چگونه تسبیح هسته خرما را رنگ کنیم؟

تسبیح هسته خرما زندان بافت

قبل از بررسی تسبیح هسته خرما زندان بافت،بهتر است ابتدا به معرفی تاریخچه ای از تسبیح بپردازیم. طبق اعتقاد شیعیان،حضرت زهرا (سلام الله علیه),اولین کسی بوده اند که تسبیح در دست داشته اند. تسبیح یک وسیله بسیار لازم در تمام خانه ها می باشد. مشهور ترین تسبیح،تسبیح تربت امام حسین(علیه السلام)می باشد که از خاک تربت امام حسین (ع)تهیه شده و از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار می باشد.

تاریخچه تسبیح به کشورهای آسیایی بر می گردد،البته باز هم به طور کامل این مطلب ثابت نشده است. تسبیح از دیرباز در بسیاری از تمدن های مختلف وجود داشته و بعنوان ابزاری برای شمارش ،ثبت اعداد،روزها و ..کاربرد دارد. امروزه از تسبیح بیشتر برای فرستادن ذکرهای مختلف و در موارد محدودی بعنوان گردنبند نیز استفاده می شود. قبل از بوجود امدن تسبیح،مردم چین باستان برای کاربردهای مختلف مثل شمارش و موارد دیگر از یک نخ استفاده می کردند که هر گره ان بمعنی یک دانه از مفهوم مورد نظرشان بوده است. زنان آفریقای مرکزی امروزه روزها و ماه‌های بارداری خودشان را توسط یک نخ گره زده مشخص می کنند. در بسیاری از جوامع قدیمی مثل مصر،یونان،هند و روم از تسبیح برای ارزشمند شدن روزها و جشن های مختلف ، تزیین مکان های مختلف مثل محل زندگی و یکسری تجهیزات برای قشنگی و تزئین لباس های شان استفاده می کردند. در عصر حاضر از تسبیح بیشتر برای مسائل دینی و مذهبی استفاده می شود.

امروزه علاوه بر سایت های مختلف و پیج های اینترنتی که اقدام به تهیه و فروش تسبیح می کنند در نزدیک تمام فروشگاه تسبیح متبرکه مثل حرم امام رضا (ع),حرم حضرت معصومه(س),حرم امام حسین (ع) و سایر امام زادگان مغازه های زیاد و با تنوع محصول بسیار بالا ،انواع و اقسام تسبیح ها را در معرض دید زیارت کنندگان و برای فروش قرار داده اند. در زندان تا زمان اتمام دوره محکومیت ،زندانیان می توانند بصورت رایگان و بسته به علاقه فردی و داشتن مهارت یادگیری در زمینه های مختلفی مثل منبت کاری،ساخت انواع دستبند و تسبیح و آموزش های دیگر ،در کلاس ها شرکت کرده و پس از اتمام دوره آموزشی در زندان مشغول بکار تهیه و تولید شوند.

نحوه محاسبه حق الزحمه هم اینگونه می باشد که هر فردی با توجه به میزان تولیداتش توسط یک واسط محصولات که یک مسئول زندان می باشد، محصولاتش را به بیرون از زندان برای فروش می رساند و درامد حاصل از این کار به حساب آن فرد یا فرد مد نظر زندانی ریخته شده و بدین ترتیب خانواده های زندانی ها می توانند یک مقدار محدودی کمک خرج داشته باشند. تسبیح هسته خرما زندان بافت نیز یک تسبیح می باشد که توسط دانه های خرما ساخته شده است. نحوه ساخت این تسبیح را در چند قسمت پایین تر بصورت کامل شرح داده ایم.

How to paint palm kernel rosary

تسبیح هسته خرما نقره کوب

یک نوع دیگر از تسبیح هسته خرما ،تسبیح هسته خرما نقره کوب می باشد. بعلت ترکیب نقره و هسته خرما ،این تسبیح از جذابیت و چشم نوازی بسیار زیادی برخوردار می باشد. تسبیح های نقره کوب دارای دانه های خرما می باشد که یکسری میخ های کوچک تزئینی برای زینت بر روی آن کوبیده شده است. تسبیح هسته خرما در رنگهای قهوه ای ،مشکی و عسلی موجود می باشد. وزن این تسبیح،تقریبا ۴۰گرم می باشد.

چگونه تسبیح هسته خرما بسازیم

یکی از تولیدات بسیار زیبا و هنرمندانه ،درست کردن تسبیح با هسته های دور ریختنی خرما می باشد. تسبیح خرما بعنوان یک صنایع دستی استان بوشهر شناخته شده می باشد. برای ساخت تسبیح خرما بایستی مراحل زیر را طی نمود:

۱-جداسازی هسته های خرما(تعداد هسته های خرما مورد نظر برای ساخت خرما را پس از مصرف جمع آوری کرده تا به حد مورد نیاز ما برسند.)

۲-تمام دانه های خرما مورد نیازمان را به کمک یک دستگاه مخصوص به شکل دایره در می آوریم و حسابی صیقل می دهیم تا در پایان کار ،یک تسبیح زیبا و یکدست داشته باشیم.

۳-خیساندن هسته ها بمدت چند ساعت در آب (برای اینکه گوشت خرما بخوبی از هسته ها جدا شود و عاری از هر گونه کثیفی و آلودگی باشند).

۴-در این مرحله یکی یکی دانه ها را از اب خارج کرده و به کمک یک مته بسیار ظریف یک سوراخ از ابتدا به انتهای هسته ایجاد می کنیم.

۵-پس از ایجاد سوراخ در تمام دانه ها،اب اضافی را دور می ریزیم.

۶-در مرحله بعدی کمی روغن زیتون و جلا دهنده به دانه ها اضافه می کنیم و ان ها را حسابی در این ترکیب برای چند دقیقه غوطه ور می کنیم.

۷-در مرحله بعدی به کمک یک دستمال آشپزخانه روغن و جلا اضافی دانه ها را می گیریم.

۸-در این مرحله دانه ها را بصورت مرتب و صحیح در پشت هم قرار می دهیم.

۹-به کمک یک نخ مخصوص تسبیح و متناسب با اندازه ردیف دانه ها،شروع به اضافه کردن دانه ها به نخ می کنیم.

۱۰-پس از اینکه تمام دانه ها را داخل نخ کردیم،ابتدا و انتهای نخ را گره زده و قسمت های باقی مانده نخ را باز و اقدام به بافتن سر تسبیح می کنیم.

تسبیح هسته خرما با تعداد دانه های بسیار مختلفی وجود دارد،مثلا تسبیح ۳۳دانه،تسبیح ۱۰۰دانه ،تسبیح۱۰۱دانه و تسبیح ۱۰۰۰دانه که به آن شاه تسبیح گفته می شود.

چگونه با هسته خرما تسبیح درست کنیم

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله)،فرستادن انواع ذکر با تسبیح خرما و هم چنین ریگ را تایید یا رد نکرده اند. نحوه ساخت تسبیح هسته خرما را بصورت کامل در بالا شرح دادیم.

چگونه روی هسته خرما حکاکی کنیم

قبل از بررسی روش حکاکی بر روی هسته خرما لازم است ابتدا در مورد حکاکی کردن کمی توضیح دهیم. منظور از هنر حکاکی،ایجاد یکسری طرح ،نقشه بر روی انواع و اقسام وسایل مثل فلز،چوب،کاشی ، هسته خرما و دیگر موارد می باشد. روش حکاکی با توجه به جنس هر کار بسیار متفاوت می باشد.

حکاکی اسم روی هسته خرما

بر روی هسته خرما می توان هر متن یا طرحی را حکاکی کرد. برای حکاکی یک سوره کوچک دارای پنج آیا ای بایستی متن ما بسیار ظریف و ریز نوشته شده باشد. بعبارتی هرچه نوشته ما از حروف بیشتری تشکیل شده باشد ،بایستی اندازه متن نیز کاهش پیدا کند. می توان قبل از حک اسم بر روی دانه خرما ابتدا توسط کامپیوتر متن مورد نظرمان را با فونت و اندازه دلخواه تایپ کرده و سپس به کمک قلم سفید ،متن را روی دانه تسبیح نوشته و بعد اقدام به حکاکی آن نماییم.