چگونه سایز دست خود را برای النگو بفهمیم؟

مسلما وقتی یک دستبند را سفارش می دهید، می خواهید اندازه ی دستتان باشد. تعیین اندازه ی دستبند به شیوه ی صحیح، انتخاب شما را راحت تر می کند. اندازه ی دستبند اکثر خانم ها، بین هفده تا نوزده سانتی متر است. برای تعیین سایز دستبند خود، مراحل زیر را انجام دهید:

تعیین سایز دستبند از روی دست

 • با استفاده از یک متر پلاستیکی یا یک نوار کاغذ، قسمتی از مچ خود که محل قرار گرفتن دستبند است را اندازه بگیرید. هنگام اندازه گیری، باید متر یا کاغذ را کاملا به پوست دست خود بچسبانید تا اندازه ی صحیح مچ شما به دست آید.
 • اگر از کاغذ استفاده می کنید، قسمتی از نوار کاغذ را که به ابتدای آن می رسد علامت بزنید. سپس با استفاده از متر، طول کاغذ را اندازه بگیرید.
 • اندازه های بالا، اندازه ی مچ دست شماست. برای تعیین سایز دستبند، یکی از مقدارهای زیر را به اندازه ی مچ خود اضافه کنید:
  سایز جمع و جور: نیم تا یک سانتی متر
  سایز راحت: دو تا دو و نیم سانتی متر
  سایز آزاد: سه سانتی متر

تعیین سایز دستبند با استفاده از دستبند دیگر

 • دستبندی که کاملا مناسب دست شماست و قابل باز شدن می باشد را انتخاب کنید.
 • دستبند را باز کنید و روی یک سطح صاف قرار دهید.
 • با استفاده از یک متر، از ابتدای گیره تا انتهای دستبند را بر حسب سانتی متر اندازه بگیرید. عددی که به دست می آید، سایز دستبند شماست.

تعیین سایز النگو از روی دست

 • انگشتان دست خود را کاملا به هم بچسبانید و انگشت کوچک و شست خود را کنار هم قرار دهید (انگار می خواهید النگو را به دستتان کنید).
 • با استفاده از یک متر پلاستیکی یا نوار کاغذ، اطراف عریض ترین قسمت از دست خود را اندازه بگیرید. بدین منظور، نوار کاغذ یا متر را اطراف قسمت مورد نظر بچرخانید و قسمتی را که به ابتدای متر می رسد بخوانید (اگر از کاغذ استفاده می کنید، آن قسمت از نوار کاغذ را علامت بزنید و سپس طول اندازه گیری شده را با استفاده از متر اندازه بگیرید).
 • عددی را که در مرحله ی قبل به دست آورده اید، با جدول زیر مقایسه کنید. النگویی را انتخاب کنید که طول آن حداقل نیم سانت از سایزهای زیر بزرگ تر است:
  16.94 سانتی متر: قطر 5.4 سانتی متر (سایز   2.2 یا یک زنانه)
  17.96 سانتی متر: قطر 5.72 سانتی متر (سایز 2.4 یا دو زنانه)
  18.95 سانتی متر: قطر 6.03 سانتی متر (سایز 2.6 یا سه زنانه)
  19.94 سانتی متر: قطر 6.35 سانتی متر (سایز 2.8 یا چهار زنانه)
  20.93 سانتی متر: قطر 6.67 سانتی متر (سایز 2.10 یا پنج زنانه)
  21.95 سانتی متر: قطر 6.99 سانتی متر (سایز 2.12 یا شش زنانه)
  22.94 سانتی متر: قطر 7.3 سانتی متر (سایز 2.14 یا هفت زنانه)

تعیین سایز النگو با استفاده از النگوی دیگر

 • یک النگو را که دقیقا اندازه ی دست شماست انتخاب کنید. النگو نباید به دست شما باشد.
 • قطر داخلی النگو را با استفاده از خط کش اندازه بگیرید و با جدول زیر مقایسه کنید:
  قطر 5.4 سانتی متر (سایز   2.2 یا یک زنانه)
  قطر 5.72 سانتی متر (سایز 2.4 یا دو زنانه)
  قطر 6.03 سانتی متر (سایز 2.6 یا سه زنانه)
  قطر 6.35 سانتی متر (سایز 2.8 یا چهار زنانه)
  قطر 6.67 سانتی متر (سایز 2.10 یا پنج زنانه)
  قطر 6.99 سانتی متر (سایز 2.12 یا شش زنانه)
  قطر 7.3 سانتی متر (سایز 2.14 یا هفت زنانه)

در لیست زیر، اندازه ی تقریبی دستبند کودکان شش ماهه تا 12 ساله را مشاهده می کنید. توجه کنید که این اندازه ها دقیق نیستند. برای تعیین اندازه های دقیق کودکان می توانید از روش های ارایه شده در این مقاله استفاده کنید.

 • کودک شش ماهه: ده سانتی متر
 • شش تا دوازده ماهه: 11.5 سانتی متر
 • 12 تا 24 ماهه: 13 سانتی متر
 • 2 تا 5 ساله: 14 سانتی متر
 • 6 تا 8 ساله: 15 سانتی متر
 • 9 تا 13 ساله: 16.5 سانتی متر

دو روش برای تعیین سایز النگو زنانه و بچه گانه

خرید های اینترنتی اصولی دارند که با رعایت این نکات خریدی مورد پسند و دلنشین خواهیم داشت. یکی از این اصول تشخیص سایز و اندازه ی درست در خرید محصولاتی است که دارای سایز بندی می باشند.در مقالات قبلی نحوه ی تشخیص شماره ی انگشتر توضیح داده و مورد بررسی قرار گرفت.در این مقاله قصد داریم تا نحوه ی تشخیص سایز النگو را توضیح دهیم.

نحوه ی تعیین سایز النگو زنانه و بچگانه

اولین پیشنهاد لوکس گلامور این است که در اولین فرصت سایز های مربوط به زیورآلات مخصوص خود را تعیین کرده و در برگه ای یادداشت فرمایید تا در هنگام سفارش اینترنتی و خرید به برگه ی سایزهای خود مراجعه فرمایید. البته در صورت کاهش یا افزایش وزن و یا با گذشت زمان که بدن رشد می کند لازم است تا تعیین سایزها مجددا انجام گیرد. جهت تعیین اندازه ی النگو دو روش وجود دارد که پیشنهاد میشود با هر دو روش به تعیین سایز النگو مبادرت فرمایید تا سایز به دست آمده دقیق و قابل اعتماد باشد.

روش اول در تعیین شماره النگو:

روش اول در واقع بر پایه محیط دست اقدام به تعیین سایز النگو زنانه و النگو بچه گانه می کند. در ادامه مراحل مربوط به این کار را بررسی خواهیم کرد.

مرحله اول:

تکه نخ و یا روبان را انتخاب کرده و سپس مطابق شکل نوک انگشت شصت و انگشت کوچک را روی هم قرار داده و در این حالت روبان را دور پهن ترین قسمت دست خود حلقه کرده و با خودکار یا ماژیک علامت بزنید. ( پیشنهاد می شود در این مرحله روبان یا تکه نخ را جابجا کرده یعنی به طرفین بکشید و قطور ترین قسمت دست را برای اندازه گیری مد نظر قراد دهید.) برای اندازه گیری سایز دست بچه ها نیز به همین روش عمل کنید و انگشت شست کودک را بر روی دست او جمع کنید و سپس مطابق عکس پایین اقدام به اندازه گیری کنید.

مرحله دوم:

نخی که بر روی آن علامت زده اید را از دور دست خود باز کرده و به کمک خط کش طول دقیق آنرا اندازه گیری کرده و با توجه به جدول، شماره النگوی خود را تعیین فرمایید. اگر از النگو های قدیمی خود در دسترس نداشتید این روش یک روش خوب و ساده برای تعیین سایز النگو خواهد بود ولی اگر النگوی دیگری دارید می توانید از روش بعدی استفاده کنید.

روش دوم در تعیین سایز النگو:

اگر النگوی دیگری دارید به راحتی می توانید از آن برای تعیین اندازه و شماره النگو استفاده کنید. برای استفاده از این روش مراحلی را که در ادامه بیان شده است به دقت انجام دهید.

مرحله اول:

در این روش از النگوهایی که در خانه دارید،النگویی را انتخاب کنید که سایز آن مناسب دور مچ شماست و مطابق شکل بر روی خط کش قرار دهید. قطر داخلی آن را مانند شکل اندازه گیری فرمایید.

مرحله دوم:

با مطابقت دادن اندازه به دست آمده با جدول مربوطه میتوانید سایز النگوی خود را تعیین کنید.

راهنمای تعیین سایز النگو بچه گانه

اگر به هر دلیلی نتوانستید با سانتی متر دست کودک را اندازه گیری کنید می توانید از نکات زیر استفاده کنید که  به صورت تقریبی گفته میشد.

 • سایز دست کودکان 6 ماهه به طور تقریبی 10 سانتی متر است
 • سایز دست کودکان 6 ماهه تا 12 ماهه به طور تقریبی 11.5 سانتی متر
 • سایز دست کودکان 12 ماهه تا 24ماهه به طور تقریبی 13 سانتی متر
 • سایز دست کودکان 2 ساله تا 5 ساله به طور تقریبی 14 سانتی متر
 • سایز دست کودکان 6 ساله تا 8 ساله به طور تقریبی 15 سانتی متر
 • سایز دست کودکان 9 ساله تا 13 ساله به طور تقریبی 16.5 سانتی متر

سخن آخر

فرقی نمیکند چه نوع زیورآلاتی استفاده میکنید. انگشتر ، دستبند، گردنبند، النگو و ….. اگر زیورآلاتی که استفاده میکنید سایز آنها مناسب شما نباشد هنگام استفاده باعث اذیت و در برخی موارد که بزرگتر از سایز شماست باعث گم شدن آن و ایجاد یک خاطره بد می شود. بنابراین به هنگام خرید زیورآلات ( بخصوص اینترنتی ) بهتر است از سایز مناسب خود مطلع باشید. در این قسمت نحوه تعیین سایز النگو بیان شد که از روش اول میتوانید برای اندازه گیری دستبند نیز استفاده کنید(دستبند های زنجیری که قفل باز و بسته شدن دارند).

برگرفته شده از:

جواهری حقانی مشهد

جواهر فروشی مشهد