پوست سر خشک یا چرب

داشتن موهای سالم کاری سخت و دشوار است، که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دقیق دارد. به همین دلیل و از آنجایی که تاثیر مو بر زیبایی چهره بسیار می‌باشد، بهتر است به عنوان قدم اول، با نحوه تشخیص نوع مو و پوست سر آشنا باشید.

موهای افراد با افزایش سن، تغییر شرایط جوی محیط زندگی و محصولاتی که برای شستشو استفاده می‌کنند، دچار تغییر می‌شود. بنابراین همیشه نمی‌توانید با توجه به جنس مو قبلی که داشته‌اید، محصولات مراقبتی مو خود را انتخاب کنید. پس بهتر است هر دو سال یکبار موهای خود را، از نظر جنس پوست سر و نوع تارهای آن، مورد بررسی قرار دهید و بدانید که محصولات دکتر بیز را از کجا تهیه کنیم.

انواع پوست و مو سر کدامند؟

جنس پوست سر گاهی متفاوت از تارهای مو می‌باشد؛ اما تاثیر مستقیمی در حالت، تمیزی و سلامت موهای شما داشته باشد. به همین دلیل، دانستن جنس پوست کف سر در انتخاب محصولات مراقبتی مو بسیار مهم است. در ادامه مشخصات انواع پوست و مو سر شرح داده شده است. در انتها نیز تفاوت قیمت کرم پودر لاکچری کوین شیشه ای در فروشگاههای مختلف و روش تشخیص کرم پودر اصل از تقلبی را آورده ایم.

مشخصات پوست سر خشک

یکی از مهم‌ترین مشخصات پوست سر خشک ، براق نبودن موهای شماست. دیگر علائم آن، خرد شدن و ریزش موها به هنگام شانه زدن است. این موارد، اغلب به دلیل کم کار بودن غدد چربی کف سر، به وجود می‌آیند. خشکی کف سر به مرور زمان باعث کدری، زبری، شکنندگی و بد حالتی موها نیز خواهد شد. همچنین این نوع موها به دلیل اینکه سخت شانه می‌شوند، بسیار در معرض گره خوردن و موخوره هستند.

در ادامه برخی دیگر از مهم‌ترین دلایل ایجاد مو و پوست سر خشک شرح داده شده است:

 • قرار داشتن در معرض تابش نور آفتاب یا وزش باد به صورت طولانی مدت
 • استفاده بیش از محصولات آرایشی با پایه الکل
 • کمبود آب بدن
 • استفاده از شامپوهای حجم دهنده و تقویت کننده که رطوبت پوست سر را از بین می‌برند

علائم و نشانه‌های پوست و مو مختلط

موهای مختلط عموما در قسمت ساقه و ریشه خشک، اما با پوست کف سری چرب هستند. مشکلات افرادی که جنس پوست و مو آن‌ها با یکدیگر متفاوت است بسیار زیاد است؛ چرا که گاهی محصولی برای ساقه موهای آن‌ها مناسب است اما پوست سرشان را تحریک می‌کند و گاهی نیز بالعکس.

بنابراین شستشو آن‌ها کمی سخت و دشوار است؛ چرا که در عین تلاش برای دامن نزدن به خشکی موها، باید از چربی پوست کف سر نیز بکاهید. از آنجایی که شستن تارهای مو، خشکی آن‌ها را تشدید می‌کند، بهتر است موقع حمام شامپو را فقط به کف سر خود بزنید و سعی کنید شامپوها، تماس کمتری با ساقه مو داشته‌باشند. همچنین هنگام مصرف اجازه ندهید این محصولات با ریشه‌ موی شما تماس داشته باشند.

مشخصات پوست سر چرب

اگر شما گاهی هنگام شانه زدن موهایتان بر روی آن پوسته‌های چرب می‌بینید و یا مدت کوتاهی پس از شستشو، احساسی چربی در ناحیه کف سر خود می‌کنید؛ دارای پوست سر چرب هستید. در تکمیل علائم موهای چرب باید گفت، گاهی این چربی ممکن است باعث خارش پوست سر و در نهایت ریزش آن نیز، بشود. تعداد افراد با این جنس پوست سر بسیار زیاد است.

علت اصلی ایجاد مشخصات پوست سر چرب ، ترشحات بیش از حد غدد چربی داخل پوست است که به فولیکول‌های مو وصل هستند. این مشکل گاهی ریشه در بیماری‌هایی مانند پر کاری غده فوق کلیه و یا داشتن کیست تخمدان در بانوان نیز، دارد.برای شستن سر چرب بهتر است شامپو بیش از یک دقیقه بر روی موها و پوست سر شما باقی نماند؛ همچنین سعی کنید از برخورد نرم کننده‌ها با پوست سر چرب جلوگیری کنید؛ به این صورت که آن‌ها را فقط بر روی ساقه‌ی مو بمالید؛ چرا که در غیر این صورت علائم موهای چرب شما تشدید خواهند شد.

مو و پوست سر معمولی

در سطح چنین مو و پوست سرهایی چربی و خشکی معمولی بوده و خبری از شوره، پوسته پوسته شدن، خارش، قرمزی، گره، موخوره و سایر مشخصات پوست سر چرب و خشک، وجود ندارد؛ بنابراین هنگام شانه زدن نیز مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آید.برای شستن پوست و مو سر معمولی می‌توانید هر یک روز در میان، شامپو مناسب با جنس تارهای مو خود را بر روی کف دست ریخته و به آرامی آن را بر روی پوست کف سر خود ماساژ دهید، سپس آبکشی کنید.

تست تشخیص نوع مو و پوست سر

حال که مشخصات انواع مو و پوست سر را دانستید بهتر است بدانید انتخاب شامپو و محصولات مراقبت از مو احتیاج به دانستن دقیق نوع آن‌ها دارد و این کار نیز تنها از طریق تست تشخیص نوع مو و پوست سر ، امکان پذیر است.از آنجایی که اگر مشخصات انواع مو را بشناسید و مطابق آن نوع داشتن مو هایی زیبا و سالم تاثیر زیادی در چهره افراد دارد به همین علت نگهداری صحیح از مو ها و جلوگیری از ریزش آن ها یکی از دغدغه های روزمره افراد می باشد. اولین گام در مراقبت درست از مو تشخیص و فهمیدن جنس آن می باشد اینکه بدانیم موی ما خشک است یا چرب؟ اهمیت زیادی دارد زیرا در این صورت با آگاهی بیشتری از استفاده می کنیم. آیا شما جنس مو های خود را می شناسید؟ اگر تاکنون نتوانسته اید جنس مو های خود را به درستی تشخیص دهید در این مطلب با همراه باشید.

موهای چرب

چربی مو به علت غده های چربی داخل پوست است که به فولیکول های مو متصل می شوند. اما گاهی این چربی بیش از اندازه می‌شود و ظاهر مو را به هم می ریزد علت این امر می تواند از پرکار بودن غدد چربی یا بیماری های غدد درون ریز مانند تخمدان پلی کیستیک و یا پرکاری غده فوق کلیه باشد که باعث افزایش هورمون های مردانه می شود. در مو های چرب تراوش چربی زیاد بوده به همین علت گرد و غبار و آلودگی ها جذب مو شده و همچنین ظاهر مو کدر و مات می شود. اصولا چربی کف سر در فصل گرما یا مناطق گرمسیر بیشتر است اگر این چربی در کف سر افزایش یابد، ریشه مو دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی مواد مورد نیاز خود را تامین کند و به مرور ریزش مو رخ می‌دهد. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، استرس، اختلالات عصبی می توانند موجب پرکاری غدد چربی شوند.

مو های خشک

یکی از مهم ترین دلایل خشکی مو و کف سر استفاده از مواد قلیایی و الکل است. هر چقدر مو ها خشک تر باشند میزان شکننده بودن آن نیز افزایش یافته و با شانه کردن معمولی و شستشوی ساده دچار ریزش می شوند. در افرادی که مو ها و کف سرشان خشک است احتمال بروز موخوره و شوره زیاد می باشد. در این گروه از افراد چربی طبیعی پوست سر به مو ها نرسیده و مو ها درخشنده نیستند.

عوامل موثر در خشکی مو و کف سر

 1. مصرف بیش از اندازه از رنگ مو، مواد صاف و فر کننده
 2. اثرات مضر عوامل بیرونی مانند کلر موجود در استخر ها، نور خورشید، گرد و غبار و …
 3. استفاده زیاد از اتو مو، سشوار، بابلیس و …
 4. اثرات مضر مواد شیمیایی مانند ژل های مو و حالت دهنده ها
 5. شستشو مو با آب داغ
 6. کم شانه زدن مو ها
 7. عدم مراقبت صحیح از مو ها

مو های مختلط

این نوع جنس مو دو حالت دارد به همین علت فهمیدن و تشخیص جنس آن به دقت بیشتری نیاز دارد. در واقع این نوع مو در قسمت پوست سر چرب است اما در انتهای ساقه های مو، خشکی و موخوره دیده می شود. مو های مختلط بیشتر در خانم هایی دیده می‌شوند که مو های بلند دارند. نگهداری و مراقبت از این مو ها سخت تر است زیرا هم باید چربی آن ها کنترل شود و هم باید از شامپو هایی برای مو ها استفاده کرد که زیاد آن ها را خشک نکنند. بهتر است برای شستن مو های مختلط بیشتر کف سر را بشویید و تماس شامپو با ساقه مو را کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خشکی قسمت انتهایی مو ها می توانید از یک مناسب استفاده کنید.

مو های معمولی

مو های معمولی به علت میزان متعادل ترشح چربی، چربی را به خود جذب می کنند. پوست کف سر این افراد هیچ گونه قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن ندارد و مو ها هنگام لمس کردن نرم و انعطاف پذیر هستند. حفظ این حالت و فعالیت غدد چربی بستگی به رعایت بهداشت روزانه و رژیم غذایی دارد.

2 روش مهم برای تشخیص و فهمیدن جنس مو و کف سر

روش اول:

 • به حمام رفته و مو های خود را به خوبی شستشو دهید.
 • پس از استحمام مو های خود را در حوله پیچیده و به آرامی خشک کنید. از حرکت حوله روی مو و پوست سر خودداری نمایید.
 • بعد از 48 ساعت قسمتی از مو ها را کنار بزنید تا فرق سر دیده شود.
 • نوک انگشتتان را بر روی پوست سر بکشید.
 • اگر نوک انگشت چرب یا براق باشد جنس مو هایتان چرب است اگر هیچ اثری از چربی نباشد و زیر انگشتتان احساس زبری کنید پوست سرتان خشک است. اگر نوک انگشتتان چرب نشود و در عین حال زبری نیز احساس نکنید جنس مو شما نرمال و طبیعی است.

روش دوم:

 • به حمام بروید و خوب مو هایتان را بشویید.
 • پس از حمام، مو را به حوله پیچیده و به آرامی خشک کنید.
 • بعد از 48 ساعت قمستی از مو را کنار زده طوری که فرق سر دیده شود.
 • قطعه ای کاغذ به اندازه 2 در 2 سانتی متر برداشته و با انگشت روی پوست سرتان به آرامی فشار دهید.
 • پس از یک دقیقه کاغذ را برداشته و بررسی کنید.
 • اگر در هر دو طرف کاغذ چربی دیده شد پوست سر شما چرب می باشد. اگر هیچ اثری از چربی نبود پوست سر خشک است و اگر یک طرف کاغذ چرب بود جنس مو ها نرمال و معمولی است.

چگونه بدانیم کف سرمان خشک است یا چرب؟

برای تشخیص جنس مو و پوست کف سر باید ابتدا حمام رفته و با یک حوله به آرامی و بدون ماساژ دادن موهایتان را خشک کنید پس از 48 ساعت نوک انگشت یا یک کاغذ 2 در 2 سانتی متر را در قسمتی از فرق سر قرار داده اگر دستتان یا دو طرف کاغذ چرب شد جنس مو و پوست سر شما چرب است اما اگر هیچ اثری از چربی نبود جنس مو خشک می باشد اگر یک طرف کاغذ چرب شد شما جزء افرادی هستید که موهایتان معمولی است.

جمع بندی

داشتن مو هایی سالم، پرپشت و زیبا برای همه افراد اهمیت دارد به همین علت سعی می کنند تا از محصولات مراقبت از مو مناسب و با کیفیت استفاده کنند. درست است که استفاده از محصولات با کیفیت و اورجینال از اهمیت بالایی برخوردار است اما گام اول در مراقبت از مو و داشتن مو هایی سالم، تشخیص و فهمیدن جنس مو و پوست سر می باشد زیرا اگر جنس مو خود را نشناسیم نمی توانیم به درستی از مو هایمان مراقبت کنیم و با عواملی مانند موخوره، شوره، ریزش مو و … مواجه می شویم و سلامت مو ها به خطر می افتد. در این مطلب سعی کردیم شما را جنس مو هایتان آشنا کنیم تا با آگاهی بیشتری از محصولات مویی استفاده کنید.همچنین شما می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید و از قیمت سرم luxury coin نیز آگاه شوید.