کاشت نهال در مناطق سردسیر

زمان کاشت انواع نهال از نظر وضعیت آب و هوایی

معمولا فصل بهار محبوب‌ترین زمان برای سرک کشیدن در حیاط و کاشت نهال است. اما آیا فصل بهار مناسبترین زمان برای کاشت تمامی انواع درختان است؟ بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر و گرمسیر چه زمانی است؟ این‌ها تمامی پرسش‌هایی هستند که در این پست از مجله بیشتر به آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ساده‌ترین راه برای رشد درختان سالم، پر میوه و البته پر گل، انتخاب گیاهان مناسب با آب و هوای منطقه‌ای است. مسلما نهال برخی از درختان، بومی منطقه خاصی هستند که باید نکات بسیاری در این مورد لحاظ شود. اصلاح نباتات، قلمه زدن و انتخاب نهال مناسب و پر محصول نیازمند دامنه وسیعی از اطلاعات است. بدین منظور بهتر است قبل از انتخاب نوع نهال به چند سوال پاسخ دهید. پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند دیدگاه شما را فراتر ببرد.

 • آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید چگونه است؟
 • کمترین دمای شبانه چند درجه است؟
 • رطوبت متوسط در طی تابستان چقدر است؟

اصطلاح چیل chill برای توصیف تعداد ساعات مورد نیاز برای میوه‌دهی درخت است که بایستی در آن، دما زیر هفت درجه سانتی گراد باشد. انواع گونه‌های نهال درختان با چیل پایین، برای آب و هوای گرم معتدل (از جمله مناطق نیمه گرمسیری) بسیار مناسب است چرا که با دمای زیر هفت درجه سانتی گراد به مدت ۱۵۰ تا ۲۰۰ ساعت در سال، میوه دهی درخت اتفاق می‌افتد. درختان با چیل بالا نیازمند بیش از ۶۰۰ ساعت دمای زیر هفت درجه سانتی گراد هستند.

بهترین زمان کاشت درخت در مناطق سردسیر

به نقل از آلفا نهال در مناطق سردسیر نسبتا کوتاه است. تا زمانی که زمین گرم نشود قادر به کاشت نهال نخواهید بود. از طرفی فقط چند ماه فرصت تا یخ زدن دوباره زمین وجود دارد. در این مناطق، اوایل بهار، همزمان با آب شدن برف ها بهترین زمان برای کاشت نهال است. فصل پاییز می‌تواند اندکی دیر باشد چرا که نهال درختان مقاومت چندانی در برابر یخبندان ندارد. یخبندان می‌تواند باعث آسیب به ریشه‌ها شود. این موضوع در جذب رطوبت مورد نیاز نهال اختلال ایجاد می‌کند.

بهترین فصل و زمان کاشت انواع درخت در مناطق گرمسیر

بایستی گفت بهترین زمان برای کاشت نهال در مناطق گرمسیر، پاییز است. با بارش اولین برف، درختان به خواب می‌روند. در این زمان کربوهیدرات‌ها یا ماده قندی ساخته شده در درخت به جای استفاده در فرآیند شاخ و برگ دادن، صرف رشد ریشه‌ها می‌شوند. زمستان‌های معتدل به درختان زمان رشد کافی برای ایجاد سیستم ریشه‌ای را می‌دهند تا در تابستان‌های گرم قادر به ادامه حیات باشند. اطمینان حاصل کنید که در زمستان‌های خشک، نهال جوان درختان به اندازه کافی آب دریافت کرده باشند.

کاشت و نگهداری انواع درخت در مناطق سردسیر و گرمسیر

همیشه این خطر وجود دارد که یخ زدگی زود هنگام قبل از ریشه زدن یک نهال یا درخت جوان رخ دهد. زمانی که زمین شروع به سرد شدن و یخ زدن می‌کند، آب کافی نمی‌تواند به ریشه‌ها برسد، در نتیجه نهال تازه کاشته شده، خشک شده و می‌میرد. بنابراین توصیه می‌شود که حدالمقدو در فصل بهار نهال کاشته شود و در غیر این صورت حتما بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر لحاظ شود.

شرایط کاشت نهال در تابستان نیز آن قدر‌ها که تصور می‌کنید با سادگی همراه نیست. احتمال خشک شدن و مرگ درخت در این زمان هم بیشتر است. در تابستان نهال کاشته شده فعالیت دو برابری خواهد داشت.به طوری که هم سیستم ریشه‌ای در آن‌ها تقویت می‌گردد و هم شاخ و برگ بیشتری به آن‌ها اضافه می‌شود.

این در حالی است که در هنگام کاشت نهال در فصل پاییز، درختان می‌توانند تمام انرژی خود را برای تقویت ریشه‌های خود بگذارند. اگر ریشه آن‌ها به اندازه کافی رشد نکنند، نهال قادر به تحمل گرمای تابستان نخواهد بود.

گل های مناسب مناطق سردسیر

برای کاشت گل‌ها در مناطق سردسیر باید به مقاومت آن‌ها به سرما توجه نمود. تعدادی از گل‌های مناسب مناطق سردسیر که البته جزو گل‌های سالیانه نیز محسوب می‌شوند عبارتند از:

گل همیشه بهار: این گل دارای گلبرگ‌های سکه‌ای به رنگ زرد روشن یا طلایی است. با یک مراقبت اندک می‌توانید در مناطق سردسیر به خوبی آن را نگهداری کنید.

بنفشه سه رنگ: معمولا طیف رنگی زیادی را به خود اختصاص می‌دهد جزو گل‌های سرما دوست به حساب می‌آیند.

گل اطلسی: از رنگ‌های متنوعی برخوردار است و اگر شرایط دمایی آن مناسب باشد می‌تواند به صورت سالیانه نیز باقی بماند.

گل کلم زینتی: علی رغم تک رنگ بودن گل کلم معمولی می‌تواند طیفی از رنگ‌های سبز، آبی، بنفش، قرمز و کرمی داشته باشد و در کنار سایر گل‌ها می‌تواند چشم انداز زیبایی را ایجاد نماید. دقت کنید این گیاه قابل خوردن نیست.

گل ابری نقره ای: این گیاه که زلف پیر نیز نامیده می‌شود، می‌تواند یک پر کننده مناسب در کنار سایر گل‌های یک گلدان باشد. این گل علاوه بر این که در مناطق سردسیر چزو گیاهان سالیانه است، می‌تواند با افزایش دمای تابستان هم چنان ظاهر خوب خود را حفظ کند.

گل میمون: جزو گل هایی است که به عنوان یک پر کننده مناسب در کنار سایر گیاهان گلدان یا باغ به کار می‌رود. گل میمون هوای سرد بهاری یا پاییزی را ترجیح می‌دهد و با گرم شدن هوا ممکن است دیگر گل ندهد.

آلیسوم یا مروارید گل عسل: اگر چه قد و قامت کوتاهی دارد اما از نظر رنگ و عطر بسیار قوی است. از کمترین بذرهای این گل می‌توانید هزاران شکوفه در گلدان خود تولید کنید. البته بهتر است به این نکته توجه کنید که شکوفه‌های غنی از شهد آن هم یک گزینه بسیار محبوب برای زنبورها و پروانه‌ها هستند. آلیسوم در برابر یک دمای خنک مقاوم بوده اما در دمای تابستان هم می‌تواند هم چنان به رشد خود ادامه دهد.

شمعدانی‌ها: این گیاهان می‌توانند حتی دمای زیر چهل درجه سانتی گراد را نیز به خوبی تحمل کنند. از آن جایی که یکی از متنوع‌ترین گل های سالیانه به حساب می‌آید به راحتی می‌توانید آن‌ها را در انبوهی از رنگ‌ها پرورش دهید.

بهترین درخت میوه برای مناطق سردسیر

در میان انواع درختان میوه مقاوم به سرما، درختان آلو، سیب و گیلاس قرار دارند. اگر چه مالچ پاشی از آسیب شاخه‌ها محافظت نمی‌کند اما می‌تواند به محافظت از ریشه‌ها و تضمین سلامت طولانی مدت درخت کمک نماید.

حتی اگر با یک زمستان شدید و غیر طبیعی روبه رو شوید که به شاخه‌ها و تنه درخت آسیب برساند، ممکن است تنها همین لایه مالچ برای نجات ریشه‌ها کافی بوده و اجازه رشد را به درخت بدهد. درخت سیب یکی از محبوب ترین میوه‌هاست که کاشت نهال در فصول سرد سال صورت می‌گیرد.

سیب: انواع مختلفی از نهال درخت سیب وجود دارد. برخی از آن‌ها زودرس هستند که مسلما در زمان کوتاه‌تری خراب می‌شوند.

هلو‌: برای جلوگیری از پیچ خوردگی برگ هلو که نوعی بیماری قارچی درختان هلو است، می‌توانید آن‌ها را در آب و هوای مرطوب به صورت پنکه‌ای هرس کنید.

پرتقال و نارنگی: پرتقال و نارنگی تحمل سرمای بیشتری را دارند و تا کمتر از ۲۰ درجه قادر به زنده ماندن هستند. انواع کوتوله و تزیینی آن‌ها نیز موجود است که می‌توانید در گلدان در گوشه‌ای از اتاق پرورش دهید.

انار: انار یکی از درختان میوه با تمایل به مناطق نیمه گرمسیری است. این درخت در آب و هوای خشک نیز قادر به حیات است.

انگور: انگور نیز یکی از انواع درختان مناسب برای مناطق سردسیر است.

گیلاس شیرین: گیلاس نیز یکی از انواع درختان مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر است. البته باید به این نکته دقت کنید که گیلاس به یخبندان‌های طولانی حساس است.

پاسخ به پرسش‌های متداول

 1. چه درختی در تابستان بکاریم؟

بیشتر افراد فصل پاییز و زمستان را زمان مناسبی برای کاشت نهال درخت می‌دانند. این باور بیشتر به این دلیل است که ریشه‌های درختان زمان کافی برای خواب و از طرفی رشد ریشه‌های خود دارند تا بتوانند در فصل تابستان از آنها به بیشترین نحو ممکن استفاده کنند.

اما میوه‌های زمستانی شامل آن دسته از درختانی می‌شوند که معمولا نهال آنها در فصل تابستان کاشته شده است. به عنوان مثال درختان میوه خرمالو و زیتون تلخ از این دست هستند. در میان درختان تزیینی که در فصل تابستان کاشته می‌شوند می‌توان به درخت سرو، اقاقیا، بلوط و کاج اشاره کرد.

 1. چه درختی در پاییز بکاریم؟

بهتر است در این فصل درختانی کاشته شود که نیازمند دریافت آب کافی بوده و تحمل کم آبی و خشکی را نداشته باشند. درختان میوه مانند گیلاس و آلو که نیاز به آب فراوان داشته و جزو درختان چندین ساله محسوب می‌شوند و این فصل است.

البته در میان مغزهای خوراکی، درخت گردو می‌تواند بهترین انتخاب به شمار رود. اگر فضای کافی برای پرورش درخت ندارید، می توانید از بذرهای گیاهان مناسب این فصل برای پرورش صیفی‌جاتی مانند هویج، کاهو، کلم، لوبیا سبز و تربچه استفاده کنید.

 1. از کجا بفهمیم نهال برای انتقال به اندازه کافی رشد کرده؟

یکی از سوالات بسیار مهم در مورد در مناطق سردسیر و گرمسیر توجه به یک نکته ویژه است و آن زمان انتقال نهال است. بعد از کاشت بذر در داخل خاک باید مدت زمان معینی تا زمان رشد نهال سپری شود. این زمان بسیار حائز اهمیت است چرا که خارج کردن سریع نهال از داخل خاک، شرایط زنده ماندن آن‌ها را دشوارتر می‌کند.

بهترین راه برای قضاوت در مورد این که نهال به اندازه کافی رشد کرده و بهترین زمان برای کاشت نهال در مناطق سردسیر و یا گرمسیر فرا رسیده یا نه، بررسی تعداد برگ‌های واقعیست. قانون کلی این است، زمانی که تعداد برگ‌های واقعی روی نهال به سه یا چهار عدد برسد، به اندازه‌ای رشد کرده که بتواند در باغ کاشته شود.

 1. چگونه از نهال در برابر سرما محافظت کنیم؟

اگر علاقه‌مند به کاشت نهال گرمسیری در باغ خود هستید، برای پیشگیری از خشک شدن آن‌ها در فصول سرد سال می‌توانید از چند راه کار ساده استفاده کنید.

۱. بهتر است، قبل از شروع اولین یخبندان پاییزی کار انتقال نهال به مکان مناسب را انجام دهید.

۲. شرایط آب و هوایی را کنترل کنید. بدین منظور از ظرف مناسب، خاک نسبتا مرطوب و مالچ پاشی می‌توانید استفاده کنید. دقت کنید که گیاهان در طول زمستان نیاز به آبیاری چندانی ندارند، بنابراین آب زیاد می‌تواند باعث پوسیده شدن آن ها شود.

۳.  نهال درختان هم چنین در طول فصل سرد سال نیاز به نور آفتاب زیاد ندارند چرا که باعث شروع رشد فعال در آن‌ها می‌شود.

۴. اگر به محفظه‌ای سر بسته نهال را انتقال داده باشید، در نتیجه به راحتی می‌توانید نوسانات دمایی را با جابه جا کردن در ظرف تنظیم کنید.

۵. زمانی که گیاه از مکانی گرم مانند گلخانه یا داخل منزل به داخل باغ منتقل می‌شوند بایستی به تدریج با نوسانات دما، رطوبت و نور خورشید سازش پیدا کنند.

اگر کاشت نهال شما غیر اصولی و بدون داشتن اطلاعات باشد، نتیجه ی پایانی کار یک نهال خشک شده می شود. اگر شما نیز به فکر  و کاشت آن در مناطق سردسیر هستید، توصیه میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. طبق تحقیقات صورت گرفته، کشور ما دارای چندین اقلیم آب و هوایی مختلف می باشد. یکی از آنها اقلیم سرد است.

شرایط جوی مناطق سردسیر

 • این مناطق دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشند.
 • دارای اختلاف دمای زیاد در شب و روز
 • رطوبت هوا در این مناطق بسیار پایین است.
 • زمستان های این مناطق بسیار سرد و با بارش فراوان برف همراه است.

 ما به شما این توصیه را می کنیم قبل از خرید نهال، آب و هوای محل کاشت نهال توجه کنید. در واقع نهال را باید با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه مورد نظر انتخاب کرد. معمولا می توان نهال ها را به دو دسته ی نهال های سردسیری و نهال های گرمسیری تقسیم کرد. نهال های گرمسیری مناسب مناطقی هستند که دارای آب و هوای خشک هستند و نهال های سردسیری برای مناطقی که آب و هوای سردی دارند مناسب می باشد. در واقع می توان گفت نهال های گرمسیری به آب و هوای سرد و نهال های سردسیر به آب و هوای گرم و خشک حساس هستند. پس این نکته مهم را در هنگام خرید نهال از یاد نبرید.

طبق مطالعات انجام شده در ایران، 15 اسفند که روز درختکاری نیز می باشد زمان مناسبی برای اینکار می باشد. البته روزهای قبل و بعد از روز درختکاری نیز مناسب کاشت نهال می باشند. این زمان یک زمان تقریبی است و در زمان کاشت نهال حتما نسبت به شرایط منطقه و آب و هوای محیط خود اقدام به کاشت نهال کنید. کاشت نهال در مناطق سردسیر یک مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. مدت زمان کاشت نهال در مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند کوتاه می باشد. اما بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر را می توان بعد از گذراندن پاییز و زمستان  دانست.

در نتیجه بهترین زمان کاشت نهال زمانی است که، نهال در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است. این زمان اواخر زمستان و ابتدای فصل بهار می باشد. اگر در فصل پاییز، زمانیکه هوا هنوز سرد است نهال را بکارید، نهال شما به علت مقاومت پایینی که دارد دچار آسیب می شود.

بهترین نهال برای مناطق سردسیر

اگر به دنبال دستیابی به محصول باکیفیت و همچنین سودآوری هستید، باید از زمان اقدام به کاشت نهال تا زمان برداشت میوه ها از نهال خود مراقبت کنید و اقدامات لازم را انجام دهید. در واقع در زمان خرید نهال برای مناطق سردسیر به این نکته توجه کنید که، نهالی را خریداری کنید که دیر گل باشد تا سرمای هوا در زمان شکوفه دادن نهال کم شده باشد. همچنین شکوفه های نهال خریداری شده نسبت به سرما مقاوم باشد.

در کشور ما قسمت نوار شمالی، معمولا دارای آب و هوای سرد هستند و در فصل زمستان این مناطق نسبت به شهرهای دیگر بیشتر شاهد بارش های برف هستند. دمای هوا در این مناطق در روز خنک ولی به هنگام شب بسیار سرد می شود. از جمله ی این شهرها می توان از همدان، اردبیل، تبریز و … نام برد. نهال های مناسب برای مناطق سردسیر دارای ارقام مختلفی میباشند از جمله درختانی که کشاورزان در این مناطق می توانند در مناطقسردسیر اقدام به کاشت آن کنند، می توان به درختان گردو، گلابی، بلوبری، آلبالو و گیلاس اشاره کرد. در ادامه به معرفی مختصری از نمونه نهال های مناسب مناطق سردسیری می پردازیم. البته لازم به ذکر است که انواع نهال ها دارای نوع ریشه لخت و  میباشد.

نهال بادام

از دیگر نهال های سردسیری، نهال بادام می باشد. بهترین مناطق برای رشد بادام مناطقی هستند که دارای زمستان های سرد و بهار معتدل می باشند. از ارقام بسیار مناسب نهال بادام برای کاشت در اینگونه مناطق می توان به نهال بادام خوشه ای اشاره کرد. نهال بادام خوشه ای یک نهال دیر گل می باشد. نوع دیرگل انتخاب مناسبی برای مناطق سردسیر می باشد زیرا زمان شکوفه دادن از سرمای هوا کاسته شده و سرمای هوا بر روی گل دهی و کیفیت بادام ها نیز اثری ندارد.

نهال سیب

این نهال نسبت به سرما مقاومت بالایی دارد. درخت سیب برای مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و سرد هستند، انتخاب مناسبی می باشد. درخت سیب حتی می تواند در دمای 40- درجه نیز مقاومت داشته باشد. هر چه دمای هوا در زمان رسیدن میوه سردتر باشد، بافت و مزه سیب دریافتی شما بسیار لذیذتر می شود. در صورتی که این نهال در مناطقی کاشته شود که شرایط آب و هوایی زمستان های آنجا نسبتا گرم باشد، نهال سیب شما خوب به عمل نمی آید.

نهال گیلاس

از دیگر نهال های سردسیری، گیلاس می باشد. این نهال هم به گرمای شدید حساس می باشد و در مناطقی که آب و هوای سرد دارند به خوبی رشد می کند. اگر منطقه کاشت نهال شما دارای رطوبت و آب و هوای شرجی می باشد، به هیچ وجه اقدام به کاشت نهال گیلاس نکنید.

نهال گردو

ارقام مختلف  به دو دسته دیر گل و زود گل تقسیم می شوند. رقم دیرگل نهال گردو، تحمل سرمایی بالایی دارند. نهال های گردو می توانند سرماهای شدید فصل پاییز و زمستان را تحمل کنند بدون آنکه به آنها آسیبی برسد. اگر در منطقه ای هستید که چنین شرایط آب و هوایی را دارد، از کاشت نهال گردو به هیچ وجه غافل نشوید. از ارقام معروف نهال گردو دیرگل می توان به نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو کانادایی اشاره کرد. این ارقام بهترین و مناسب ترین گزینه های کاشت در مناطق سردسیری می باشد.

نهال به

به جزء نهال های دیر گل می باشد. این نهال در مناطقی که دارای آب و هوای سرد و خشک هستند انتخابی هوشمندانه می باشد.

نهال گلابی

انواع نهال های پیوندی گلابی مناسب مناطق سردسیری می باشند.  در این مناطق رشد خوبی دارد و علی رغم سرمای هوا، می تواند محصول نهایی خوبی به شما ارائه دهد. انواع مختلف گلابی از جمله گلابی شاه میوه، گلابی نطنز و … انتخابی مناسب برای این مناطق می باشد.