پمپ بنزین نیسان وانت کجاست

پمپ بنزین ماشین حیاتی‌ترین قطعه‌ی موجود در خودرو است که وظیفه تامین سوخت را برعهده دارد به همین دلیل سلامت آن مسئله مهمی می‌باشد. هرگونه خرابی پمپ بنزین، اتفاق‌های زیادی را در رانندگی و عملکرد اتومبیل به همراه خواهد داشت. بنابراین سلامت پمپ بنزین خودرو به قدری مهم است که تصمیم گرفتیم در این بخش از مجله اینترنتی ماشین نو آن را معرفی و شما را با اجزای پمپ بنزین و نحوه کارکرد آن آشنا کنیم و در نهایت با شناخت علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین از خرابی دیگر قطعات محافظت کنیم. جهت اطلاعات بیشتر از خرید بست فلزی کلیک کنید.

پمپ بنزین ماشین چیست؟

برای اینکه بدانید پمپ بنزین ماشین چیست در ابتدا باید یا پیشرانه خودرو و نحوه کارکرد آن آشنا باشید. نخستین عامل حرکت تمام خودروهای مجهز به موتورهای درون‌سوز، سوخت است. این سوخت که در باک خودرو قرار دارد باید به طریقی به موتور و محفظه احتراق آن وارد شود تا پس از جرقه‌زنی و اشتعال نیروی محرکه لازم برای به حرکت درآمدن خودرو را فراهم کند. وظیفه پمپ بنزین ماشین انتقال بنزین به  پیشرانه خودروهای بنزینی می‌باشد.

پمپ بنزین ماشین قطعه‌ای مکانیکی یا برقی است که معمولاً در درون باک خودرو قرار می‌گیرد. ساختار پمپ بنزین خودرو در داخل باک موجب کاهش دمای ناشی از فعالیت آن از طریق تماس با بنزین می‌شود و به عملکرد روان این قطعه نیز کمک می‌کند.

در خودروهای قدیمی از پمپ‌های مکانیکی استفاده می‌شد اما با ظهور خودروهای انژکتوری به دلیل نیاز به فشار بالاتر سوخت، پمپ‌های برقی جایگزین مدل‌های پیشین شدند. پمپ‌های برقی انرژی خود را از باتری خودرو تامین می‌کنند.

پمپ بنزین خودرو از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که از جمله آنها می‌توان به فیلتر بنزین، رگولاتور فشار، سوکت‌های اتصالی برق و گیج سوخت داخل باک اشاره کرد.

اجزای پمپ بنزین

هر پمپ بنزین از یکسری اجزای مختلف ساخته شده است؛ اجزای پمپ بنزین عبارت‌اند از:

 1. لوله برگشت سوخت
 2. لوله خروجی سوخت
 3. کانکتور
 4. صفحه تکیه گاه
 5. فنر
 6. فیلتر سوخت
 7. گیج سوخت
 8. رگولاتور فشار
 9. لوله برگشت از رگولاتور
 10. شلنگ لوله برگشتی
 11. شلنگ لوله خارجی

قدرت پمپ بنزین ماشین چقدر است؟

فشار مناسب برای عملکرد پمپ بنزین خودرو ممکن است نسبت به مدل خودرو متفاوت باشد. گفتنی است زمانی که فنی خودرو سالم باشد و عملکرد مثبتی از خود نشان دهد، در حالت معمولی به فشاری در حدود 4 – 6 بار نیاز دارد.

در مواقعی که فشار در خودرو پایین آید موتور نمی‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد؛ این کاهش فشار موجب می‌شود تا رسیدن بنزین به موتور با اختلال صورت گیرد و به طور کامل بنزین به موتور نرسد.

 • بالا رفتن بیش از اندازه فشار

همان‌طورکه فشار باعث ایجاد اختلال در کارکرد موتور می‌شود، بالا رفتن بیش از اندازه فشار نیز به موتور آسیب وارد می‌کند. چون فشار بسیار بالا به قطعاتی که در میان موتور و پمپ قرار گرفته است صدمه می‌زند و باعث تحلیل رفتن آن‌ها می‌شود، لازم به ذکر است که در این مواقع نشانه‌های فشار بالا را می‌توانید از خراب شدن فشار شکن بنزین خودرو متوجه شوید.

گفتنی است که امروزه طراحان حرفه‌ای خودرو، پمپ سوخت خودروها را به صورت الکتریکی ساخته‌اند که همین الکتریکی شدن، موجب شنیده شدن صدای عملکرد پمپ سوخت در حد فاصل زمان چرخاندن سوییچ تا روشن کردن آن شده است.

علت خرابی پمپ بنزین

اگر پمپ بنزین ماشین خراب باشد یا به اصطلاح از کار افتاده ‌شود صد درصد دلایلی دارد که باید با آشنا شوید. دلایل نیم سوز شدن پمپ بنزین به شرح زیر می‌باشد:

 • سوختن پمپ در اثر دمای زیاد

قابل ذکر است که پمپ بنزین در اثر کار کردن زیاد داغ شده و برای خنک کردن خود از بنزین خودرو کمک می‌گیرد. امّا اگر همان‌طور که در قسمت بالاتر به آن اشاره شد عادت دارید با بنزین کم رانندگی کنید جالب است بدانید که این کار شما باعث افزایش بسیار زیاد دمای پمپ سوخت شده و چون بنزین موجود در باک به اندازه کافی نمی‌باشد، پمپ دیگر نمی‌تواند خود را خنک کند. همین دلیل به پمپ سوخت آسیب زیادی وارد می‌کند و باعث سوختن زود هنگام آن می‌شود.

دلیل سوختن پمپ بنزین ماشین می‌تواند سوختن فیوز باشد. اگر در اثر اتفاقاتی فیوز موجود در جعبه فیوز خودرو بسوزد، پمپ سوخت قادر به‌کار کردن نخواهد بود. پس بهتر است قبل از تعویض پمپ سوخت از سلامت فیوز خودرو اطمینان پیدا کنید و در صورت سالم بودن آن،پمپ سوخت را تعویض کنید. زیرا هزینه تعویض فیوز به مراتب کمتر از هزینه تعمیر و تعویض پمپ بنزین خودرو می‌باشد.

 • سوخت گیری با بنزین نامرغوب

وقتی پمپ بنزین ماشین کار نمی‌کند ممکن است دلیل آن استفاده از بنزین بی کیفیت باشد. اگر شما در هنگام سوخت‌گیری از بنزین بی‌کیفیت و ناخالص استفاده کنید تمام آلودگی‌های موجود در بنزین به سمت پمپ سوخت حرکت کرده و باعث خرابی آن می‌شود. علاوه بر این مورد اگر باک خودرو نیز فرسوده باشد موجب نیم سوز شدن پمپ بنزین شده که اگر به موقع به تعمیر آن اقدام نکنید به پمپ فشار بیشتری وارد شده و به طور کامل می‌سوزد.

نشانه های خرابی پمپ بنزین

از کجا بفهمیم پمپ بنزین سوخته است؟ صدای پمپ بنزین میاد ولی ماشین روشن نمیشه؟ این بیشترین سوال‌هایی است که در مکانیکی‌ها از مراجعه کنندگان می‌شنوید. این‌که از کجا بفهمیم پمپ بنزین سوخته است می تواند کمک بسیاری در حفظ دیگر قطعات خودرو کند. یک پمپ سالم پس از چرخاندن سوئیچ و پیش از روشن شدن خودرو صدایی شبیه به وینگ از خود تولید می‌کند که نشانه کار کردن پمپ بنزین است. اگر این صدا را نمی‌شنوید پس پمپ بنزین خودروی شما خراب شده است.

کاهش شتاب و افزایش مصرف سوخت خودرو نیز از دیگر نشانه‌های خرابی پمپ بنزین است. یک پمپ فرسوده با توان کمتری می‌تواند به موتور سوخت‌رسانی کند. از این‌رو، موجب کاهش شتاب خودرو، ریپ زدن و افزایش مصرف سوخت می‌شود.

پمپ بنزین ماشین کار نمی کند؛ پس حتما با مشکل استارت خوردن مواجه خواهید شد. گفته شد وظیفه پمپ بنزین ماشین رساندن سوخت به موتور است بنابراین پمپ خراب نمی‌تواند سوخت لازم برای روشن شدن خودرو را به پیشرانه انتقال دهد و در نتیجه برای روشن شدن نیاز به چندین بار استارت زدن خواهد بود. همچنین اگر ماشین کلاً روشن نمی‌شود، خرابی پمپ بنزین نیز حتمی خواهد بود.

لازم به ذکر است که خرابی پمپ بنزین همیشه موجب کاهش فشار بنزین نمی‌شود، بلکه ممکن است حجم بنزین بیشتری را به موتور انتقال دهد و موجب شتاب ناگهانی خودرو شود؛ به خصوص هنگامی که به پدال گاز فشاری وارد نکرده‌اید.

جلوگیری از نیم سوز شدن پمپ بنزین

در بخش بالا گفتیم که پمپ‌های سوخت به دلیل طراحی ویژه خود می‌توانند در طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرند، امّا این قطعه ممکن است در اثر عواملی آسیب ببیند و نیاز به تعویض پیدا کند. بنابراین با شناخت عوامل موثر بر خرابی می‌توانید به راحتی از آسیب وارد شدن به پمپ سوخت خود جلوگیری کنید.

جالب است بدانید برخی از افراد همیشه بعد از روشن شدن چراغ بنزین اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند و این کار به یک عادت تبدیل شده است. امّا عادت دیر بنزین زدن باعث می‌شود تا میزان دما در پمپ بنزین بالا رود و در نتیجه دچار خرابی شود. همچنین این عمل موجب رسوب و گرفته شدن فیلتر سوخت می‌شود و در هنگام پایین رفتن ناخالصی‌های موجود در بنزین، در مدت زمان کوتاهی به‌طور کامل مسدود خواهد شد.

بنابراین اگر از کسانی هستید که تا چراغ بنزین روشن نشود اقدام به سوخت‌گیری نمی‌کنید منتظر هزینه‌های بالاتری باشید. البته در صورت دیدن علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین توصیه می‌‌کنیم که فوراً از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

در آخر اگر می‌خواهید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید پیشنهاد می‌شود که همواره باک بنزین خودرو را بیش از یک‌چهارم پر نگه دارید و حواستان باشد تا میزان حجم بنزین در باک هیچگاه از این میزان پایین‌تر نرود.

آیا پمپ بنزین خودرو نیاز به تعویض منظم دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم: خیر. شما نیازی ندارید که در بازه زمانی مشخصی اقدام به تعویض این قسمت از خودرو کنید. زیرا طراحی پمپ سوخت به شما امکان استفاده طولانی مدت از آن را می‌دهد بدون آنکه نیاز به تعویض پیدا کند.

به بیان دیگر می‌توان گفت تا هنگامی که در کارکرد پمپ بنزین مشکل جدی و خطرناکی به وجود نیامده نیازی به تعویض نخواهد بود. امّا باید توجه داشته باشید که اگر یک مشکل کوچک در پمپ سوخت ایجاد شود، مشکلات بسیار بزرگ و گاه جبران‌ناپذیر برای خودرو ایجاد خواهد شد.

بنابراین می‌بایست همواره از سلامت پمپ بنزین خودرو خود اطمینان پیدا کرده و در صورت مشاهده کوچک‌‌ترین نشانه های خرابی پمپ بنزین سریعاً برای تعمیر آن اقدام کنید. زیرا در هنگامی که پمپ خراب می‌شود نشانه‌هایی از خود نشان می‌دهد که در بخش‌های قبلی مقاله به آن‌ها پرداختیم.

پمپ بنزین ماشین کجاست؟

این قطعه در اکثر خودروها در باک ماشین قرار دارد. یکی از دلایل نصب پمپ سوخت در باک خودرو کاهش صدای آن است. خرابی پمپ بنزین معمولا باعث ایجاد صدای بیشتری خواهد شد؛ به‌طوری که با نشستن در ماشین صدای آن را از داخل باک می‌شنوید. این صدای بلند یکی از نشانه های خرابی پمپ بنزین خواهد بود.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی