اصول کاشت و نگهداری نهال بادام

نهال بادام

نهال بادام یکی از انواع نهال های تجاری و پر فروش می باشد. محصول این نهال به صورت آجیل و خشکبار مصرف می شود و به دلیل اینکه خواص فراوانی دارد بسیار پر مصرف و محبوب است. نهال بادام جز ده نهالی است که بیشترین میزان فروش را دارد و دارای سوددهی بالا می باشد. در واقع قیمت نهال در برابر میزان سوددهی که این نهال برای باغداران خواهد داشت بسیار ناچیز است. بادام در شیرینی پزی، تهیه پودر و خلال بادام، همچنین محصولات بهداشتی و آرایشی و زیبایی به کار می رود.

ایران به عنوان پنجمین کشور تولید کننده بزرگ بادام دنیا به شمار می رود و حدود 6 درصد از بادام دنیا را تولید و به کشورهای دیگر صادر می کند. شما نیز با خرید این نهال بادام مرغوب به تعداد انبوه و کاشت و پرورش آن ها می توانید، محصولات خود را در بازار داخلی و خارجی به فروش رسانید. نهال بادام یکی از نهال های ارز آور برای کشور نیز به شمار می رود.

نهالستان آکین نهال انواع نهال بادام از جمله بادام ربیع، بادام منقا، بادام سفید، بادام مامایی، بادام فرانیس، بادام شکوفه، بادام دیرگل آذر، بادام کاغذی و بادام سنگی را در باغ مادر خود تولید و عرضه می دارد. هر یک از این نهال ها دارای ویژگی های خاص می باشند و مناسب کاشت در مناطق مختلف هستند. شما می توانید به سایت آکین نهال مراجعه و با مشخصات هر یک از این نهال ها آشنا شوید. علاوه بر این کارشناسان آکین نهال آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما می باشند. انواع مختلف بادام در ابعاد میوه، درصد حجم مغز بادام، در صد دوقلوزایی با یکدیگر متفاوت می باشند. برخی ارقام بادام دارای پوست چوبی کاغذی و نازک دارند و برخی پوست سفت و سخت دارند.

کاشت نهال بادام

زمان مناسب برای کاشت نهال بادام اواخر پاییز است زیرا در این زمان درخت در خواب زمستانی است. اما در مناطق سردسیر که خطر سرمای دیر هنگام وجود دارد، کاشت این نهال باید در اواخر زمستان الی بهار باشد.

انواع نهال بادام دارای نیاز های سرمایی مختلف می باشند. نهال ها پس از اینکه نیاز سرمایی خود را در زمستان دریافت کردند از خواب زسمتان بر می خیزند و گلدهی خود را آغاز می نمایند. ارقام مختلف بادام در زمان های مختلف گلدهی می کنند. گونه ای از نهال ها که زودگل می باشند نباید در مناطق سردسیر کاشته شوند زیرا امکان سرمای دیررس بهاره و از بین رفتن شکوفه ها وجود دارد. این گونه از نهال مناسب کاشت مناطق گرمسیر است. نهال بادام سفید از جمله نهال های زودرس است.

برخی دیگر از نهال ها نیاز سرمایی بیشتری دارند و دیرگل می باشند. این گونه از نهال برای اطمینان از تامین نیاز سرمایی نهال باید در مناطق سردسیر کاشته شوند. نهال بادام مامایی از گونه نهال های دیرگل می باشند. نهال های بادام دارای ارتفاع 4 الی 8 متر می باشند. ارتفاع نهال های زودگل اغلب کوتاه تر از نهال های دیرگل می باشد. بنابراین برداشت محصول آن ها به سهولت و با هزینه کمتر انجام می گیرد. نهال های بادام تحمل رطوبت هوای زیاد را ندارند و بنابراین به هیچ وجه مناسب کاشت در مناطق مرطوب نیستند. بنابراین باید از کاشت بادام در استان های شمالی و جنوب که رطوبت بالا دارند، خودداری کرد. بهترین مناطق برای کاشت این نهال شیب های رو به جنوب است.

تاثیر نور خورشید بر نهال

نهال بادام باید روزانه حداقل 6 ساعت در معرض نور خورشید قرار داشته باشد. در صورتی که این نیاز نهال تامین نشود دچار اختلال رشد خواهد شد. بنابراین کاشت این نهال در سایه انداز به هیچ وجه مناسب نیست. در هنگام احداث باغ بادام و کاشت نهال ها باید به این نکته توجه داشت و نهال ها را در فاصله مناسب از یک دیگر کاشت تا در آینده که درختان پر شاخ و برگ شدند بر روی یکدیگر سایه نندازند و مانع نورگیری هم نشوند.

فاصله مناسب بین نهال ها در ارقام متفاوت با یکدیگر تفاوت دارد و بستگی به شاخ و برگ و رشد عرضی آن گونه دارد. طبق بررسی های صورت گرفته این فاصله بین نهال ها در حدود 6 الی متر می باشد. رعایت این فاصله در میان نهال ها باعث ایجاد نظم و زیبایی در نهالستان خواهد شد. همچنین ریشه ها به طور آزادانه می توانند در خاک گسترش یابند.

اهمیت خرید نهال بادام از نهالستان معتبر

نهال بادام دارای انواع و ارقام مختلف می باشد که محصولات آن دارای کیفیت مختلف می باشد و هریک کاربردهای مختلفی دارد. برای داشتن درختان بادام پربار که دارای محصولات با کیفیت می باشد نیاز دارد که ما در گام اول نهال بادام سالم را خریداری کرد. در هنگام خرید نهال باید آن را به طور کامل بررسی کرد. تنه نهال باید صاف و سالم باشد. تنه و شاخه های نهال فاقد بریدگی و زخم باشد زیرا که زخم های روی تنه مکان مناسبی برای رشد انواع قارج و بیماری می باشد.

نهال باید دارای ریشه قوی و چند شاخه باشد. زیرا هر قدر ریشه ها قوی تر باشند به راحتی می توانند پس از کاشت با منطقه جدید سازگاری بیابند. نهال خریداری شده باید دارای برگ های کمی باشد تا نهال پس از کاشت انرژی خود را صرف رشد و نگهداری برگ ها ننماید. بلکه انژی نهال صرف گسترش ریشه و تنومند کردن ساقه نهال شود. تمامی قسمت های نهال باید بررسی شوند که فاقد هر گونه آفت و بیماری و قارچ باشد. زیرا این آفات می تواند باعث از بین رفتن نهال یا محصول شود.

با وجود این مسائل خرید نهال بادام نیاز به مهارت دارد. بنابراین یک روش مطمئن برای خرید نهال؛ خرید از نهالستان معتبر و با مجوز جهاد کشاورزی می باشد. نهالستان آکین نهال یک پیشنهاد عالی برای شما می باشد زیرا که این نهالستان به دلیل اینکه دارای باغ مادر می باشد انواع نهال بادام را در باغ خود و بدون واسطه تولید و در صورت لزوم عملیات پیوند را انجام می دهد. حذف رابطه باعث افزایش اطمینان از کیفیت محصولات و تناسب قیمت نهال خواهد شد. نهال های این نهالستان دارای شناسنامه سلامت و ضمانت مرجوعی می باشد. اطلاعات مورد نیاز از قبیل نژاد نهال، سن نهال، نوع و نام پیوند و پیوندک در شناسنامه سلامت نهال وجود دارد.

منبع:

https://akinnahal.com/