افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

یکی از مهم ترین مسائلی که بسیاری از افراد در سنین بالاتر از 18 سال با آن مواجه می شوند نداشتن قدی بلند است. افزایش قد بعد از 18 سالگی نیازمند راه و روش هایی است که ما در این مقاله قصد داریم آن‌ها را به شما معرفی کنیم. حتما تا انتهای مطلب با ما همراه باشید و از نکاتی که برای شما قرار داده ایم استفاده کنید تا به قد دلخواه خود در سنین بزرگسالی دست پیدا کنید.

چرا داشتن قدی بلند در بزرگسالی بسیار مهم است؟

این موضوع که بسیار مهم می‌باشد یک حقیقت است و شما نمی توانید آن را انکار کنید. داشتن قدی بلند در بزرگسالی روی موارد زیادی که شخصیت شما را تشکیل می دهند تاثیرگذار است. تمامی ارتباطات اجتماعی، عاطفی و کاری شما وابسته به شخصیتی که شما دارید پیش می روند. دیدگاهی که دیگران نسبت به شما دارند به عواملی همچون شخصیت، اخلاق، اعتماد به نفس و حضور در مکالمه ها بستگی دارد که همگی این دلایل به قد شما وابسته هستند پس این موضوع که داشتن قدی بلند در بزرگسالی یک ضرورت است کاملا درست می‌باشد. در ادامه قصد داریم تمامی دلایلی که ثابت می کنند چرا به قدی بلند نیاز دارید را توضیح دهیم.

 1. شخصیت شما

شخصیت شما تحت تاثیر عوامل زیادی شکل می‌گیرد که باعث می شود شما در بزرگسالی چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید و در چه طبقه اجتماعی قرار بگیرید. عواملی که باعث ساخته شدن شخصیت شما می شوند ارتباط مستقیمی با داشتن قدی بلند دارند و این موضوع در بانوان و آقایان به یک اندازه اهمیت دارد. همانطور که در سایت وان قد اشاره شده اکثر افراد سرشناس دنیا که شخصیت پرصلابتی دارند بلند قد هستند.

 1. داشتن استایل جذاب

خوش استایل بودن آرزوی بسیاری از آقایان و بانوان است که تلاش های زیادی برای داشتن آن می کنند. اصلی ترین عامل داشتن استایلی جذاب، قدی بلند است و شما با داشتن قد بلند به راحتی می توانید به استایل دلخواه خود برسید. استایل روی موارد زیادی از جمله اعتماد به نفس تاثیرگذار است و دلایل آن هم بسیار واضح هستند. اگر شما خوش استایل باشید مطمئناً با راحتی و اعتماد به نفس بیشتری در جمع های دوستانه و کاری حضور پیدا می کنید. رفتار دیگران نسبت به شما با توجه به استایل شما تغییر پیدا می کند زیرا تصوری که یک شخص نسبت به شما دارد تا درصد زیادی وابسته به نگاه اول او به شما است و مطمئناً با داشتن استایلی جذاب شما برخورد های بهتری می بینید و بازخورد های مثبت زیادی را به خود جذب خواهید کرد.

 1. انتخاب لباس های زیبا

انتخاب لباس زیبا باعث به وجود آمدن تغییرات زیادی در شخصیت و اعتماد به نفس شما می شود که باز هم روی دیدگاه ها و ارتباطات شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. لباس های جذاب اکثرا برای افراد بلند قد ساخته و طراحی می شوند و این موضوع را در فشن شو ها می توانید مشاهده کنید که تمامی مدل های آقا و خانم دارای قدی بلند هستند تا لباس را جذاب تر نشان دهند. برای اینکه انتخاب های بهتر و زیباتر داشته باشید نیاز به قدی بلند دارید. انتخاب لباس زیبا بسیار روی حال روحی شما هم اثربخش است و این موضوع را می توان از ذوق بعد از خرید مشاهده کرد. به طور کلی افراد قد بلند انتخاب های زیباتری برای تهیه لباس دارند.

 1. قدرت حضور در مکالمه ها

منظور ما از قدرت حضور در مکالمه همان اعتماد به نفسی است که شما برای ورود و کنترل یک مکالمه باید داشته باشید. داشتن قدی بلند شاید هیچگونه ارتباطی به نحوه صحبت کردن نداشته باشد اما تاثیرات داشتن قدی بلند روی عواملی همچون استایل باعث می شود تا در مکالمه ها و بحث های مهم حضور بهتری داشته باشید و تمامی این موارد با یکدیگر در ارتباط هستند و به داشتن قدی بلند ختم می شوند. سایت وان قد اشاره هایی به افرادی که در مکالمه ها موفق هستند داشته که نتیجه گیری آن این بوده است که؛ افرادی که در مکالمه ها موفق هستند و شنونده های زیادی دارند اکثرا بلند قد هستند.

 1. جذابیت بیشتر برای خانم ها

جذابیت بانوان همیشه یکی از اصلی ترین مسائلی بوده که خانم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از خانم ها به سراغ عمل های زیبایی می روند تا جذاب تر شوند و بسیاری دیگر به سراغ انواع پوشش می روند ولی اصلی ترین دلیلی که باعث می شود شما به عنوان یک خانم جذاب باشید داشتن قدی بلند است. قد بلندی برای خانم ها یک ویژگی مثبت محسوب می شود که دلیلی بر تفاوت او با دیگر خانم ها است؛ مخصوصا در کشور ما که داشتن قدی بلند همیشه یک ویژگی مثبت بوده و افراد زیادی خواهان آن بوده اند. اشاره کردیم که مدل های خانم همیشه از بین بلند قد ها انتخاب می شوند تا جذابیت لباس و هر وسیله که تبلیغ می شود را افزایش دهند.

 1. تبدیل شدن به یک مرد آلفا

اما به اصلی ترین دلیل داشتن قدی بلند می رسیم که آقایان آرزوی آن را دارند. مرد آلفا کسی است که قدرت کنترل کامل دارد و در هر موردی نسبت به دیگر مرد ها برتر است. از اصلی ترین لازمه های آلفا بودن باید به داشتن قدی بلند اشاره کنیم زیرا روی تمامی دلایل تبدیل شدن شما به یک مرد آلفا تاثیرگذار است.

مرد آلفا دارای یک استایل جذاب است که با لباس های مردانه تکمیل می شود. داشتن یک بدن تنومند و ورزشکار بودن یکی دیگر از دلایل آلفا بودن است. اعتماد به نفس بالا در تمامی موارد از جمله مکالمه ها و برخورد با دیگران از ویژگی های یک مرد آلفا است. تمامی این موارد وابسته به قد هستند و شما بدون داشتن قدی بلند نمی توانید آن‌ها را داشته باشید و تبدیل به یک مرد آلفا شوید.

مسیر رشد قد از کودکی تا جوانی

مسیر رشد قد از کودکی شروع می شود و تا ابتدای جوانی ادامه دارد که قد شما را در بزرگسالی تعیین می کند. مسیر رشد کاملا قابل کنترل کردن است و شما می توانید رشد خود را بیشتر کنید. بعد از پایان یافتن مسیر رشد افرادی که نتوانسته اند به قد دلخواه خود دست پیدا کنند می توانند اقدام به کنند. با توجه مشکلات تغذیه ای و فیزیکی افراد زیادی بعد از پایان دوران رشد قد مناسبی ندارند ولی جای نگرانی نیست زیرا بعد از پایان دوران رشد هم شما توانایی افزایش قد دارید.

از بدو تولد که شما در آغوش مادر هستید و از شیر مادر تغذیه می کنید رشد شما شروع می شود که فقط به دو عامل بستگی دارد. آغوش گرم و شیر دو عامل اصلی رشد در نوزاد هستند که حتما باید به آن توجه شود. اگر توانایی و وقت آن را دارید حتما باید فرزند خود را در بیشتر ساعات شبانه روز در آغوش خود نگه دارید تا نوزاد شما مسیر رشد خوبی را شروع کند.

در مرحله بعد کودک شما که به سن 4 سال رسیده است رشد بیشتری خواهد داشت که وابسته به تغذیه و تحرک است. دوران نوجوانی که مرحله اصلی رشد می‌باشد، وابسته به ورزش کردن و تغذیه مناسب است و با شروع دوران بلوغ سرعت رشد بیشتری خواهد داشت و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد. در مرحله آخر رشد که شروع جوانی است فرد باید از قد نسبتا بالایی برخوردار باشد. شروع جوانی مصادف با 18 سالگی است و اگر شخصی در این سن قد خوبی نداشته باشد باید هرچه زودتر برای افزایش قد اقدام کند.

تاخیر رشد تا قبل از 18 سالگی

دلایلی که باعث می شوند شما در 18 سالگی از قد بالایی برخوردار نباشید بسیار ساده هستند و مرتبط با روتین روزانه شما می باشند. به دلیل سبک زندگی امروزی، بسیاری از جوانان در سن 18 سالگی از قد مناسبی برخوردار نیستند که دلیل اصلی آن ژنتیک نیست بلکه نداشتن زندگی سالم در نوجوانی است.

 1. دیر خوابیدن و کم خوابیدن

رشد قد با ترشح هورمون رشد صورت می گیرد و ترشح این هورمون از کودکی آغاز می شود و تا نوجوانی ادامه دارد اما میزان ترشح این هورمون بستگی به شما دارد. هورمون رشد تحت هر شرایطی ترشح می شود ولی با توجه به دلایلی میزان ترشح آن تغییر پیدا می کند. اصلی ترین عامل تغییر در میزان ترشح هورمون رشد ساعت خواب و میزان خواب شما در طول شبانه روز است. هورمون رشد حداکثر ترشح و فعالیت خود روی استخوان ها را در هنگام خوابیدن دارد پس مهم است که حداقل 10 ساعت را به خوابیدن اختصاص دهید تا از بیشترین مقدار ممکن هورمون رشد خود استفاده کنید.

نکته ای مهم راجع به خوابیدن و ترشح هورمون رشد وجود دارد که دلیل اصلی ترشح نشدن این هورمون در بسیاری از نوجوانان است. زمان خواب شما باید در طول شب باشد و ترشح هورمون رشد در صورتی افزایش پیدا می کند که شما در طول شب بخوابید و ساعت خواب خود را تغییر  ندهید. بسیاری از نوجوانان شروع به شب بیداری می کنند و در طول روز می خوابند که تاثیر منفی روی ترشح هورمون رشد دارد.

 1. داشتن تغذیه نامناسب

بدن برای رشد و استفاده از هورمون های رشد به مواد مغذی نیاز دارد که از طریق غذای روزانه به بدن وارد می شوند. شما برای اینکه رشد قدی مناسبی داشته باشید باید از پروتئین و ویتامین بی نیاز باشید و از موادی همچون کلسیم، روی، منیزیم که برای رشد استخوان ها ضروری هستند تامین باشید. به دلیل سبک زندگی امروزی بسیاری از نوجوانان میل و علاقه شدیدی به غذاهای فست فودی دارند. غذاهای فست فودی هیچکدام از موارد نام برده شده را به بدن شما تزریق نمی کنند و عملا هیچگونه سودی برای رشد قد شما ندارند. به جای فست فود سعی کنید از حبوبات و سبزیجات تغذیه کنید و اگر امکان و قدرت خرید دارید حتما در طول هفته یک وعده غذای دریایی و 4 وعده غذای گوشتی مصرف کنید تا بدن خود را سلامت و تامین از مواد مغذی نگه دارید.

 1. نداشتن تحرک کافی

امروزه آپارتمان نشینی و سبک مدرن دیجیتالی باعث شده بسیاری از نوجوانان به جای دویدن و تحرک در کوچه و خیابان، مشغول بازی در خانه باشند. تحرک باعث کشش و به چالش کشیدن استخوان ها می شود و برای رشد قد بسیار مهم است. حتما روزانه یک تا دو ساعت را مشغول راه رفتن در پارک ها یا دویدن باشید تا استخوان های شما تحرک کافی را داشته باشند.

 1. ورزش نکردن

به عنوان یک نوجوان شما باید یک رشته ورزشی را انتخاب کنید و آن را به صورت جدی ادامه دهید. تمامی رشته های ورزشی که دارای فعالیت فیزیکی هستند روی افزایش قد شما تاثیر مثبت دارند. شنا و والیبال جزو ورزش هایی هستند که بیشترین تاثیر را روی استخوان های شما می گذارند و به رشد شما بسیار کمک می کنند.

نظر پزشکان راجع به افزایش قد

از نظر پزشکی افزایش قد در سنین بعد از رشد کاملا امکان پذیر است زیرا صفحات رشد قابلیت فعال شدن دوباره دارند و این موضوع اثبات شده است. هیچ پزشکی شما را تشویق به استفاده از دارو و جراحی برای افزایش قد نمی کند زیرا این مسیر اشتباه است. با توجه به مطلبی که توسط سایت وان قد منتشر شد متوجه این موضوع شدیم که متاسفانه بسیاری از افرادی که برای رشد قد اقدام کرده اند در دام تبلیغات دروغین استفاده از دارو برای رشد قد افتاده اند و تمام تلاش ها و هزینه های آن‌ها بدون نتیجه بوده است.

عوامل تاثیرگذار در رشد قد بعد از 18 سالگی

راجع به تمام دلایلی که باعث می شوند شما در مسیر رشد خود به قد مناسبی دست پیدا نکنید صحبت کردیم و الان زمان آن فرا رسیده است که راجع به روش ها و نکاتی که به شما کمک می کنند بعد از 18 سالگی افزایش قد داشته باشید صحبت کنیم. بله افزایش قد بعد از 18 سالگی کاملا امکان پذیر است و افراد زیادی توانسته اند با تغییر در سبک زندگی خود، به قد دلخواهشان دست پیدا کنند.

 1. پیروی از سبک زندگی یک ورزشکار

اولین اقدامی که شما برای افزایش قد بعد از 18 سالگی باید انجام دهید تغییر کلی در روتین روزانه و سبک زندگی است. سبک زندگی ورزشکارانه چیست؟ افرادی که ورزش می کنند از یک برنامه روزانه پیروی می کنند که در اولین قدم آن شب ها قبل از ساعت 12 به تخت خواب می روند و صبح زود بین ساعت های 5 صبح تا 7 صبح بیدار می شوند. این تغییر باعث می شود تا اگر شما هنوز هورمون رشدی در بدن خود دارید ترشح آن را افزایش دهید و اینکه از تمام نور خورشید در طول روز استفاده کنید.

بعد از بیدار شدن و دوش گرفتن در قدم بعدی شما باید 30 دقیقه را به مدیتیشن و آرامش ذهن اختصاص دهید تا از تمامی استرس های پیش رو جلوگیری کنید. داشتن ذهنی آرام به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید و بدن خود را ناراحت نکنید. بدن تحت تاثیر استرس و نگرانی تاثیرات منفی روی عملکرد خود می گذارد.

در مرحله آخر شما با ذهنی آرام و انرژی خالصی که از صبح زود بیدار شدن دریافت کرده اید شروع به ورزش کردن می کنید. ورزش کردن بعد از بیدار شدن باعث می شود تا استخوان های خود را به استفاده از هورمون های رشد شب قبل تحریک کنید و همین دلیلی است که روی افزایش قد شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

 1. حرکات کششی انجام دهید

در سبک زندگی یک ورزشکار اشاره کردیم که شما باید ورزش کنید. ورزش هایی که روی افزایش قد شما تاثیر دارند حرکات کششی هستند که تاثیر مستقیمی روی استخوان های ناحیه رشد دارند. طناب زدن بهترین و معروف ترین است که با کمترین هزینه و سختی ممکن در دسترس شما است. 30 دقیقه طناب زدن برای شروع کافی است و شما نتیجه این ورزش را می توانید پس از گذشت چندین هفته ببینید.

بارفیکس رفتن و آویزان ماندن از میله بارفیکس از حرکات کششی معروفی هستند که مختص به افزایش قد طراحی شده اند. با دستان خود میله بارفیکس را بگیرید و خود را 30 دقیقه آویزان نگه دارید و اگر خسته شدید چند ثانیه استراحت کنید و سپس دوباره ادامه دهید.

حرکات کششی کمر تاثیر زیادی روی غضروف های ستون فقرات دارند که یک سوم قد انسان را تشکیل می دهند. اولین و ساده ترین حرکت کششی کمر اتصال انگشت دست به انگشت پا است. در این حرکت شما روی زمین می نشینید و سعی می کنید تا انگشت دست خود را به انگشتان پای خود وصل کنید. در تلاش های اول معمولا این اتصال صورت نمی گیرد ولی با چندین بار تلاش کردن بدن شما شروع به کش آمدن می کند و شما می توانید این حرکت کششی را به درستی انجام دهید.

روش های پزشکی افزایش قد

همانطور که در سرتیترهای بالا اشاره شد هیچ پزشک متخصصی روش های پزشکی افزایش قد را به شما پیشنهاد نمی کند. روش های پزشکی برای افزایش قد وجود دارند که علاوه بر اینکه هیچگونه تاثیری روی افزایش قد شما ندارند بلکه باعث ضرر هایی برای شما هم می شوند اما به اشتباه افراد بسیار زیادی برای افزایش قد بعد از 18 سالگی و در سنین بزرگسالی اقدام به انجام آن‌ها می کنند.

 1. تزریق هورمون رشد

تزریق هورمون رشد اولین روش پزشکی است که در گذشته به عنوان تنها راه افزایش قد معرفی می شده ولی با گذشت زمان همه متوجه شدند که این روش باعث هیچگونه رشدی نمی شود و فقط عوارض بعد از دوره آن است که روی فرد می ماند. تزریق هورمون رشد به استخوان ها باعث بروز مشکلات مفصلی می شود که در بعضی از موارد راه رفتن را برای فرد بیمار دچار مشکل کرده است و همچنین مشکلاتی همچون درد در ناحیه تزریق، کم خوابی و حالت تهوع نیز مشاهده شده است.

 1. مصرف دارو

مصرف داروهای مکمل یکی دیگر از روش های پزشکی است که تجویز می شود. مکمل های رشد همان مواد مغذی هستند که شما می توانید از طریق یک برنامه غذایی سالم دریافت کنید. مکمل های رشد باعث رشد شما نمی شوند بلکه مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را فراهم می کنند و اگر شما هورمون رشد فعالی نداشته باشید عملا مصرف کردن دارو بی فایده است. بعد از 18 سالگی هورمون رشد فعال به صورت زیاد وجود ندارد و مصرف مکمل فقط باعث هزینه کردن و اتلاف وقت شما می شود.

ژنتیک چقدر روی رشد قد تاثیر دارد؟

در قدم بعدی قصد داریم افزایش قد به روش طبیعی را به شما معرفی کنیم ولی قبل آن باید اطلاعاتی راجع به ژنتیک به شما ارائه دهیم تا درک مطلب برای شما ساده تر شود. افزایش قد در سنین رشد به ژنتیک شما بستگی دارد ولی به این معنی نیست که اگر شما از قد بالایی برخوردار نیستید یعنی ژن خوب ندارید. اصولا ایرانی ها دارای ژن قد بلند هستند و دلیل اینکه افراد زیادی کوتاه قد هستند همان مشکلات و دلایلی است که در سرتیتر های بالا به آن‌ها اشاره کردیم. شما بدون توجه به ژنتیک خود می توانید در سنین بالاتر از 18 سال افزایش قد داشته باشید و اثبات این موضوع را می توانید از دیدگاه اشخاص مختلف در سایت وان قد که از روش های طبیعی افزایش قد بعد از 18 سالگی استفاده کرده اند مشاهده کنید.

روش طبیعی افزایش قد

به سراغ روش طبیعی افزایش قد می رویم که در سال های اخیر توانسته ذهنیت مردم راجع به افزایش قد را تغییر دهد و افراد زیادی را به قد دلخواه خود برساند. از نظر پزشکی افزایش قد بعد از سنین رشد امکان پذیر است ولی نیاز به اقداماتی دارد که باعث فعال شدن صفحات رشد شما می شوند.

برای اینکه صفحه های رشد شما فعال شوند بدن شما باید در مسیر رشد قرار بگیرد و فعالیت های فیزیکی خاصی انجام دهد که باعث می شوند ذهن شما به بدن دستور رشد دهد. متد گرو تالر داینامیک بهترین روش طبیعی افزایش قد است که در سال های اخیر در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. باید بدانید که متد گرو تالر داینامیک یک روش طبیعی است که با تمرکز روی ستون فقرات و با استفاده از حرکات کششی مخصوص باعث می شود بدن شما دوباره شروع به رشد کند. اگر مایل به تهیه این متد هستید می توانید از پکیج افزایش قد سایت وان قد استفاده کنید. هرگز ناامید نباشید و این ذهنیت را داشته باشید که شما هنوز برای افزایش قد فرصت دارید و فقط کافیست که اقدام کنید.

متوجه شدیم که افزایش قد بعد از سن 18 سالگی امکان پذیر است، اما سوال اینجاست که چطوری می توان برای افزایش قد اقدام کرد؟ قطعا شما به یک روش اصولی که تمام جوانب افزایش قد را در بر گرفته باشد نیاز دارید. پیشنهاد ما به شما بازدید از پکیج گروتالر داینامیک است که با یک کلیک ساده روی بنر زیر می توانبسیاری از افراد از قد خود ناراضی هستند. برخی ادعا می کنند که تغذیه خوب یا ورزش های خاص باعث افزایش قد بعد از 18 سالگی می شوند. در واقع عوامل زیادی هستند که در تعیین قد شما نقش دارند. بنابراین قبل از بحث در مورد امکان تغییر قد خود در بزرگسالی، در وهله اول باید بدانید که چه عواملی قد شما را تعیین می کنند. پاسخ این سوال ژنتیک است. هیچ عاملی همانند ژنتیک در میزان رشد قد افراد تاثیر گذار نیست. مطالعه دوقلوها یکی از راه هایی است که دانشمندان میزان تأثیر ژنتیک بر قد بدن انسان را تعیین می کنند. به طور کلی رشد قد در دوقلوها همبستگی بالایی دارد. به این معنی که اگر یکی از دوقلوها قد بلند باشد، احتمالاً دیگری نیز قد بلند خواهد بود.

بررسی های انجام شده بر روی دوقلوها، نشان می دهد که 60 تا 80 درصد از تفاوت قد بین افراد به دلیل ژنتیک است. در این میان فقط 20 تا 40 درصد دیگر به عوامل محیطی مانند تغذیه بستگی دارد. رشد قد افراد در سراسر جهان نشان دهنده اهمیت زیاد عوامل تغذیه و سبک زندگی است.

بررسی های انجام شده بر روی 18.6 میلیون نفر تغییرات قد را در طول قرن گذشته گزارش کرد. این بررسی ها نشان داد که در بسیاری از کشورها، افراد به طور متوسط ​​در سال 1996 نسبت به سال 1896 قد بلندتری داشتند. بهبود مصرف مواد مغذی در این کشورها ممکن است دلیل این تغییر باشد.

قد پس از 18 سالگی افزایش نمی یابد.

حتی با یک ، قد اکثر افراد بعد از سن 18 تا 20 سالگی افزایش نمی یابد. نرخ رشد قد بین 18 تا 20 سالگی به صفر می رسد.

دلیل توقف افزایش قد شما استخوان ها، به ویژه صفحات رشد شما است. صفحات رشد یا صفحات اپی فیزیال، قسمت هایی از غضروف های بدن هستند که در نزدیکی انتهای استخوان های بلند قرار دارند. افزایش قد در درجه اول به دلیل بلند شدن استخوان های شما است، زیرا صفحات رشد هنوز فعال یا باز ​​هستند. با نزدیک شدن به پایان ، تغییرات هورمونی باعث سفت یا بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد استخوان ها می شود. سن توقف رشد در مردان و زنان متفاوت است. صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می شود .

اگرچه رشد واقعی استخوان ها در بیشتر بزرگسالان رخ نمی دهد، اما در برخی موارد ممکن است تغییرات بسیار جزئی قد را مشاهده کنید. علت این تغییر فشرده شدن جزئی دیسک های ستون فقرات شما است.

فعالیت های روزانه بر غضروف و مایع ستون فقرات تأثیر می گذارد و به تدریج همراه با افزایش سن باعث کاهش جزئی قد شما می شود. این کاهش قد در طول عمر ممکن است تا حدود نیم اینچ یا به عبارتی 1.5 سانتی متر برسد.

بررسی ها نشان می دهند که ارتفاع دیسک های ستون فقرات شما ممکن است تا بزرگسالی کماکان افزایش یابد، اما به طور کلی تاثیر آن بر قد حداقل است.

وزنه برداری به رشد قد شما آسیب نمی رساند.

بسیاری از مردم نگران این هستند که ورزش، به ویژه وزنه برداری، می تواند برای رشد قد شما مضر باشد. بخش مهمی از نگرانی والدین مختص کودکان و نوجوانان است. والدین تصور می کنند که وزنه برداری بر رشد قد کودکان تاثیر دارد زیرا صفحات رشد آنها هنوز بسته نشده است. اما در واقع تمرین با وزنه قبل از بزرگسالی باعث کاهش رشد نمی شود. بررسی ها نشان می دهد که تمرینات وزنه برداری در تمام سنین ایمن و مفید است، به شرطی که نظارت مناسبی بر آن وجود داشته باشد. علاوه بر پزشکان اکثر متخصصان  ورزشی نیز موافق هستند که نیازی به اجتناب از وزنه زدن در کودکان و نوجوانان نیست.

غضروف صفحات رشد ضعیف تر از استخوان بالغی است که در دوران بزرگسالی تشکیل می شود و به طور بالقوه می تواند راحت تر آسیب ببیند. بنابراین مهمترین نگرانی آسیب های احتمالی در حین تمرینات وزنه برداری، به علت عدم نظارت مربی یا استفاده نادرست از تجهیزات است. این مساله در کودکان و بزرگسالان تفاوت دارد.

در بزرگسالان، صفحات رشد بسته شده و قوی تر از است. به همین دلیل، خطر آسیب صفحه رشد در بزرگسالان موجب نگرانی نیست.

در بزرگسالان وزنه‌برداری می‌تواند منجر به فشرده‌ شدن جزئی دیسک‌های ستون فقرات شود. با این حال، این وضعیت برگشت پذیر است و همچنین در طول فعالیت های عادی روزانه نیز رخ می دهد.

یکی از دلایل بالقوه نگرانی، آسیب هایی مانند فتق دیسک است. در این صورت، اندازه و سلامت دیسک‌های ستون فقرات شما در معرض آسیب قرار می گیرد و ممکن است کاهش جزئی قد رخ دهد. بنابراین با نظارت و تکنیک مناسب، تمرینات وزنه برداری برای تمام سنین بی خطر است.

هیچ ورزشی نمی تواند شما را بلندتر کند.

یک باور اشتباه در مورد قد این است که انجام برخی تمرینات ورزشی یا تکنیک های کششی تاثیر زیادی در رشد قد دارد. در واقع بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که انجام فعالیت هایی مانند بارفیکس، کوهنوردی و شنا می تواند رشد قد را در سنین کودکی افزایش دهد. متأسفانه هیچ گونه شواهد علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

قد شما در طول روز به دلیل فشردگی و یا رفع فشردگی دیسک های غضروفی در ستون فقرات کمی متفاوت است. برخی از فعالیت های ورزشی می توانند به طور موقت قد شما را تا حد بسیار کمی افزایش دهند. با این حال، این یک تغییر واقعی در ارتفاع نیست، زیرا هر تغییری به سرعت معکوس می‌شود. ورزش ممکن است منجر به تغییرات موقتی کوچک در قد شما شود، اما این اثرات ماندگار نیستند.

تاثیر سبک زندگی سالم در رشد قد قبل از 18 سالگی

اگرچه ممکن است در بزرگسالی نتوانید رشد قد را به طور قابل توجهی تغییر دهید، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداکثر رساندن پتانسیل قد خود در سال های نوجوانی انجام دهید.

برای این کار باید مطمئن شوید که به اندازه کافی غذا می خورید و کمبود ویتامین یا مواد معدنی ندارید. در حالی که بسیاری از کودکان به اندازه کافی یا حتی بیش از میزان مورد نیاز غذا می خورند، اما کیفیت رژیم غذایی کودکان اغلب ضعیف است. به همین دلیل، بسیاری از افراد در جامعه مدرن امروز دچار کمبود مواد مغذی مهمی مانند و کلسیم هستند. این مواد مغذی برای رشد استخوان و سلامت کلی بدن اهمیت زیادی دارند.

کلسیم دریافتی از طریق رژیم غذایی تولید هورمون را به گونه ای تغییر می دهد که برای رشد استخوان های شما مفید باشد. ویتامین D همچنین می تواند سلامت استخوان را بهبود ببخشد.

مصرف پروتئین بیشتر

یکی از راه‌های عالی برای مبارزه با کمبود مواد مغذی و رشد بهینه استخوان ها، افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات است. خوردن پروتئین کافی نیز در سلامت استخوان ها نقش مهمی دارد. اگرچه برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که مصرف پروتئین زیاد می تواند به استخوان ها آسیب برساند. بررسی ها نشان می دهد که مصرف پروتئین بیشتر برای استخوان ها مضر نیست. در واقع برعکس مصرف پروتئین بیشتر برای تراکم استخوان های ستون فقرات مفید است.

شما باید حداقل 20 گرم پروتئین در هر وعده غذایی مصرف کنید. مواد غذایی مانند تخم مرغ، مرغ، گوشت بدون چربی، لبنیات، سویا و حبوبات سرشار از پروتئین هستند.

در حالی که تغذیه مناسب در دوران کودکی برای رسیدن به بالاترین رشد قد ضروری است، اما بین زن و مرد تفاوت هایی وجود دارد. بررسی ها نشان می دهد که عوامل محیطی مانند تغذیه ممکن است نقش بیشتری در قد زنان نسبت به مردان داشته باشد. به نظر می رسد که این مساله تا حدی به دلیل نرخ بالاتر در زنان باشد.

سایر عوامل مربوط به سبک زندگی، مانند مصرف سیگار نیز می‌تواند بر رشد قد شما تاثیر بگذارد.

به طور کلی خوردن کافی و اجتناب از کمبود مواد مغذی در دوران کودکی و نوجوانی می تواند به حداکثر رساندن پتانسیل رشد شما کمک کند. با این حال، باید بدانید که اگرچه سبک زندگی در دوران کودکی می تواند بر رشد قد شما تأثیر بگذارد، اما تعیین کننده نهایی رشد قد شما ژنتیک است.

تاثیر برخی بیماری ها در رشد قد

اگرچه بیشتر بزرگسالان بعد از 18 تا 20 سالگی قد نمی‌کشند، اما استثناهایی نیز برای این قانون وجود دارد. اول از همه اینکه، بسته شدن صفحات رشد ممکن است در برخی افراد با تاخیر انجام شود. اگر صفحات رشد پس از 18 تا 20 سالگی باز بمانند، قد می تواند همچنان به رشد خود ادامه دهد.

برخی افراد از غول‌پیکری رنج می‌برند. این وضعیت باعث رشد بیش از حد قد می شود که اغلب به دلیل تولید بیش از حد هورمون رشد (GH) رخ می دهد. در این افراد معمولاً صفحات رشد در حدود سن 22 سالگی می بسته شود و تا رسیدن به این سن قد همچنان افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، هموکروماتوز، وضعیتی که در آن آهن بیش از حد در روده ها جذب می شود، نیز می تواند باعث افزایش رشد قد شود.

به طور کلی، ابتلا به برخی بیماری های نادر می تواند منجر به افزایش قد پس از 18 سالگی شود. اما این وضعیت معمولاً تنها در صورتی رخ می دهد که صفحات رشد بسته نشده باشند.

راهکارهایی برای کمک به افزایش رشد قد

اگر در دوران بزرگسالی به سر می برید و از قد خود راضی نیستید، راهکارهایی وجود دارد که برای بلند به نظر رسیدن قد خود می توانید آنها را امتحان کنید:

پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار. کفش‌هایی را با پاشنه بلندتر انتخاب کنید.

حفظ وضعیت صحیح بدن. وضعیت نامناسب بدن می تواند باعث کاهش چند سانتی قد در افراد شود.

عضله سازی. اگر به طور کلی احساس کوچکی قد می کنید، بلند کردن وزنه برای قوی کردن ماهیچه های بدن می تواند شما را عضلانی تر و با اعتماد به نفس تر نشان بدهد.

این تکنیک‌های ساده به شما کمک می کنند که بتوانید خود را قد بلندتر نشان بدهید و احساس بهتری نسبت به قد خود داشته باشید. با وجودی که این استراتژی های ساده می توانند کمک کننده باشد، اما برخی از افراد به اقدامات جدی تری مانند درمان یا روش های پزشکی متوسل می شوند.

برخی از این روش‌ها شامل بلند کردن استخوان‌های ساق پا از طریق عمل جراحی هستند. با این حال، به دلیل ماهیت تهاجمی و پرهزینه این عمل، بسیاری از افراد از انجام این کار منصرف می شوند. این عمل حتی در برخی کشورها ممنوع است.

برخی دیگر به دنبال درمان با هورمون رشد (GH) هستند. GH می تواند رشد قد را در کودکان بهبود ببخشد، اما تاثیرات مفید این درمان در بزرگسالان بعید است.

پذیرش قد خود

اگرچه ممکن است نتوانید قد خود را به اندازه ای که می خواهید افزایش بدهید، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای پذیرش قد فعلی خود انجام دهید.

درک این نکته مفید است که قد همه چیز نیست. شما می توانید بدون توجه به قد و قامت خود انسان شاد و موفقی باشید. در واقع، افراد موفق زیادی در طول تاریخ وجود دارند که کوتاه قد بوده اند. برخی از مردم تصور می کنند که کوتاه‌ قدی می تواند فرد را در معرض آسیب روانی قرار بدهد.

کارشناسان برای مقابله با این مشکل استفاده از راهبردهای مقابله و تمرکز بر چیزهایی غیر از قد را توصیه می کنند.  تهیه فهرستی از بهترین ویژگی های خود، چه فیزیکی و چه غیر فیزیکی، می تواند دیدگاه شما را بهبود ببخشد.

علاوه بر این، می‌توانید روی سایر زمینه‌های خودسازی تمرکز کنید. کاهش وزن یا افزایش عضله باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که از قدشان ناراضی هستند. اما آیا کاری از دست‌تان برمی‌آید؟ آیا افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی امکان‌پذیر است؟ بعضی معتقدند با مناسب و های مخصوص می‌توانید در بزرگ‌سالی هم قدتان را بلندتر کنید. در این مقاله امکان افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چه عواملی بر قد اثرگذار هستند؟

قبل از اینکه ببینیم آیا می‌توان در بزرگ‌سالی هم افزایش قد داشت یا خیر، ابتدا باید این نکته را در نظر بگیریم که چه عواملی بر قد اثرگذارند . اولین عاملی که به ذهن خطور می‌کند ژنتیک است، اما این همه داستان نیست.

پژوهش‌هایی که درمورد دوقلوها انجام شده نشان می‌دهد که ژنتیک تا چه اندازه بر قد اثر می‌گذارد. درکل، قد دوقلوها به‌شدت به‌هم مرتبط است، یعنی اگر یکی از دوقلوها قدبلند باشد به‌احتمال خیلی زیاد دیگری نیز قدبلند است.

برمبنای بررسی دوقلوها، می‌توان تخمین زد که ۶۰ تا ۸۰ درصد تفاوت‌های قد در افراد به ژنتیک مربوط می‌شود. ۲۰ تا ۴۰ درصد دیگر به عوامل محیطی مانند مرتبط است.

روند جهانی افزایش قد اهمیت تغذیه و را در افزایش قد نشان می‌دهد. پژوهش بسیار دامنه‌داری که درمورد ۱۸٫۶میلیون نفر انجام شد تغییرات قدی را در سده اخیر نشان می‌دهد. این پژوهش نشان داد که در خیلی از کشورها مردم به‌طور متوسط در سال ۱۹۹۶ بلندتر از سال ۱۸۹۶ بوده‌اند. بهبود تغذیه در این کشورها می‌تواند دلیلی برای این تغییر باشد.

افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی برای بیشتر افراد ممکن نیست

خیلی از افراد حتی باوجود تغذیه خوب بعد از ۱۸ تا ۲۰سالگی افزایش قد ندارند. نمودار زیر نرخ رشد قد از تولد تا ۲۰سالگی را نشان می‌دهد. همین طور که می‌بینید، افزایش قد در ۱۷سالگی تقریبا متوقف می‌شود و خطوط بین ۱۸ تا ۲۰سالگی به صفر می‌رسند.

استخوان‌ها، به‌خصوص صفحات رشد، دلیل متوقف‌شدن روند افزایش قد هستند. صفحات رشد استخوان قسمتی از غضروف‌های خاص در نزدیکی انتهای استخوان‌های بلند هستند. افزایش قد با بلندشدن استخوان‌های بلند زمانی روی می‌دهد که هنوز صفحات رشد فعال یا به‌اصطلاح باز هستند. وقتی به پایان دوره بلوغ نزدیک می‌شوید، تغییرات هورمونی باعث بسته یا سخت‌شدن صفحات رشد می‌شود و درنتیجه قدکشیدن استخوان‌ها متوقف می‌شود. صفحات رشد درحدود ۱۶سالگی در زنان و در ۱۴ تا ۱۹سالگی در مردان بسته می‌شوند. بااینکه رشد واقعی استخوان‌ها در بیشتر بزرگ‌سالان اتفاق نمی‌افتد، معمولا تغییرات اندکی به‌صورت روزانه روی می‌دهند. دلیل این تغییرات فشردگی اندک دیسک‌های ستون فقرات در طول روز است. فعالیت‌های روزانه بر غضروف و مایع ستون فقرات اثر می‌گذارد و در طول روز باعث کاهش اندک قد می‌شود. کاهش قد در طول روز می‌تواند تا ۱٫۵ سانتی‌متر باشد.

بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در دوران ابتدایی بزرگ‌سالی، افزایش ارتفاع دیسک‌ها در ستون فقرات ادامه دارد، اما اثر کلی آن بر افزایش قد بسیار اندک است.

هیچ ورزش یا تکنیک کششی شما را بلندتر نمی‌کند

خیلی از مردم تصور می‌کنند ورزش‌ها یا خاص می‌توانند قد آنها را بلندتر کنند. بعضی افراد ادعا می‌کنند فعالیت‌هایی مانند آویزان‌شدن، بالارفتن، استفاده از میزهای وارونه و شنا قد را بلند می‌کند. اما گواه خوبی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

البته این نکته صحت دارد که به‌علت فشردگی و فشارزدایی دیسک‌های غضروفی ستون فقرات قد شما در طول روز اندکی تغییر می‌کند. بعضی از این فعالیت‌ها، با فشارزدایی دیسک‌ها، به مقدار بسیار اندکی و به‌صورت موقتی قد شما را بلند می‌کنند. با‌این‌حال، این تغییر واقعی نیست و خیلی زود به حالت قبل برمی‌گردد.

ورزش (ازجمله وزنه‌برداری) قد را کوتاه نمی‌کند

خیلی از افراد نگران‌اند که بعضی از ورزش‌ها مانند وزنه‌برداری قدشان را کوتاه کند. بیشتر این نگرانی‌ها برای کودکان و نوجوانان است، زیرا هنوز صفحات رشد در آنها بسته نشده‌اند. غضروف صفحات رشد ضعیف‌تر از استخوان بالغی است که در طول بزرگ‌سالی شکل می‌گیرد و می‌تواند به‌آسانی آسیب ببیند. بااین‌حال، پژوهش‌های بیشتر نشان می‌دهند تمرین با وزنه، به‌شرطی که تحت نظارت درست انجام شود، در تمام سنین ایمن و مفید است. به‌علاوه، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تمرین با وزنه قبل از بزرگ‌سالی از رشد قد نمی‌کاهد. بیشتر پزشکان و متخصصان ورزشی معتقدند که نیازی نیست کودکان و نوجوانان از وزنه‌زدن بپرهیزند. پژوهشگران در پژوهشی از ۵۰۰ متخصص و پزشک ورزشی پرسیدند که آیا تا قبل از بسته‌شدن صفحات رشد باید از وزنه‌زدن بپرهیزیم یا خیر. ۸۵ درصد از کارشناسان گفتند که نیازی به پرهیز از وزنه‌زدن نیست و فقط ۱۰ درصد فکر می‌کردند باید از وزنه اجتناب کرد. به‌علاوه، پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهند نگرانی اصلی در آسیب‌هایی که ممکن است فرد با وزنه‌زدن ببیند به‌علت نبود نظارت درست یا استفادهٔ نادرست از تجهیزات ورزشی است.

صفحات رشد در بزرگ‌سالان بسته شده‌اند و قوی‌تر از کودکان هستند. به همین دلیل، نگرانی درمورد آسیب‌دیدن صفحات رشد بی‌مورد است. درواقع، وزنه‌زدن در بزرگ‌سالان باعث فشار اندکی به دیسک‌های ستون فقرات می‌شود. با‌این‌حال، این اثر برگشت‌پذیر است و معمولا در طول فعالیت‌های عادی روزانه روی می‌دهد. یکی از مواردی که ممکن است باعث نگرانی شود آسیب به است. در این مورد، اندازه و سلامتی دیسک‌های ستون فقرات‌تان ممکن است به خطر بیفتد و احتمال دارد قد کمی کوتاه‌تر شود.

داشتن سبک زندگی سالم قبل از ۱۸سالگی می‌تواند به بلندشدن قد شما کمک کند

بااینکه شاید نتوانید قدتان را در بزرگ‌سالی تغییر دهید، اما راه‌هایی برای افزایش قد در کودکان و نوجوانان وجود دارد. درکل، کودکان باید تغذیه خوبی داشته و کمبودی در و نداشته باشند. اگرچه خیلی از کودکان به‌ اندازه کافی و حتی بیشتر از معمول می‌خورند اما تغذیه‌شان کیفیت مناسبی ندارد. به این دلیل، در جامعه مدرن امروزی، خیلی از افراد دچار و هستند. این مواد مغذی برای رشد استخوان‌ها و سلامت کلی فرد اهمیت به‌سزایی دارند. کلسیم موجود در رژیم غذایی بر تولید هورمون‌هایی اثر می‌گذارد که برای استخوان‌ها مفید هستند. نیز می‌تواند های شما را بهبود بخشد.

یک راه خیلی خوب در مبارزه با و اطمینان از رشد مناسب استخوان‌ها افزایش دریافت و است. دریافت کافی نیز در سلامت استخوان‌ها مهم است. با‌این‌‌حال، بعضی از افراد اعتقاد دارند دریافت زیاد پروتئین می‌تواند به استخوان‌ها آسیب برساند. اما تحلیل بزرگی که ۳۶ پژوهش را بررسی کرد به این نتیجه رسید که دریافت زیاد پروتئین آسیبی به استخوان‌ها نمی‌رساند. درواقع، دریافت زیاد پروتئین برای تراکم استخوان‌های ستون فقرات مفید است. یک راه برای افزایش دریافت پروتئین این است که در هر وعده غذایی حداقل ۲۰ گرم پروتئین مصرف کنید. ، مرغ، کم‌چرب و لبنیات از جمله هستند. و دیگر حبوبات نیز مقدار قابل‌توجهی پروتئین دارند.

با‌اینکه تغذیه مناسب در کودکی برای افزایش قد ضروری است، اما ممکن است تفاوت‌هایی بین دختران و پسران وجود داشته باشد. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عوامل محیطی مانند تغذیه در افزایش قد زنان بسیار بیشتر از مردان اثرگذار هستند. تفاوت‌ها در دسترسی به غذا و مراقبت‌های پزشکی یا درصد بیشتر در زنان ممکن است علت این تفاوت باشد. عوامل دیگری در طول دوره رشد، مانند سیگارنکشیدن، نیز می‌توانند در افزایش قد در ۱۷سالگی و بعد از آن اثرگذار باشد. بااین‌حال، باید به خاطر داشته باشیم که اگرچه عوامل مربوط به سبک زندگی در کودکی می‌توانند بر افزایش قد اثر بگذارند، اما ژنتیک اثرگذارترین عامل بر قد نهایی فرد است.

بعضی از اختلال‌های پزشکی می‌توانند باعث افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی شوند

بااینکه افزایش قد در ۱۷سالگی تقریبا متوقف می‌شود و در بیشتر بزرگ‌سالان بعد از ۱۸ تا ۲۰سالگی دیگر بر قد افزوده نمی‌شود، اما استثناهایی هم وجود دارند.

نخست اینکه، بسته‌شدن صفحات رشد در بعضی افراد شاید با تأخیر مواجه شود. اگر صفحات رشد بعد از ۱۸ تا ۲۰سالگی باز بمانند، که البته به‌ندرت اتفاق می‌افتد، افزایش قد می‌تواند ادامه داشته باشد. دوم اینکه، بعضی از افراد اختلال غول‌پیکری دارند. این اختلال باعث رشد بیش‌‌از‌اندازه می‌شود که معمولا به تولید بیش‌‌از‌حد هورمون‌های رشد مربوط است. با‌این‌حال، قد این افراد معمولا تا زمانی که صفحات رشد آنها بسته شود، یعنی حدود ۲۲سالگی، رشد می‌کند. به‌علاوه، گونه‌ای از هموکروموتاز (خون‌رنگ‌زدگی) نیز ممکن است باعث افزایش قد شود. هموکروموتاز زمانی رخ می‌دهد که روده‌ها مقدار زیادی جذب کنند. درکل، این اختلال‌ها می‌توانند تا زمان بسته‌شدن صفحات رشد و حتی بعد از آن باعث افزایش قد شوند.

برای افزایش قد بعد از ۱۸سالگی چه کاری از دست‌مان برمی‌آید؟

اگر شما در سنین بزرگ‌سالی هستید و از قدتان راضی نیستید، با رعایت چند نکته که در ادامه متذکر می‌شویم، می‌توانید قدتان را بلندتر نشان دهید.

۱. خوب ایستادن را تمرین کنید: بد ایستادن چند سانتی‌متر از قدتان می‌کاهد.

۲. کفش پاشنه‌بلند بپوشید: کفش‌های پاشنه‌بلند انتخاب کنید یا کفه‌هایی داخل کفش‌تان بگذارید تا قدتان را چند سانتی‌متر بلندتر نشان دهید.

۳. عضلانی شوید تا قوی‌تر به نظر برسید: اگر احساس می‌کنید درکل جثه کوچکی دارید، وزنه‌زدن می‌تواند شما را عضله‌ای کند و درنتیجه قوی‌جثه‌تر نشان دهد.

با‌اینکه این راهبردهای آسان می‌توانند اثرگذار باشد، بعضی از افراد ترجیح می‌دهند از روش‌های دیگری مانند درمان‌های پزشکی و حتی جراحی برای افزایش قد استفاده کنند. بعضی از این جراحی‌ها استخوان‌های قسمت پایین پا را بلند می‌کنند. با‌این‌حال، به‌علت تهاجمی و گران‌بودن این‌گونه جراحی‌ها، خیلی از افراد این روش‌ها را انتخاب نمی‌کنند. این جراحی‌ها حتی در بعضی کشورها ممنوع هستند.

گروه دیگری از افراد ترجیح می‌دهند درمان‌های مربوط به هورمون‌های رشد را امتحان کنند. بااینکه هورمون‌های رشد می‌توانند قد کودکانی را که خوب رشد نمی‌کنند افزایش دهند، این‌گونه درمان‌‌ها در بزرگ‌سالان اثری ندارند. درنهایت، هیچ‌کدام از این روش‌های تهاجمی را توصیه نمی‌کنیم. توصیه‌ ما این است که راهی برای پذیرفتن قدتان پیدا کنید. همه‌چیز قد نیست. و هیچ ارتباطی به بلند یا کوتاه‌بودن قد شما ندارد. درواقع، در طول تاریخ بسیاری وجود داشته‌اند که قد چندان بلندی نداشته‌اند. بعضی از افراد تصور می‌کنند کوتاه‌بودن قد ازنظر روحی روی آنها اثر منفی می‌گذارد، اما دانشمندان در حقیقت این موضوع تردید دارند. پژوهشگران توصیه می‌کنند از راهبردهای دیگری استفاده کنیم و بر چیزهای دیگری متمرکز شویم. برای نمونه، می‌توانید فهرستی از بهترین ویژگی‌های جسمی و غیرجسمی‌تان تهیه کنید که می‌توانند ظاهر بهتری به شما بدهند. به‌علاوه، می‌توانید بر دیگر جنبه‌های بهبود فردی تمرکز کنید. برای نمونه، کاهش وزن یا عضلانی‌شدن می‌توانند بر اعتمادبه‌نفس‌تان بیفزایند و شما را زیباتر نشان دهند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی