هزینه برق کولر گازی چقدر است

مقدار آمپر مصرفی کولر گازی اینورتر دی سی یا کولرهای فوق کم مصرف ۲ آمپر کم تر از کولر گازی اینورتر وی است.

این روزها با رواج زندگی آپارتمان نشینی، کولر گازی به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد به یک وسیله سرمایشی و حتی گرمایشی محبوب و بدون شک کارامد مبدل شده است. اما فکر می کنید میزان مصرف برق کولر گازی چقدر بیشتر از کولر آبی است؟ یعنی همین کولرهایی که در بالکن یا پشت بام خانه نصب شده است.

همان طور که می دانید کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی هم طراحی شیک، کم جا و مشتری پسندتری دارند و هم از قابلیت سرمایش و گرمایش برخوردارند؛ یعنی تابستان‌ها شما را با نسیم دل انگیز خنک می کنند و زمستان ها شما را جریان باد داغ، گرم نگه می دارند. بنابراین، یک وسیله چهارفصل محسوب می شوند که دمای هوای منزل را در هر فصلی مطبوع و باب میل شما نگه می دارند.

مناطق گرم و شرجی کشور، مانند جنوب و شمال ایران، پرتقاضاترین مناطق برای کولرهای گازی هستند. اما ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا با وجود گرما و شرجی بدون هوا در طولانی مدت، استفاده از کولر گازی به دلیل مصرف برق به صرفه است یا نه؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ببینیم که مصرف کولرهای آبی و گازی چقدر است تا بتوانیم ارزیابی کنیم.

عوامل مهم در انتخاب کولر گازی

هنگام انتخاب کولر گازی مهمترین عامل، علاوه بر طراحی زیبا و برخورداری از عملکرد سرمایش و گرمایش، میزان مصرف انرژی آن است. هر چه مصرف انرژی پایین تر باشد، طبعا برق کمتری مصرف میکند و رقم خوانش روی قبض برق شما کمتر خواهد شد.

حتما شما هم یادتان می آید که کولرهای گازی یا دستگاه های تهویه مطبوع هوای نسل های اولیه برق زیادی را مصرف می کردند و به نوعی یک کالای لوکس و پرمصرف به حساب می آمدند که از خرید آن قطعا صرف نظر می کردید. اما مدل های جدید از کولرهای گازی که در سال های اخیر وارد بازار شده اند، به دلیل برخورداری از فناوری های پیشرفته ای مانند فناوری اینورتر و اینورتر دوگانه مصرف برق کمتری دارند. بنابراین، از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

البته ناگفته نماند که قیمت کولرهای گازی اینورتر گران تر از کولرهای گازی معمولی است. اما از آنجایی که مصرف برق را بهینه می کنند و استهلاک دستگاه را در یک دوره یک ساله مصرف پایین می آورند، می توانند خیلی زود هزینه اضافی خرید را جبران کنند.

مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

رسیدیم به سوال مهمی که بدون شک ذهن شمای خریدار را درگیر کرده است: مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

علت اب ریختن اسپیلت از جلو پنل دو تکه چیست؟ کثیف شدن فیلتر، عایق نبودن لوله ها، مسدود شدن لوله درین، قرار گرفتن نادرست لوله درین، هوای بسیار سرد، کثیف شدن کندانسور، شکستگی قاب ناودان، عدم سرویس منظم و دوره ای از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن این مشکل هستند.

برای یافتن میزان آمپر مصرفی کولر گازی در توان های مختلف ابتدا باید به نوع کولر گازی توجه کنیم:

انواع کولر گازی

کولر گازی در دو نوع کلی T1 و T3 است. کولر گازی نوع T1 ویژه مناطقی است که هوای معتدل دارد اما کولر گازی نوع T3 برای مناطق حاره ای و گرم و خشک استفاده می شود.

نسل جدید کولر گازی اینورتر نیز مخصوص مناطق معتدل بوده و از نوع روتاری محسوب می شود که از سیستم اینورتر وی (Inverter V) و اینورتر دی سی (Inverter DC) استفاده می کنند.

مقدار آمپر مصرفی کولر گازی های اینورتر وی

۱۲۰۰۰ = ۵ آمپر
۱۸۰۰۰ = ۷ آمپر
۲۴۰۰۰ = ۸ آمپر
۳۰۰۰۰ = ۱۰ آمپر
مقدار آمپر مصرفی کولر گازی اینورتر دی سی یا کولرهای فوق کم مصرف ۲ آمپر کم تر از کولر گازی اینورتر وی است.

اگر در مناطق حاره ای و گرم و خشک زندگی می کنید باید از کولر گازی های نوع T3 استفاده کنید که به آنها کمپرسور های پیستونی یا موتور سنگین می گویند. میزان آمپر مصرفی این کمپرسورها تقریبا دوبرابر کمپرسور های روتاری است.

مصرف برق کولر گازی چند وات است؟

روی قبوض برق عبارت کیلو وات ساعت درج شده است. اما کیلووات ساعت یعنی چه؟

اکنون، با یک مثال ساده به شما توضیح می دهیم تا مفهوم این عبارت را بهتر متوجه شوید:

فرض کنید یک وسیله برقی ۱۰۰۰ واتی به مدت یک ساعت روشن باشد. در این حالت، مقدار برق مصرفی آن یک کیلو وات ساعت خواهد بود.

یا اگر تعداد ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات را به مدت یک ساعت روشن کنیم، مصرف برق معدل یک کیلو وات ساعت است و کنتور برق عدد یک را نشان می دهد.

بنابراین ، در صورتی که یک کولر گازی ۲۰۰۰ وات را یک ساعت روشن کنیم، دو کیلووات ساعت برق مصرف شده است. در نتیجه هر یک شماره ای که روی کنتور درج شود به معنی استفاده شدن یک کیلو وات ساعت است.

توان و قدرتی که کولر گازی مصرف می کند به نوع آن کولر گازی بستگی دارد و با تغییر نوع آن افزایش یا کاهش می یابد.

کولرهای گازی امروزی با ظرفیت ۹۰۰۰ ، ۱۲۰۰۰ یا ۱۸۰۰۰ یا حتی با ظرفیت بالاتر مثلا ۲۴۰۰۰ و یا ۳۰۰۰۰ هستند. بسته به مدل انتخابی شما با توجه به فضای مورد استفاده، توان مصرفی کولر گازی دستخوش تغییر می شود.

به عبارت دیگر، هر چه ظرفیت کولر گازی بالاتر باشد یا موتور قوی تری داشته باشد، مقدار وات کولر گازی بالاتر است. کولر گازی ۱۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ توان مصرفی استاندارد و با موتور روتاری ۴۱۰۰ تا ۲۶۴۰۰ را دارند.

تفاوت مصرف کولر آبی و کولر گازی

با توجه به نکاتی که گفته شد می توان نتیجه گرفت که مصرف برق کولر آبی و مصرف برق کولر گازی، زمانی که در یک بازه زمانی مشخص از آن ها استفاده می کنید، چه اختلافی با هم دارند.

اگر در اوج فصل گرما از کولرهای آبی به طور متوسط ۱۰ ساعت در شبانه روز استفاده کنید میزان مصرف برق کولر در طول یک ماه ۱۲۰ کیلووات ساعت است. اما وقتی از کولر گازی برای خنک شدن استفاده می کنیم میزان مصرف برق کولر به ۷۵۰ کیلو وات ساعت می رسد.

جایگزین کردن و استفاده از کولرهای آبی به جای کولرهای گازی مصرف برق کولر را ( با کارکرد ۱۰ ساعت در شبانه روز ) در طول یک ماه به یک ششم کاهش می دهد .

عکس این قضیه به این صورت است:

در صورتی که مقدار برق مصرفی شما با رعایت الگوی مصرف ۲۰۰ کیلووات ساعت در طی ماه می باشد، با استفاده از کولر گازی به جای کولر آبی ( با کارکرد متوسط ۱۰ ساعت در شبانه روز) هزینه برق مصرفی شما در طول یک ماه ۷ برابر می شود.

با یک مثال بیشتر توضیح می دهیم:

یک مشترک خانگی در ماه های عادی و مناطق غیر گرمسیر با رعایت الگوی مصرف ۲۰۰ کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می کند. در ماه های گرم سال در هنگام استفاده از یک کولر آبی ( با کارکرد متوسط ۱۰ ساعت در شبانه روز ) میزان مصرف برق ماهانه این مشترک به شرح زیر خواهد بود:

کیلو وات ساعت KWH 120=وات ۱۲۰۰۰۰=۳۰روز ×۴۰۰وات× ۱۰ ساعت

مصرف ماهانه، با داشتن یک کولر آبی کیلو وات ساعت KWH 320=200+120

و اگر همین مشترک خانگی کولر آبی را تبدیل به کولر گازی نماید :
KWH ۷۵۰=وات ۷۵۰۰۰۰=۳۰روز ×۲۵۰۰وات ×۱۰ساعت

میزان برق مصرفی در هرماه با وجود یک کولر گازی KWH ۹۵۰=۲۰۰+۷۵۰

حرف آخر

بعد از مقایسه مصرف برق کولر آبی و کولر گازی می توان پی برد که میزان مصرف برق کولر گازی در یک ماه تا ۶ برابر میزان مصرف برق کولر آبی نیز می رسد.

البته دقت در استفاده از کولر به خصوص در ساعات پیک مصرف (۱۱ الی ۴ بعد از ظهر) می تواند در کاهش میزان مصرف کولر تاثیر گذار باشد.

بهتر است در ساعات اوج مصرف، هنگام استفاده از کولر گازی دمای آن را خیلی کم نکنید و بین ۲۴ تا ۲۶ درجه نگهدارید. اگر هم از کولر آبی استفاده می کنید، از دور تند آن در این ساعات استفاده نکنید.

منبع: روزیاتو