بررسی دستگاه ایکس ری و دستگاه بازرسی فرودگاه

دستگاه-ایکس-ری-فرودگاه

در حال حاضر انتخاب مناسب برای امنیت، استفاده از تجهیزات پیشرفته X-Ray و فلزیاب ها است. چمدان و ساک دستی مسافرین با استفاده از دستگاه ایکس ری فرودگاه بازرسی می‌شوند و گاهی پاک می‌شوند و از نظر مواد شیمیایی بررسی می‌شوند. این دستگاه ایکس ری backscatter  نامیده می‌شود.

 بعضی فرودگاه‌ها این دستگاهها را ندارند، بیشتر آنها از میدان مغناطیسی مانند گیت بازرسی فلزیاب برای تعیین اینکه آیا اجسام فلزی روی خود یا درون خود دارید استفاده می‌کنند. با این حال، در کنار دستگاه های بازرسی بدنی، بسیاری از فرودگاه ها از دستگاه‌های ایکس ری نیز استفاده می‌کنند. بی خطر؟ امن نیست؟ ما به شما اجازه می‌دهیم تصمیم بگیرید و در اینجا اطلاعاتی برای انجام این کار وجود دارد.

دستگاه بازرسی فرودگاه شامل چه مواردی است ؟

دستگاه های بازرسی فرودگاه شامل دو گروه تجهیزات فلزیاب مانند راکت بازرسی بدنی و گیت فلزیاب و دستگاه های ایکس ری است.

فلزیاب ها برای بازرسی بدنی افراد و اطمینان از اینکه شخص شیء فلزی خطرناک یا ممنوعه به همراه نداشته باشد، استفاده می‌شوند.

دستگاه های ایکس ری نیز بیشتر برای بازرسی چمدان و گاهی برای بازرسی بدنی استفاده می‌شوند.

اسکنرهای فرودگاه چگونه کار می‌کنند؟

اسکنرهای فرودگاه از امواج برای ایجاد تصویر استفاده می کنند. امواجی که از بدن بازتاب می‌شوند می‌توانند نشان دهند که آیا کسی چیزهایی را زیر لباس خود حمل می‌کند یا خیر. این تصاویر ذخیره نمی‌شوند.

دستگاه ایکس ری فرودگاه چه چیز را نشان می دهد؟

دو نوع اسکنر بدن وجود دارد: اسکنر امواج میلی متری و اسکنر پشت پراکنده اشعه ایکس. اسکنر امواج میلی متری از امواج رادیویی با فرکانس بالا (millimeter wave scanner) برای ایجاد تصویری از بدن استفاده میکند که اشیاء پنهان شده زیر لباس را نشان می دهد. اسکنرهای پراکنده اشعه ایکس (backscatter X-ray scanners)، تشعشعات منعکس شده از بدن انسان را تشخیص می‌دهند.

اسکنر-بدن-فرودگاه

دستگاه ایکس ری چمدان فرودگاه چگونه کار می‌کنند؟

یکی از پرکاربردترین تجهیزات بازرسی در فرودگاه، دستگاه ایکس ری است که برای بازرسی چمدان و ساک مسافرین استفاده می‌شود.

هنگامی که در فرودگاه هستید، بدن شما وارد اسکنر می شود و دستان خود را بالای سر خود می برید در حالی که پاهای خود را روی نشانگرهای رد پا زیر خود قرار می دهید، ممکن است از خود پرسیده باشید: “چه نوع فناوری برای اسکن چمدان من استفاده می‌شود، و موارد دیگر. مهمتر از همه، بدن من؟»

از دستگاه اسکنر فرودگاه برای ایجاد تصویری از آنچه در داخل کیف شما است استفاده می‌شود و به کارکنان امنیتی اجازه می‌دهد هر چیزی را که مشکوک به نظر می‌رسد بررسی کنند. اشعه ایکس که از یک طرف دستگاه پرتاب می شود توسط یک جفت آشکارساز در طرف مقابل گرفته می‌شود. همانطور که کیف و چمدان شما از پرده های سربی وارد می‌شود، از مسیر تابش اشعه ایکس عبور می‌کند و مقداری از این اشعه را جذب می‌کند. این بدان معناست که پرتوهای ایکس که از وسایل شما عبور می کنند انرژی کمتری نسبت به آنهایی دارند که مستقیماً از گذشته عبور کرده‌اند.

هنگامی که اشعه ایکس به اولین آشکارساز صفحه مانند برخورد می‌کند، انرژی و موقعیت آنها ثبت می‌شود. آنها به سمت آشکارساز دوم ادامه می‌دهند، اما فیلتری بین این دو، اشعه ایکس کم‌انرژی را مسدود می‌کند: آشکارساز دوم فقط پرتوهای ایکس با انرژی بالا را جمع‌آوری می‌کند. با مقایسه خروجی دو آشکارساز، دستگاه می‌تواند تصویری بسازد که نه تنها موقعیت اشیا را نشان می‌دهد، بلکه تقریباً از چه چیزی ساخته شده اند و چگالی آنها را نیز نشان می‌دهد.

آیا استفاده از دستگاه ایکس ری در فرودگاه مضر است؟

اسکنرهای ایکس ری فرودگاهی میزان بسیار کمی از اشعه X را ساطع می‌کنند که هیچ خطری برای انسان یا لوازم داخل چمدان ندارد. اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض امواج فعال و انتقالی بر سلامتی ناشناخته است. با این حال، گزارش های اخیر همچنان بر ایمنی اسکنرها تاکید می‌کنند. یک مطالعه بیان می‌کند که تشعشعات حاصل از یک اسکن برابر با انتشار پس‌زمینه طبیعی است که مسافر در طول ده دقیقه پرواز دریافت می‌کند.

  • دوز تشعشع اسکن برگشتی یک کاربرد عمومی‌= 0.01 mrem
  • یک روز تابش پس زمینه طبیعی = ~ 1 mrem (10 اسکن پشت پراکندگی)
  • میانگین پرواز هواپیمای تجاری (یک طرفه) = 4 mrem (40 اسکن backscatter)
  • اشعه ایکس قفسه سینه معمولی = 10 mrem (100 اسکن پشت پراکندگی)
  • اشعه ایکس معمولی شکم = 70 mrem (700 اسکن پشت پراکندگی)
  • حداکثر مجاز دوز تابش مجاز سالانه برای عموم = 100 mrem (1000 اسکن پشت پراکندگی)

حداکثر حد مجاز دوز تابش سالانه برای کارگران پرتو = 5000 mrem (50000 اسکن پشت پراکندگی)

  آیا پرواز ده ها بار در سال، هر بار اسکن ایکس ری، اثرات مضری به همراه خواهد داشت؟ خیر

آیا دوجین بار در سال پرواز با فرزندانم و هر بار اسکن آنها اثرات مضری در فرزندان من خواهد داشت؟ خیر

 بیست بار؟ خیر

 چند اسکن ایکس ری لازم است تا اثرات مضر ایجاد کند؟ تخمین آن دشوار است زیرا بیشتر تابش به اندام های حساس نفوذ نمی‌کند. با این حال، برای این مثال، فرض کنید 5 درصد از اشعه ایکس در واقع به اندام های حساس نفوذ می‌کند. برای جمع آوری دوزی که از نظر بالینی یک اثر قابل مشاهده (مضر نیست، اما قابل مشاهده) ایجاد کند، باید بیش از یک میلیون اسکن در مدت زمان نسبتاً کوتاه داشته باشیم.

این تحقیق و بررسی مربوط به اسکنر ایکس ری بدنی است که در فرودگاه‌های ایران استفاده نمی‌شود. در دستگاه ایکس ری چمدانی نیز، میزان نفوذ اشعه ایکس به بیرون دستگاه در حد صفر است و همچنین این تابش هیچ تأثیر منفی بر روی لوازم داخل چمدان یا ساک از جمله مواد غذایی ندارد.

در فرودگاه های ایران از دو گروه دستگاه بازرسی استفاده می‌شود : فلزیاب ها (راکت دستی و گیت) برای بازرسی بدنی و دستگاه ایکس ری چمدانی. همه این تجهیزات از دقت زیادی برای تشخیص مواد ممنوعه از جمله مواد مخدر، اسلحه، چاقو و سایر اشیاء ممنوعه و خطرناک برخوردارند و به راحتی امنیت سفر هوایی را تضمین می‌کنند.