پرینتر کارتریج جدید را شناسایی نمی‌کند

علت شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر چیست؟

در بخش قبلی هم اشاره کردیم که شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل، است. وقتی حافظه چاپگر پر می شود، دستگاه برای انجام عملیات پردازشی با مشکل مواجه می شود؛ در نتیجه ممکن است کارتریج و یا سایر قطعات را شناسایی نکند. دلیل دیگر، این است که موقع جایگذاری کارتریج جدید در پرینتر، نوارها و بسته بندی اطراف آن به صورت کامل جدا نمی شوند.

پرینترهای ارزان قیمت خانگی: در این صورت، پرینتر هم قادر به تشخیص و شناسایی درست کارتریج و انجام عملیات چاپ نخواهد بود. آلودگی اتصالات فلزی کارتریج هم دلیل دیگری برای شناسایی نشدن این قطعه است که البته تنها در مورد مدل های دارای این اتصالات صدق می کند. یکی دیگر از دلایل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر که البته به ندرت ممکن است شاهد آن باشیم، نصب کارتریج اشتباه است؛ یعنی در پرینتر جوهر افشان، کارتریج تونر نصب کرده و یا در مدل های لیزری، از کارتریج جوهر استفاده شود. نصب نادرست کاتریج و قدیمی بودن درایور کارتریج و به روز نبودن آن نیز دیگر دلایلی هستند که در حین تعمیر پرینتر اچ پی بررسی می شوند.

برای رفع مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر hp چه کنیم؟

روش های زیر به شما کمک می کنند که مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر اچ پی را برطرف کنید:

نصب مجدد کاتریج

وقتی دیدید که پرینتر اچ پی شما کارتریج را شناسایی نمی کند، به عنوان اولین و ساده ترین اقدام، آن را بیرون آورده و مجددا جایگذاری کنید. این بسیار مهم است که کارتریج دقیقا روی اسلایدهای مخصوصش در پرینتر جای بگیرد. اگر جابجایی یا ناهماهنگی در این بخش ها وجود داشته باشد، کارتریج شما توسط پرینتر شناسایی نمی شود.

اولین نشانه این اتفاق، ارورها و کدهای خطایی هستند که در نمایشگر پرینتر به نمایش در می آیند. موقع نصب مجدد دقت کنید که کارتریج به خوبی در اسلات های مربوطه نصب شده و جا بگیرد. معمولا در صورت نصب درست کارتریج، صدای کلیک مانندی از آن شنیده می شود.

تمیز کردن اتصالات

اگر با جاگذاری مجدد کارتریج همچنان مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر اچ پی برطرف نشد، بد نیست اتصالات آن را تمیز کنید. ممکن است این اتصالات خاکی باشند و یا در حین نصب آلوده شده باشند.

اتصالات فلزی معمولا در یک طرف، در پشت کارتریج نصب شده اند و به شکل یک قطعه مسطح مسی، فلزی یا یک صفحه مدار کوچک هستند. بعضی از کارتریج ها هم اصلا چنین اتصالاتی ندارند و نتیجتا نیازی هم به بررسی و تمیز کردن نخواهند داشت.

ریست کردن حافظه داخلی پرینتر

پیش تر گفتیم که یکی از دلایل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر ، پر بودن حافظه داخلی آنهاست. این مشکل بیشتر در پرینترهای جدید مشاهده می شود و چاپگرهای قدیمی حافظه ندارند. در این شرایط، باید حافظه را ریست کنید تا مشکل عدم شناسایی کارتریج نیز برطرف شود.

برای باید کارتریج قدیمی را در دستگاه گذاشته و پرینتر را چند دقیقه به حال خود رها کنید. سپس مجددا کارتریج جدید را داخل دستگاه قرار دهید و پس از بیرون آوردن آن، پرینتر را با دکمه پاور خاموش کنید. بعد دو شاخه را از برق بکشید و پرینتراچ پی خود را برای 10 دقیقه یا بیشتر به همین حالت بگذارید. در نهایت پرینترتان را به برق وصل کنید و دوباره کارتریج جدید را در آن بگذارید.

بروزرسانی درایورها و نرم افزارها

روش کاربردی دیگر برای برطرف کردن مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر ، بروز رسانی و آپدیت کردن فریمور یا همان نرم افزارها و درایورها است. پرینترهایی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند، باید به صورت منظم آپیدت شوند. آپدیت کردن فریمور در این مدل پرینتر اچ پی ، بسیاری از مشکلات و ایرادهای دستگاه را برطرف می کند.

نمایندگی مجاز اچ پی با گارانتی خدمات

شامل بخش های فروش و تعمیر کلیه محصولات این کمپانی می باشد. حضور کارشناسان دارای تخصص و تجربه بالا در این مرکز، موجب ارائه خدماتی با سطح کیفی بالا به کاربران شده است. در این نمایندگی، بخش های فروش، تعمیرات و خدمات پس از فروش راه اندازی شده اند. در بخش فروش، تولیدات شرکت اچ پی شامل: انواع پرینتر، دستگاه کپی، فکس، اسکنر، تجهیزات جانبی و … به صورت اورجینال به مشتریان عرضه می گردد. همچنین در بخش خدمات پس از فروش نمایندگی مجاز اچ پی مشاوره های بعد از فروش و گارانتی محصولات ارائه می گردد. واحدهای تعمیرات اچ پی نیز در راستای جلب رضایت مشتریان به تجهیزاتی مجهز شده که نمونه آنها را در کمتر مرکزی مشاهده می کنیم. همچنین کادر فنی مشغول در بخش ، از بین کارشناسان دوره دیده انتخاب شده و قادر به ارائه خدمات تخصصی به کاربران می باشند.

چگونه مشکل شناسایی نشدن کارتریج را حل کنید؟

اگر پرینتر، کارتریج را شناسایی نکرد، اقدامات زیر را انجام دهید، تا مشکل حل شود:

با ریست کردن حافظه‌ی داخلی پرینتر مشکل نخواندن کارتریج را برطرف کنید.

یکی از راه‌ حل‌های شناخته نشدن کارتریج، ریست کردن حافظه داخلی پرینتر به صورت دستی است. برای ریست کردن حافظه داخلی پرینتر کافیست اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کارتریج جدید را از دستگاه جدا کنید.
 • دوباره کارتریج قدیمی را نصب کرده و پرینتر را به مدت 10 دقیقه به حال خود رها کنید.
 • کارتریج جدید را با کارتریج قدیمی تعویض کنید. در صورتی که باز هم پرینتر، کارتریج جدید را نخواند، مراحل بعدی کار را ادامه دهید.
 • ابتدا کارتریج جدید را خارج کنید و در یک جای امن قرار دهید تا آسیب نبیند.
 • پرینتر را با استفاده از دکمه روشن/خاموش، خاموش کنید.
 • دو شاخه پرینتر را از برق بکشید.
 • پس از 10 دقیقه مجدد سیم برق را به پریز وصل کنید.
 • کارتریج جدید را نصب کنید.
 • دکمه پاور پرینتر را نگه دارید تا دستگاه روشن شود.

فروش کارتریج اصل و طرح در فالنیک

هر قدر کیفیت مواد اولیه استفاده شده بالاتر باشد کارتریج با کیفیت‌تری خواهید داشت و در نهایت پرینت پررنگ‌تر و بهتری را دریافت خواهید کرد. فالنیک یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌ها در تامین مواد مصرفی پرینترها و خدمات ماشین‌های اداری است. برای خرید کارتریج های اصل و طرح از فالنیک روی دکمه زیر بزنید

هنگامیکه دکمه پاور پرینتر را زده و دستگاه را خاموش می‌کنید، حتما پرینتر را از برق جدا کنید. چون بعضی پرینترها با زدن دکمه پنل، فقط به حالت خواب می‌روند و خاموش نمی‌شوند.

تمیز کردن اتصالات فلزی و حل مشکل نشناختن کارتریج

یکی دیگر از راه‌های حل مشکل نشناختن کارتریج، تمیز کردن اتصالات فلزی آن است. در ابتدا باید بدانید که اتصالات فلزی کارتریج در کجا قرار دارند؟

اتصالات فلزی، در یک طرف پرینتر در پشت کارتریج تونر یا کارتریج جوهری قرار دارند و به شکل یک قطعه مسطح مسی-فلزی یا یک صفحه مدار هستند. البته برخی از کارتریج‌های جوهری اتصال فلزی، ندارند.

حال که با جای اتصالات فلزی در کارتریج آشنا شدید، برای تمیز کردن آن مراحل زیر را انجام ‌دهید:

 • پرینتر را خاموش کرده و از برق جدا کنید.
 • بسیار با دقت، کارتریج لیزری یا جوهری را از پرینتر جدا کرده و روی یک سطح تمیز قرار دهید.
 • اتصالات فلزی کارتریج را به دقت بررسی کرده و جدا ‌کنید.
 • داخل پرینتر را با دقت چک کرده و تمامی نقاط اتصال آن را با دقت نگاه کنید تا به یادتان بماند.
 • با یک دستمال خشک و بدون پرز، تمامی اتصال‌های کارتریج و پرینتر را تمیز کنید و گرد و خاک آنها را از بین ببرید.
 • کارتریج را دوباره داخل پرینتر بگذارید.
 • پرینتر را روشن کرده و چند برگه، پرینت بگیرید.

با این کار تمام آلودگی اتصال‌ها یا تراشه‌ها پاک شده و دیگر مشکل نخواندن کارتریج وجود نخواهد داشت.

پرینترهای امروزی به طور خودکار به اینترنت وصل شده و نرم افزارهای‌شان را به روزرسانی می‌کنند.

در زمان تمیز کردن اتصالات فلزی کارتریج مراقب باشید تا آسیبی به قطعات و اتصالات وارد نشود.

جدا کردن بسته بندی کارتریج و حل مشکل شناسایی نشدن کارتریج پرینتر

یکی دیگر از دلایل شناسایی نشدن کارتریج، بسته بندی آن است. به یاد داشته باشید، در هنگام نصب کارتریج، روکش آن را جدا کنید. در غیر اینصورت روکش از شناسایی کارتریج جلوگیری می‌کند.

آلودگی یا آسیب به اتصالات کارتریج و مشکل نخواندن آن

همانطور که اشاره کردیم، اتصال‌های کارتریج جدید از جنس فلز هستند و روی پرینتر نصب می‌شوند. در صورتی که این اتصالات کثیف یا آسیب دیده باشند با مشکل نخواندن کارتربج روبرو خواهید شد.

نصب نادرست کارتریج جوهری می‌تواند علت شناسایی نشدن کارتریج باشد

نصب نادرست کارتریج جوهری، یکی دیگر از دلایل شناسایی نشدن کارتریج است. در این شرایط باید پوشش کارتریج جوهری را از جای خود خارج کرده، تمام کارتریج‌ها را بررسی کنید تا در جای خودشان قرار گرفته باشند و دوباره پوشش آن را در جای خودش قرار دهید.

مشکل شناسایی نشدن کارتریج به علت بروزرسانی Firmware

یکی از رایج‌ترین دلایل شناسایی نشدن کارتریج پرینتر به روزرسانی Firmware است.

پرینترهای امروزی به طور خودکار به اینترنت وصل شده و نرم افزارهای‌شان را به روزرسانی می‌کنند. بروزرسانی برنامه‌ها تا قبل از اینکه تولیدکنندگان از آن به عنوان یک عامل برای متوقف کردن کارتریج استفاده کنند، یک آپشن بسیار عالی بود. ولی اکنون چنانچه نرم افزار پرینتر شما به صورت خودکار بروزرسانی شود، کارتریج متوقف می‌گردد.

چنانچه علت شناسایی نشدن کارتریج پرینتر شما بروزرسانی فریم‌ور باشد، باید قابلیت به روزرسانی خودکار پرینتر را متوقف کنید. برای متوقف کردن به روزرسانی خودکار پرینتر می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. وارد کنترل پنل شوید.
 2. گزینه printer and devices را انتخاب کنید.
 3. از لیست پرینرهایی که به شما نمایش داده می‌شود، روی پرینتر خود کلیک راست کرده و گزینه properties  را بزنید.
 4. در تب software، تیک به روزرسانی را بردارید.

تعمیرات انواع پرینتر و ماشین های اداری در فالنیک

در صورتی که شما هم به مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی برخورد کردید،  با ما در تماس باشید. کارشناسان متخصص ما با تجهیزات پیشرفته مرکز خدمات فالنیک، آماده پذیرش دستگاه‌های شما هستند.

کارتریج‌های شارژ شده و مشکل نشناختن آن توسط پرینتر

اگر از کارتریج لیزری شارژ شده استفاده می‌کنید، احتمال نشت پودر داخل پرینتر وجود دارد. این کار به قطعات داخلی پرینتر و کارتریج آسیب وارد می‌کند. از طرفی بعد از شارژ کردن کارتریج، باید چیپست‌ها نیز ریست شوند. در صورتی که چیپست‌ها ریست نشوند، پرینتر با مشکل نخواندن کارتریج روبرو خواهد شد. گاهی به علت ریست نشدن چیپست پس از شارژ کارتریج، کارتریج در پرینتر شناسایی نمی‌شود.