پیش بینی روند بازار ارز بعد از تعطیلات

در هر بازاری از یک سو افراد خوش بین و از سوی دیگر افراد بدبین وجود دارند. در پایان شب سیاه ، خوش بینان رنگ سفید را می بینند ، در حالی که بدبینان هر مکان را نشانه تغییر در تراز منفی می دانند. هفته گذشته دست بدبینان بلند شد ، اما هفته آینده چه خواهد شد؟ این گزارش از زاویه دیگری به بازار نگاه می کند.

نبرد خوش بینی و بدبینی در بازار ارز

قیمت دلار نامرئی وارد کانال 27 هزار دامنه شد. در پایان فصل تعطیلات ، به نظر می رسد معامله گران با دو گزینه روبرو هستند: خرید با سود یا انتقال به سطوح بالاتر. وقتی معامله گران به سطح جدید قیمت می نگرند ، انتظار دارند که روند آینده بهتر از وضعیت فعلی نباشد. در این صورت ، عرضه کاهش می یابد و تقاضا برای دلار افزایش می یابد.

آنچه در چند روز گذشته اتفاق افتاده است بازار ارز تأثیر دوگانه است ؛ حمله طالبان به افغانستان و روند مذاکرات هسته ای دو فاکتور مورد انتظار است ارزش دلار و بازار ارز به دلیل نتیجه گیری نامطلوب ، بازار قبل از تعطیلات کرونا نوسانات زیادی داشت ، اما این بی ثباتی پس از تعطیلات به چه سمت می رود؟

طالبان

قیمت دلار ؛ افغانستان و طالبان

هفته گذشته بازار پس از سقوط کابل و حمله طالبان تحت فشار بود. افغانستان از دو جهت بازار ارز ایران مهم بود. اول ، بازار 2.5 میلیارد دلاری معامله گران ایرانی و دوم ، نقش هرات در تسویه اسکناس دلار.

اما این یک سکه است بازار ارز است؛ در طرف دیگر سکه ، به اخبار و رویدادهای شنیده شده در تعطیلات باز می گردد.

به گفته برخی از تجار ایرانی ، با کاهش تنش ها در افغانستان خبری از محدودیت های قبلی طالبان در دست نیست. این فضا اکنون نگرانی ها درباره افغانستان را برطرف کرده است. بانک ها هنوز بسته هستند اما صرافی ها در هرات بازگشایی شده اند. برخی تحلیلگران معتقدند که این وضعیت نوسانات را کاهش می دهد بازار ارز منجر می شود.

اما اگر وضعیت در افغانستان بهتر نشود چه؟ ارقام در طول سال نشان می دهد که سال گذشته تراز تجاری بین دو کشور 2 میلیارد دلار به نفع ایران بوده است. اما اگر به این میزان قاچاق اضافه شود ، این وضعیت تغییر می کند. بیشتر تجارت ایران با افغانستان به صورت رسمی انجام می شود ، اما در مورد افغانستان چنین نیست. بیشتر تجارت افغانستان با ایران به دلیل ماهیت آن از منابع غیررسمی ناشی می شود. مواد مخدر یک کالای اصلی است که مصادره و وارد دیوان سالاری تجارت خارجی ایران نمی شود. تجارت حداقل نیم میلیارد دلار تخمین زده می شود و تقاضا برای ارز هرچند برای مدت کوتاهی در حال کاهش است ، زیرا قاچاق از افغانستان به ایران افزایش یافته است.

اگرچه هرات محل تسویه اسکناس دلار است ، اما در صورت عدم امکان مداخله بین این بازار و تهران ، نقش بازار سازمان یافته ارز گسترده تر و تعیین کننده تر خواهد بود. بنابراین ، این بازار ممکن است در کوتاه مدت دارای خواص ضد فرار باشد. در این رابطه ، برخی تحلیلگران معتقدند که اثر محرک رویدادها در افغانستان بی ثبات است. بازار ارز در روزهای آینده به تدریج کاهش می یابد. یا عدم تقارن اطلاعات التهاب را کاهش می دهد یا با قاچاق حجم تقاضا مسدود می شود.

آیا یک کارفرما جلوی جو بایدن را می گیرد؟

نگاهی به رویدادهای سیاسی و بازار ارز

برخی از مواضع چهره های اجرایی جدید ، بحث های احیای آینده برجام مورد سال قرار گرفته است. اما روابط اخیر بین سران کشورهای جدید و روسای جمهور چین و روسیه نشان می دهد که دولت جدید قصد دارد حداقل از ابتدا مذاکره کند. منابع روبرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نشان می دهد که او و تیمش روی فرمول جدیدی کار می کنند که بر اساس آن توافق با ایران از چارچوب توافق قبلی فراتر می رود. این علامت ممکن است نشان دهد که تمایل ایالات متحده برای رسیدن به توافق از بین نرفته است.

توافق بین ایران و چین برای تسریع واردات واکسن سینوفرم از چین نشان می دهد. طبیعتاً این شتاب واردات با چراغ سبز ایالات متحده انجام می شد ، زیرا در گذشته طرف چینی نمی خواست همکاری با ایران را اعلام کند.

در این راستا ، در حالی که طبق شواهد یک طرف بازار ارز نسبت به روند آینده خوشبین نیست ، وقایع طرف دیگر بازار ارز در تعطیلات آخر هفته گذشته نشان داده است که یک عامل احتیاطی خواهد بود. بازار ارز 14 میلیون دلار به صرافی های رسمی منتقل می شود تا 24 شرط را برآورده کند ، به ویژه از اولین روز کاری. این تعداد معاملات انجام شده در دو روز کاری آخر هفته است. با این حال ، باید دید آیا بازار با نگاه بدبینانه به ارزها حرکت خواهد کرد یا خوش بینی ادامه خواهد داشت.

223227