کاندوم زنانه برای پریودی

کاندوم زنانه : راهنمای جامع

کاندوم زنانه و مردانه از نظر ظاهری تفاوت دارند اما هر دو به یک شیوه کار می کنند. از ورود آب منی و سایر ترشحات مردان به داخل رحم جلوگیری می کند. کاندوم رنانه داخل واژن فیت می شود و از احتمال بارداری و ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی، جلوگیری می کند. اما نباید همزمان با نوع مردانه آن استفاده شود. چرا که ممکن است به همدیگر بچسبند، پاره شوند و یا از جا در بیاید.

یکی از سوال های رایج فالور های کاندوم بازار در اینستاگرم، استفاده از کاندوم در بارداری و روش استفاده از این روش جلوگیری و تاثیر آن در جلوگیری از بارداری است. در این مقاله، به تفصیل به این دسته سوالات شما پاسخ می دهیم…

کاندوم زنانه چیست؟

استفاده از کاندوم زنانه یک روش جلوگیری از بارداری است که از ورود اسپرم ها به داخل رحم جلوگیری می کند؛ همچنین از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی، جلوگیری می کند. کاندوم زنانه، نرم و دراز است و به راحتی داخل واژن حالت می گیرد و فیت آن می شود. یک حلقه انعطاف پذیر در دو انتهای آن دارد که کاندوم را جای خود نگه می دارد. یکی از این حلقه ها به داخل واژن متصل می شود و حلقه طرف دیگر در ورودی واژن باقی می ماند و برای دراوردن کاندوم استفاده می شود.

کاندوم زنانه چگونه کار می کند؟

کاندوم های زنانه، داخل واژن می شوند و از نفوذ اسپرم جلوگیری می کنند، یعنی از تماس اسپرم با تخمک جلوگیری می کنند.

کاندوم خاردار فضایی زنانه را هر زمانیکه بخواهید می توانید وارد واژن کنید. (حتی 8 ساعت قبل داشتن رابطه) اما حتما اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام دخول، آن را قرار داده اید. به دلیل اینکه ممکن است همسرتان قبل ازینکه ارضا شود، از آلت خود، اسپرم ترشح کند.

نحوه استفاده

برای استفاده از کاندوم زنانه، مراحل زیر را انجام دهید:

 • بسته آن را به دقت باز کنید. مراقب باشید که پاره نشود. از ناخون یا دندان برای باز کردن بسته آن، خود داری کنید.
 • حلقه کاندوم (حلقه چوچکتر) را فشار دهید و به وسیله انگشت شست و وسط داخل واژن بگذارید. انگشت اشاره را داخل کاندوم بگذارید و حلقه بالایی را تا جایی که می توانید به داخل فرو کنید.
 • مطمئن شوید که حلقه بزرگتر در ورودی واژن قرار می گیرد و اطراف خود را نیز پوشش می دهد.
 • ممکن است بخواهید کاندوم را از ساعت ها قبل از رابطه در واژن قرار دهید، که مشکلی ندارد.
 • هنگام رابطه، مطمئن شوید که آلت همسرتان داخل کاندوم می شود و بین کاندوم و واژن، سر نمی خورد. همچنین اطمینان حاصل کنید که حلقه بیرونی آن وارد واژن نمی شود.
 • بعد از اتمام رابطه، حتما کاندوم را بلافاصله بیرون بیاورید. حلقه انتهایی آن را فشار دهید تا آب منی و سایر ترشحات، به داخل واژن نریزد.
 • کاندوم را درون سطل آشغال نه توالت، دور بریزید. کاندوم های زنانه از قبل روانکاری شده اند؛ بنابراین برای استفاده، بسیار راحت هستند. اما ممکن است بخواهید باز هم مواد روان کننده بیفزایید.

چه کسانی باید از کاندوم زنانه استفاده کنند؟

بسیاری از زنان، این روش را به عنوان یکی از روش های امن جلوگیری می پسندند. کاندوم زنانه را پس از وضع حمل و سقط نیز باید استفاده کنید.

در هر صورت این روش جلوگیری برای همه مناسب نیست. ممکن است به دلایل زیر از این روش استفاده نکنید:

 • داشتن آلرژی به لاتکس
 • قرار گرفتن در سنینی که ریسک بارداری بالا است. (کمتر از 30 سال)، بیشتر از 3 بار در هفته رابطه داشته باشید و تجربه خوبی از روش های مانعی جلوگیری از بارداری نداشته باشید.
 • با جا انداختن آن، راحت نباشید.
 • احساس ناراحتی کنید، مانند عدم جا انداختن درست، نگهداری داخل واژن و فیت کردن آن و یا بیرون آوردن آن

مزایا و معایب استفاده از کاندوم زنانه چیست؟

مزایای استفاده عبارتند از:

 • تاثیر نسبتا بالایی دارد.
 • از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی جلوگیری می کند.
 • هر وقت که نیاز داشتید، می توانید بلافاصله از آن استفاده کنید.
 • می توانید تا 8 ساعت قبل از رابطه آن را جایگذاری کنید.
 • عوارض حداقلی دارد.
 • در شرایط تغییر دما یا رطوبت، تغییر حالت نمی دهد.
 • ممکن است در برخی از زنان در تحریک کلیتوریس موثر باشد.

معایب استفاده عبارتند از:

 • برخی از زوجین، استفاده از آن حین رابطه را به عنوان مزاحم می بینند. برای رفع این مشکل می توانید قبل از رابطه، آن را جاگذاری کنید.
 • اگرچه این اتفاق بسیار نادر است؛ اما ممکن است پاره شود.
 • از انواع مردانه خود، گران تر هستند و ممکن است در هر جایی پیدا نشوند.
 • ممکن است نسبت به نوع مردانه آن، در جلوگیری از بارداری و پیشگیری از بیماری های منتقل شونده جنسی، ضعیف تر عمل کند.

نوع زنانه و مردانه: کدامیک بهتر است؟

اگر به درستی استفاده شود، هر جفت کاندوم های زنانه و مردانه برای جلوگیری از بارداری مناسب هستند. اما نوع زنانه این روش، درصد شکست بیشتری نسبت به نوع مردانه خود دارند. بنابر آمار های سازمان جلوگیری و پیشگیری از بیماری ها، درصد موفقیت نوع مردانه 98 درصد است، در حالیکه همین درصد در کاندوم زنانه 95 درصد است. (البته همه این ها در صورتی است که درست استفاده شوند.) بنابراین در جلوگیری از بارداری، انواع مردانه این روش، موثر تر هستند. کاندوم های زنانه ممکن است از بارداری جلوگیری نکنند اگر هر کدام از شرایط زیر را داشته باشند:

 • پاره شوند.
 • به بیرون از واژن سر بخورند.
 • حلقه بیرونی آن، حین رابطه، به سمت داخل واژن برود.
 • آلت همسرتان بین واژن و دیواره بیرونی کاندوم برود.

از کاندوم زنانه و مردانه، نمی توانید همزمان استفاده کنید. اما از قرص های جلوگیری خوراکی می توانید همزمان استفاده کنید.

و به عنوان نکته آخر اینکه توجه داشته باشید که ممکن است کاندوم خاردار قابل شستشو زنانه را در ایران به سختی پیدا کنید و حتی این روز ها با توجه به شرایط تحریم ها، حتی ممکن است اصلا در بازار پیدا نشوند. می توانید با مراجعه به داروخانه های بزرگ و معتبر، شانس بیشتری برای پیدا کردن این روش جلوگیری داشته باشید.

کاندوم زنانه چیست و چگونه استفاده می شود؟

کاندوم چیست؟ همان‌طور که می‌­دانید، امروزه برای کنترل و پیشگیری از بارداری روش­‌های مختلفی وجود دارد. از میان روش‌­های معروف کنترل مثل استفاده از قرص و دستگاه IUD، می‌­توانیم به پوشش نرم و انعطاف­پذیر کاندوم اشاره کنیم که خیلی طرف‌دار دارد و افراد زیادی در سطح جامعه جهت جلوگیری از بارداری از آن استفاده می­‌کنند.

همچنین کاندوم در پیشگیری از ابتلا به ویروس‌­های جنسی هم نقش مهمی ایفا می­‌کند. کاندوم بر ۲ نوع است: کاندوم موضعی یا مردانه و کاندوم داخلی یا زنانه. نحوه استفاده از کاندوم زنانه خیلی آسان است. در این مقاله قصد داریم تا به شما کاندوم زنانه، مزایا و معایب آن را معرفی کنیم؛ برای آشنایی بیشتر، با ما همراه باشید. می توانید با متخصص سلامت جنسی گفت و گو کنید.

کاندوم زنانه چیست و برای چه کاری استفاده می‌­شود؟

یکی از روش‌­های جلوگیری از بارداری استفاده از کاندوم زنانه است که علاوه‌برآن شما را از ابتلا به بیماری­‌های مقاربتی مثل HIV و هپاتیت ویروسی در امان نگه می‌­دارد! کاندوم زنانه که “کاندوم داخلی” نامیده می­‌شود، لوله­‌ای نازک از جنس لاستیک نیتریل یا پلی­اورتان است که قبل از انجام رابطه جنسی، آن را داخل واژن قرار داده سپس خارج می­‌کنید. این وسیله ویژگی­‌ها و مزایای مشابه کاندوم­‌های مردانه را دارد.

کاربرد کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه با دورنگه داشتن اسپرم از رحم مانع باردارشدن می­‌شود. به‌علاوه، کاندوم شما و همسرتان را از ابتلا به عفونت­‌های جنسی (STI) محافظت می‌­کند زیرا هیچ‌یک از شما با مایعات جنسی دیگری تماس ندارید. اگر از کاندوم زنانه استفاده کنید، همسرتان نیازی به کاندوم مردانه ندارد. زیرا اگر از دو کاندوم هم‌زمان استفاده کنید، بین آن­ها اصطکاک ایجاد شده و منجر به پارگی می­‌شود.

نحوه استفاده از کاندوم زنانه

۱) ابتدا باید روش استفاده از کاندوم زنانه را یاد بگیرید؛ برای این کار دستورالعمل روی بسته را بادقت بخوانید. بسته کاندوم را باز کرده و یک کاندوم از داخل آن بردارید. حلقه بسته داخلی را به هم نزدیک کنید.

۲) در هر دو انتهای کاندوم زنانه یک حلقه لاستیکی انعطاف‌­پذیر وجود دارد. انتهای حلقه بسته را تا جایی که می‌­توانید با انگشت داخل عمق کانال واژن قرار دهید؛ این حلقه بالا و روبه‌­روی دهانه رحم قرار می‌­گیرد. حلقه خارجی یا انتهای باز قسمت جلوی واژن را می‌­پوشاند و مانع ورود دهانه کاندوم به داخل واژن می­‌شود.

۳) درنهایت انگشت خود را بردارید. لبه دهانه کاندوم باید دقیقاً خارج از دهانه واژن باشد.

۴) کاندوم را باید ۸ ساعت قبل از شروع رابطه داخل مجرای تناسلی قرار دهید. هنگام رابطه جنسی، آلت تناسلی شریک شما از طریق لوله کاندوم به داخل مجرای تناسلی راه پیدا می­‌کند به‌نحوی که تماس مستقیم با واژن ندارد.

۵) بعد از رابطه جنسی، برخلاف کاندوم مردانه نیاز نیست کاندوم فوراً از واژن برداشته شود؛ مگر این‌که شریک شما همچنان انزال منی داشته باشد که در این صورت ممکن است داخل واژن بریزد. توصیه می­‌شود در حالت خوابیده کاندوم را از بدن خارج سازید. شما باید را به‌آرامی حلقه بیرونی کاندوم را گرفته، بچرخانید و از واژن بیرون بیاورید؛ در حالی که باید مراقب باشید منی را درون آن نگه دارید تا بیرون نریزد. فقط یک بار باید از کاندوم زنانه استفاده کنید و پس از اتمام کار آن را در سطل آشغال بیندازید. احتیاط کنید هنگام قرارگیری کاندوم آن را پیچ نداده یا پاره نکنید.

دقت در استفاده از کاندوم زنانه

طریقه گذاشتن کاندوم زنانه خیلی مهم است؛ زیرا اگر از آن به‌درستی استفاده نکنید یا کاندوم سالم نباشد، از بارداری و بیماری‌­های مقاربتی در امان نیستید. هنگام استفاده شما باید درباره موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • بسته کاندوم قبل از استفاده از آسیب‌ندیده باشد.
 • تاریخ مصرف کاندوم منقضی نشده باشد.
 • کاندوم شما در تمام مدت رابطه جنسی سالم بماند.
 • کاندوم حین استفاده پاره نشود.
 • هنگام رابطه آلت تناسلی شریک شما در کاندوم بماند و از آن خارج نشود.
 • کاندوم حین رابطه جنسی از واژن خارج نشود.
 • قسمت خارجی کاندوم به داخل واژن نفوذ نکند.
 • هرگز از یک کاندوم مصرف­‌شده استفاده مجدد نکنید.
 • کاندوم­‌های زنانه برای جای­گیری صحیح در واژن به کمی تمرین نیاز دارند.

برخی از افراد معتقدند که پس از این‌که کاندوم در مجرای واژینال زنانه جای­گذاری شد، هنگام رابطه جنسی وقتی آلت تناسلی مرد روی زن قرار گرفت تحریک مختل شده و روحیه مرد از بین می‌­رود؛ اما این تفکر درباره کاندوم زنانه اشتباه است و نقض می‌­شود! زیرا از هشت ساعت قبل از رابطه جنسی وارد بدن شده و هیچ اثر منفی در تحریک مرد ایجاد نمی­‌کند. می‌­توانید هنگام قرار دادن کاندوم در بدن از شریک خود بخواهید تا بر این عمل را نظارت کند؛ این یک شروع جدی برای مقدمه رابطه محسوب می‌­شود.

فایده استفاده از کاندوم زنانه

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از کاندوم زنانه پیشگیری از بارداری ناخواسته و ابتلا به عفونت­‌های ویروسی موجود در ترشحات جنسی می­‌باشد.

 1. یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزایای کاندوم زنانه این است که می‌­توانید آن­ها را بدون نسخه یا مراجعه به پزشک برای معاینه خریداری کنید.
 2. کاندوم­‌های زنانه آماده شدن برای رابطه جنسی را آسان می­‌کنند.
 3. شریک شما ممکن است تجربه راحت­‌تر و لذت­‌بخش ­تری داشته باشد زیرا کاندوم‌­های زنانه متناسب با اندازه­‌های مختلف آلت تناسلی مرد هستند.
 4. با گذاشتن کاندوم زنانه ممکن است از تحریک اضافی کلیتوریس در حلقه بیرونی کاندوم لذت ببرید. به‌علاوه، می­‌توانید از هر نوع محلول روان­ کننده برای مرطوب کردن آن استفاده کنید.
 5. کاندوم زنانه بلافاصله هنگام سکس تأثیر خود را ایفا می­‌کند.
 6. نیازی نیست شریک شما به‌محض انزال آلت تناسلی خود را بیرون آورد.
 7. برای افرادی که به کاندوم لاتکس حساسیت دارند گزینه مناسبی هست.
 8. احتیاجی نیست تا آلت تناسلی مرد ابتدا تحریک شده و به حالت عمود درآید سپس استفاده شود.
 9. عوارض جانبی کمی دارد یا اصلاً ندارد.

با این‌که کاندوم‌­های زنانه برای رابطه جنسی واژینال طراحی و تأیید شدند، اما برای رابطه جنسی مقعدی هم گزینه مناسبی محسوب می­‌شود.

تهیه آن مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است.

کاندوم زنانه چقدر مؤثر هست؟

مانند کاندوم مردانه، کاندوم زنانه در صورت استفاده صحیح و مداوم خیلی مؤثر می‌­باشد. نتایج تحقیقات در مورد میزان موفقیت کاربرد روش‌­های جلوگیری از بارداری به دو دسته تقسیم می‌­شود:

۱) استفاده کامل

۲) استفاده معمول. در حقیقت، افراد کمی هر بار از کاندوم زنانه به‌طور کامل استفاده می‌­کنند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده آمریکا، عدم موفقیت در استفاده معمول از کاندوم زنانه آمار ۲۱ درصد را نشان می­‌دهد. این بدان معناست که بین هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم داخلی به­ عنوان تنها وسیله کنترل حاملگی استفاده می کنند، ۲۱ بارداری ناخواسته در هر سال وجود دارد. میزان تخریب این کاندوم ۱۸ درصد است.

کاندوم زنانه بیکینی چیست؟

نوع کمتر شناخته ­شده و در دسترس کاندوم زنانه، کاندوم بیکینی است. فرم کاندوم بیکینی به شکل لباس زیر است که در فاق شکاف دارد و از اتصال­‌دهنده­‌هایی برخوردار است که کاندوم زنانه می­‌تواند به آن متصل شود؛ به‌طوری که کاندوم کامل به داخل واژن رانده نمی‌­شود. نوع دیگر کاندوم بیکینی، شکل لباس زیر است که دارای کاندوم وابسته در محفظه ­ای محکم جلوی بخش خارجی دستگاه تناسلی می­‌باشد و قبل از رابطه جنسی باز می­‌شود.

آیا کاندوم زنانه لذت ارگاسم را کاهش می­دهد؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، استفاده از کاندوم زنانه مزایای دیگری مثل امکان افزایش میزان لذت جنسی و ارگاسم را در پی دارد. کاندوم زنانه کنترل کاملی از محافظت واژن را هنگام رابطه جنسی فراهم می‌­کند. خیلی از افرادی که از کاندوم زنانه استفاده می‌­کنند، رابطه جنسی را لذت­‌بخش­ تر می‌­دانند؛ به این دلیل که می­‌توانند محافظت بیشتری در برابر عفونت­‌های جنسی و بارداری داشته باشند. خیلی از زنان دلیل ترجیح کاندوم زنانه را این‌گونه عنوان کردند که نمی‌­توانند به همسر یا شریک جنسی خود کامل اعتماد کنند و این موضوع باعث غلبه نگرانی ناشی از عواقب رابطه جنسی محافظت‌ ­نشده بر کسب لذت کامل تجربه جنسی می‌­شود.

برخی محققان فکر می‌­کنند دلیل لذت بیشتر رابطه جنسی با کاندوم زنانه ممکن است به‌خاطر اثر ماده روان‌­کننده روی کاندوم باشد. مانند اکثر کاندوم‌­­های مردانه، کاندوم‌­های زنانه معمولاً با مایعات حاوی سیلیکون یا روان­ کننده­ های پایه آب چرب و مرطوب می­‌شوند.

حلقه­ های کاندوم زنانه نیز ممکن است لذت بیشتری ایجاد کنند. حلقه بیرونی کاندوم زنانه احتمال دارد تحریک اضافی در کلیتوریس برخی افراد ایجاد کند همچنین برخی از افراد هنگام نفوذ عمیق کاندوم در مجرای تناسلی تحریک اضافی ناشی از حلقه داخلی را احساس می­‌کنند.

از آنجا که آلت تناسلی مرد توسط کاندوم تنگ مردانه منقبض نشده است، ممکن است شریک جنسی افراد احساس لذت بیشتر و قوی­تری را تجربه کنند.

به­‌طور کلی، هر کاندومی را برای رابطه جنسی به کار گیرید، استفاده از آن در مرحله اولیه و مقدماتی سکس که شامل:

 • معاشقه
 • پیش­نوازی
 • لمس و برانگیختگی احساسی دو طرف است.

نقش مهم و کلیدی دارد و به‌جای منع لذت جنسی، باعث تحریک می­‌شود.

ضرر کاندوم زنانه

همان‌طور که کاندوم زنانه وسیله‌­ای مناسب برای جلوگیری از بارداری و تأمین سلامت جسم و روان به شمار می­‌آید، اما چند نکته منفی در مورد آن وجود دارد که همه این نکات را خوشایند نمی‌­دانند. این نکات عبارت است از:

یکی از بزرگ‌ترین اشکال­‌های کاندوم زنانه این است که برای قرارگیری صحیح آن به تمرین نیاز است؛ اما با استفاده اصولی مکرر طی گذر زمان این کار آسان­تر می‌­شود. قبل از استفاده از کاندوم زنانه برای رابطه جنسی، دو بار جهت تمرین آن را وارد واژن کنید تا از نحوه جای­گیری آن مطمئن شوید.

الزام قرار دادن کاندوم زنانه قبل از شروع هرگونه تماس جنسی یا تحریک ­آمیز می‌­تواند هم به‌عنوان یک مزیت و هم یک ضرر تلقی شود؛ از یک طرف، نباید جلوی تحریک میل جنسی را بگیرید و خود را کنترل کنید اما از طرف دیگر، باید پیش­بینی کنید که چه زمانی قرار است رابطه جنسی برقرار کنید. قرار دادن کاندوم قبل از هرگونه عمل مقدماتی جنسی آسان­تر از زمان شروع پیش­نوازی و تحریک کردن می­باشد، زیرا هنوز واژن و لگن آرام هستند و منقبض نشدند.

تولید سروصدا هم می­‌تواند یک مشکل ناخوشایند دیگر تلقی شود. درواقع، این کاندوم­‌ها گاهی اوقات می­‌توانند در حین رابطه جنسی صداهای غیرمنتظره ایجاد کنند. برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید مقدار بیشتری روان­‌کننده روغنی اضافه کنید و حتماً کاندوم را ۲۰ دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی داخل کانال مجرای تناسلی بگذارید تا کاندوم به دیواره­‌های واژن متصل شود. مهیا کردن این زمان اضافه می‌­تواند به سکس احساس طبیعی‌­تر و قوی­‌تری ببخشد و آن را پرهیجان‌­تر و شیرین­‌تر کند.

کاندوم­‌های زنانه در جلوگیری از بارداری ناخواسته نیز مؤثر هستند، اما در این زمینه کاندوم‌­های مردانه تأثیر بیشتری دارند. در صورت استفاده صحیح از کاندوم زنانه، طبق یک میانگین آماری از هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم زنانه استفاده می‌کنند فقط ۵ نفر در سال باردار می‌شوند. این رقم قابل‌مقایسه با کاربرد کاندوم مردانه است که بر اساس میزان محافظت آن رخداد حدود ۲ بارداری در هر ۱۰۰ زن در طول مدت یک سال در صورت استفاده صحیح و اصولی از این کاندوم می‌­باشد.

در صورت استفاده نادرست، از هر ۱۰۰ زنی که از کاندوم زنانه استفاده می‌کنند، ۲۱ نفر در یک سال باردار می‌­شوند. برای تمرین نحوه صحیح قرار دادن و استفاده از کاندوم زنانه لازم است مدتی وقت بگذارید و روش درست استفاده از آن را یاد بگیرید تا بتوانید به نتیجه مطلوب و قابل‌اطمینان در رابطه جنسی دست پیدا کنید.

کاندوم‌­های زنانه به‌اندازه کاندوم‌­های مردانه محبوب نیستند؛ این موضوع می‌­تواند به دلیل عدم دسترسی به آن، قیمت بالاتر و یا ترجیح و تمایل بیشتر افراد به کاندوم مردانه باشد. کاندوم زنانه به‌طور کلی در فروشگاه­ های مواد غذایی، مراکز پخش دارو و داروخانه ها فروخته نمی‌­شود. فروش آن­ها به برخی فروشگاه­ های خاص، برخی داروخانه­ های ویژه و مراکز بهداشت باروری یا خرده­ فروشی‌­های آنلاین محدود شده است.

همانطور که در ابتدای متن هم عنوان کردیم، کاندوم­‌های زنانه مانند کاندوم‌­های مردانه قابل‌استفاده مجدد نیستند. از کاندوم‌­های زنانه نباید به همراه کاندوم‌­های مردانه استفاده شود؛ چون این کار می‌­تواند احتمال پاره شدن، تخریب و لغزش کاندوم‌­ها را افزایش دهد. ممکن است چند سال طول بکشد تا بدنتان به کاندوم‌­های زنانه عادت کند، اما تمرین مداوم این عمل را کاملاً برایتان ساده می­‌کند.