آشنایی با مستربچ سفید و مواد تشکیل دهنده آن

مستربچ سفید پرکاربردترین نوع مستربچ در دنیاست که در صنعت پلاستیک به وفور استفاده می شود؛ این مستربچ بر پایه های مختلف می‌باشد و همانطور که می‌دانید این مواد افزودنی با اضافه شدن به پلیمرها می‌توانند بر اساس نیاز مشتریان باعث تغییر رنگ و نیز تغییر خواص ماده تولیدی شوند. ‌می‌توان گفت کاربرد اصلی این ماده ایجاد روشنایی و درخشنده کردن رنگ سفید محصولات پلاستیکی است. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی این ماده بپردازیم. بنابراین اگر دوست دارید با کاربرد مستربچ سفید و مزایای استفاده از آن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

 

آشنایی با مستربچ سفید

مستربچ سفید مخلوط غلیظی از دی اکسید تیتانیوم (TiO2) یا سایر رنگدانه های سفید است که در یک رزین حامل پلیمری پراکنده شده است. برای دستیابی به کدورت، سفیدی و روشنایی محصول نهایی به پلیمر پایه اضافه می شود. مستربچ سفید به طور گسترده در صنعت پلاستیک برای تولید محصولات مختلف مانند فیلم، لوله، بطری، کلاه، اسباب بازی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

مواد تشکیل دهنده مستربچ سفید چیست؟

فرمول ساخت مستربچ سفید شامل مواد زیر می باشد:

  • 0تا 40 درصد فیلر
  • 0تا 5 درصد کمک فرایند
  • 40 تا 80 درصد رنگدانه
  • 0تا 2 درصد پایدار کننده حرارتی
  • 15 تا 20 درصد رزین پایه پلی اتیلن
  • 5تا 10 درصد عامل پراکنده کننده نانو ذرات

مزایای مستربچ سفید چیست؟

استفاده از مستربچ سفید در محصولات شما مزایای زیادی دارد. در ادامه با این مزایا آشنا می‌شویم:

  • زیبایی شناسی پیشرفته

مستربچ سفید شفافیت، روشنایی و سفیدی عالی را به محصول نهایی می دهد و جذابیت بصری آن را افزایش می دهد. برای ایجاد ظاهری تمیز، پیچیده و مدرن در محصولاتی مانند بطری ها، درب ها و ظروف ایده آل است.

  • مقرون به صرفه

مستربچ سفید یک راه حل مقرون به صرفه برای دستیابی به سفیدی در محصولات شما است. مقرون به صرفه تر از استفاده از رزین های از پیش رنگ شده است، که می تواند گران باشد و گزینه های رنگی شما را محدود کند.

  • بهبود پردازش

مستربچ سفید با کاهش زمان چرخه، بهبود پراکندگی رنگدانه ها و افزایش خواص جریان مذاب پلیمر پایه، پردازش پلاستیک را بهبود می بخشد. همچنین مصرف انرژی در طول پردازش را کاهش می دهد که منجر به صرفه جویی در هزینه می شود.

  • تطبیق پذیری

مستربچ سفید را می توان با پلیمرهای پایه مختلف مانند PE، PP، PS، PVC و ABS استفاده کرد. همچنین می توان آن را برای دستیابی به سطوح مختلف کدورت و روشنایی سفارشی کرد که آن را برای طیف گسترده ای از برنامه ها مناسب می کند.

کاربرد مستربچ سفید در صنعت

یکی از عمده‌ترین کاربرد مستربچ سفید، مربوط به صنعت بسته بندی است. چرا که از این ماده می‌توان در بخش بسته بندی کالاهای مختلف مواد غذایی، آرایشی، شوینده و بسیاری از مواد دیگر استفاده کرد. البته با توجه به نوع کالا و کاربرد آن، نقش مستربچ سفید متفاوت است. به عنوان مثال در بخش بسته بندی مواد غذایی، استفاده از مستربچ سفید مانع از فاسد شدن مواد غذایی‌ شده و از طرفی به حفظ خواص ارگانیک آن کمک خواهد کرد. در واقع نقش اصلی مستربچ در بخش بسته بندی، مربوط به تولید محصولاتی همچون فیلم‌های پلی اتیلنی، نایلون، نایلکس، انواع کیسه‌های فروشگاهی و ظروف یکبار مصرف بسته بندی خواهد بود.

قیمت مستربچ سفید

همانطور که گفتیم برای اینکه پلاستیک ها رنگ کاملا سفید و پر رنگی داشته باشند به مستربچ ها تیتان اضافه می کنند.حالا به هر اندازه که میزان تیتان در تهیه مستربچ بالا برود قیمت مستربچ سفید هم افزایش می یابد. بنابراین نمی توان قیمت دقیقی برای آن ارائه کرد و معمولا بازه قیمتی داده می شود. بسته به نیاز مشتری و درجه سفیدی که انتظار دارند قیمت را محاسبه می کنیم. برای اطلاع از قیمت مستربچ سفید با مشاوران شرکت سی وان در تماس باشید.

سخن پاپانی

مستربچ­ها رنگ و خواص پلاستیک­ها را فراهم می­کنند. چون حلال پلیمر مستربچ­ها به راحتی تبخیر نمی­شود، ماندگاری بیشتری دارند. مستربچ سفید حاوی مواد افزودنی ویژه است که رزین را با پیگمنت تیتانیوم سازگار می‌کند و رنگی ایده آل برای محصول نهایی می‌دهد. اگرچه مستربچ­های متعددی وجود دارند اما در این مقاله سعی کردیم در مورد یکی از شناخته شده­ترین آن‌ها یعنی  مستربچ سفید صحبت کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات ارزشمندی را به شما کاربران محترم و همراهان همیشگی  سی وان پلیمر انتقال دهیم.