آشنایی با کالکشن اکودرایو از برند سیتیزن

برند سیتیزن، یکی از برندهای مشهور دنیای ساعت های مچی است. هر کدام از برندهای ساعت های مچی، دسته ای خاص از ساعت ها را به طور انحصاری به تولید رسانده اند و برند سیتیزن نیز در کنار سایر ساعت های مدرن و زیبای خود، ساعت های سری اکودرایو را به بازار عرضه نموده است که از قابلیت های ویژه ای برخوردارند. ساعت سیتیزن نوع اکودرایو ساعت هایی می باشند که توانایی تبدیل نمودن نور طبیعی و مصنوعی را به انرژی دارند.

در حقیقت این ساعت ها می توانند با ذخیره کردن انرژی موجود در مصرف آن هم صرفه جویی نموده و به صورت ساعتی نوری فعالیت کنند. شرکت سیتیزن از سری شرکت های فعال در زمینه عرضه ساعت های نوری بوده و در تلاش بود زمان فعالیت این مدل ساعت ها را به مقدار قابل توجهی بیافزاید. کمپانی سیتیزن ساعتی با عنوان Eco-Drive ( اکودرایو سیتیزن ) را که نخستین ساعتی می باشد که قابلیت تغییر زمان با ماهواره را دارد در ۲۰۱۱ وارد بازار نمود.

در سال های بعدی این کمپانی مدل های آپدیت شده خود را که به تکنولوژی های نوین تری نیز افزوده شده اند به بازار ارائه نمود. امسال نیز این کمپانی ژاپنی آخرین نوع از این سری را به بازار وارد می نماید که وسیله ای مناسبی جهت راهنمایی مسافران است. اکنون نحوه عملکرد این ساعت، توضیح داده می شود. برای آشنایی بیشتر با ساعت های اکودرایو سیتیزن، با خانه ساعت همراه باشید.

قابلیت های ویژه ساعت های اکودرایو

ساعت مدل اکودرایو برند سیتیزن در کمتر از 3 ثانیه قادر است سیگنال GPS را توسط ماهواره دریافت نماید (که این زمان نسبت به مدل این ساعت در سال ۲۰۱۳ ، 1 ثانیه افزایش سرعت دارد). همچنین این ساعت قابلیت دریافت سیگنال های موجود را از ۲۷ شهر و ۴۰ محدوده زمانی جهانی دارد. افرادیکه از قبل با سیستم اکو درایو Citizen آشنا هستند، در جریانند که حرکات این ساعت بوسیله نور بوده و در هنگام شارژ کامل آن توانایی نگه داشتن شارژ را حتی تا 2 سال داراست. نحوه عملکرد این ساعت برعکس ظاهر پیچیده و چند کاره آن، بسیار راحت و خود آموز می باشد.

در ابتدا زمان و تقویم آن می بایست مطابق پذیرنده GPS تنظیم گردد. در ایده آل ترین حالت اگر شما در فضایی سرباز حضور داشته باشید، این وسیله با تصویر بدون مانعی از آسمان (به این علت که ساختمان ها و درختان بلند مانع دسترسی آن می گردند و وسائل الکترونیکی و دیگر شرایط جوی هم امکان ایجاد تداخل را دارد.) و ساعت را از بدن خود دور بگیرید به طوریکه با نشانه گیری دقیق صفحه آن صاف و بدون هیچ زاویه ای به سوی آسمان قرار گیرد. لازم است خاطر نشان شود که که دسته crown آن می بایست به سوی داخل قرار گیرد. در این حالت دکمه  بالا B را ۴ تا ۵ ثانیه نگه بدارید.

نخست عقربه  ها سطح نور را نمایش داده و پس از آن ساعت نرمال را به تصویر می کشند ؛ پیش از آن که عقربه دوم به محل ثانیه  ۸ برود (نشان دهنده RX-GPS) دکمه را رها نمایید. اکنون سیگنال GPS آغاز گردیده است. اگر ساعت به صورت صحیحی تنظیم شده باشد عقربه دوم چرخیده و محدوده  زمانی جاری را به مدت 2 ثانیه نشان می دهد و بعد از آن مجددا زمان و تقویم (با تنظیمات سال کبیسه) آپدیت شده و زمان و تقویم به طور صحیح نشان داده می شوند. (اگر به هر علتی این اتفاقات نیفتد عقربه دقیقه چرخیده و برروی دقیقه ۵۷ NO  از حرکت بازمی ایستد.) این پروسه می بایست در مدت دو ۲ دقیقه به اتمام برسد.

اکودرایو سیتیزن به چه صورت عمل می کند؟

تنها کاری که این ساعت قابلیت انجام آن را به طور اتومات ندارد تنظیم نمودن ساعت های تابستانی (SMT) است. اگر شما در منطقه ای باشید که گزینه SMT را مشاهده می کنید بایستی این تنظیمات را لحاظ نمایید:

در ابتدا دسته موتور را یک درجه به سمت خارج کشیده که با این عمل عقربه ثانیه شمار به محدوده زمانی جاری حرکت می کند یعنی دایره خارجی ساعت که اسم شهرها به صورت اختصاری نوشته شده ؛ و دایره داخلی که GMT را به صورت اعدادی با + و – نمایش می دهد. جهت تغییر GMT باید دسته را به سمت و یا در خلاف عقربه های ساعت حرکت دهید. پس از آن عقربه تابع Function hand را که در مجاورت عدد ۸ می باشد به طرف SMT ON و یا SMT OFF هدایت نمایید. برای این عمل می بایست  دکمه سمت راست در پایین A را به راحتی فشرده و رها نمایید. در پایان دسته را به سمت داخل فشرده تا ساعت به طور صحیح عمل نماید.

تنظیمات به طور دستی برروی این ساعت هنگامی  که در فرودگاه، تاکسی و یا در مکان های سر بسته حضور داشته باشید (یعنی مکانی که سیگنال GPS دریافت نمی شود) هم بسیار آسان می باشد.

نخست دسته را تا درجه اول بیرون کشیده و عقربه ثانیه را چرخانده تا برروی محدوده زمانی متناسبی قرار بگیرد که در این صورت به طور اتومات عقربه ساعت و دقیقه در مکان صحیح خود قرار می گیرند. به عنوان مثال، اگر فردی از نیویورک و یا بوستون اکنون به لندن وارد شده باشد، می بایست عقربه ثانیه شمار ساعت را از NYC به LON بچرخاند. ساعت های تابستانی را خاموش یا روشن نماید (مانند بالا). گزینه اضافه ای که ساعت های جهانی در اختیار گذاشته اند: تاریخی که در پنجره کنار عدد سه موجود است هنگامی  که ما بین محدوده زمانی باشد به جلو و عقب حرکت می کند.

جهت تنظیم نمودن به صورت دستی همه این مشخصه ها از دقیقه تا به روز، تاریخ، ماه و ماه قمری دکمه بالایی سمت راستی را بفشارید تا عقربه ثانیه به ۳۰ ثانیه نقل مکان نماید، سپس رها نمایید. عقربه تابع مجاور عدد ۸ چرخیده تا برروی روز جاری که در حافظه وجود دارد بایستد. دسته موتور را دوباره بکشید تا در نقطه دوم تثبیت گردد.

در این صورت عقربه ثانیه نیز چرخیده و برروی عدد ۱۲ ثابت می شود و نمایشگر این است که اکنون می توان دقیقه را نیز تنظیم نمود، که این تنظیم هم ساده می باشد. با چرخانیدن دسته موتور به هر سمتی می توان این عقربه را تنظیم نمود. پس از آن دکمه سمت راستی در پایین را فشرده و رها نمایید که این سبب حرکتی بسیار کم عقربه ساعت شمار شده که نشان دهنده این می باشد که ساعت نیز آماده تنظیم شدن است.

جهت اطمینان از این که ساعت را به طور ۱۲ ساعته روز یا شب تنظیم نموده اید (AM/PM) دسته موتور را به سمت عقربه های ساعت حرکت دهید تا هنگامیکه عقربه تابع Function hand آغاز به حرکت نماید. اگر این عقربه حرکت نمود یعنی ساعت ۱۲ نیمه شب AM می باشد. پس از آن دکمه سمت راست پایین را فشرده و رها نمایید. در این صورت مشاهده می گردد که عقربه تابع به سمت جلو و عقب حرکت می نماید و می توان ماه، سال قمری، تاریخ و روز هفته را با این دسته موتور تنظیم نمود. (روزهای هفته برروی صفحه دایره ای کوچک مجاور عدد ۸ قرار دارد که صفحه ذخیره انرژی نیز در آنجا موجود است.

در آخرین مرحله بهتر است دسته موتور را به میزان یک خانه به سمت داخل فشرده تا مجددا دقیقه را تنظیم نماید زیرا امکان دارد که دقیقه در موقع تنظیمات تقویم بهم بخورد. بعد از تنظیم ساعت به صورت کامل دسته را دوباره بفشارید. در این حالت ساعت Citizen به طرز صحیح عمل می نماید). کمپانی Citizen اظهار می دارد که تقویم مادام العمر تا سال ۲۱۰۰ به طور دقیق و بی وقفه در هر جای دنیا فعالیت می نماید.

زیرمجموعه های ساعت سیتیزن اصل

کمپانی سیتیزن مانند دیگر کمپانی های مطرح دنیا از زیرمجموعه و کالکشن های مختلفی تشکیل شده است ولی با این تفاوت که در برند سیتیزن کالکشن های ساعت مچی زنانه و ساعت مچی مردانه تفکیک شده است.

ساعت‌ زنانه‌ سیتیزن

ساعت سیتیزن زنانه‌ – زیرمجموعه‌ سوپر تیتانیوم  (Citizen Super Titanium Collection)

کالکشن Super Titanium برند سیتیزن به طور کلی ساعت‌های زیبا و مد روز را شامل می شود که به راحتی به عنوان زیورآلات می تواند تکمیل کننده استایل شما باشد. ساعت‌های این کالکشن عموماً از فلز تیتانیوم ساخته شده اند و تا 5 برابر بیشتر از استیل‌های ضد زنگ مقاومت دارند و همین موضوع موجب می شود که دیگر نگران خط و خش افتادن بر روی ساعت نباشید. این ساعت زنانه سیتیزن علاوه بر زیبایی و سبکی و ظرافتی که دارد به دلیل وجود فلز تیتانیوم، از مقاومت بالایی نیز برخوردار بوده و مطابق با تمامی سلیقه های بانوان است.

ساعت زنانه سیتیزن – زیرمجموعه دایموند (Citizen Diamond Collection)

ساعت سیتیزن زنانه – زیرمجموعه دایموند همان طور که از نامش پیداست، در ساعت‌های این کالکشن ساعت زنانه سیتیزن از قطعات کوچک الماس استفاده شده است که از ساعت‌های لوکس این کمپانی است. اگر از خانم های شیک پوشی هستید که علاقه دارید ساعتتان مثل خودتان بدرخشد ساعت‌های این کالکشن مناسب شما خواهد بود.

ساعت زنانه سیتیزن – زیرمجموعه درِس (Citizen Dress Collection)

ساعت های این زیرمجموعه‌ ساعت سیتیزن زنانه با طراحی‌های ساده تر و گاهاَ اسپرت تر ارائه شده اند. بنابراین اگر به دنبال یک ساعت مچی زنانه زیبا و شیک هستید که هم با استایل کژوال و هم با استایل رسمی قابل ست کردن باشد می توانید ساعت‌های این مجموعه را مدنظر قرار دهید.

ساعت مچی زنانه سیتیزن – زیرمجموعه‌ کاپلا (Citizen Capella Collection)

زیرمجموعه‌‌ کاپلا یک زیرمجموعه خاص از سری ساعت سیتیزن زنانه محسوب می شود و ویژگی ای که این زیرمجموعه را از سایر کالکشن های ساعت زنانه سیتیزن و حتی برندهای دیگر متمایز می کند ترکیب هندسی استفاده شده در طراحی قاب ساعت است. ویژگی قابل توجه دیگری که ساعت های این زیرمجموعه دارند ترکیب رنگ، طراحی بند و تنوع در رنگ صفحه ساعت است که در برخی محصولات بسیار چشم نواز و جذاب است. بنابراین اگر به دنبال خرید ساعت زنانه سیتیزن هستید که ظاهری خاص و استثنایی داشته باشد بد نیست به این زیرمجموعه سری بزنید.

ساعت‌ مچی مردانه سیتیزن

ساعت مردانه سیتیزن – زیرمجموعه‌ پرومستر (Citizen Promaster Collection)

ساعت سیتیزن مردانه – زیرمجموعه‌ پرومستر، ساعت‌های خاصی هستند که به منظور فعالیت های ورزشی خاصی طراحی شده اند. بر این اساس ساخت این ساعت ها از فلزاتی مثل تیتانیوم استفاده شده که سبکی و راحتی و در عین حال دوام و مقاومت آن را در برابر شرایط دشوار تضمین می کند. بنابراین اگر اهل فعالیت‌هایی مثل کوهنوردی، غواصی و یا چتربازی هستید و قصد خرید ساعت مردانه‌ سیتیزن مناسب با این فعالیت‌ها را دارید، احتمالا یار و همراه خودتان را در بین ساعت‌های این مجموعه خواهید یافت.

ساعت مردانه سیتیزن – زیرمجموعه‌ سوپر تیتانیوم  (Citizen Super Titanium Collection)

ویژگی اصلی ساعت‌های این کالکشن داشتن قاب و بند تیتانیوم است که سبکی و دوام ساعت را تضمین می کند و نسبت به ساعت‌های استیل ضد زنگ 5 برابر مقاوم تر هستند. این ساعت‌ها اکثرا به تکنولوژی اکو درایو مجهز هستند و از کریستال یاقوت برای حفاظت از صفحه خود بهره می گیرند. تکنولوژی اکودرایو موجب می شود که نیازی به باتری برای ساعت خود نداشته باشید و از هر منبع نور برای شارژ باتری خود استفاده می کند. در نتیجه برای خرید ساعت سیتیزن مردانه حتما این زیرمجموعه را در نظر داشته باشید.

ساعت مردانه سیتیزن – زیرمجموعه‌ تقویم پرپچوال  (Citizen Perpetual Calendar Collection)

ساعت های این زیرمجموعه همانطور که از نامش پیداست، تمرکز زیادی روی تقویم پرپچوال گذاشته است. این ساعت‌ها نیازی به تنظیم دستی تاریخ نداشته و به صورت اتوماتیک، سال و ماه و روز با توجه به کبیسه بودن سال و یا 31 روزه بودن ماه تنظیم می شوند. اگر به دنبال یک ساعت حرفه ای و با دوام از برند ساعت سیتیزن هستید که تمامی امکانات مانند کورنوگراف و تقویم پرپچوال را داشته باشد می‌توانید مطمئن باشید که ساعت مورد نظر خود را در این زیرمجموعه خواهید یافت.

ساعت مردانه سیتیزن – زیرمجموعه درِس (Citizen Men’s Dress Collection)

اگر به دنبال خرید ساعت سیتیزن مردانه هستید این زیرمجموعه‌ برند سیتیزن را فراموش نکنید. ساعت‌های این سری سیتیزن عموماً طراحی‌های ساده‌تر و کلاسیکی دارند و در عین حفظ مقاومت و زیبایی برای استفاده‌ روزانه و رسمی بسیار مناسب هستند. قیمت ساعت سیتیزن این زیرمجموعه بسیار مناسب می باشد و  ساعت های آن از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.