimes و امینم بوده است. این مارکت پلیس همچنین بازاری برای جستجوی کلکسیون‌ها، آرتیست‌های معتبر و مجموعه گسترده‌تری از هنرمندان تاییدنشده را دارد.

شروع کار در نیفتی گیت‌وی به لطف یکپارچگی نزدیک این پلتفرم با صرافی جمینی، یک فرآیند بسیار ساده و روان است. در مرحله اول، باید در این سایت ثبت نام کرده و اگر قصد فروش NFT دارید، هویت خود را با استفاده از ابزاری به نام Stripe تایید کنید. در مرحله بعد، باید با استفاده از کارت اعتباری یا ارسال ETH به آدرس والت خود، به حساب خودتان رمز ارز واریز نمایید. پس از اتمام این مراحل، آماده خرید توکن غیر مثلی در این بازارچه هستید. همچنین گزینه اتصال اکانت صرافی جمینی به این پلتفرم وجود دارد.