طرز ساخت استخر کوچک

اجرای استخر و روش‌های ساخت آن

به نقل از کوین صاحب استخر برتر در چندلر، آریزونا “اگر هر صاحب استخر در منطقه ققنوس از سیستم تصفیه کارتریج استفاده کند، ما در مجموع حدوداً می توانیم 1.5 میلیارد گالون در مصرف آب صرفه جویی کنیم.” تنظیم و نصب آن به سرعت انجام می شود طوریکه در مدل های دیگر آماده سازی و پر از آب کردن استخر از نصب آن بسیار طول می کشد. اولین مرحله گود برداری است که به وسیله لودر و بولدوزر صورت می گیرد و قابل ذکر است که برای استخر های روی زمین یا روی سقف احتیاج به گود برداری نیست. زیر سازی صورت می گیرد و خاک محل استخر آزمایش و میزان مقاومت و آب های زیر زمینی کنترل می شود.

B0058P 0027

بهترین نوع چراغ استخر انواعی هستند که دارای LED می‌باشند که مصرف کمتر و بازده بیشتری دارند . باید توجه داشت که کاسه گلدانی چراغ استخر زائده های مناسبی جهت درگیر شدن با بتن داشته باشد که محکم در محل خود قرار گیرند . با توجه به کثرت تنوع چراغ استخری بهتر است همیشه با مطالعه کافی نسبت به خرید چراغ استخر مناسب اقدام شود . فقط دوست داشتم تجربه شخصی خود را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

در ابعاد بزرگتر از 150 متر مربع به صرفه ترین نوع ساخت استخر کشاورزی استفاده از ژئو ممبران می باشد. به همین دلیل ، ورق ژئوممبران از نفوذ پذیری بسیار کمی (تقریباً غیر قابل نفوذ) برخوردار است و پوششی مناسب برای استخرهای ذخیره آب به حساب می آید. هزینه اجرای و نصب ورق ژئوممبران بسیار کمتر از سنگ ، بتن یا سیمان است و کمتر از نصف آن است.

علاوه بر این ، طول عمر ورق ژئوممبران بسیار بیشتر است و در برابر سرما و گرما و همچنین نور خورشید مقاوم است. در نخستین قدم از ساخت یک استخر بایستی نقشه ای از مراحل ساخت استخر تهیه نمود که در آن طرح اسخر، میزان خاکبرداری، نحوه خاکبرداری، عایق بندی استخر و میزان و نحوه شیفته ریزی درنظر گرفته شود. برای اطلاعات بیشتر درباره هزینه ساخت استخر های خانگی و چندوچون آن می توانید به وبسایت گروه مهندسی آبی دریا مراجعه کنید.

در صورتی که ترک ها بزرگ بود بهتر از ا تعمیرکاران استخر کمک بگیرید. پمپ‌های حرارتی استخر یکی از بهترین گزینه‌های سازگار با محیط زیست برای گرم کردن استخر است. استفاده از پمپ حرارتی می‌تواند تاثیر بسیاری در هزینه‌های عملیاتی ساخت استخرشود.

شاید شما یک استخر را از نمای بالا می‌بینید که به شکل مستطیل است، اما گوشه‌هایی شبیه به منحنی دارد. انواع استخرهای روباز با پوشش‌های سقف متحرک قابل طراحی و اجرا هستند. سقف‌های متحرک، مصالحی هستند که از جنس پلی کربنات مقاوم در برابر نور خورشید و رطوبت ساخته شدند و از طریق ریموت، باز و بسته می‌شوند.

های شنا مانند سایر اماکن خاص تابع استاندارد های خاص مهندسی است و برخلاف تصور عموم و ظاهر ساده آن، مجموعه ای از انواع علوم مهندسی را از جمله مهندسی معماری،عمران ، سازه ، تاسیسات ، برق و کنترل ، شیمی و…..

نکته پایانی در این مبحث این است که در ساخت استخر علاوه بر مکان مناسب جهت احداث، هزینه و بودجه در نظر گرفته شده اهمیت بسزایی دارد. همچنین در صورت ساخت استخر لوکس، مقاوم، با دوام و مجهز به انواع تجهیزات و سیستم های مربوطه و طراحی و دکوراسیون جذاب باید هزینه زیادی برای ساخت استخر در نظر گرفت.

هنگام طراحی استخر فراموش نکنید که ضد عفونی کردن آب استخر و مواد شیمیایی بی‌اثر بسیار اهمیت دارد. از همه مهم‌تر، کف و دیواره‌های استخر باید به خوبی آب‌بندی شده باشد. اگر طراحی و ساخت استخر به گونه‌ای است که لوله‌کشی‌های آب ورودی به استخر و لوله‌کشی مخصوص تخلیه استخر به صورت متعدد در جوانب مختلف، ساخته شده است، حتماً هر قسمت به صورت مجزا باید آب‌بندی شده باشد.

ساخت استخر پرورش ماهی

این استخر ها و حوضچه ها صرفا و به تنهایی جهت پرورش ماهی ساخته نمی شوند و در موارد زیادی استخر کشاورزی نیز احداث می شود و در سال های بعد از ساخت کشاورزان جهت پرورش ماهی اقدام می کنند. همان طور كه ميدانيم پرورش ماهيان گرم آبی همانند عمليا ت كشاورزی نياز به بستر حاصل خيز دارد. برای ساخت ديواره های استخر، در ابتدای کار محل ساخت ديواره های استخر را به عمق يك متر گودبرداری مي كنند، سپس كانال به وجود آمده را توسط سنگ و چوب پر کرده تا ديوارها از پی محكمی برخوردار شوند.

تعداد پله ها را در نظر بگیرید و میزان مورد نیاز برای قسمت کم عمق و عمیق را مشخص کنید. اگر نیازی به پوشش گیاهی در اطراف استخرتان دارید در موردش تحقیق کنید و بررسی کنید که آیا برای استفاده در اطراف استخر مناسب است یا خیر. این نوع از دیگ‌ها پره هایی دارند که آب با فشار 1.6 بار از آن‌ها عبور کرده و به وسیله حرارت حاصل از مشعل گرم می‌شود.

در این نوع استخرها پوسته پس از ساخت باید حمل شود تا بر روی فونداسیون مربوطه قرار گیرد. این نوع استخرها متناسب با نوع طراحی می‌تواند یک واحد یکپارچه و یا چند واحد مجزا باشد. این نوع استخرها یا با بتن قالب‌گیری شده ساخته می‌شوند و یا اینکه بصورت بتن پاشیدنی توسط بتن پاش در میان آرماتورهای استخر ساخته می‌شود. اندازه استخر با توجه به کاربرد و اقلیم هر منطقه‌ای متفاوت است. قبل از طراحی باید اطلاع کافی از وضعیت توپوگرافی زمین و جهت وزش باد را داشت تا استخر در جهت مسیر باد قرار نگیرد. در روم و یونان باستان استخرهایی جهت آموزش مهارت‌های نظامی برای پیروزی در نبردهای دریایی ساخته می‌شد.

تقویت و حفظ مکان و دیواره های آن در استحکام تاثیر بسزایی دارد. نتیجتا اجزاء متنوع این مجموعه را تشکیل داده و ممکن است که در بالاترین و پایین ترین سطح نرده هایی در گیر شده و دیواره ای محصول را پوشش دهد. بعضی از فرم های صفحه اتصال که در یک حالت عمودی قرار می گیرند و توسط صفحه کنترل که بالای دیواره آن است، کنترل می شوند و کلاهکی بر روی صفحه مونتاژ بسته می شود.

استخر های روی زمینی شامل دیواره ها، لایه نفوذ ناپذیر آب و یک فریم برای تقویت دیواره های آن که توسط نرده در پایین و بالای آن وصل می شوند و آنها به سطح داخلی از دیوار استخر وصل شده اند. جهت ساخت انواع استخر خانگی از مصالح ساختمانی گوناگون مانند بتن آرمه، بلوکهای سیمانی، فایبر گلاس، وینیل و انواع استخرهای روکار مانند استخرهای بادی از جنس برزنت و یا پلاستیک و حتی چوب استفاده می گردد.

پیش از شروع به کار، باید دقیقا همه مراحل کار و جزئیات را مشخص کنید. در واقع می‌بایست تعیین کنید که استخر خود را چگونه می‌خواهید بسازید، به عنوان مثال سیمانی، سرامیکی یا پیش ساخته؟ بودجه شما در ساخت استخر خانگی بسیار حائز اهمیت است. قبل از هرچیز مبلغی را که می‌خواهید برای این کار هزینه کنید، به طور دقیق تعیین نمایید.

استخرها را از نظر موقعیت قرارگیری در ساختمان به دو دسته کلی سرپوشیده و روباز تقسیم می‌کنند. دسته اول در داخل خانه‌ها یا در محیط‌های اختصاصی مانند اتاقکی در گوشه‌ی باغ و ویلا قرار دارند که به نسبت و به دلیل هزینه‌ی بالاتر، خواهان کمتری در میان مردم دارد.

مزایای ساخت استخر خانگی

یکی از لذت ها و تفریحات افراد ساخت استخرهای خانگی می باشد تا در منزل خود و در هر زمان که بخواهند، بتوانند شناکرده و لذت ببرند. ساخت و طراحی استخر و استفاده از تجهیزات استخر مناسب مانند پمپ استخر، فیلتر استخر، کلرزن استخر، سیستم گرمایشی و سایر تجهیزات جانبی استخر برای یک استخر کوچک خانگی دارای اهمیت بالایی می باشد.

پر واضح است که ساخت یک استخر در باغ و خانه شما دارای هزینه هایی می باشد. ساخت یک استخر برای یک فضای محدود یا یک استخر با ویژگی های خاص، همگی نیازمند یک طراحی دقیق و تعیین بودجه مورد نیاز و تامین آن می باشد. به خاطر داشته باشید که استخرها نه تنها برای سرگرمی خانواده ، بلکه در ارزش خانه شما نیز به عنوان سرمایه های بزرگ به حساب می آیند. از آنجا که آنها می توانند به افزایش ارزش خانه شما کمک کنند، پس ساخت و طراحی زیبا و مقاوم آنها می تواند اهمیت بالایی داشته باشد.

شرکت فلات پارس هیچگونه نمایندگی در هیچ نقطه ای از ایران عزیزمان ندارد، برای خرید محصولات و همکاری فقط با دفتر مرکزی شرکت تماس حاصل فرمایید. وبسایت تامین یارانمتعلق به مجموعه مهندسیفلات پارس در سال ۱۳۹۳ باهدف“طراحی، تکامل و ارائه” محصولات ژئوسنتتیک به پروژه‌های ملی کشورتأسیس گردیده است. ما روشی کم هزینه و به صرفه را به شما پیشنهاد می دهیم؛ نصب آسان و سریع، عمر بالا و با بهترین کیفیت.

اما ظرفیت حرارتی پایین این دستگاه ها و نیز هزینه اولیه بالای خرید آنها، مواردی هستند که پیش از خرید می بایست به دقت مد نظر قرار گیرند. نهایتاً توصیه می شود با توجه به راندمان دستگاه های استفاده شده، رسوبگذاری داخل سیستم ها و سایر عوامل خارجی، یک ضریب احتیاط مناسب برای محاسبه ظرفیت حرارتی نهایی در نظر گرفته شود. بنابراین با محاسبه سطح استخر (طول ضربدر عرض در استخرهای مستطیلی) و دانستن دمای حداقلی هوا، می توان بسادگی اتلاف حرارت سطحی استخر را محاسبه نمود.

در واقع تست به این صورت است که درون استخر را کامل از آب پر می‌کنند و بعد از چند روز سطح آب را اندازه می‌گیرند. اگر سطح استخر به میزان زیادی پایین رفته باشد یا دیوارها نم زده باشد، نشانه نشتی آب است و استخر باید مجددا آب‌بندی شود. در نهایت پس از آب‌بندی، باید پشت دیواره‌های استخر با مصالح ساختمانی مثل سنگ شفته آهک پر شود. قبل از هر کاری باید بودجه‌ای که می‌توانید به ساخت استخر اختصاص دهید را تعیین کنید. این را هم در نظر داشته باشید که غیر از هزینه اولیه ساخت استخر، نگهداری از آن هم هزینه دارد.

پیروی از این برنامه، این امکان را به شما می دهد که علاوه بر حفظ ظاهر استخر، از خطر بروز بیماری نیز دور بمانید. اگر به دنبال استفاده مناسب از فضای مورد نظر هستید و هم چنین در نظر دارید از استخر علاوه بر مکانی برای ریلکس کردن به عنوان محلی برای ورزش و تمرین نیز استفاده نمایید پیشنهاد ما به شما طراحی استخرهای لپ Lap می باشد.

بعد از بتن ریزی باید میلگرد ها را به طور شبکه ای در کف استخر قرار دهید. شما یک استخر تکمیل شده را می بینید اما همین استخر از نکات و ریزه کاری های بسیار مهمی برخوردار است که فقط از یک متخصص بر می آید. ساخت استخرهای درون زمین به این گونه است که با حفر و گودبرداری شروع می شود تا کاسه ی آن کاملا در درون زمین قرار بگیرید.

لوله کشی استخر

لوله کشی استخر در یک سیکل مدار بسته می باشد و با توجه به فاصله موتورخانه از استخر و روباز یا سربسته بودن استخر تاسیات آن متفاوت است. در استخر ها با توجه به نیاز و نوع استفاده از استخر سیستم های متفاوتی قابل احرا می باشد . به طور مثال سیستم های تاسیساتی در استخرهای سرپوشیده و پارک های آبی با سیتم مورد استفاده در استخر های خانگی و باغی متفاوت است و طبعا لوله کشی کمتر و سیستم ساده تری جهت استخرهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر تهیه ی لوله ی باکیفت باید لوله کشی مناسبی انجام شود که انجام چنین کاری توسط مهندس تاسیساتی برای بازرسی و بازبینی صورت خواهد گرفت، استفاده از لوله های upvc می تواند جزء بهترین لوله ها برای ساخت استخر عمومی باشد. پیش از ساخت استخر، باید توجه داشته باشید که هزینه استخر خانگی، تنها به هزینه ساخت آن محدود نمی شود. بلکه هزینه نگهداری، تنظیم دما و نظافت استخر نیز از مواردی هستند که هزینه آن ها حتما باید در نظر گرفته شود.

در این مرحله، تمام کف استخر از بتن و بلوک های بتنی پوشیده شده و حفره های موجود در استخر با کمک این مواد پوشیده می شود. برای طراحی استخر ویلا و باغ باید تمام هزینه‌ها را در نظر بگیرید. حتی اگر ویلای شما استخر ندارد، نباید خودسرانه به ساخت یک مکان برای آب تنی یا شنا اقدام کنید.

بهترین راهکار این است که با کارشناسان محوطه سازی و طراحی ویلا مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را برای شما داشته باشند. البته برخی از خانواده‌ها صرفاً ساخت استخر را برای بازی کودکان و تفریح آبی معمولی در باغ یا ویلا سفارش می‌دهند. اکنون که با اصول طراحی استخر در ویلا و باغ آشنا شدید شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا استخر در خانه‌ها تا این اندازه اهمیت دارد.

درواقع استفاده از جکوزی موجب تقویت عضلات کمر شده و برای سلامتی مفید می‌باشد. در همین راستا لازم به ذکر است که معمولاً جکوزی‌ها در ابعاد 2 ، 4 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12، 14، 16 ، 18 و 20 نفره ساخته می‌شود و برای هر نفر 0.7 تا 0.9 مترمربع سطح لازم است. همچنین ارتفاع استاندارد جکوزی تا سکوی نشیمن 60 سانتیمتر می‌باشد.

عدم داشتن عمقیک استخر طبیعی بدون عمق تنها نیاز به حفاری ساده دارد. قبل از نصب باید هر جز خارجی داخل استخر مانند چراغ‌ها برش داده شوند. باغ یا خانگی است، چرا که نصب درست اجزای خریداری شده به درست انجام شدن این منطقه بستگی دارد. درباره طرح استخر خود به خوبی فکر کنید، تمایل دارید، استخر شما گرد باشد یا مستطیل؟ عمق و ارتفاع آن چقدر باشد؟ تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها را مشخص کنید.

برای این کار ، ممکن است لازم باشد از دستگاه حفار و ماشین آلات سنگین دیگر استفاده کنند. حفاری استخر یکی از مهمترین قسمتهای ساخت استخر است ، زیرا نصب صحیح سایر اجزای استخر به عملکرد مناسب آن بستگی دارد. با پیشرفته ترین متریال و تجهیزات هستید؛تیم مجرب طراحی و اجرا کننده استخر آبگیر با بیش از ۲۰ سال سابقه و با بهره مندی از به روز ترین کلکسیون و نمونه کار های طراحی و عملی شده درجه یک، آماده است تا استخر خانگی شما را به وجود بیآورد.

بعد از اتمام آب بندی پشت دیواره ها را با مصالح ساختمانی مثل سنگ شفته آهک انجام می دهند. به‌طورکلی استخرهای خصوصی را می‌توان هم به‌صورت دائم و هم موقت استفاده کرد، به‌طوری‌که استخرهای موقت را می‌توان در فصل زمستان جمع کرد و در تابستان مجدد راه‌اندازی کرد. البته اگر علاقه‌مند به استفاده از استخرهای خانگی خود به‌صورت چهارفصل هستید راه‌کارهای زیادی که می‌توان با مشورت و کمک از متخصصین امر آن‌ها را در ساخت استخر خانگی اعمال نمود.

اگر دیوارها با استفاده از بتن معمولی ساخته شوند، با کمک قالب‌های چوبی و فلزی امکان بتن ریزی دیوارها نیز فراهم می‌شود. با توجه به آنچه گفته شد قبل از استخر سازی باید بودجه خود را به طور کاملاً مشخص تعیین کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه های مربوط به استخر تنها محدود به هزینه ساخت آن نمی شود.

بلکه پس از ساخت استخر هر ساله باید هزینه هایی برای محافظت، نگهداری، رنگ آمیزی، بازسازی، تعمیرات، هزینه آب و برق و غیره پرداخت نمایید. بتن را روی میلگرد ریخته و یا با شیلنگ متصل به کامیون آن را اسپری کنید. از بتن کافی برای ضخامت کف استخر حداقل 6 در (15 سانتی متر) استفاده کنید.

سپس این آب گرم وارد مبدل شده و از بین پره‌های مبدل عبور می‌کند. در این حین آب استخر از لوله های مبدل عبور کرده و به واسطه انتقال حرارت غیر مستقیم، آب استخر گرم می شود. دیگ‌ها از نظر جنس و عملکرد مصالح، به انواع متنوعی تقسیم می‌گردند که در ادامه به مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

پس از مطالعات فراوان، پزشکان به این نتیجه رسیدند که دمای مناسب برای بدن شناگران دمای ۲۸ درجه سانتیگراد است و دمای کمتر از ۲۶ درجه سانتیگراد نیز مناسب نیست. زیرا گرمای بدن شناگران به محیط استخر انتقال پیدا می‌کند و این امر برای مدت زمان زیادی که در آب هستند، جالب نیست.