همه چیز درباره خرید بهترین سنگ تراورتن در ایران

راهنمای خرید بهترین سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی است که به‌دلیل زیبایی خود در ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد. این سنگ تزئینی دارای بافت مرمری و الیافی و رنگ‌های متنوع مایل به خاکی است. سنگ تراورتن هم در نمای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌شود و هم نمای بیرونی. این سنگ‌ها مقاومت بالایی دارند و در هر منطقه جغرافیایی- سرد، گرم، خشک یا مرطوب- قابل استفاده‌اند. برای دانستن همه چیز درباره خرید بهترین سنگ تراورتن در این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین معدن سنگ تراورتن در ایران را بشناسید

کشور ما ایران یکی از منابع غنی معادن سنگ است. تنوع رنگ و نوع سنگ‌های این معادن در جهان نظیر ندارند. اما سؤال اینجاست که بهترین سنگ تراورتن ایران از کدام معادن سنگ استخراج می‌شود؟

شهر محلات قطب اصلی سنگ تراورتن ایران شناخته شده است. در این شهر معادن سنگ بسیاری وجود دارد. منطقه محلات در استان مرکزی واقع شده است. معادن موجود در این شهر بیشترین میزان سنگ تراورتن ایران را تأمین می‌کند. معادن معروف محلات عبارتند از: معدن تراورتن عباس آباد، معدن تراورتن آتشکوه، معدن سنگ تراورتن حاجی آباد و دره بخاری. معادنی که نام بردیم از معروف‌ترین معادن سنگ تراورتن این منطقه و کل ایران هستند. بجز این معادن تعداد دیگری از معادن هم وجود دارند که به نوبه خود دارای سنگ‌های تراورتن با ارزشی هستند، از جمله تراورتن قرمز ماکو، تراورتن سیلور تکاب، تراورتن آبگرم، ابیانه، کاشان و غیره.

سنگ تراورتن عباس آباد

یکی از سنگ‌های پرکاربرد نمای ساختمان‌ها سنگ تراورتن عباس آباد است. این نوع سنگ جزو سنگ‌های تراورتن سفید است. تراورتن عباس آباد سورت بندی مختلفی دارد. سورت بندی آن‌ها طبق رنگ و موج‌های سنگ تعیین می‌شود. ویژگی اصلی این سنگ قابلیت چسبندگی و ساب پذیری بالا است.

سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه از جمله بهترین سنگ‌های تراورتن به حساب می‌آید. از این سنگ معمولاً در نمای خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. رنگ روشن و ساب پذیری بالای این سنگ آن را تبدیل به گزینه مناسبی در ساختمان سازی کرده است. قیمت سنگ تراورتن آتشکوه به نسبت رنگ و هاله‌های آن متغیر است. اگر سنگ روشن‌تر و دارای هاله‌های منظم و کمتر باشد گران‌تر خواهد بود.

تراورتن دره بخاری

از جمله سنگ‌های تراورتن که در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود، سنگ تراورتن دره بخاری است. علت استفاده فراوان از این سنگ در ساختمان سازی، لوکس و شیک بودن آن است. همچنین تراورتن دره بخاری در ساخت دیوار لابی، سنگ پله و غیره نیز استفاده می‌شود. زیبایی این نوع تراورتن مثال زدنی است. تراورتن دره بخاری را می‌توان در رنگ‌های شکلاتی و کرم روشن در بازار پیدا کرد.

معرفی بهترین سنگ تراورتن سفید

سنگ‌های تراورتن سفید اکثراً از معادن عباس آباد، طبس، ابیانه، حاجی‌آباد و رامشه استخراج می‌شوند. از بین این همه معدن، تراورتن سفیدی که از معدن عباس آباد به‌دست می‌آید، نسبت به بقیه مرغوب‌تر است. تراورتن سفید عباس آباد در صنعت ساختمان سازی ایران مصرف بالایی دارد. هرچه مقدار روشن بودن و سفیدی سنگ بیشتر باشد، مرغوب‌تر است و در نتیجه قیمت بیشتری دارد. ویژگی‌های متمایز تراورتن سفید میزان تراکم بالا، ساب پذیری مناسب و انواع سورت است. این سنگ‌های سفید تا حد زیادی کمیاب هستند؛ زیرا به مقدار کم استخراج می‌شوند.

این تراورتن در دو نوع موج‌دار و بی‌موج در بازار موجود است. انواع بی‌موج آن در ایجاد نماهای کلاسیک و رومی کاربرد دارند. استفاده از این نوع سنگ در نمای ساختمان، ستون‌ها، نرده‌های سنگی و غیره جلوه چشم‌نوازی برای ساختمان ایجاد می‌کند. از تراورتن سفید هم در فضای داخلی و هم نمای خارجی ساختمان‌ها به‌ویژه ساختمان‌های نمای رومی استفاده می‌شود. به‌علت زیبایی چشم نواز، این سنگ در مراکز تجاری هتل‌ها، لابی‌ها، قاب آسانسور و نماهای مدرن هم به چشم می‌خورد.

ابعاد بهترین سنگ تراورتن سفید معمولاً ۴۰ طولی است. علت تراکم بالای آن پر کردن حفره‌های سنگ با استفاده از موادی مثل پلی استر، رزین، پالیشر و غیره است. کیفیت در تولید این سنگ اهمیت بسیاری دارد. برای انتخاب و مقایسه تراورتن‌های سفید، این کلمه را در سایت جستجو کنید. فرآوری تراورتن سفید به‌صورت چرمی است.

معرفی بهترین سنگ تراورتن عسلی

سنگ تراورتن عسلی در دو رنگه عسلی روشن و تیره در بازار موجود است. تنوع رنگی این سنگ از کرم مایل به عسلی شروع می‌شود و تا عسلی تیره ادامه دارد. سنگ تراورتن عسلی از معادنی که تراورتن کرم رنگ دارند، قابل استخراج است. مهم‌ترین معادن سنگ تراورتن عسلی در شهرهای کاشان، تکاب و یزد قرار دارند.  این سنگ در دو نوع موج دارو بدون موج درست می‌شود و مانند سنگ سفید تراورتن دارای ابعاد طولی 40 است. روی این سنگ می‌توان پرداخت‌های مختلفی انجام داد و آن را در انواع صیقلی، شوند و غیره درآورد.

از سنگ تراورتن عسلی بیشتر در ساخت دیوارها و نمای خارجی ساختمان استفاده می‌شود، اما در نمای داخلی ساختمان هم جلوه‌ای خاص به وجود می‌آورد.  نوع فرآوری این سنگ به‌صورت چرمی و صیقلی است. همین حالا از انواع متنوع سنگ تراورتن عسلی با مناسب ترین قیمت بازدید کنید.

مطلب مفید: جذب آب پرسلان

بهترین سنگ تراورتن برای نما کدام است؟

دلایل زیادی وجود دارد که سنگ تراورتن را به گزینه‌ای مناسب و زیبا برای نمای ساختمان تبدیل می‌کند. سنگ تراورتن دارای استحکام بالایی است و در برابر شرایط آب و هوایی سخت دوام بالایی دارد. آن‌ها در برابر نور شدید آفتاب آسیب پذیر نیستند و رطوبت، برف و باران خرابشان نمی‌کند. سنگ تراورتن با اینکه به ظاهر گران به نظر می‌رسد، اما قیمت به صرفه‌ای نسبت به سایر سنگ‌های مشابه مانند مرمر دارد. تنوع بالای سنگ‌های تراورتن آن‌ها را تبدیل به بهترین سنگ برای ایجاد نمای کلاسیک و رومی می‌کند.

زیبایی که سنگ تراورتن به نمای ساختمان می‌بخشد، در دنیای سنگ‌های با قیمت مناسب رقیب ندارد. علاوه بر این تراورتن دارای تخلخل بالا است. به همین علت سازگاری زیادی با سیمان و ملات دارد و به‌راحتی روی دیوارهای نمای ساختمان نصب می‌شود و ماندگار می‌ماند. ویژگی برش‌پذیری خوب تراورتن هم کمک زیادی به استفاده از آن به عنوان سنگ نمای ساختمان می‌کند. هر سنگ تراورتن که این ویژگی‌ها را داشته باشد، بهترین سنگ تراورتن برای نمای ساختمان است. اکثر تراورتن‌های به‌کار‌رفته در نمای ساختمان از انواع بدون موج هستند. انتخاب بهترین سنگ تراورتن برای نما به رنگ کلی نمای ساختمان و بودجه عمرانی ساخت آن هم بستگی دارد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به‌علت کیفیت بالا، قیمت مناسب، زیبایی، تنوع و غیره در بسیاری از پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. این نوع سنگ در قسمت‌های مختلف ساختمان از جمله نمای بیرون و داخل کاربرد دارد. شما باید با توجه به نیازها و انتظارات خود مناسب‌ترین سنگ تراورتن را تهیه کنید.

اگر در انتخاب نوع سنگ تراورتن شک دارید با لمس مشاوره خرید سنگ از کارشناسان کالا ساخت کمک بگیرید.

با توضیحاتی که درباره انواع سنگ تراورتن دادیم خرید بهترین سنگ تراورتن برای شما راحت‌تر خواهد بود. به‌طور کلی قیمت سنگ تراورتن ساختمانی به چند عامل بستگی دارد. این عوامل را در ادامه به شما خواهیم گفت.

کیفیت و سورت بندی

کیفیت سنگ یکی از مهم‌ترین موارد تعیین کننده قیمت آن است. پرداخت‌های مختلفی روی تراورتن انجام می‌شود که در قیمت تأثیر دارند. سنگ تراورتن در انواع درجه سوپر، درجه یک و درجه دو در بازار موجود است. سورت بندی از ویزگی‌های بارز انواع سنگ تراورتن است. سورت‌بندی دقیق‌تر منجر به افزایش قیمت سنگ خواهد شد. سورت‌بندی با توجه به مواردی از جمله طرح، کیفیت، رنگ، عدم وجود ترک و پوسیدگی در سنگ و غیره انجام می‌گیرد.

رنگ و ابعاد

یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت گذاری تراورتن، رنگ آن است. از هر معدن رنگ متفاوتی از تراورتن خارج می‌شود. برخی رنگ‌ها کمیاب‌تر و در نتیجه گران‌تر هستند. ابعاد سنگ هم در هزینه آن تأثیر دارد. بدیهی است هر چه سنگ بزرگ‌تر و قطورتر باشد، قیمت تمام‌شده بالاتری برای تولیدکننده خواهد داشت؛ در نتیجه باید به قیمت بالاتری به فروش برسد.

میزان تخلخل و نحوه فرآوری

تراورتن سنگی متخلخل است. مقدار تراکم و تخلخل سنگ با قیمت آن رابطه عکس دارد. هرچه سنگ تراورتن بافت فشرده‌تری داشته باشد شکنندگی کمتری دارد، مقاوم‌تر است و در نتیجه گران‌تر خواهد بود. همان‌طور که گفتیم تراورتن دارای تخلخل و حفره‌های سطحی است. گاهی برای افزایش تراکم و کاهش حفره‌ها و شکاف‌های سنگ از موادی مثل اپوکسی و رزین استفاده می‌شود. استفاده از آن مواد در قیمت پایانی سنگ تاثیرگذار است.

کلام آخر

برای خرید بهترین سنگ تراورتن حتماً از طریق کالا ساخت اقدام کنید. با استفاده این سایت از امکانات بسیاری مانند تحویل کالا در محل، امکان مقایسه قیمت‌ها، ضمانت کیفیت و اصل بودن محصول و غیره بهره‌مند می‌شوید. در خرید سنگ تراورتن به انواع و ویژگی‌های مختلف آن‌ها توجه کنید. با شناخت کامل هر سنگ تراورتن بهترین گزینه را برای پروژه خود انتخاب خواهید کرد.

سنگ ساختمانی، خرید عمده با کیفیت ترین سنگ ساختمانی

سنگ های ساختمانی یکی از مهمترین متریال هر ساختمانی می باشد که عدم توجه به متریال مناسب برای انتخای آنها می تواند باعث صرف هزینه و وقت بالایی شود . از این رو قبل از خرید عمده هر نوع سنگ ساختمانی نخست به شناسایی انواع سنگ ساختمانی بپردازید و سپس با توجه به شرایط کاربری و محیطی نوع سنگ را خریداری کنید.

همه سنگ های موجود در طبیعت قابلیت استفاده در ساختمان را ندارند. سنگ ساختمان با کیفیت  باید دارای چند ویژگی مخصوص و منحصر به فرد باشد که بتوان در ساختمان از آنها استفاده نمود . سنگ های ساختمانی با کیفیت باید از مقاومت بالایی در برابر عوامل بیرونی و درونی برخوردار باشند. در این مقاله به بررسی انواع سنگ های ساختمانی  و کاربرد آنها در محیط داخلی و خارجی ساختمان می پردازیم

انواع سنگ ساختمان

گرانیت

سنگ های گرانیت از سنگهایی هستند که در اثر سرد شدن مواد مذاب آتشفشان ها ایجاد شده اند و از کانی های کوارتز و فلدسپات و میکا تشکیل شده اند . بافت این سنگ ها سخت و بهم فشرده و دارای تخلخل ناچیز می باشد . مقاومت گرانیت ها در برابر عوامل محیطی بسیار بالاست و از این رو می توان در مجیط های بیرونی ساختمان از آنها استفاده نمود و از طرفی دارای دانه بندی سفید تا سیاه می باشند و می توان در مناطق مختلف جغرافیایی از آنها استفاده نمود.

نصب سنگ گرانیت

نصب سنگ های گرانیت در نما آسان نیست. عدم وجود خلل و فرج در سنگ و جذب آب ناچیز آن اتصال به بدنه ساختمان را مشکل می کند. در صورتی که از بست های نگهداره در هنگام نصب سنگ استفاده نشود، باعث افتادن سنگ از ارتفاع می گردد. معمولا به دو روش سنگ گرانیت را در نما نصب می کنند : پیچ و اسکوپ کردن

 در روش پیچ کردن معمولا با استفاده از دریل های چکشی سوراخی در سنگ ایجاد کرده و سنگ را در نما قرار داده، پیچ را نصب می کنند معمولا این کار باعث می شود رنگ سنگ تغییر کرده و نمای زیبایی نداشته باشد .

 در روش اسکوپ کردن پشت سنگ با دستگاه فرز شیار ایجاد می کنند و سیمی را بین شیارها قرار داده و محکم می کنند و سنگ دیگری مثل مرمریت و تراورتن را با چسب سنگ به مرکز سنگ چسباینده و در نما نصب می کنند با ترکیب چسب سنگ و  دوغاب و سیم .سنگ گرانیت در محل نصب محکم شده و هرگز جدا نخواهد شد.

تراورتن

سنگ های تراورتن از سنگ های رسوبی هستند که در اثر ته نشین شدن رسوبات در چشمه های آب گرم ایجاد شده و سپس تحت تاثیر فشار طبقات بالایی بصورت لایه لایه ایجاد شده اند . تراورتن به اشکال ابر و بادی، موج دار و بدون موج دیده می شوند که بستگی به شرایط تشکیل و محیط دگرگونی آنها دارد .انواع تراورتن های ایران می توان به تراورتن آبگرم، تراورتن ابیانه، تراورتن آتشکوه ، تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری، تراورتن عباس آباد، تراورتن قرمز آذرشهر ، تراورتن لیمویی آذرشهر و تراورتن کرم تکاب نام برد.

کاربرد سنگ تراورتن

با توجه به استحکام و صیقلی بودن سنگ تراورتن، مقاومت فشاری بالا و رنگ ثابت در مقابل عوامل خارجی تراورتن یکی از مهمترین سنگ های ساختمانی است که به طور گسترده ای در نمای ساختمان استفاده می شود. وجود چند ویژگی اصلی در تراورتن استفاده از آن را به عنوان نمای ساختمان افزایش داده است . سنگ های تراورتن دارای تخلخل خوبی هستند و اگر پشت سنگ توسط رزین پر نشود با دوغاب ترکیب شده و هرگز از نمای ساختمان جدا نخواهند شد . وجود طرح های ابر و بادی و موجدار، زیبایی سنگ های تراورتن را دو چندان کرده است.

مرمر(انیکس)

سنگ مرمر یا سنگ انیکس یکی از مهمترین سنگهای ساختمانی می باشد که از انواع سنگ های دگرگونی با درجات بالای دگرگونی بوده است که مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل مخرب درونی و بیرونی ساختمان دارد . از قابلیت های ویژه سنگهای مرمر یا انیکس شفافیت و عبور نور از سنگ است که در دکوراسیون های داخلی و خارجی ساختمان با نور پردازی های ویژه از آنها استفاده می گردد. سنگ های مرمر نسبت به سنگهای دیگر قیمت بالاتری دارند. سنگهای مرمر با توجه به آرامش و سکونی که در ذهن بیننده ایجاد می کند در مساجد و مکان های مقدس کاربرد وسیعی دارند.

تراونیکس

سنگ تراونیکس ترکیب دو سنگ تراورتن و انیکس یا مرمر است . این سنگ از کانی های کلسیت،آراگونیت، دولومیت و منیزیت تشکیل شده اند . دو عامل در تشکیل سنگ تراونیکس دخیل بوده اند یکی عوامل رسوبی و دیگری عوامل دگرگونی. نخست رسوبات در چشمه های آب گرم تحت دمای بالا به صورت رسوبات تشکیل شده و در اثر فشار طبقات بالایی بصورت لایه لایه ایجاد شده اند و در مرحله دوم تحت تاثیر عوامل دگرگونی فضاهای باقی مانده توسط کانی های پر کننده نظیر کلسیت و آراگونیت پر شده اند. سنگ تراونیکس به رنگ های سفید قرمز و زرد و شکلاتی یافت می شوند . ترااونیکس به اشکال موج دار و بی موج دیده می شود که با توجه و سلایق و نوع کاربرد می توان از هر کدام از آنها استفاده نمود. از مهمترین تراونیکس های ایران می توان به ترااونیکس کارمانیا،گلدن وود و محلات نام برد.

کاربرد تراونیکس

رگ های طبیعی و منحصر به فرد سنگ تراونیکس  این سنگ ها را  زیبا و منحصر به فرد کرده است و از طرفی با توجه به دوام و استحکام بالا در دکوراسیون داخلی ساختمان ها  و نمای ساختمان و ورودی و لابی مجتمع ها کاربرد فراوانی دارند .  ترکیب نورپردازی و رنگ طبیعی این سنگ ها جلوه و شکوه آن را در سالن های وسیع دو چندان می کند.

از خواص تراونیکس ها علاوه بر مقاومت در برابر عوامل بیرونی، جذب پایین آب است. بنابراین به راحتی میتوان در فضاهای حمام، سرویس های بهداشتی،کانتر و حتی در نورپردازی های استخرها، سونا و جکوزی استفاده نمود. یکی دیگر از کاربردهای سنگ تراونیکس استفاده از نقوش و طرح های آن بصورت متضاد و یا رو به روی هم است که اصطلاحا به آن بوک مچ گفته می شود و در کفپوش ها و یا دیوارپوش ها می توان از آنها استفاده نمود.

کریستال (چینی)

سنگ کریستال در واقع نوعی سنگ مرمریت است که تحت تاثیر عوامل دگرگونی دمای بالا و فشار طبقات بالایی بلورهای آن دوباره متبلور شده و از این رو بلورهای سنگ چینی درشت تر هستند و می توان به وضوع آن ها را مشاهده نمود. سنگ چینی مشابه مرمریت از کلسیت،دولومیت و آراگونیت و در برخی موارد همراه با منیزیت و کوارتز نیز می باشد .

کاربرد سنگ چینی

سنگ های چینی یا کریستال تنوع رنگی کمی دارند و معمولا زمینه سفید یا شیری رنگ همراه با رگه هایی و یا هاله های سیاه و خاکستری همراه می باشند. به دلیل رنگ روشن سنگ های چینی می توان از آنها در مناطق گرمسیری استفاده نمود که میزان گرمای خورشید را منعکس کند.

سنگ چینی از مقاومت سایشی بالایی برخورد است و از آنجایی که جذب آب پایینی دارد و چسبندگی خوبی با دوغاب پایه آب پیدا می کند و می توان در فضای خارجی ساختمان نظیر نماها از آنها استفاده نمود . سنگ چینی در برش بسیار نرم بریده می شود معمولا نیاز به توری و رزین ندارد چون تخلخل و رگه های خالی کمی دارد.

با توجه به قیمت پایین این سنگ در بازارهای داخلی در دهه های 80 و 70 شمسی مورد توجه ساختمان سازان و انبوه سازان قرار گرفته بود و بصورت وسیعی در نماهای ساختمان مورد استفاده قرار گرفته بود و امروزه با توجه به حضور تراورتن ها و رنگ های کرم و شکلاتی، سنگ های چینی کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

از انواع سنگ  های چینی می توان به سنگ چینی ازنا ،سنگ چینی لایبید، سنگ چینی الیگودرز و … اشاره نمود.

لایمستون

لایمستون از سنگ های رسوبی می باشد که کانی تشکیل دهنده آن کلسیت می باشد . لایمستون تحت تاثیر دگرگونی قرار نگرفته اند، بنابراین وزن مخصوص و مقاومت فشاری پایین تری دارد. این خاصیت باعث شده نسبت به مرمریت راحت تر تراش بخورد و از طرف میزان مقاومت آن نیز کاهش پیدا کند . سنگ های لایمستون از تنوع رنگی پایین برخوردار هستند و در رنگ های سفید و کرم روشن دیده می شوند .

با توجه به ماهیت رسوبی بودن سنگ های لایمستون جذب آب بالاتری دارند . امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی نانو می توان لایه رویی لایمستون را ضد آب کرد و در نمای ساختمان ها از لایمستون استفاده کرد . لایمستون ها نسبت به بقیه سنگ های نما قیمت پایین تری نیز دارند . بنابراین با توجه به بودجه ساختمان در صورتی که نیاز به سنگ با قیمت پایین و کارایی مورد قبول باشد، لایمستون می تواند به عنوان گزینه بعدی بعد از سنگ های تراورتن،مرمریت و گرانیت مورد بررسی قرار گیرد.

از انواع لایمستون ها می توان به لایمستون اسلام آباد،  لایمستون بوکان و لایم استون کرمانشاه نام برد.

سند استون (ماسه سنگ)

سند استون و یا ماسه سنگ یک نوع سنگ رسوبی است که از ذرات ماسه با کانی های مختلف نظیر کلیست، منیزیت، سیلیس، دولومیت و اکسیدآهن و..تشکیل شده اند . ماسه سنگ ها در مقابل هوازدگی مقاوم هستند و از آنجایی که ماهیت رسوبی دارند و جذب آب آنها بالاست در مناطق خاصی باید مورد استفاده قرار بگیرند . سند استون ها به رنگ های قهوه ای روشن، نخودی و  خاکستری دیده می شوند. سند استون ها با توجه به طرحی که دارند در سنگفرش های محوطه و سنگ نمای بیرونی  ساختمان می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

از آنجایی که سند استون ها تخلخل بالایی ندارند با دوغاب و ملات چسبندگی خوبی نداشته و مانند گرانیت ها در زمان نصب باید از گیره و اسکوپ سنگ جهت مهار و ثابت نگه داشتن سنگ استفاده نمود.

از انواع سند استون ها می توان به سند استون طرح چوب و سند استون کرال نام برد.

کوارتزیت

سنگ های کوارتزیت از انواع سنگ های دگرگونی بوده که تحت دما و فشار زیاد ماسه سنگ ها به کوارتزیت تبدیل شده اند. کانی عمده این سنگ ها کوارتز بوده که مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارند. از کوارتزیت می توان در فضاهای بیرونی ساختمان علاوه بر نما در کنار حصارهای باغچه ها و دیواره ها استفاده شوند .از طرفی با توجه به مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی می توان در مکان هایی که رطوبت بالایی دارند مانند سرویس های بهداشتی و کانتر آشپزخانه استفاده نمود.