چرا شوفاژ زیر پنجره است

امروزه، شما به سادگی می توانید گرمایش محیط را برقرار سازید و دیگر نباید مانند گذشته نگران تولید هوای گرم در محیط باشید. پیشرفت تکنولوژی و سیستم گاز کشی به درون خانه ها باعث شده است که شما بتوانید از سیستم های پیشرفته گرمایشی استفاده نمایید. رادیاتورها یکی از مهمترین وسایلی هستند که این روزها برای تولید گرما در محیط به کار می روند. به همین دلیل، تولید کنندگان تلاش کرده اند با تولید محصولات متنوع به افراد کمک کنند محصولات زیادی در دسترس داشته باشند و سپس اقدام به خرید نمایند.

دلیل نصب رادیاتور زیر پنجره چیست و ارتفاع آن چقدر باید باشد؟

بهتر است بدانید شما باید در زمان نصب رادیاتورها به برخی از قوانین و استانداردها پایبند باشید. در غیر اینصورت نمی توانید گرما را به گونه ای که تمایل دارید در محیط برقرار سازید. به طور مثال، برخی از رادیاتورها پره ای هستند و برخی پنلی.

رادیاتورهای پره ای گرمای بیشتری را در محیط برقرار می کنند و رادیاتورهای پنلی در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم هستند. این رادیاتورها باید به گونه ای در محیط نصب شوند که پاسخگوی نیازهای شما باشند و محیط را گرم و مطبوع سازند.

براساس اصول مهندسی ساختمان به دلیل اینکه معمولا سردترین مکان در اتاق نزدیک پنجره است و به علاوه از طریق درزهای آن ، امکان نفوذ هوا به داخل اتاق وجود دارد ، جایگاه و اندازه رادیاتورها باید با توجه به موقعیت پنجره مشخص شود.

از این رو بهترین روش توزیع دما در اتاق و بهترین نحوه جبران کسری تابش گرمایی زمانی رخ می دهد که رادیاتور زیر پنجره نصب شود.اگر رادیاتوری که حدود 60 درصد گرمای اتاق را به صورت جابه جایی منتقل می کند به صورت آزاد جلوی دیوار بیرونی زیر پنجره نصب شود،

نیروی شناوری هوای گرم آن به قدری بزرگ خواهد بود که امکان نفوذ هوای سرد شده روی وجه داخلی پنجره و هوای سرد وارد شده از درزهای پنجره ، به درون اتاق را منتفی می سازد ، با این کار جریان هوا در اتاق (گردش هوای اتاق ) برقرار خواهد شد.لذا به مهندسان تاسیسات تاکید می شود که برای استفاده از حداکثر توان گرمایی رادیاتورآن را نزدیک دیوار و زیر پنجره نصب کنند.

نصب رادیاتور زیر پنجره

اکنون ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چرا باید رادیاتور را زیر پنجره نصب کنیم. به طور کلی، یکی از بهترین فضاهایی که می توانید رادیاتور را نصب کنید زیر پنجره است. قیمت پنجره دوجداره وین تک به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال ساختار پنجره مورد نظر ، روی قیمت پنجره دوجداره تاثیر مستقیم می گذارد .

زیرا زیر پنجره سردترین منطقه ای است که در خانه وجود دارد و این مسئله به شما کمک می کند گرمای ملایمی را در محیط به وجود بیاورید. همچنین، نصب رادیاتور در زیر پنجره باعث می شود که هوا در محیط گردش پیدا کند و این مسئله باعث می شود فضای مناسبی در زمستان در خانه به وجود بیاید.

ارتفاع رادیاتور زیر پنجره

یکی از سوالاتی که در زمان نصب رادیاتور در زیر پنجره مطرح می شود ارتفاع رادیاتور از زیر پنجره است. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از نصب رادیاتور بدست بیاورید باید به ارتفاع نصب توجه داشته باشید. رادیاتور باید با ارتفاع 7 تا 10 سانتی متر از سطح زمین نصب گردد.

این امر باعث می شود که رادیاتور بتواند فضا را به اندازه کافی گرم کند و در نتیجه شما حس بسیار خوبی در محیط خواهید داشت. اگر این ارتفاع رعایت نشود، در آینده ممکن است مشکلات زیادی برای شما به وجود بیاید.

 ارتفاع استاندارد نصب رادیاتور

مسئله دیگری که در زمان نصب رادیاتور باید به آن توجه کنید فاصله رادیاتور از دیوار است. این فاصله باید بین 5 تا 10 سانتی متر باشد. اگر در زمان نصب به این فاصله توجه نداشته باشید، رادیاتور دیگر نمی تواند محیط را به اندازه کافی گرم کند و این مسئله باعث می شود که چالش های زیادی در محیط برقرار گردد.

همچنین، باید بدانید زاویه نصب رادیاتور اهمیت زیادی دارد. شما باید رادیاتور را در زاویه 90 درجه نصب کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از نصب رادیاتور بدست بیاورید و محیط به اندازه کافی گرم شود.

توجه به متراژ اتاق

از جمله مواردی که در زمان نصب رادیاتور در محیط اهمیت زیادی دارد توجه به متراژ محیط است. بی شک شنیده اید برخی از افراد می گویند که رادیاتور آنها خوب نیست و هوا را گرم نمی کند. اگر به رادیاتور و متراژ توجه داشته باشید متوجه می شوید متراژ رادیاتور با محیط همخوانی ندارد و این مسئله باعث می شود که شما نارضایتی زیادی داشته باشید.

البته باید بدانید در اتاق هایی که متراژ بزرگ است بهتر است به جای نصب یک رادیاتور بزرگ  از دو رادیاتور کوچک استفاده کنید. این مسئله به شما کمک می کند گرمای بهتر و مطبوع تری در محیط برقرار شود.

عایق کاری دیوار

اگر می خواهید که رادیاتور را بر روی دیوار و یا زیر پنجره نصب کنید باید به عایق کاری دیوار توجه داشته باشید. دیوارهایی که عایق نیستند ممکن است آب و یا رطوبت را انتقال دهند و این مسئله باعث می شود که رادیاتور خراب شود. همچنین، این مسئله می تواند آسیب های زیادی را به دیوار وارد کند. زیرا رادیاتور وزن زیادی دارد و در صورتی که دیوار عایق نباشد و مرطوب شود مقاومت خود را از دست می دهد.

مسئله دیگری که باید در زمان نصب رادیاتور مد نظر قرار دهید عدم نصب آن در نزدیکی در است. زمانی که رادیاتور نزدیک در نصب می شود، به دلیل اینکه در باز و بسته می شود گرمای هوا دائما به خارج از محیط می رود و فضا گرم نمی شود.

استفاده از پرده کرکره ای

شاید این سوال برایتان مطرح گردد اگر رادیاتورها را زیر پنجره نصب کنید، باید بر روی پنجره پرده قرار دهیم و این مسئله خطرناک است و باعث آتش سوزی می شود. این امر بسیار مهم است و شما هرگزن نباید از پرده ای استفاده کنید که روی رادیاتور بیافتد. زیرا ممکن است پرده بیش از اندازه داغ شود و در نتیجه آتش سوزی رخ می دهد. برای اینگونه پنجره ها باید از پرده های کرکره ای استفاده نمایید.

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد نصب رادیاتور زیر پنجره قرار دهیم. نصب رادیاتور زیر پنجره باعث می شود که هوا رد و بدل شود و این مسئله می تواند به تازگی هوا در محیط کمک کند.

همچنین، در زمان نصب باید رادیاتور در زاویه 90 درجه نصب شود و فاصله آن از زمین باید بین 7 تا 10 سانتی متر باشد. فاصله رادیاتور باید از دیوار 5 تا 10 سانتی متر باشد. این استانداردها بسیار مهم هستند و به شما کمک می کنند حس خوبی داشته باشید.