10روش لوله بازکنی و رفع گرفتگی راه آب فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که به مرور و با گذر عمر لوله و اتصالات ساختمان با آن مواجه هستیم. برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب راهکارهای متعددی وجود دارد که با توجه به دلیل گرفتگی لوله و نوع مواد موجود در مجرای عبور فاضلاب باید بهترین گزینه را انتخاب نمود. خدمات فنی سما یکی از باسابقه ترین گروه های و در ادامه به 12 روش باز کردن لوله فاضلاب در خانه اشاره خواهد نمود. ساکنین تهران، جهت باز کردن خود به لوله بازکنی تهران مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از تاسیساتی شبانه روزی تهران کلیک کنید.

بهترین روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب کدام است؟

قبل از بررسی راه حل ها و روش باز کردن لوله فاضلاب، لازم است نکات مهم برای انتخاب بهترین روش را برای رفع گرفتگی لوله بدانید. در انتخاب راه حل ها و روش هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، لازم است ابتدا بدانید که دلیل گرفتگی لوله فاضلاب چیست؟ به عبارت دیگر، باید بدانید که چربی، مو و تکه های مواد غذایی باعث این گرفتگی شده است یا ورود مصالح ساختمانی مانع از عبور فاضلاب در لوله ها می باشد؟ علاوه براین، لازم است به جنس لوله و اتصالات نیز توجه داشته باشید، چون استفاده از برخی مواد شیمیایی ممکن است منجر به آسیب وارد شدن به لوله های فاضلاب و ایجاد سوراخ در آنها گردد. در نتیجه می توان گفت، بهترین روش باز کردن لوله فاضلاب راه حل یا مجموعه ای از راه حل ها می باشد که با نوع مواد موجود در فاضلاب و جنس لوله و اتصالات سازگری کامل داشته باشد. لازم به ذکر است که اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب عبارتند از:

 • تجمع مو و پرز و نخ در لوله های فاضلاب
 • گرفتگی لوله فاضلاب بخاطر انباشته شدن مواد شوینده و صابونی
 • انباشته شدن تکه های مواد غذایی در مسیر عبور فاضلاب آشپزخانه
 • گرفتگی لوله فاضلاب به علت تجمع دستمال توالت و دستمال کاغذی
 • گیر کردن اشیای فلزی یا پلاستیکی در لوله دستشویی و توالت
 • انباشته شدن مصالح ساختمانی در چاه فاضلاب

روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب

از بهترین و کاربردی ترین روش های بازکردن لوله فاضلاب می توان به گزینه های زیر اشاره نمود که تمام این موارد باید با رعایت استانداردها و اصول ایمنی صورت گیرند:

1- استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی فاضلاب

یکی از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب آشپزخانه و سینک ظرفشویی، انباشته شدن زیاد ذرات چربی و روغن می باشد. در نتیجه بهتر است با مشاهده کوچکترین گرفتگی لوله سینک ظرفشویی و سایر چاه ها، از آب جوش برای رفع این مشکل استفاده نمایید. مراحل انجام دادن این کار به این صورت است:

 • آب جوش به مقدار زیاد تهیه کنید
 • یک طرف آب جوش در لوله های فاضلاب بریزید. بهتر است تا چند دقیقه هیچ چیز دیگری وارد لوله ها نشود تا آب جوش فرصت باز کردن چربی ها را داشته باشد.
 • پس از چند دقیقه مجدد آب جوش بریزید. این کار را چند مرتبه تکرار کنید.
 • پس از باز شدن کامل لوله فاضلاب، مقدار زیادی آب در چاه یا سینک ظرفشویی بریزید تا مسیر عبور به طور کامل شستشو داده شده و تمیز گردد.

2-باز کردن چاه توالت با مواد شوینده

برای باز کردن چاه توالت می توان از محلول بسیار موثری که با مایع ظرفشویی ساخته میشود استفاده کنید. مقداری از مایع ظرفشویی را با آب ترکیب کنید و کمی حرارت دهید و در نهایت در چاه توالت بریزید. پس از چند آب بسیار داغ درون چاه بریزید تا به طور کامل مسیر تمیز شود.

3- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با نمک و سرکه

از رایج ترین روش های باز کردن لوله فاضلاب، استفاده از محلول های مختلف می باشد که هر یک قدرت تمیزکنندگی خاصی دارند. استفاده از محلول نمک و سرکه یکی از کم خطرترین راه حل ها برای رفع این گرفتگی ها می باشد. برای این منظور ابتدا نمک و سرکه را به اندازه مساوی با هم ترکیب نموده و بلافاصله در لوله فاضلاب بریزید. با انجام واکنش نمک و سرکه، محلول شروع به جوشش میکند و باعث میشود چربی و مو و مواد مسدود کننده لوله از بین بروند. پس از انجام این مرحله و باز شدن لوله فاضلاب، مقدار زیادی آب بریزید تا مسیر را به طور کامل تمیز کند.

4- بازکردن لوله فاضلاب با محلول نمک و جوش شیرین

از دیگر روش های باز کردن لوله فاضلاب می توان به استفاده از ترکیب نمک و جوش شیرین اشاره نمود. در این روش لازم است مقدار مساوی نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و درون چاه فاضلاب بریزید. پس از چند دقیقه آب جوش را در چاه بریزید تا مو، ذرات چربی و سایر کثیفی هایی که مسیر عبور فاضلاب را گرفته اند از بین بروند.

5- رفع گرفتگی لوله با محلول سرکه و جوش شیرین

وجود چربی و مو و مواد شوینده ته نشین شده در کف لوله های فاضلاب از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله های حمام و دستشویی می باشد. یکی از راه حل های بسیار موثر برای رفع این قبیل گرفتگی ها استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین می باشد. البته توجه داشته باشید که پس از ورود سرکه و جوش شیرین به لوله فاضلاب، لازم است حدود یک ساعت صبر کنید. در نهایت حجم زیادی آب را یکباره وارد چاه کنید.

6- بازکردن لوله فاضلاب با جوهر نمک

قبل از اشاره به این راه حل بهتر است بدانید که استفاده از جوهر نمک و محلول های شیمیایی بدون دستکش و عینک و در فضاهای دربسته بسیار خطرناک می باشد. لذا بهتر است در صورت عدم آشنایی با استفاده از این مواد، از افراد حرفه ای و تیم های لوله بازکنی در تهران و شهر مربوطه خدمات دریافت کنید. پس از رعایت نکات ایمنی 3 فنجان جوهر نمک را با 4 لیتر آب ترکیب کنید و در چاه فاضلاب بریزید. سپس به محلول اجازه دهید تا مواد مسدود کننده لوله را از بین ببرد. در نهایت آب جوش در لوله بریزید تا مسیر را باز کند.

7- باز کردن سیفون ظرفشویی

در بسیاری از مواقع استفاده از آب جوش نمی تواند به خوبی مسیر سیفون ظرفشویی را تمیز کند. در این شرایط بهترین گزینه باز کردن سیفون می باشد. برای اینکار لازم است گام های زیر انجام شوند:

 • ابتدا یک سطل زیر سینک قرار دهید تا پس از باز شدن سیفون آب به داخل آن بریزد.
 • پیچی که خرطومی سیفون را به سینک متصل کرده است با پیچ گوشتی باز کنید.
 • تمام لوله و اتصالات سیفون را جدا نموده و با آب گرم بشویید.
 • پس از تمیز شدن کامل لوله ها و تخلیه موادی که در مسیر عبور فاضلاب قرار گرفته اند، مجدد سیفون را به سینک متصل کنید.

8- رفع گرفتگی چاه فاضلاب با محلول شیمیایی

استفاده از آنزیم ها و محلول های شیمیایی از دیگر روش هایی می باشد که تاثیر زیادی بر باز شدن مسیر عبور فاضلاب دارد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این مواد حتما دستکش و عینک داشته باشید و این کار را در فضای دربسته انجام ندهید. محلول را بر اساس دستور ارائه شده بر روی بسته بندی داخل کاسه توالت یا چاه فاضلاب بریزید و پس از زمان مشخص آب زیادی را وارد چاه کنید.

9- استفاده از فنر دستی

تیم های حرفه ای برای بازکردن لوله فاضلاب، از فنرهای برقی استفاده می کنند. در واقع با فنر زنی لوله فاضلاب باعث میشوید تمام مواد انباشته شده در مسیر عبور فاضلاب به حرکت درآمده و به بیرون منتقل شوند. علاوه بر فنرهای برقی، نوع دیگری از آنها نیز وجود دارد که می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید. فنر دستی را به صورت فشرده تا حد امکان به درون لوله منتقل نمایید و سپس آن را حرکت دهید و بچرخانید. با انجام اینکار به صورت مکرر حجم زیادی از مواد انباشته شده به فنر چسبیده و به بیرون کشیده میشوند.

10- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با تلمبه دستی

از ضروری ترین ابزارهای لوله بازکنی که لازم است در تمام منازل وجود داشته باشد، تلمبه های دستی می باشد. چون بخش زیادی از گرفتگی های لوله فاضلاب را می توان با این تلمبه ها برطرف نمود. تلمبه را روی دهانه چاه قرار دهید به طوریکه امکان ورود هوا به چاه وجود نداشته باشد. سپس به صورت مرتب و سریع تلمبه را پایین و بالا کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید و در هر مرتبه نحوه ورود آب به چاه را بررسی نمایید. اگر با این راهکار گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد، به سراغ سایر روش ها بروید.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی