معرفی انواع و روش کار دستگاه‌های لیزر برش مس + معرفی مرجع خرید و دریافت قیمت

فناوری لیزر؛ تسهیل‌کننده کار برش و حکاکی روی مس و سایر فلزات

یکی از فناوری‌های رایج برای برش دادن و حکاکی روی مس، فناوری لیزر است. فناوری لیزر دارای مزایای زیادی نسبت به فناوری‌های قدیمی است که از جمله آن‌ها می‌توان به احتمال کمتر تاب برداشتن فلز اشاره کرد. در عین حال، از این فناوری علاوه بر فلز، برای برش و حکاکی روی غیر فلزات مانند شیشه‌های پلکسی نیز استفاده می‌شود. روش کار با دستگاه برش لیزر بسیار آسان‌تر از دستگاه‌های قدیمی است و با کمی تلاش می‌توان به راحتی از تمام ظرفیت این دستگاه‌ها استفاده کرد. اگر قصد خرید این دستگاه‌ها را دارید، در این مطلب با این دستگاه‌ها آشنا می‌شوید و مرجعی مطمئن را برای خرید آن‌ها معرفی می‌کنیم.

فناوری لیزر چیست

در گذشته برای برش و ایجاد حکاکی روی فلزات و غیر فلزات از تیغه‌های برنده استفاده می‌شد که علاوه بر خطر بالا، دقت کار نسبتا پایینی هم داشتند. اما امروزه فناوری لیزر باعث سهولت کار شده است. در این فناوری، یک لیزر با نهایت دقت ممکن اقدام به برش و حکاکی روی مس یا دیگر فلزات می‌کند. در این روش دیگر تماس با سطح ورقه برقرار نمی‌شود و احتمال آسیب به آن به حداقل کاهش پیدا می‌کند.

فناوری لیزر به این صورت که بر اساس برنامه تعیین شده، لیزر سطح را شناسایی و اقدام به برش یا حکاکی می‌کند. در این روش، تمام فرایند به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و دیگر نیاز به دخالت دست نیست. ضمنا دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر سرعت کار بالایی دارند و بیشتر مواقع برای تولید انبوه استفاده می‌شوند.

برای اطلاع از قیمت دستگاه لیزر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

تاریخچه استفاده از فناوری لیزر

شاید با خود تصور کنید که فناوری لیزر به تازگی و حدودا در دهه گذشته معرفی شده است. اما اولین دستگاه برش و حکاکی لیزر در سال 1965 میلادی معرفی شد که ساخته برند Western Electric engineering بود. در آن زمان، این دستگاه تنها می‌توانست کار برش و حکاکی را روی غیر فلزات انجام دهد. از این رو، شرکت‌های دیگر تصمیم گرفتند دستگاهی با این فناوری بسازند که بتواند فلزات را برش دهد و روی آن‌ها حکاکی کند. این‌گونه بود که در سال 1970 در کشور بریتانیا دستگاهی با این امکان ساخته شد و از همان ابتدا در صنعت هوافضا مورد استفاده قرار گرفت. در سال‌های بعدی برای برش راحت‌تر و دقیق‌تر غیر فلزات، دستگاه لیزر برش و حکاکی CO2 معرفی شد که امروزه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و برای برش و حکاکی روی برقی از قطعات مسی هم از آن استفاده می‌شود.

برای آشنایی با انواع دستگاه لیزر حکاکی به لینک زیر مراجعه کنید:

https://rotecgroup.com/product/laser-machine/

مزایای لیزر نسبت به فناوری‌های قدیمی

در فناوری‌های قدیمی دست دخالت زیادی در برش و حکاکی داشت. این باعث می‌شد که احتمال بروز خطا و آسیب به فرد هم افزایش پیدا کند. این در حالی است که در روش لیزر دیگر خبری از این موضوع نیست و دستگاه به صورت اتوماتیک برنامه ارائه شده را اجرا می‌کند.

تولید کم سروصدا یکی از دیگر مزایای فناوری لیزر است که باعث شده است تا این فناوری از محبوبیت بالایی در میان صنعتگران برخوردار باشد. زمانی که برای برش یا حکاکی روی مس از فناوری لیزر استفاده می‌شود، به دلیل تولید صدای کم تمرکز بیشتری روی کار خواهید داشت.

فناوری لیزر به دلیل عدم تماس با ورقه مسی، باعث می‌شود که احتمال آسیب به ورقه به صفر برسد. به این صورت که به لطف برخورداری از  ورقه مسی، باعث می‌شود که احتمال آسیب به ورقه به صفر برسد. چرا که دستگاه‌های قدیمی‌تر برای انجام برش و حکاکی نیازمند تماس با ورقه بودند و این باعث می‌شد که تا حدودی به ورقه آسیب برسد.

دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر امروزی در دمای پایین‌تری کار خود را انجام می‌دهند و این باعث می‌شود که ورقه آسیب نبیند. چرا که دمای بالا باعث می‌شود تا مس تاب بردارد و از این رو قطعه تولید شده ناکارآمد باشد. در عین حال، دمای بالا باعث تغییر رنگ مس در بخشی دمای بالایی دارد هم می‌شود و این موضوع چندان جذاب نیست.

دستگاه‌های برش لیزر به چند دسته تقسیم می‌شوند

دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر را می‌توان به دو دسته جامد و گازی تقسیم کرد که به آن‌ها لیزر فایبر و CO2 گفته می‌شود. توجه داشته باشید که دستگاه‌های لیزر فایبر بیشتر برای برش و حکاکی روی فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این در حالی است که برای غیر فلزات مانند شیشه‌های پلکسی از دستگاه‌ CO2 استفاده می‌شود. در ادامه با این دو دستگاه آشنا می‌شویم.

دستگاه لیزر فایبر؛ مورد استفاده برای برش و حکاکی روی فلزات از جمله مس

دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر برای مس یک سیستم رومیزی با فرمی شبیه به حرف انگلیسی C هستند که در ممکن است در برخی مدل‌ها این فرم متفاوت باشد. این دستگاه‌ها در برخی مدل‌ها داری هد متحرک هستند که می‌توانید موقعیت آن را روی ورقه مسی تعیین کنید.

دستگاه برش و حکاکی لیزر CO2 روی مس

یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر، دستگاه CO2 است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با کمک آن علاوه بر برخی فلزات، غیر فلزات را هم برش داده و روی آن‌ها کارهای حکاکی انجام دهید. دستگاه‌های CO2 معمولا دارای یک کفی، هد و ستونی ثابت هستند که برای تنظیم ارتفاع می‌توانید کل مجموعه هد را روی ستون حرکت دهید.

نحوه کار با دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر

کار با دستگاه‌های لیزر برش و حکاکی امروزی بسیار آسان است. به این صورت که گرافیست باید برنامه مورد نیاز را طراحی کرده و وارد سیستم دستگاه کند. سپس تنها باید میزان قدرت و سرعت را تنظیم کنید و کلید استارت را فشار دهید. در ادامه، فرایند به صورت اتوماتیک طی می‌شود و در انتها می‌توانید محصولی با کیفیت و دقت بالا را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که تعیین میزان سرعت و توان نیازمند دانش تخصصی است. چرا که اگر توان و سرعت بیش از حد تعیین شوند، احتمال آسیب رسیدن به مس وجود دارد؛ در عین حال، اگر میزان کمی را تنظیم کرده باشید، ورق برش نمی‌خورد و حکاکی هم روی آن انجام نمی‌شود.

انواع دستگاه‌های برش و حکاکی لیزر را از روتک بخواهید

اگر قصد تهیه انواع دستگاه لیزر برش و حکاکی روی مس را دارید، ما به شما مجموعه روتک را پیشنهاد می‌کنیم. این مجموعه به دلیل قیمت مناسب و تنوع بالای محصولات خود همواره از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است و می‌توانید روی خدمات آن حساب ویژه‌ای باز کنید.