معرفی انواع پیچ و مهره نمای ساختمان: راهنمای جامع انتخاب و کاربرد

استفاده مناسب از انواع پیچ و مهره نمای ساختمان، علاوه بر زیبایی نما، از جمله راهکارهای مؤثر برای افزایش استحکام، جذابیت و عمر مفید ساختمان محسوب می شود؛ چرا که نمای ساختمان، اولین چیزی که از یک بنا به چشم می‌آید. و زیبایی و استحکام آن، نقشی کلیدی در جذابیت و عمر مفید ساختمان ایفا می‌کند. از دغدغه های افراد و مشاغل، دسترسی به انواع پیچ و مهره نمای ساختمان با قیمت مناسب و کیفیت بالا است که خوشبختانه فروشگاه اینترنتی پیچ و مهره زیادی در زمینه فروش پیچ و مهره عمده فعالیت می کنند که می توانند نیاز شما را به بهترین شکل ممکن رفع کنند.

کاربرد پیچ و مهره‌های نمای ساختمان:

انواع پیچ و مهره نمای ساختمان، به منظور کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. جدول زیر بخشی از کاربرد های انواع پیچ و مهره نمای ساختمان را نشان می دهد.

کاربرد انواع پیچ و مهره نمای ساختمان توضیحات
نصب سنگ نما برای اتصال سنگ نما به دیوار، از پیچ و مهره‌های مناسب استفاده می‌شود.
مهار اسکوپ انواع پیچ و مهره مناسب برای مهار اسکوپ‌ها استفاده می شوند. اسکوپ ها نوعی قطعات فلزی هستند که در اتصال سنگ نما به دیوار کاربرد دارند.
ترمیم و بازسازی نما در صورت لق شدن یا شکستن سنگ نما، می‌توان از پیچ و مهره برای ترمیم و بازسازی نما استفاده کرد.

انواع پیچ و مهره نمای ساختمان:

شاید تا قبل از این نمی دانستید که پیچ و مهره ها برای نمای ساختمان نیز کاربرد دارند. انواع مختلفی از پیچ و مهره ها برای نمای ساحتمان استفاده می شود. برخی از مهم ترین انواع پیج و مهره ساختمان را در ادامه برای شما آورده ایم.

 • پیچ و مهره‌های گالوانیزه:

پیچ و مهره های گالوانیزه، پوشیده شده از روکش گالوانیزه هستند که وجود این روکش کمک می کند که مقاومت آن‌ها را در برابر زنگ زدگی و خوردگی افزایش یابد. این نوع پیچ و مهره ها برای استفاده در نماهای بیرونی ساختمان و در شرایط آب و هوایی نامساعد، می تواند انتخابی ایده‌آل باشد.

 • پیچ و مهره‌های استیل:

پیچ و  مهره های استیل با برخورداری از مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی برای نماهای لوکس و مدرن و همچنین در مکان‌هایی که رطوبت و مواد شیمیایی وجود دارد، بسیار مناسب هستند. این نوع پیچ و مهره‌ها، از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند.

 • پیچ و مهره‌های آهنی:

این نوع پیچ و مهره‌ها، از قیمت پایین‌تری نسبت به سایر انواع پیچ و مهره‌های فلزی برخوردار می باشند اما مقاومت آن‌ها نیز، در برابر زنگ زدگی و خوردگی کمتر است؛ به همین دلیل انتخاب مناسبی  برای استفاده در نماهای بیرونی در شرایط آب و هوایی نامساعد، نیستند.

 • پیچ و مهره‌های پلاستیکی:

سبک وزن‌ترین و ارزان ترین نوع پیچ و مهره‌ها، پیچ و مهره های پلاستیکی هستند. با این حال مقاومت آن‌ها در برابر ضربه و فشار، به اندازه سایر انواع پیچ و مهره‌ها نیست و بسیار ضعیف ترند. پیچ و انتخاب ای نوع مهره‌های پلاستیکی برای نماهای داخلی و مکان‌هایی که نیاز به استحکام بالا ندارند، مناسب تر است.

انتخاب پیچ و مهره نمای ساختمان:

نکات مهم در انتخاب انواع پیچ و مهره نمای ساختمان که در حین خرید پیچ و مهره عمده باید به آن دقت کنید عبارت اند از:

 • جنس پیچ و مهره:

برای انتخاب پیچ و مهره های نمای ساختمان، توجه به جنس آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به نوع نما، شرایط آب و هوایی و میزان رطوبت، جنس مناسب پیچ و مهره را انتخاب کنید.

 • اندازه پیچ و مهره:

اندازه پیچ و مهره باید با ضخامت سنگ نما و نوع مصالح مورد استفاده در نما متناسب باشد.

 • نوع مهره:

مهره‌های واشردار، از لق شدن پیچ و مهره در اثر لرزش و ارتعاش جلوگیری می‌کنند.

 • مقاومت پیچ و مهره:

پیچ و مهره‌ها باید از مقاومت کششی و برشی کافی برای تحمل وزن سنگ نما برخوردار باشند.

 • شرایط آب و هوایی:

اگر در منطقه‌ای با شرایط آب و هوایی نامناسب مانند بارندگی زیاد یا رطوبت بالا زندگی می‌کنید، استفاده از پیچ و مهره‌های ضد زنگ و ضد خوردگی ضروری است.

 • نوع نما:

پیچ و مهره های آهنی برای نماهای آجری و سیمانی و پیچ و مهره‌های گالوانیزه یا استیل برای نماهای سنگی بسیار مناسب ترند.

 • جنس مصالح نما:

برای نماهای شیشه‌ای باید از پیچ و مهره‌های مخصوص شیشه استفاده کرد؛ این مثالی از اهمیت شناخت جنس مصالح نما و انتخاب از طریق آن است.

 • بودجه:

در انتها مهم ترین عامل انتخاب پیچ و مهره بودجه شماست. شما باید با توجه به دیگر نکات انتخابی مهم، بودجه خود را در نظر گرفته و مناسب ترین نوع را انتخاب کنید.

مهم ترین نکات نصب پیچ و مهره نمای ساختمان:

نصب پیچ و مهره نمای ساختمان باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود. در اینجا به برخی از نکات مهم در نصب انواع پیچ و مهره نمای ساختمان اشاره می‌کنیم:

 • ابزار مناسب استفاده کنید:

برای نصب پیچ و مهره نمای ساختمان باید از ابزار مناسب مانند دریل، آچار و پیچ گوشتی استفاده کرد.

 • فاصله مناسب را رعایت کنید:

در هنگام نصب پیچ و مهره‌ها باید فاصله مناسب بین آنها رعایت شود.

 • محل استصال پیچ ومهره ها را آب بندی کنید:

برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل نما بعد از نصب پیچ و مهره‌ها حتما باید محل اتصال آنها به طور کامل آب بندی شود.

جمع‌بندی

انتخاب و استفاده از پیچ و مهره‌های مناسب در نمای ساختمان، از جمله عوامل مهم در افزایش استحکام و زیبایی نما به شمار می‌آید. با توجه به تنوع، انواع پیچ و مهره‌ نمای ساختمان موجود در بازار، انتخاب نوع مناسب پیچ و مهره با توجه به نوع نما، شرایط آب و هوایی و میزان رطوبت، از اهمیت بالایی برخوردار است.