قد و وزن برای استخدام سپاه

استخدام سپاه قدس و حفاظت اطلاعات ۱۴۰۲ (زمان و شرایط سنی)

استخدام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ ، هر آنچه در مورد شرایط، مراحل و زمان استخدام سپاه برای خانم‌ها و آقایان در رده شغلی درجه‌داری و افسری، شرایط سنی و “شرط معدل برای استخدام در سپاه” باید بدانید.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از نهادهای نیروهای مسلح است که متقاضیان استخدام علاقمند به فعالیت در آن هستند.  در حال حاضر جذب نیروی انسانی همانند “استخدام سپاه با مدرک دیپلم” از طریق سیستم عضو یاب صورت می‌گیرد و افراد علاقمند به استخدام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید برای استخدام به پایگاه‌های سپاه پاسداران در منطقه مورد سکونت خود مراجعه کنند. در این مقاله سعی می‌کنیم به تمام سوالات داوطلبان استخدام در سپاه پاسداران پاسخ دهیم. امکان دانلود سوالات استخدامی سپاه به همراه پاسخنامه نیز در سایت فراهم می باشد.

مراحل استخدام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

بعد از این که شخص داوطلب برای استخدام به یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مراجعه و صلاحیت او تایید شود باید در یک دوره آموزشی عمومی با نام «تربیت پاسداری» شرکت کند. این دوره در دانشکده افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

چگونه استخدام سپاه شوم؟

برای استخدام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو صورت انجام می‌گیرد که به شرح زیر است:

گروه اول: از طریق جذب نیرو بر اساس مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله فوق دکترا، دکترا، کارشناسی ارشد، کارشناسی، فوق دیپلم و دیپلم.

گروه دوم: جذب نیرو از بین افراد متخصص و دارای مهارت عملی که دارای مدرک تحصیلی حداقل پایان دوره نهضت سواد آموزی و حداکثر نیز پایان دوره تحصیلی دبیرستان هستند.

شرایط استخدام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

برای استخدام شدن در سپاه دو گروه شرایط عمومی و تخصصی وجود دارد. شرایط تخصصی معمولا به صورت مقطعی و با توجه به نیاز سازمان در زمان استخدام تعیین می‌شوند.

شرایط عمومی استخدام در سپاه

– اعتقاد داوطلب به اصول و مبانی دین مبین اسلام، انقلاب اسلامی و نیز نظام جمهوری اسلامی ایران

– وفاداری، اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه

-عدم هرگونه عضویت رسمی و غیر رسمی و یا طرفداری از گروه‌ها و احزاب سیاسی

-عدم هر گونه سابقه عضویت و یا طرفداری از گروه‌ها و سازمان‌ها و یا احزاب غیرقانونی، غیر اسلامی، الحادی

– اعتقاد و التزام عملی داوطلب به قوانین جههوری اسلامی، احکام دین مبین اسلام و نیز تعهد به رعایت تمامی موازین اخلاقی اسلامی

– دارا بودن مدارک و شرایط تعیین شده تحصیلی و نیز مهارت و تخصص مورد نیاز در سپاه پاسداران جهموری اسلامی ایران

-عدم هر گونه سؤسابقه و نیز دارا بودن از حسن شهرت

-عدم هرگونه سؤمصرف و اعتیاد به انواع مختلف مواد مخدر

-عدم محکومیت داوطلب به محرومیت از امکانات و خدمات دولتی

– داوطلبین دارای شرایط سنی حداقل ۱۶ سال تمام تا حدأکثر ۴۰ سال تمام

– استخدام کارمندان پیمانی و نیز نیروهای بسیجی ویژه، از نظر دارا بودن شرط حداکثر سن مبرا بوده و همچنین جذب محصلین نیز از شرط حداقل سنی مستثنی خواهند بود.

– همچنین، در صورت نیاز، سپاه پاسداران می‌تواند برای تأمین نیروی سازمانی خود، از میان داوطلبانی که دارای مدرک حداقل پایان دوره تحصیلی ابتدایی هستند، با شرط تعهد خدمت نظامی ۵ساله و یا تعهد خدمت کارمندی ۶ساله گزینش نموده و به صورت قرارداد پیمانی استخدام نماید.

– جذب کارمندان برای کادر ثابت نظامی، بر اساس مدرک تحصیلی آن‌ها در مقاطع مختلف از جمله پایان دوره راهنمایی، پایان دبیرستان، فوق دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکترا و یا فوق دکترا صورت خواهد گرفت.

– استخدام کارمندان کادر ثابت سپاه پاسداران، مشروط به تابعیت آن در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

– دارا بودن شرایط سلامت و صحت کامل جسمی و روحی و روانی متناسب با پست مورد نظر.

– در شرایط مساوی استخدامی، ایثارگران جنگ تحمیلی و نیز انقلاب اسلامی و خانواده‌های درجه یک و فرزندان آنان، برای اخذ پست شغل کارمندی سپاه در اولویت قرار دارند.

– در صورت نیاز به استخدام نیروی انسانی زن، سپاه با در نظر گرفتن محل خدمت متناسب با شرایط خدمتی همسر وی، استخدام را انجام خواهد داد.

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرک تحصیلی تعیین شده توسط سازمان
 • دارا بودن مدرک مرتبط با موقعیت شغلی
 • شرط معدل برای متقاضیان استخدام با مهارت های مرتبط (5 سال خدمت نظامی یا 6 سال خدمت کارمندی)
 • استخدام کارمندان بر اساس مدرک تحصیلی (5 سال خدمت نظامی یا 6 سال خدمت کارمندی)
 • افرای که کارت پایان خدمت سربازی ندارند، می توانند به استخدام سپاه در آمده و دوره خدمت خود را بگذرانند اما در صورت انصراف یا برکناری از شغل، ادامه خدمت ایشان با توجه به قوانین نظام وظیفه خواهد بود.

زمان استخدام در سپاه پاسداران ۱۴۰۲

زمان استخدام سپاه در هر دوره بر اساس نیاز به نیروی انسانی جدید توسط سپاه پاسداران اعلام می شود و بدیهی است که تقویم زمانی مشخصی برای آن وجود ندارد، لذا جذب نیروی مورد نیاز صرفا در بازه زمانی محدود و مقرر شده انجام می شود و بر این اساس، داوطلبان واجد شرایط می توانند نسبت به استخدام خود در نهاد سپاه اقدامات لازم را به عمل آورند.

زمان ثبت نام آخرین دوره از استخدام سپاه در تاریخ 29 اردیبهشت لغایت 7 خرداد ماه سال 99 اعلام شده بود و داوطلبان واجد شرایط می توانستند جهت خدمت در سپاه پاسداران به مراکز گزینش استان محل سکونت خود مراجعه کنند و راهنمایی های لازم را فراگیرند. در حال حاضر اخباری مبنی بر زمان ثبت نام 1402 جهت استخدام در سپاه منتشر نشده است اما در صورت اعلام نیاز به نیرو، اخبار مربوطه از طریق کانال تلگرام آزمون های استخدامی و این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین توجه داشته باشید که در حال حاضر، جهت کسب اطلاعات بیشتر می بایست با هسته گزینش سپاه و به تفکیک استان تماس حاصل فرمایید. در این مقاله سعی بر این است تا راهنمایی های لازم جهت شرایط و نحوه استخدام در رده های شغلی مختلف سپاه را در اختیار متقاضیان قرار دهیم. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استخدام در سپاه می توانید با کارشناسان مرکز مشاوره تلفنی سرزمین استخدام تماس حاصل نمایید.

شرایط استخدام در دانشگاه امام حسین (ع)

 • موفقیت در گزینش و مصاحبه
 • گذراندن یک و نیم سال دوره آموزش عمومی پاسداری
 • دارا بودن حداقل قد 170 و حداکثر 190 سانتی متر
 • معدل حداقل 14 ریاضی و تجربی و معدل حداقل 16 داوطلبان رشته انسانی
 • مجرد و مذکر بودن

شرایط استخدام بانوان

 • حداقل معدل 14
 • حداقل قد 160 سانتی متر
 • موفقیت در تحقیقات محلی
 • حداقل سن 18 و حداکثر 23 (با مدرک دیپلم یا بالاتر)

معافیت پزشکی و استخدام در سپاه!

همانطور که ذکر کردیم، افراد جهت استخدام در هر یک از عناوین شغلی مربوط به سپاه می بایست از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند اما آن دسته از افراد که دارای معافیت پزشکی بوده و علاقمند به استخدام در این نهاد هستند، در صورتی که در آگهی استخدامی منتشر شده، شرط سلامت کامل درج نشده باشد، می توانند شانس خود را برای پذیرش در برخی عناوین شغلی امتحان کنند (در صورتی که مشکل جسمی یا روحی افراد مذکور، صدمه ای به شخص یا نهاد وارد نکند). توجه داشته باشید که استخدام ایشان با مشکلاتی روبروست اما غیر ممکن نخواهد بود.

لازم به ذکر است که پرسنل پیمانی و بسیجی ویژه از شرط حداکثر سن و محصلین مراکز آموزشی سپاه از حداقل سن تعیین شده معاف می ‌باشند. دانشگاه امام حسین (ع) از شناخته شده ترین مراکز آموزشی تحت نظر سپاه پاسداران است و دارای دو قسمت دانشکده افسری و دانشگاه جامع می باشد.

داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه هستند، پس از طی کردن مراحل گزینش و ثبت نام دانشگاه امام حسین(ع)، شانس پذیرش خود در سپاه را افزایش خواهند داد. وظیفه اصلی این دانشگاه تربیت افسران جوان پاسدار تا مقطع کارشناسی است و بعد ازاین مقطع، عموم پاسداران آموزش‌ های لازم را در دانشگاه جامع امام حسین (ع) می ‌گذرانند؛ بدین معنی که هر شخصی در بدو ورود به سپاه باید برای گذراندن دوره تربیت پاسداری وارد دانشگاه افسری امام حسین (ع) شود.

لازم به ذکر است که در گذشته افراد مورد خدمت سپاه تنها ملزم به گذراندن دوره‌های عمومی بودند؛ اما امروزه این دوره عمومی ارتقاء کمی و کیفی پیدا کرده که با عنوان تربیت پاسداری شناخته می‌شود. در تکمیل بحث باید گفت که سپاه برای مشاغلی که مستلزم به کارگیری زنان باشد، از بانوان واجد شرایط نیز استخدام به عمل می آورد. شرایط عمومی ذکر شده برای زنان و مردان یکسان است اما تغییر محل خدمت زنان باید تا حد امکان تابع شرایط‌ خدمتی همسران آن ها باشد.