پمپ شیمی درمانی چیست؟

داروهای شیمی درمانی به گونه ای هستند که نیاز به تزریق در بازه ی زمانی مشخص با سرعت منظم و یکنواخت دارند، به همین منظور محصولی به نام پمپ شیمی درمانی تولید و عرضه می‌گردد که با استفاده از آن، افراد می‌توانند داروهای تزریقی مورد نیاز خود را در طول یک بازه ی زمانی معین دریافت کنند. استفاده از این محصول که میتوانید از آبی سلامت تهیه کنید باعث می شود افراد را از بستری شدن در بیمارستان به منظور تزریق دارو بی نیاز می‌کند. همچنین به این افراد کمک می‌کند تا استقلال بیشتری را تجربه کنند و در حین تزریق دارو به کارهای روزمره خود نیز برسند.

کاربرد پمپ شیمی درمانی:

پمپ شیمی درمانی موجود در amazon برای  تزریق میزان معینی  داروهای شیمی درمانی با سرعت مشخص   استفاده می شود. این وسیله درمانی یکبار مصرف و با وزن و حجم کم طراحی شده تا به راحتی توسط بیمار حمل شود و شخص بتواند فعالیت های روزمره خود را به آسانی انجام دهد. این وسیله اغلب برای تزریق داروهایی استفاده می شود که باید به میزان مشخص طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت به بیمار تزریق شوند و دلیل تیره رنگ بودن محفظه ان حساس بودن داروها به نور خورشید است.

ویژگی های پمپ شیمی درمانی

 • پمپ های شیمی درمانی از نوع یکبار مصرف هستند.
 • این پمپ امکان مصرف داروهای شیمی درمانی را در فواصل مشخص، تنظیم می کند.
 • این وسیله شیمی درمانی کم وزن و کم حجم  هستند.
 • پمپ های شیمی درمانی قابلیت حمل دارند.
 • این نوع پمپ های شیمی درمانی، امکان انجام فعالیت های روزمره را برای بیمار فراهم می کند.
 • جايگزين مناسب سرم و ست سرم .
 • دارو به صورت اتوماتیک و بدون نياز نظارت خاصی به بیمار تزریق می گردد.
 • محفظه دارو و لومن های پمپ یکبار مصرف تزریق ضد نور هستند و برای داروهای حساس به نور مناسب می باشند.
 • کنترل دقیق میزان خروجی دارو
 • دارای ست ویژه جهت جلوگیری از تزریق داروی اضافی
 • دارای علامت روی محفظه بیمار برای مشخص کردن و کنترل حجم باقی مانده دارو در محفظه

شیمی ‏درمانی چگونه عمل می‏کند؟

به ‏طور معمول سلول‏های بدن در یک مسیر کاملا کنترل شده رشد می‏کنند و تقسیم می‏شوند ولی سلول‏های سرطانی بی‏ قاعده و بدون هیچ کنترلی و خیلی سریع رشد کرده و تقسیم می‏شوند. داروهای شیمی‏ درمانی قادرند سلول‏هایی که سرعت رشد بالایی دارند را تخریب کنند و با کاهش سرعت رشد و تخریب سلول‏های سرطانی، علائم مربوط به سرطان به سرعت تخفیف می‏یابد.

قیمت پمپ شیمی درمانی

قیمت پمپ درد شیمی درمانی محدوده ی مشخصی را در بر می‌گیرد و عموما بین 200 تا 400 هزار تومان است. این محصولات انواع بسیار متفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها در یکسری از ویژگی های جزئی با یکدیگر متفاوت هستند، که در هنگام خرید لازم است توجه کافی به آن ها را داشته باشید.

۹ نکته در مورد شیمی درمانی در خانه

۱. مدیریت پمپ ها اغلب ساده تر از شیمی درمانی خوراکی است.

بیماران واقعا کار زیادی با پمپ شیمی درمانی ندارند، جز اینکه یاد بگیرند چگونه از آن استفاده کنند و آن را تمیز و خشک نگه دارند. معمولا فقط پرستاران مجاز به اتصال آنها به پورت های بیماران یا خطوط PICC هستند. سپس بیماران ۱۰ تا ۱۵ دقیقه منتظر می مانند تا مطمئن شوند پمپ ها به درستی کار می کنند. پس از آن، آنها آزادند که بروند.

از آنجایی که پمپ ها برای ارائه مقادیر ثابت شیمی درمانی در مدت زمان معینی طراحی شده اند، بیماران نیازی به نگرانی در مورد دوز یا زمان مناسب ندارند. مگر اینکه پمپ خراب شود، که نادر است، تا زمانی که آن را حذف نکنید، عملا می توانند آن را فراموش کنند. پرستاران می توانند خطوط یا پورت های PICC خود را تخلیه کنند و مطمئن شوند که برای دفعه بعد که به کلینیک باز می گردند، تمیز و آماده رفتن هستند.

در این میان شیمی درمانی دهان مسئولیت بیشتری را در بر می گیرد. زیرا در حالی که بیماران در بیمارستان هستند، پرستاران تمام داروهای خود را مدیریت می کنند. اما هنگامی که آنها در خانه قرص مصرف می کنند، بیماران نه تنها باید به خاطر داشته باشند که چه زمانی آنها را مصرف کنند، بلکه باید به یاد داشته باشند که چگونه آنها را (همراه با غذا یا نه) مصرف کنند و چگونه آنها را (در دمای اتاق یا در یخچال) نگهداری کنند. این می تواند مشکل باشد، زیرا برخی از داروها فقط در فواصل زمانی خاص مصرف می شوند، نه به طور منظم یا روزانه. در خانه بیماران ممکن است کسی را در اطراف نداشته باشند که به آنها کمک کند پیگیری کنند. برای استعلام قیمت یا خرید پمپ شیمی درمانی اینجا کلیک کنید.

۲. حمل پمپ های شیمی درمانی نسبتا ساده است.

برخی از بیماران وقتی متوجه می شوند که برای چند روز باید از پمپ شیمی درمانی استفاده کنند، بسیار نگران هستند. اما خود پمپ فقط به اندازه یک تلفن هوشمند است، فقط کمی ضخیم تر و سنگین تر است. این پمپ ها در دو حجم ۱۰۰ml و ۲۷۵ml موجود هستند. مردان معمولا ترجیح می‌دهند آن را در بسته‌بندی فانی حمل کنند، اما بسیاری از زنان فقط در کیف خود قرار می‌دهند. در هر صورت، اغلب حمل و نقل آن بسیار ساده تر از آنچه بیماران انتظار دارند به پایان می رسد. لوله معمولا به اندازه‌ای طولانی است که بیشتر بیماران می‌توانند پمپ را بیرون از حمام بگذارند و در حین شست‌وشو نیز قسمتی را که به آن متصل می‌شود بپوشانند.

۳. پمپ های شیمی درمانی معمولا به طور مختصر و فقط برای برخی داروها استفاده می شوند.

بسیاری از شیمی‌درمانی‌های IV نیاز به پمپ در خانه ندارند. یکی از رایج‌ترین شیمی‌درمانی‌های خانگی، ۵-فلوئورواوراسیل یا به اختصار ۵-FU است. این یک داروی قدیمی است که اغلب برای درمان سرطان های دستگاه گوارش مانند کولورکتال و پانکراس استفاده می شود.

به طور معمول، ۵-FU طی ۴۶ تا ۴۸ ساعت داده می شود. اما همچنین به عنوان یک عامل حساس کننده رادیویی برای موثرتر کردن پرتودرمانی استفاده می شود. اکثر بیماران مجبور نیستند بیش از چند روز از پمپ شیمی درمانی استفاده کنند. اما در برخی موارد، بیماران ممکن است تا پنج روز نیاز به استفاده از پمپ داشته باشند، زیرا باید در روزهایی که بیماران برای پرتودرمانی مراجعه می‌کنند، کار کند.

۴. پمپ های شیمی درمانی در صورت لزوم به راحتی خاموش می شوند.

بیمارانی که قرار است به یک داروی شیمی درمانی پمپ شده واکنش نشان دهند، معمولا در ۱۰ یا ۱۵ دقیقه اول انفوزیون واکنش نشان می دهند. بنابراین، پس از پایان دوره مشاهده اولیه، بیماران به طور کلی هیچ مشکلی ندارند.

همانطور که گفته شد، بیماران هنوز باید قبل از ترک کلینیک نحوه توقف پمپ را بیابند. معمولا این فقط شامل کلیک کردن روی یک دکمه است. اما هنوز هم مهم است که بدانیم چگونه باید انجام دهیم، زیرا بیماران و مراقبان هرگز نباید داروهای مبتنی بر پمپ را در خانه استفاده کنند. و متوقف کردن پمپ باعث می شود دارو تا زمانی که بتوانید به مرکز درمانی برگردید از کارکرد آن جلوگیری می کند. پس از رسیدن به آنجا، پرستاران هر شیمی درمانی باقیمانده ای را که نیاز دارید ارائه می دهند.

پمپ شروع به بوق زدن می کند که معمولا نشان دهنده گرفتگی خط یا نشتی در کیسه است.

احساس سوزش، قرمزی یا حساسیت در محل تزریق ظاهر می شود.

دچار تنگی نفس یا احساس سنگینی در قفسه سینه می شوید.

اکثر مراکز انفوزیون ۲۴/۷ باز نیستند، بنابراین اگر چیزی در طول شب اتفاق افتاد و شما بیمار MD Anderson هستید، باید به مرکز مراقبت‌های حاد سرطان ما مراجعه کنید.

۵. داروهای شیمی درمانی خوراکی فقط از داروخانه های تخصصی تهیه می شوند.

شما نمی توانید فقط به داروخانه محلی خود مراجعه کنید تا یک نسخه شیمی درمانی خوراکی تهیه کنید. اکثر داروخانه های معمولی آنها را حمل نمی کنند یا در انبار نگهداری نمی کنند. به دلیل تعهدات قراردادی شرکت های بیمه، برخی از داروهای شیمی درمانی را فقط می توان از داروخانه های خاص تهیه کرد. برخی دیگر به یخچال نیاز دارند و باید با استفاده از ظروف عایق حمل شوند تا در دمای مناسب نگهداری شوند.

۶. لزوما فقط به این دلیل که دوز شما تغییر می کند، نسخه جدیدی دریافت نمی کنید.

هنگامی که بیماران در حال استفاده از شیمی درمانی خوراکی هستند، پزشکان ممکن است دوز مصرفی خود را به دلیل عوارض جانبی یا مسائل دیگر تغییر دهند. به عنوان مثال، اگر مصرف سه قرص را دو بار در روز شروع کنید، اما در نتیجه دچار زخم های دهانی یا اسهال شوید، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به دو قرص دو بار در روز یا حتی کمتر کاهش دهد.

اما تنظیم دوز به این معنا نیست که شما به نسخه جدیدی نیاز دارید. مگر اینکه داروی کاملا متفاوتی برای شما تجویز شده باشد، همچنان باید بتوانید همان قرص هایی را که قبلا مصرف می کردید مصرف کنید. شما فقط باید دستورالعمل های شفاهی پزشک خود را در مورد نحوه مصرف آنها، بر خلاف دستورالعمل های اولیه که روی برچسب چاپ شده بود، دنبال کنید. اگر در مورد دوز شیمی درمانی سؤالی دارید، همیشه با تیم بالینی خود مشورت کنید.

۷. داروهای شیمی درمانی خوراکی باید در ظروف اصلی خود نگهداری شوند.

سازمان‌دهندگان قرص‌ها می‌توانند برای پیگیری ویتامین‌ها و داروهای نگهدارنده رایج برای شرایطی مانند دیابت و فشار خون مفید باشند. اما با شیمی درمانی خوراکی، عموما بهتر است آن داروها را در ظروف اصلی خود نگهداری کنید، زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض اکسیژن یا رطوبت ممکن است شروع به تخریب کنند. اگر برای هر نوع داروی شیمی درمانی از انواع قرص جداکننده استفاده می کنید، ممکن است مشکلی پیش نیاید. اما قطعا نمی‌خواهید آن‌ها را با هیچ یک از داروهای دیگری که مصرف می‌کنید مخلوط کنید. اگر شکل ها و رنگ های مشابهی دارند، ممکن است به راحتی آنها را اشتباه بگیرید.

۸. مدیریت رژیم های شیمی درمانی خوراکی با گذشت زمان آسان تر می شود.

بسیاری از بیماران در ابتدا می ترسند و می پرسند که آیا شخص دیگری می تواند داروهای خوراکی آنها را برای آنها مدیریت کند یا خیر. این خوب است، اما ما از مراقب اصلی شما می خواهیم که در کل درس در مورد نحوه اجرای آنها حضور داشته باشد. برای انجام این کار در خانه نیازی به سابقه پزشکی ندارید. اما بسیار مهم است که کل فرآیند را از ابتدا تا انتها بدانید. و اگر بیمار واقعی نیستید، باید هنگام مصرف داروها دستکش بپوشید و بعد از آن دستان خود را بشویید .

توصیه این است که یک تقویم تهیه کنید و تمام روزهایی را که به داروهای خاصی نیاز دارید یادداشت کنید، به خصوص اگر برنامه مصرف آنها غیرعادی باشد. هر رژیم شیمی درمانی آنقدر سخت نخواهد بود. اما بیماران باید مطمئن شوند که تمام داروهای خود را در روزهای مناسب مصرف می کنند. با گذشت زمان، آسان تر می شود.

۹. داروهای شیمی درمانی به روش های دفع خاصی نیاز دارند.

اگر در نهایت از همه نوع خاصی از قرص‌های شیمی‌درمانی استفاده نمی‌کنید، یا لوله‌ها یا تجهیزات آلوده دیگری دارید که برای انجام شیمی‌درمانی مبتنی بر انفوزیون استفاده شده است، آنها را فقط با زباله‌های خانگی معمولی‌تان دور نریزید. بسیاری از داروهایی که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند، خطرات زیستی محسوب می‌شوند و برای دفع نیاز به دستکاری خاصی دارند. ممکن است یک مرکز جمع آوری مجاز در نزدیکی شما وجود داشته باشد که بتواند داروهای خوراکی شما را بپذیرد. اما با تیم مراقبت خود مشورت کنید تا بهترین راه را برای رسیدگی به خود بیابید.